Προς το περιεχόμενο

Αγορές από το εξωτερικό [part 2]


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

12 ώρες πριν, myrsine είπε

Γεια σας.. Είμαι σε απόγνωση και χρειάζομαι κάποιον έμπειρο να βοηθήσει.. 

Παρήγγειλα από το κινεζομαγαζο gshopper ένα κινητό σε πολύ καλή τιμή και για seller έλεγε xiaomi global store, οπότε είπα ότι δε θα έχω θέμα.. 

Η πληρωμή έγινε χωρίς paypal με χρεωστική... 

Η αποστολή έπρεπε να γίνει από Γερμανία με DLH. Αντιθέτως βλέπω ένα Hong Kong τώρα κι έχω πάθει απανωτά εγκεφαλικά...

Μπορείτε να καταλάβετε από πού το στέλνουν;;; 

 

Screenshot_2022-09-26-20-16-09-48_28c4a6c1f031b067bdfd41426ea141bb.jpg

Screenshot_2022-09-26-20-15-52-17_28c4a6c1f031b067bdfd41426ea141bb.jpg

IMG_20220926_201148.jpg

εκτελωνιζεται στο Βέλγιο και θα σου το παραδώσουν τα ΕΛΤΑ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

καλησπερα, ειμαι Κερκυρα και θελω να κανω μια παραγγελια απο ενα καταστημα στην Γερμανια

και εχει αυτους τους τροπους με τα ιδια λεφτα περιπου

DHL PAKET International Premium

Tracking Service! Priority Service!

........

UPS Standard   

Tracking Service! Delivery time normally max. 3 working days!

ποιος ειναι ο ποιο γρηγορος?

Επεξ/σία από ababapanos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Walker00 είπε

Kαλησπερα, αν γνωριζει καποιος για αγορα βιβλιων απο Ιαπωνια αξιας 30Ε τι ειναι προτιμοτερο DHL / EMS / AIR SP ?

Παιρνω τακτικα απο Ιαπωνια.

Απο τοτε που επανεφεραν την αποστολη αεροπορικου ταχυδρομειου (επιστολικο μεχρι 2 κιλα) παραλαμβανω μεσα σε τρεις βδομαδες.
Γενικα αν δεν προκειται για Αμαζον που εχει ειδικες συμφωνιες, δεν αξιζει να επιλεξεις κουριερ γιατι θα σε γδαρουν στο τελωνειο.

EMS, αν δεν εχει αλλαξει κατι, συνεργαζεται με τα ελτα οποτε ισχυουν οι τιμοκαταλογοι των ελτα και διαχειριζεται ως αεροπορικο δεμα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 30/9/2022 στις 10:58 ΜΜ, ababapanos είπε

καλησπερα, ειμαι Κερκυρα και θελω να κανω μια παραγγελια απο ενα καταστημα στην Γερμανια

και εχει αυτους τους τροπους με τα ιδια λεφτα περιπου

DHL PAKET International Premium

Tracking Service! Priority Service!

........

UPS Standard   

Tracking Service! Delivery time normally max. 3 working days!

ποιος ειναι ο ποιο γρηγορος?

 

Μάλλον τα λέω λάθος αλλά...

DHL PAKET αν θυμάμαι καλά είναι τα γερμανικά ελτά, 10-12 ημέρες (αν και δεν έχω ξαναπάρει εντός 2022 παραγγελίες)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας. Παρήγγειλα σήμερα κάτι από Στουτγκάρδη και μένω Θεσσαλονίκη. Θα μου έρθει με dhl express. Πήρα τηλέφωνο και είδα με βάση το tracking number μου βγάζει παραλαβή 14/10. Υπάρχει πιθανότητα να μου το φέρουν νωρίτερα? Ευχαριστώ πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα τον Ιουνιο εκανα preorder μεσω amazon γερμανιας δυο βιβλια τα οποια ειχαν περιπου μια εβδομαδα διαφορα κυκλοφοριας. To ενα βγηκε πριν δυο ημερες και το επομενο βγαινει στις 11/10. Επειδη τα εκανα μαζι η κοινη λογικη λεει οτι θα τραβηξει ολο το ποσο οταν κυκλοφορησει το δευτερο βιβλιο. Το θεμα ειναι το εξης τι ποσο θα τραβηξει διοτι βλεπω διαφορετικες τιμες στο συνολο. Tι θα με χρεωσει τελικα; 

Στον λογαριασμο μου (view order details) δειχνει αυτο το ποσο. 

Order Summary
Item(s) Subtotal:
EUR 143,83
Postage & Packing:
EUR 6,97
Total Before VAT:
EUR 150,80
VAT:
EUR 9,05
Total:
UR 159,85
Grand Total:
EUR 159,85
 
Στο email ομως μου δειχνει αυτο....
 
 
 

 

 

Στιγμιότυπο οθόνης 2022-10-05 125646.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα.

Ήθελα να ρωτήσω, από αγγλικό amazon πληρώνουμε τελωνείο;
Γιατί στην τελική τιμή δε μου προσθέτει "Estimated tax to be collected", ούτε τα στέλνουν με AmazonGlobal Shipping όπως από Αμερική που προπληρώνεις τους φόρους.
Δε θέλω να με γδάρουν πάλι στο τελωνείο.

 

 

amazon.png

Επεξ/σία από Composer
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα σε όλους!

Είμαι σε δίλημμα.

Τα δεδομένα : Θα παραγγείλω κάτι CD/Vinyls από Αμερική (Λογικά New Jersey) και θα πληρώσω μέσω paypal. Ο πωλητής είναι καλλιτέχνης, και έχει επίσημο μαγαζί, αλλά δεν γνωρίζω αν κόβει αποδείξεις. Το δέμα θα έρθει σίγουρα μέσω USPS (το αναφέρει ο πωλητής).

Τι μου προτείνετε;
a) Να πάρω πράγματα γύρω στα 240 ευρώ ή

b) να σπάσω την παραγγελία έτσι ώστε να πάει κάτω απ'τα 150 ευρώ.

 

Ισχύει ακόμα αυτό που είχε πει ο draculias και ο sakisgri ότι αν πάει κάτω από 150 δεν πληρώνεις τελωνείο;

 

Ευχαριστώ προκαταβόλικly.

Επεξ/σία από Epitaph6663
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, Composer είπε

Καλησπέρα.

Ήθελα να ρωτήσω, από αγγλικό amazon πληρώνουμε τελωνείο;
Γιατί στην τελική τιμή δε μου προσθέτει "Estimated tax to be collected", ούτε τα στέλνουν με AmazonGlobal Shipping όπως από Αμερική που προπληρώνεις τους φόρους.
Δε θέλω να με γδάρουν πάλι στο τελωνείο.

 

 

amazon.png

Εαν ο πωλητης ειναι η ιδια η amazon τοτε με αυτο το ποσο δεν θα εχεις προβλημα απο amazon UK. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Epitaph6663 είπε

Καλησπέρα σε όλους!

Είμαι σε δίλημμα.

Τα δεδομένα : Θα παραγγείλω κάτι CD/Vinyls από Αμερική (Λογικά New Jersey) και θα πληρώσω μέσω paypal. Ο πωλητής είναι καλλιτέχνης, και έχει επίσημο μαγαζί, αλλά δεν γνωρίζω αν κόβει αποδείξεις. Το δέμα θα έρθει σίγουρα μέσω USPS (το αναφέρει ο πωλητής).

Τι μου προτείνετε;
a) Να πάρω πράγματα γύρω στα 240 ευρώ ή

b) να σπάσω την παραγγελία έτσι ώστε να πάει κάτω απ'τα 150 ευρώ.

 

Ισχύει ακόμα αυτό που είχε πει ο draculias και ο sakisgri ότι αν πάει κάτω από 150 δεν πληρώνεις τελωνείο;

 

Ευχαριστώ προκαταβόλικly.

Καλησπέρα, αν πάει κάτω από 150 ευρώ δεν πληρώνεις δασμούς, εκτελωνιστικά έξοδα & φπα κανονικά πληρώνεις

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://www.bhphotovideo.com/c/product/1500024-REG/msi_core_frozr_s_cpu.html

Καλησπέρα παιδιά θελω αυτη την ψήκτρα είδα οτι απο 50€ περίπου με μεταφορικα παει στα 75 θα εχει και τελωνείο;ειναι καλο το site αξιόπιστο;μπορει να με βοηθήσει καποιος να την παρω την συγκεκριμένη γιατι την θελω πολύ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, skiathos7 είπε

https://www.bhphotovideo.com/c/product/1500024-REG/msi_core_frozr_s_cpu.html

Καλησπέρα παιδιά θελω αυτη την ψήκτρα είδα οτι απο 50€ περίπου με μεταφορικα παει στα 75 θα εχει και τελωνείο;ειναι καλο το site αξιόπιστο;μπορει να με βοηθήσει καποιος να την παρω την συγκεκριμένη γιατι την θελω πολύ;

Καλημερα.

Την έχει σε Ελληνικό κατάστημα κατόπιν παραγγελίας λέει στα 48€ https://e-access.gr/cpu-cooler-ψήκτρες/4703-msi-cooler-core-frozr-s-intelamd-socket.html   πάρε τηλ. και ρώτα πότε περίπου θα έρθει αν παραγγείλεις.

Γιατί και από το site που έβαλες λέει διαθεσιμότητα σε 2-4 βδομάδες βάλε και το χρόνο για να φτάσει. Είναι και από Αμερική που έχει σίγουρα τελωνείο άρα συμφέρει από Ελλάδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...