Προς το περιεχόμενο

Αγορές από το εξωτερικό [part 2]


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 6.1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 5/8/2021 στις 6:16 ΜΜ, nikosgiann78 είπε

Σωστό αυτό που λες, αλλά στην web page της Yanwen, όπως και στο parcelsapp φαίνεται ότι υπάρχει αλληλοσύνδεση των δύο tracking number (ενδεικτικά δείχνω ένα δικό μου της Yanwen - S00000220866281). Αυτό που θέλουμε να ακούσουμε από Κινέζο πωλητή είναι .... όταν τυπώνει το tracking number, το κάνει λογικά από το εξωτερικό σύστημα της Yanwen. Σε αυτήν την περίπτωση, το σύστημα της Yanwen, τον αφήνει να 'ανεβάσει' το IOSS number; Αυτό είναι το βασικό ερώτημα καταρχήν. Και δεν μπόρεσα και εγώ να το διασταυρώσω μέχρι στιγμής, γιατί και οι ίδιοι έχουν 'μαύρα μεσάνυχτα' (έχουν πλήρη άγνοια ότι μία εταιρία logistics, χρησιμοποιεί ένα Post σαν 'next country post').

Και η Sunyou logistics χρησιμοποιεί την MEEST Group (αυτό το διάστημα) και δίνει εκεί τα δέματα, και παίρνουν καινούργιο tracking number. Στην Sunyou logistics όμως, αυτό το πρόβλημα δεν υφίσταται (το ξέρω καλά από φίλο Κινέζο πωλητή που μου είπε ξεκάθαρα ότι το σύστημα της Sunyou logistics δέχεται κανονικά το IOSS number όταν τυπώνω λέει το tracking number). Βάζω και την συνομιλία - αφορά τα tracking number της Sunyou που ξεκινάνε με SYAE..... & SYRM.....-.

Ενδεικτικά, έχω ένα δέμα από τον ίδιο πωλητή που εστάλη με China post, αλλά ξέρω ότι είναι 'next tracking number' από το σύστημα της Sunyou (και είναι πολύ σπάνιο πωλητής να το έχει κάνει αυτό). Θα ενημερώσω και για αυτό όταν το πάρω.

1.png

Χωρίς τίτλο.png

Χωρίς τίτλο.png

Φίλε (ή οποιοσδήποτε), ξεθάβω το σχετικό ποστ σου γιατί βλέπω ότι έχεις μια κάποια "εξειδίκευση" με την SunYou και το πέτυχα σε ένα γκουκλάρισμά μου.

Έχω περίπτωση, που ενώ ζήτησα Ali Standard Shipping μου τo έστειλε ο Κινέζος με seller's shipping method και tracking που ξεκινάει από SYRM...Χρησιμοποίησα το tracking και όντως το parcels μου δίνει SunYou για Κίνα αλλά και DPD(!) για Ελλάδα (από ό,τι καταλαβαίνω ACS είναι στα ακόμα χειρότερα).

Αυτό που με προβληματίζει είναι ότι μπλέκει courier (όχι ΕΛΤΑ), που από παλιά ξέρουμε τι σημαίνει. Επειδή ψιλοαγχώθηκα: α) είναι βέβαιο ότι δεν περνάει εκτελωνισμό και μάλιστα από τον χειρότερο της ACS; Έχουν επιβεβαιωθεί στην πράξη αυτά που αναφέρεις; β) Να ζητήσω από τον Κινέζο κάποιο "next tracking number" για μετά την Κίνα, για να το παρακολουθήσω μέχρι να φτάσει εδώ; Το έχει αυτός ήδη;

ΥΓ: Ασχέτως τα του τελωνείου, πραγματικά θα προτιμούσα ΕΛΤΑ από την απάτη που λέγεται DPD-ACS, μη σου πω να πήγαινα ο ίδιος με τα πόδια.

Επεξ/σία από tryfos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, tryfos είπε

Φίλε (ή οποιοσδήποτε), ξεθάβω το σχετικό ποστ σου γιατί βλέπω ότι έχεις μια κάποια "εξειδίκευση" με την SunYou και το πέτυχα σε ένα γκουκλάρισμά μου.

Έχω περίπτωση, που ενώ ζήτησα Ali Standard Shipping μου τo έστειλε ο Κινέζος με seller's shipping method και tracking που ξεκινάει από SYRM...Χρησιμοποίησα το tracking και όντως το parcels μου δίνει SunYou για Κίνα αλλά και DPD(!) για Ελλάδα (από ό,τι καταλαβαίνω ACS είναι στα ακόμα χειρότερα).

Αυτό που με προβληματίζει είναι ότι μπλέκει courier (όχι ΕΛΤΑ), που από παλιά ξέρουμε τι σημαίνει. Επειδή ψιλοαγχώθηκα: α) είναι βέβαιο ότι δεν περνάει εκτελωνισμό και μάλιστα από τον χειρότερο της ACS; Έχουν επιβεβαιωθεί στην πράξη αυτά που αναφέρεις; β) Να ζητήσω από τον Κινέζο κάποιο "next tracking number" για μετά την Κίνα, για να το παρακολουθήσω μέχρι να φτάσει εδώ; Το έχει αυτός ήδη;

ΥΓ: Ασχέτως τα του τελωνείου, πραγματικά θα προτιμούσα ΕΛΤΑ από την απάτη που λέγεται DPD-ACS, μη σου πω να πήγαινα ο ίδιος με τα πόδια.

Δεν θα έχεις πρόβλημα με το τελωνείο. Από την στιγμή που βλέπεις ότι ήδη έχει ειδοποιηθεί η DPD Greece, τότε ... ναι όπως λες, θα σου έρθει με Courier (πιθανότατα με ACS, αλλά έχει τύχει να λάβω και με SPEEDEX). Το πιθανότερο είναι το δέμα σου να πάει πρώτα στην Βουλγαρία, και μετά εδώ στην Ελλάδα!!!

Η παραγγελία σου ήταν κάποιο ειδικευμένο προϊόν; (σκόνη, υγρά κτλ.)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, nikosgiann78 είπε

Δεν θα έχεις πρόβλημα με το τελωνείο. Από την στιγμή που βλέπεις ότι ήδη έχει ειδοποιηθεί η DPD Greece, τότε ... ναι όπως λες, θα σου έρθει με Courier (πιθανότατα με ACS, αλλά έχει τύχει να λάβω και με SPEEDEX). Το πιθανότερο είναι το δέμα σου να πάει πρώτα στην Βουλγαρία, και μετά εδώ στην Ελλάδα!!!

Η παραγγελία σου ήταν κάποιο ειδικευμένο προϊόν; (σκόνη, υγρά κτλ.)

Περιέργως όχι, όντως είδα αυτό που γράφεις, ότι με αυτή την μέθοδο στέλνουν τέτοια περίεργα πράγματα. Μια κάρτα επέκτασης υπολογιστή PCI είναι.

Πώς του επέτρεψε η πλατφόρμα να στείλει με αυτή τη μέθοδο;; Κάτι μου ψιλοβρωμάει λίγο στην περίπτωση.

Έντωμεταξυ τώρα είδα ότι το parcel δίνει κατευθείαν και τον ελληνικό tracking της DPD, που ξεκινάει από 3. Δηλαδή ήδη τον βλέπει το σύστημα της DPD, οπότε φαντάζομαι με αυτόν θα ταξιδέψει μόλις φύγει από Κίνα (θα σταματήσει το SYRM...).

Ασχέτως αυτών διαβάζω τρομερές ιστορίες τρόμου για την DPD/ACS, ελπίζω τουλάχιστον να παραλάβω...

Επεξ/σία από tryfos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, tryfos είπε

Περιέργως όχι, όντως είδα αυτό που γράφεις, ότι με αυτή την μέθοδο στέλνουν τέτοια περίεργα πράγματα. Μια κάρτα επέκτασης υπολογιστή PCI είναι.

Πώς του επέτρεψε η πλατφόρμα να στείλει με αυτή τη μέθοδο;; Κάτι μου ψιλοβρωμάει λίγο στην περίπτωση.

Έντωμεταξυ τώρα είδα ότι το parcel δίνει κατευθείαν και τον ελληνικό tracking της DPD, που ξεκινάει από 3. Δηλαδή ήδη τον βλέπει το σύστημα της DPD, οπότε φαντάζομαι με αυτόν θα ταξιδέψει μόλις φύγει από Κίνα (θα σταματήσει το SYRM...).

Ασχέτως αυτών διαβάζω τρομερές ιστορίες τρόμου για την DPD/ACS, ελπίζω τουλάχιστον να παραλάβω...

Μην φέρνεις την 'καταστροφή' καταρχήν. Η πλατφόρμα, δέχεται 'επεκτάσεις', οπότε, περνάνε και σαν 'έξτρα' τρόπο αποστολής την Sunyou (όπως και κάποιοι θα δεις έχουν βάλει το BSC PostNL). Δεν είναι κακό απαραίτητα. Μπορεί ο Κινέζος να παίρνει καλύτερες τιμές αποστολής από την Sunyou, λόγω συνεργασίας. Έτσι και αλλιώς, θα έχεις δει ήδη λογικά το αν η αποστολή σου πάει στην περιοχή σου (αυτό λογικά θα φαίνεται στην DPD).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 3/8/2022 στις 7:57 ΜΜ, bilis1234 είπε

Καλησπέρα ομάδα έχω κάνει μια παραγγελία από bankood εδώ σχεδόν και ένα μήνα το Box είναι Ελλάδα από της 27 αλλά το δείχνει στάσιμο σε κάποια εταιρία κουριερ comet hellas ξέρει κάποιος τι γίνετε?? 

 Καλησπέρα. Έχω ακριβώς το ίδιο πρόβλημα με την comet hellas ( comethellas ) . Έλεγα να παρω τηλ από Δευτέρα.. ελπίζω να αλλάξει κάτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, nikosgiann78 είπε

 Έτσι και αλλιώς, θα έχεις δει ήδη λογικά το αν η αποστολή σου πάει στην περιοχή σου (αυτό λογικά θα φαίνεται στην DPD).

Τί εννοείς με αυτό; Φυσικά και βλέπω  από το tracking της DPD ότι θα έρθει στην περιοχή μου. Το καλό είναι ότι το parcel έδωσε εξ αρχής και τον next tracking number της DPD (μετά τον SYRM***), οπότε το παρακολουθώ και έτσι. Οπότε δεν χρειάστηκε να περιμένω απάντηση από τον Κινέζο, αν και απάντησε και μου έστειλε ακριβώς αυτό (τον next).

Είμαι περίεργος να δω τι επίπτωση θα έχει στην ταχύτητα παράδοσης ο τρόπος αυτός αποστολής. Αν πάει καλά (και δεν σκαλώσω χοντρά στην ACS, που δεν θέλω ούτε απ' έξω να περνάω) και δεν έχει τελωνείο, θα τον καθιερώσω αυτόν τον Κινέζο και θα παίρνω από εκεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, tryfos είπε

Τί εννοείς με αυτό; Φυσικά και βλέπω  από το tracking της DPD ότι θα έρθει στην περιοχή μου. Το καλό είναι ότι το parcel έδωσε εξ αρχής και τον next tracking number της DPD (μετά τον SYRM***), οπότε το παρακολουθώ και έτσι. Οπότε δεν χρειάστηκε να περιμένω απάντηση από τον Κινέζο, αν και απάντησε και μου έστειλε ακριβώς αυτό (τον next).

Είμαι περίεργος να δω τι επίπτωση θα έχει στην ταχύτητα παράδοσης ο τρόπος αυτός αποστολής. Αν πάει καλά (και δεν σκαλώσω χοντρά στην ACS, που δεν θέλω ούτε απ' έξω να περνάω) και δεν έχει τελωνείο, θα τον καθιερώσω αυτόν τον Κινέζο και θα παίρνω από εκεί.

Οπότε λογικά η αποστολή είναι για σένα (αφού το βλέπεις ότι δεν πάει σε κάποια άλλη περιοχή)... Λογικά βλέπεις 'Παρελήφθησαν τα δεδομένα αποστολής (π.χ. Σέρρες), οπότε βλέπεις ότι πάει στις Σέρρες, Θεωρητικά σε 20-30 μέρες, πρέπει να σου έρθει η αποστολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, visualmaster είπε

 Καλησπέρα. Έχω ακριβώς το ίδιο πρόβλημα με την comet hellas ( comethellas ) . Έλεγα να παρω τηλ από Δευτέρα.. ελπίζω να αλλάξει κάτι.

Πήρα εγώ τηλέφωνο και μου είπαν πως δεν στέλνουν τα δέματα γιατί τους χρωστάει λεφτά η bangood 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απίστευτο τρόπο βρήκανε να διαμαρτυρηθούν! Είναι δυνατόν;! Είναι παράνομο αυτό, να παρακρατανε αντικείμενα των καταναλωτών, να λύσουν το θέμα με το Banggood. Εμείς τι φταίμε;

Κρίμα πάντως γιατί 1-2 φορές που είχα πάρει από εκεί ήρθαν σε πολύ καλούς χρόνους με αυτούς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, drdedus είπε

παραγγελνουμε με Standard Shipping απο banggood η οχι ?

https://gr.gizchina.com/2022/08/06/banggood-express-comet-hellas-china-standard/

Προσωπικά, αν δεν έρθουν τα πακέτα που βρίσκονται σε αναμονή στην Comet Hellas , δεν μπαίνω στην διαδικασία καν να το σκεφτώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, visualmaster είπε

Προσωπικά, αν δεν έρθουν τα πακέτα που βρίσκονται σε αναμονή στην Comet Hellas , δεν μπαίνω στην διαδικασία καν να το σκεφτώ 

Με τα δέματα μας που τα έχει η comet τι μπορεί να γίνει μέχρι κ αν τα βρουν? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα!Εχω να παραγγείλω απο AliExpress απο τοτε που εγινε αυτο με τα εξτρα καπελα στις παραγγελίες μας...

Θέλω να πάρω κτ προστατευτικα οθονης..Ισχυει ακομα αυτο με τα εξτρα λεφτα που ζηταγαν τα ελτα στο ταμειο ή οτι πληρωσω ειναι τελικη τιμη??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...