Προς το περιεχόμενο

Αγορές από το εξωτερικό [part 2]


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπέρα.

Κοίταξα μερικές σελίδες πίσω αλλά δε βρήκα τίποτα. Ήθελα να ρωτήσω, έχει αλλάξει τίποτα με την αποστολή δεμάτων από χώρες ΕΕ; Ένας γνωστός μου παρέλαβε δέμα από Μάλτα, 500γρ. βάρους και αξίας 14,25 ευρώ και πλήρωσε 15 ευρώ φόρο. Όταν ρώτησε το ταχυδρομείο γιατί αυτό, του λέει ότι τώρα το τελωνείο βάζει φόρους παντού. Ισχύει αυτό; 😲 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Composer είπε

καλησπέρα.

Κοίταξα μερικές σελίδες πίσω αλλά δε βρήκα τίποτα. Ήθελα να ρωτήσω, έχει αλλάξει τίποτα με την αποστολή δεμάτων από χώρες ΕΕ; Ένας γνωστός μου παρέλαβε δέμα από Μάλτα, 500γρ. βάρους και αξίας 14,25 ευρώ και πλήρωσε 15 ευρώ φόρο. Όταν ρώτησε το ταχυδρομείο γιατί αυτό, του λέει ότι τώρα το τελωνείο βάζει φόρους παντού. Ισχύει αυτό; 😲 

Όχι μια φορα πληρώνουμε φπα στην Ευρώπη.

Στα πιο πολλά καταστήματα ο φόρος ειναι ενσωματωμένος στην τιμή γράφει VAT included και ενημερώνετε το σύστημα μέσο IOSS ότι έχεις πληρώσει το φπα, εκτός αν γράφει Vat excluded που πάει να πει χωρίς φπα τότε μόνο θα το χρεωθείς στην Ελλάδα. Αλλά και πάλι 15€ για αντικείμενο αξίας 14,25€ δεν ξέρω πως το βγάλαν, τα ΕΛΤΑ έχουν τιμοκατάλογο για αντικείμενα απο 0 € έως και 15 ειναι € 2,50 € τα έξοδα συν το φπα ειναι πολύ λιγότερα.

Έχω πάρει από Γαλλία Τσεχία και Πολωνία από Banggood και Aliexpress προσφατα δεν πλήρωσα τπτ παραπάνω.

Επεξ/σία από sakisgri
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα σε όλους! Παρακολουθώ τώρα τελευταία κάτι περίεργο με τους αριθμούς αποστολής από Αλί ποιυ έρχονται μέσο Ουγγαρίας,4 δεκτά μου έφτασαν κατ Αθήνας,μετά έγραφε σε στάδιο μεταφοράς,από 4 το 1 ήρθε στους ταχυδρόμους τησ περιοχής τα άλλα 3 λέει σε στάδιο μεταφοράς από Θεσσαλονίκη,τι φάση? Ίδιο προφίλ αγοραστής,4 διαφορετικά μαγαζιά, περιμένω Δευτέρα πλέον να δω που θα πάνε τα δέματα αυτά,είτε μπορεί να έχουν θέμα με το σύστημα τους και να λέει αντί κδ Αττικής -κδ Θεσσαλονίκης 

 

 

Edit: επίστρεψε το ένα στο κδ Αττικής 

Επεξ/σία από Vasilica89
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα , θέλω να παραγγείλω μια κάμερα κόστους 130€ από εξωτερικό είτε αμαζον είτε aliexpress, με τις ισχύουσες νομοθεσίες θα περάσει και τελωνείο και πάνω κάτω πόσο μπορεί να κοστίσει;δεν ξέρω αν αξίζει εν τέλει ο κοπος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Vasilica89 είπε

Καλησπέρα σε όλους! Παρακολουθώ τώρα τελευταία κάτι περίεργο με τους αριθμούς αποστολής από Αλί ποιυ έρχονται μέσο Ουγγαρίας,4 δεκτά μου έφτασαν κατ Αθήνας,μετά έγραφε σε στάδιο μεταφοράς,από 4 το 1 ήρθε στους ταχυδρόμους τησ περιοχής τα άλλα 3 λέει σε στάδιο μεταφοράς από Θεσσαλονίκη,τι φάση? Ίδιο προφίλ αγοραστής,4 διαφορετικά μαγαζιά, περιμένω Δευτέρα πλέον να δω που θα πάνε τα δέματα αυτά,είτε μπορεί να έχουν θέμα με το σύστημα τους και να λέει αντί κδ Αττικής -κδ Θεσσαλονίκης 

Το ίδιο έγραψε και ένας φίλος εδώ. Μάλλον καταλαθος τα βάλανε σε αυτά για Θεσσαλονίκη.

 

1 ώρα πριν, Euloghtos είπε

Καλησπέρα , θέλω να παραγγείλω μια κάμερα κόστους 130€ από εξωτερικό είτε αμαζον είτε aliexpress, με τις ισχύουσες νομοθεσίες θα περάσει και τελωνείο και πάνω κάτω πόσο μπορεί να κοστίσει;δεν ξέρω αν αξίζει εν τέλει ο κοπος

Μέχρι 150€ προπληρώνεις το φπα στο κατάστημα, βασικά ειναι στην τιμή γράφει VAT included. Και δεν περνάει τελωνείο, για Aliexpress είμαι σίγουρος και αν θες να δεις ασφαλής τρόποι αποστολής που δεν θα περάσει τελωνείο έχω γράψει εδώ, πάτα διπλά από το πράσινο S.

Για πάνω από 150€ αφαιρείται το φπα από το κατάστημα και το πληρώνεις στην Ελλάδα μαζί με τα έξοδα εκτελωνισμού, τα ΕΛΤΑ έχουν τιμοκατάλογο δες εδώ https://www.elta.gr/el-gr/ιδιώτες/αλληλογραφίαδέματα/εκτελωνισμός.aspx   πάτα εκεί που γράφει - Τιμοκατάλογο Ειδικών Τελών Εκτελωνισμού  

Ποτέ μην επιλεγείς ιδιωτική μεταφορική εταιρία για αποστολή από τρίτες χώρες τύπου Dhl, fedex κτλ Θα περάσει τελωνείο και ας έχεις πληρώσει το φπα και χρεώνουν πάρα πολλά.

Αλλά αν βρεις το προϊόν στο Aliexpress μπορείς να το γράψεις στην αναζήτηση και να επιλέξεις από το φίλτρο μόνο καταστήματα που έχουν αποθήκη στην Ευρώπη , βάζεις μια μια της Ευρωπαϊκές χώρες και βλέπεις αν το έχουν και πόσο κάνει. Μετά στέλνεις μήνυμα και ρωτάς τον πωλητή αν μπορεί να στείλει στην Ελλάδα πριν πληρωσεις, καμιά φορά δεν μπορούν (πολύ σπάνια) γιαυτό καλύτερα ρώτα πρώτα. Θα έρθει πιο γρήγορα και τελωνείο από Ευρωπαϊκή χώρα σε Ευρωπαϊκή χώρα δεν υπάρχει άρα διαλέγεις όποιον τρόπο αποστολής σε συμφέρει.

Επεξ/σία από sakisgri
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα κι από μένα,

αγόρασα πρόσφατα από aliexpress και αναμένω δέματα που έχουν μαζευτεί σε ένα μέσω standard shipping. Στο aliexpress μου δείχνει ότι πέρασαν από τελωνείο και έχουν παραδοθεί στην εταιρεία κούριερ. Ερώτηση: ακόμα με ελτα δεν παραδίδονται αυτά; Γιατί βάζω κωδικό LAxxxxxxHU στα ελτα και μου βγάζει δεν βρέθηκαν αποτελέσματα. Δεν θα έπρεπε να έχει εμφανιστεί κάτι; Κοίταξα και το post.hu και μου βγάζει πως έχει παραδοθεί; η εικόνα

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, whosethere είπε

καλησπέρα κι από μένα,

αγόρασα πρόσφατα από aliexpress και αναμένω δέματα που έχουν μαζευτεί σε ένα μέσω standard shipping. Στο aliexpress μου δείχνει ότι πέρασαν από τελωνείο και έχουν παραδοθεί στην εταιρεία κούριερ. Ερώτηση: ακόμα με ελτα δεν παραδίδονται αυτά; Γιατί βάζω κωδικό LAxxxxxxHU στα ελτα και μου βγάζει δεν βρέθηκαν αποτελέσματα. Δεν θα έπρεπε να έχει εμφανιστεί κάτι; Κοίταξα και το post.hu και μου βγάζει πως έχει παραδοθεί; η εικόνα

 

Καλησπέρα.

Ναι με τα ΕΛΤΑ παραδίνονται, Μη δίνεις και πολύ βάση στην ενημέρωση μέσο Aliexpress ειναι χοντρά χοντρά. Έχεις δρόμο ακόμα μέχρι να φανεί στα ΕΛΤΑ πρώτα θα μπει τελωνείο (στην Ουγγαρία) θα βγει και μετά θα το πάρει μεταφορική να το πάει στο αεροδρόμιο για να έρθει Ελλάδα τότε θα δεις ενημέρωση από τα ΕΛΤΑ.

βάλε το tracking εδώ, ειναι πιο ξεκάθαρο  https://parcelsapp.com/en/tracking

 η κατέβασε και το app από εδώ https://play.google.com/store/apps/details?id=com.brightstripe.parcels&hl=en_US&gl=US

Επεξ/σία από sakisgri
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, sakisgri είπε

Καλησπέρα.

Ναι με τα ΕΛΤΑ παραδίνονται, Μη δίνεις και πολύ βάση στην ενημέρωση μέσο Aliexpress ειναι χοντρά χοντρά. Έχεις δρόμο ακόμα μέχρι να φανεί στα ΕΛΤΑ πρώτα θα μπει τελωνείο (στην Ουγγαρία) θα βγει και μετά θα το πάρει μεταφορική να το πάει στο αεροδρόμιο για να έρθει Ελλάδα τότε θα δεις ενημέρωση από τα ΕΛΤΑ.

βάλε το tracking εδώ, ειναι πιο ξεκάθαρο  https://parcelsapp.com/en/tracking

 η κατέβασε και το app από εδώ https://play.google.com/store/apps/details?id=com.brightstripe.parcels&hl=en_US&gl=US

σε ευχαριστώ πολύ! το λινκ πολύ χρήσιμο, το δέμα έφυγε μόλις από τελωνείο ουγγαρία.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τα ΕΛΤΑ "αναβαθμίσανε" το website τους, και η αναζήτηση αποστολής έπαψε να λειτουργεί. Μπράβο, παίδες, και εις ανώτερα...

Επεξ/σία από teathes
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, teathes είπε

Τα ΕΛΤΑ "αναβαθμίσανε" το website τους, και η αναζήτηση αποστολής έπαψε να λειτουργεί. Μπράβο, παίδες, και εις ανώτερα...

Τι είδα κ εγώ, μάλλον αυτό έφταιγε που εμένα μερικά δέματα πήγαν Θεσσαλονίκη αντί για Αθήνα 😄😄😄😄😄😄

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

OK, για χάρη του δικαίου, υπάρχει ακόμα μία μέθοδος που λειτουργεί.

Όπως θα θυμάστε, παλιά μπαίναμε εδώ:

https://www.elta.gr/el-gr/εντοπισμόςαντικειμένου.aspx?qc=[κωδικός]

Ή εδώ:

https://www.elta.gr/el-gr/tabid/93/?qc=[κωδικός]

Πλέον αυτά τα links είναι νεκρά, και από την αρχική σελίδα των ΕΛΤΑ, συμπληρώνοντας τον κωδικό αποστολής στο σχετικό πεδίο, μας πηγαίνει στην παρακάτω διεύθυνση:

https://www.elta.gr/track?code=[κωδικός]

... η οποία όμως δεν εμφανίζει τίποτα.

Αλλά... όπως ανακάλυψα μόλις πριν από λίγα λεπτά, υπάρχει και η εξής διεύθυνση:

https://itemsearch.elta.gr/el-GR/Query/Direct/[κωδικός]

... η οποία ευτυχώς λειτουργεί ακόμα.

Κάποιος να ενημερώσει το 17track να παίρνει τα updates του από την τελευταία διεύθυνση, διότι προφανώς ακόμα προσπαθεί με την παλιά και τρώει άκυρο.

Ή ακόμα καλύτερα, κάποιος να πει στα ΕΛΤΑ να φτιάξουν την αναζήτηση αποστολής στην αρχική σελίδα.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα. Ήθελα να ρωτήσω το εξής:

Θέλω να πάρω ένα home cinema από ebay (έρχεται από Ιταλία) αξίας 650 ευρώ με τα μεταφορικά.
Θα πληρώσω τελωνείο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 16/9/2022 στις 7:22 ΠΜ, Composer είπε

Καλημέρα. Ήθελα να ρωτήσω το εξής:

Θέλω να πάρω ένα home cinema από ebay (έρχεται από Ιταλία) αξίας 650 ευρώ με τα μεταφορικά.
Θα πληρώσω τελωνείο;

αν σταλεί από Χώρα της ΕΕ δεν πληρώνεις τελωνείο,μίλα με τον πωλητή να βεβαιωθείς ότι όντως η Χώρα αποστολής είναι η Ιταλία.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να κάνω μια ερώτηση για aliexpress dispute:

ένα τεμάχιο (μικρής αξίας) δεν ήρθε με την υπόλοιπη παραγγελία, έκανα dispute άμεσα, ξέχασα εντελώς την πιθανότητα να επικοινωνήσω με τον πωλητή πρώτα. Το aliexpress προσφέρει να επιστρέψει μόνο την αξία του τεμαχίου -κατά 0,01€ λιγότερο, δεν έχω ιδέα γιατί- όχι όμως και των μεταφορικών, γιατί με την πρόσθεση κάθε τεμαχίου τα μεταφορικά αυξάνονταν (περίπου κατά 0,40€ σε αυτή την περίπτωση με aliexpress saver/standard) και σε αυτή τη  περίπτωση δεν το έστειλαν καν κι έτσι το ζήτησα στα σχόλια. Στο μεταξύ σαν πλακετίτσες ήταν αμφιβάλλω να αύξανε το βάρος της παραγγελίας κατά 10γρ. Υπάρχει περίπτωση να μου επιστρέψουν μέρος μεταφορικών ή να δεχτώ τη λύση να τελειώνω; Θενκς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...