Προς το περιεχόμενο

Αγορές από το εξωτερικό [part 2]


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 hours ago, sakisgri said:

Όχι από Ευρωπαϊκή σε Ευρωπαϊκή χώρα δεν υπάρχει τελωνείο.

Τα μεταφορικά από Aliexpress ειναι ανάλογα το κατάστημα, αυτό που θες λογικά θα το βρεις σε πολλά καταστήματα μπορεί να ειναι δωρεάν η λίγα ευρώ.

Έψαξα στο aliexpress, αλλά δεν είμαι σίγουρος για την ποιότητα, θέλω ένα 12vhpwr καλώδιο για το seasonic gx-750 και έτσι κοιτούσα moddiy και cablemod.

Βρήκα βέβαια και το original της seasonic στο alternate.de με σχετικά χαμηλά εξ. αποστολής (€15.90), το ξέρεις αυτό το site ;; Είναι αξιόπιστο ;;

Επεξ/σία από bep1995
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, bep1995 είπε

Έψαξα στο aliexpress, αλλά δεν είμαι σίγουρος για την ποιότητα, θέλω ένα 12vhpwr καλώδιο για το seasonic gx-750 και έτσι κοιτούσα moddiy και cablemod.

Βρήκα βέβαια και το original της seasonic στο alternate.de με σχετικά χαμηλά εξ. αποστολής (€15.90), το ξέρεις αυτό το site ;; Είναι αξιόπιστο ;;

Όχι δεν το ξέρω αλλά λογικά θα ειναι οκ αφού ειναι Γερμανικό κατάστημα. Έχει και καλά ratings εδώ https://www.idealo.de/preisvergleich/Shop/1362.html?cmpReload=true     και σελίδα στο Facebook https://www.facebook.com/alternate.de/?locale=de_DE

Επεξ/σία από sakisgri
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, sakisgri είπε

Όχι δεν το ξέρω αλλά λογικά θα ειναι οκ αφού ειναι Γερμανικό κατάστημα. Έχει και καλά ratings εδώ https://www.idealo.de/preisvergleich/Shop/1362.html?cmpReload=true     και σελίδα στο Facebook https://www.facebook.com/alternate.de/?locale=de_DE

To idealo.de είναι οτι και το BestPrice εδώ εφόσον το κατάστημα έχει θετικές εκεί θα είναι αξιόπιστο & valid για αγορα. θέμα χρεώσεων δεν παίζει απλά θέλει λίγο παραπάνω ψάξιμο κ στις αξιολογήσεις καταστηματων αφού συγκεντρώνει τιμές από παντού στη Γερμανία. 

43 λεπτά πριν, bep1995 είπε
43 λεπτά πριν, bep1995 είπε

Έψαξα στο aliexpress, αλλά δεν είμαι σίγουρος για την ποιότητα, θέλω ένα 12vhpwr καλώδιο για το seasonic gx-750 και έτσι κοιτούσα moddiy και cablemod.

Βρήκα βέβαια και το original της seasonic στο alternate.de με σχετικά χαμηλά εξ. αποστολής (€15.90), το ξέρεις αυτό το site ;; Είναι αξιόπιστο ;;

στο aliexpress, αλλά δεν είμαι σίγουρος για την ποιότητα, θέλω ένα 12vhpwr καλώδιο για το seasonic gx-750 και έτσι κοιτούσα moddiy και cablemod.

Βρήκα βέβαια και το original της seasonic στο alternate.de με σχετικά χαμηλά εξ. αποστολής (€15.90), το ξέρεις αυτό το site ;; Είναι αξιόπιστο ;;

Ε ναι από το να μπλέκεις με Ασία επέλεξε εντος ΕΕ αφού υπάρχει αντίστοιχης ποιότητας προϊόν. το αλί γενικά έχει λίγο από όλα :) αλλά θέλει ψάξιμο γιατί έχει κ μέτριας ποιότητας προιοντα αλλά έχει κ αξιόπιστα καταστήματα.

Επεξ/σία από aces
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, aces είπε

Ε ναι από το να μπλέκεις με Ασία επέλεξε εντος ΕΕ αφού υπάρχει αντίστοιχης ποιότητας προϊόν. το αλί γενικά έχει λίγο από όλα αλλά θέλει ψάξιμο γιατί έχει κ μέτριας ποιότητας προιοντα.

Εδώ που τα λέμε και αυτό που θέλει να πάρει ο φίλος 99% στην Κίνα κατασκευάζεται. Όπως έγραψες θέλει λίγο ψάξιμο με διάβασμα reviews για να είσαι σίγουρος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 20/2/2023 στις 5:22 ΜΜ, otterkun είπε

Καλησπέρα, επείδη δεν έχω καθολού εμπειρία με εκτελωνισμό απο Ιαπωνία, μονο για προπληρωμένα έξοδα ξέρω. Ήθελα να δω αν ξέρει κάποιος ποιο shipping method θα ήταν καλύτερα και πιο οικονομικά να διαλέξω. Πρόκειται να χρησιμοποιήσω την tenso για ship forwarding, το πακέτο θα έχει αρκετές κάρτες απο δίαφορα Ιαπωνικά μαγαζιά, οπότε ούτε πολυ ογκώδες και κάτω από 2-3kg, και συνολικό κόστος μάλλον γύρω στα 300euro. Οι επιλόγες μου είναι: EMS, AIR, SAL, DHL. Από ότι γνωρίζω η DHL έχει υπερβολικά μεγάλα fees για εκτελωνισμό, και από ότι έχω ακούσει η ΕΜS είναι η καλύτερη επιλογή ? EMS είναι ταχυδρομείο σωστά ?  

Ευχαριστώ!

Η ems ειναι κ δεν είναι ΕΛΤΑ, ειναι ολιγον μπερδεμενο.. Λογικά η επιλογή ΑΙR  airmail θα εξυπηρετείται με το απλό ταχυδρομείο ΕΛΤΑ που έχει χαμηλότερο τιμοκατάλογο από τις κουριερ από Ιαπωνία που έχουν υψηλές χρεώσεις dhl, fedex κλπ κατά τη διαδικασία εκτελωνισμου.

Η καθεμια απο τις κουριερ έχει δικό της τιμοκατάλογο  κ έχει αρκετες διαφορές από τον βασικό τιμοκατάλογο χρεωσεων απο τα ΕΛΤΑ στο σύνολο.. Εφόσον εμπλέκεται κ η tenso θέλει λίγο παραπάνω ψάξιμο πριν την επιλογη/πληρωμή κ με πιο τρόπο αποστολής θα επιλέξεις.

16 λεπτά πριν, sakisgri είπε

Εδώ που τα λέμε και αυτό που θέλει να πάρει ο φίλος 99% στην Κίνα κατασκευάζεται. Όπως έγραψες θέλει λίγο ψάξιμο με διάβασμα reviews για να είσαι σίγουρος.

Ε ναι κλασσικά τα γνωστά made in China :)

Επεξ/σία από aces
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, bep1995 είπε

Έψαξα στο aliexpress, αλλά δεν είμαι σίγουρος για την ποιότητα, θέλω ένα 12vhpwr καλώδιο για το seasonic gx-750 και έτσι κοιτούσα moddiy και cablemod.

Βρήκα βέβαια και το original της seasonic στο alternate.de με σχετικά χαμηλά εξ. αποστολής (€15.90), το ξέρεις αυτό το site ;; Είναι αξιόπιστο ;;

Ακριβώς το ίδιο καλώδιο από το Aliexpress τελική τιμή 27,22€, τρόπο αποστολής ειναι safe δεν θα πληρωσεις κάτι παραπάνω και θα παραλάβεις σε 22 με 30 μέρες ανάλογα αν έρθει με Ελτα η courier που θα το καταλάβεις από το tracking number.

https://www.aliexpress.com/i/1005004925182336.html

Ζύγισε τα πράγματα και πράξε ανάλογα.

Επεξ/σία από sakisgri
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 minutes ago, sakisgri said:

Ακριβώς το ίδιο καλώδιο από το Aliexpress τελική τιμή 27,22€, τρόπο αποστολής ειναι safe δεν θα πληρωσεις κάτι παραπάνω και θα παραλάβεις σε 22 με 30 μέρες ανάλογα αν έρθει με Ελτα η courier που θα το καταλάβεις από το tracking number.

https://www.aliexpress.com/i/1005004925182336.html

Ζύγισε τα πράγματα και πράξε ανάλογα.

Άσε τι γράφει ο τίτλος, δεν είναι το γνήσιο, κανονικά βγαίνει μόνο σε άσπρο και μαύρο με μαύρους κονέκτορες και τα δύο. Αλλά εκτός από αυτό αν τα παρατηρήσεις καλά θα δεις και άλλες διαφορές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, bep1995 είπε

Άσε τι γράφει ο τίτλος, δεν είναι το γνήσιο, κανονικά βγαίνει μόνο σε άσπρο και μαύρο με μαύρους κονέκτορες και τα δύο. Αλλά εκτός από αυτό αν τα παρατηρήσεις καλά θα δεις και άλλες διαφορές.

Εσύ ξέρεις.

Δες όμως αν σίγουρα ταιριάζει με το τροφοδοτικό σου γιατι γράφει -

 

Compatible with Seasonic ATX 2.xx PRIME and FOCUS power supplies from 850 watts

Και κάποιος ρωτάει αν ταιριάζουν με το Focus GX 750w και κάποιος απαντάει "σύμφωνα με τις πληροφορίες μου μόνο για 850watt τροφοδοτικό".

Τσέκαρε το η στείλε email και ρώτα να είσαι σίγουρος.

   

Cable.PNG

Επεξ/σία από sakisgri
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 hours ago, sakisgri said:

Εσύ ξέρεις.

Δες όμως αν σίγουρα ταιριάζει με το τροφοδοτικό σου γιατι γράφει -

 

Compatible with Seasonic ATX 2.xx PRIME and FOCUS power supplies from 850 watts

Και κάποιος ρωτάει αν ταιριάζουν με το Focus GX 750w και κάποιος απαντάει "σύμφωνα με τις πληροφορίες μου μόνο για 850watt τροφοδοτικό".

Τσέκαρε το η στείλε email και ρώτα να είσαι σίγουρος.

   

 

Το ειδα αυτο. Γενικα τα καλωδια των focus και prime ταιριαζουν μεταξυ τους, νομιζω και των core. Οσον αφορα τα watt την εχω ηδη ρωτησει την seasonic και μου μου ειπε ταιριαζει κανονικα το καλωδιο αυτο στο gx-750.

Μου ειπαν επισης οτι αυτο για τα 850 watt minimum το βαλανε οταν υπηρχε μονο η 4090 στην αγορα, και οχι οτι δεν ειναι γενικα συμβατο το δικο μου.

Για την ακριβεια μου ειπαν:

"Our 12VHPWR cable is compatible with GX-750 and lower RTX model like 4070Ti or maybe future RTX 4060Ti and lower. Our specs were made when RTX 4090 was released and we didn't included any lower model than 850W as per GPU, requirement"

Επεξ/σία από bep1995
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, Winterangel89 είπε

Καλημερα σας, 

 

Περιμενω δεμα απο την Λετονια, το εστειλαν με DHL. Θα πληρωσω τελωνειο; 

 

 

Καλημέρα, η Λετονία ανήκει στην ΕΕ κ δεν έχει χρέωση όποτε μας είναι και αδιάφορος ο τρόπος αποστολής απλό ταχυδρομείο η κουριερ λογικά στη βδομάδα θα έρθει. Εξαίρεση αποτελεί αν τα στέλνουν από Ασία μέσω Λετονίας αν είναι απευθείας δεν έχει χρεώσεις πέρα τα μεταφορικά. 
 

https://european-union.europa.eu/principles-countries-history/country-profiles/latvia_el

https://ektelonistes-athens.gr/faq/poies-xwres-anikoun-stin-evrwpaiki-en/

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερώτηση γιατί δεν θέλω να κάνω τσάμπα εγγραφή.

Στο joom ένα προϊόν που με ενδιαφέρει γράφει ότι κάνει :  11€

Να φανταστώ ότι μετά θα μου προσθέσει το ΦΠΑ 24% και δωρεάν μεταφορικά όπως έχω διαβάσει

δλδ θα πληρώσω 13.64€ Αν τα λέω σωστά .

Φαντάζομαι θα έρθει από Κίνα (οπότε θα φάω και κανά μήνα αναμονή ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περιμενω δεμα απο aliexpress με aliexspress standard shipping και σημερα ειδα απο την εφαρμογη του ali οτι το δεμα ειναι στην περιοχη μου!

Που πρεπει να παω να το παραλαβω?γνωριζει κανεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, mike0402 είπε

Περιμενω δεμα απο aliexpress με aliexspress standard shipping και σημερα ειδα απο την εφαρμογη του ali οτι το δεμα ειναι στην περιοχη μου!

Που πρεπει να παω να το παραλαβω?γνωριζει κανεις?

Τι τύπου tracking number έχει πάρει το δέμα, LA*****HU, 5UGR η 10ψηφιο ?

Αν θες δες εδώ τα γράφω όλα αναλυτικά (σελίδα 294)

 

5 ώρες πριν, maxdore217 είπε

Ερώτηση γιατί δεν θέλω να κάνω τσάμπα εγγραφή.

Στο joom ένα προϊόν που με ενδιαφέρει γράφει ότι κάνει :  11€

Να φανταστώ ότι μετά θα μου προσθέσει το ΦΠΑ 24% και δωρεάν μεταφορικά όπως έχω διαβάσει

δλδ θα πληρώσω 13.64€ Αν τα λέω σωστά .

Φαντάζομαι θα έρθει από Κίνα (οπότε θα φάω και κανά μήνα αναμονή ).

Δεν έχω ψωνίσει, αλλά πατώντας σε κάποια τυχαία προϊόντα γράφει "με το ΦΠΑ" από κάτω.

Δεν ξέρω και αν περνάνε τελωνείο και τέτοια από joom, κοίταξες αν υπάρχει στο Aliexpress το προϊόν που ειναι σίγουρο δεν έχεις εξτρά χρεώσεις?

joom.PNG

Επεξ/σία από sakisgri
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 minutes ago, sakisgri said:

Τι τύπου tracking number έχει πάρει το δέμα, LA*****HU, 5UGR η 10ψηφιο ?

Αν θες δες εδώ τα γράφω όλα αναλυτικά (σελίδα 294)

 

Το tracking ειναι αυτο 4070099541 δεν εχει καθολου γραμματα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...