Προς το περιεχόμενο

Αγορές από το εξωτερικό [part 2]


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

54 λεπτά πριν, surveyor81 είπε

Καλησπέρα. Έχω κάνει μια παραγγελία από κινα στο banggood και ειναι σε κατάσταση "International shipment release - Import" για αρκετές μέρες.

Ξέρετε τι φάση είναι αυτή και πόσο περίπου καθυστερεί σε αυτή?

 

banggood.jpg

Δεν εχει αποδεσμευτει το δεμα/πακετο απο τα τοπιικα ταχ/δρομεια στην Κίνα. Καμια βδομαδα κανει για να φυγει/σταλει αναλογα το φορτο που εχουν εκει περα κλπ. Οταν γινει αφιξη θα γινει κ νεα ενημερωση το τρακινγκ.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δεν ξερω εαν ειναι στο σωστο topic αλλα απο amazon nl (Ολλανδιας) μπορεις να παραγγειλεις; Εκανα log in με τα στοιχεια που εχω στα υπολοιπα και ξαφνικα τα παντα ειναι Temporarily out of stock. Oταν κανω sign out ως δια μαγειας το προιον εχει τιμη και ειναι in stock. Δεν στελνει Ελλαδα; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα. Θέλω να παραγγείλω το παρακάτω τηλεκατευθυνόμενο από banggood

https://gr.banggood.com/Wltoys-124017-Brushless-V2-New-Upgraded-4300KV-Motor-0_7M-19T-RTR-1-or-12-2_4G-4WD-70km-or-h-RC-Car-Vehicles-Metal-Chassis-Models-Toys-p-1871731.html?cur_warehouse=CN&rmmds=search

Γνωρίζετε αν θα πληρώσω τελωνείο; 

Επεξ/σία από surveyor81
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, surveyor81 είπε

Καλησπέρα. Θέλω να παραγγείλω το παρακάτω τηλεκατευθυνόμενο από banggood

https://gr.banggood.com/Wltoys-124017-Brushless-V2-New-Upgraded-4300KV-Motor-0_7M-19T-RTR-1-or-12-2_4G-4WD-70km-or-h-RC-Car-Vehicles-Metal-Chassis-Models-Toys-p-1871731.html?cur_warehouse=CN&rmmds=search

Γνωρίζετε αν θα πληρώσω τελωνείο; 

Όχι, προχώρα 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, surveyor81 είπε

Καλησπέρα. Θέλω να παραγγείλω το παρακάτω τηλεκατευθυνόμενο από banggood

https://gr.banggood.com/Wltoys-124017-Brushless-V2-New-Upgraded-4300KV-Motor-0_7M-19T-RTR-1-or-12-2_4G-4WD-70km-or-h-RC-Car-Vehicles-Metal-Chassis-Models-Toys-p-1871731.html?cur_warehouse=CN&rmmds=search

Γνωρίζετε αν θα πληρώσω τελωνείο; 

Σήμερα παρέλαβα πρώτη φορά ένα δέμα από Banggood Κίνα με Banggood Priority Shipping (από Ευρωπαϊκές αποθήκες έχω πάρει πολλά) πήγε πρώτα Βέλγιο και παρέλαβα με ΕΛΤΑ χωρίς επιπλέον χρέωση. Επίσης μου έστειλε μήνυμα τα ΕΛΤΑ αν ήθελα να παραλάβω με ΕΛΤΑ PostBox αλλά δεν δέχτηκα γιατι μόνο δυο υπάρχουν εδώ που μένω και ήταν μακριά.

Επεξ/σία από sakisgri
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξερει κανενας πως γινεται η επιλογη κουριερ οταν αγοραζουμε απο διαφορα καταστηματα του εξωτερικου? πχ εχω προσεξει πως απο Aliexpress συνήθως μου ερχεται κουριερ της acs! Ειναι παντα δεδομενο οτι εχει αναλαβει η acs εκει ή υπαρχει περιπτωση να ερθει αλλος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, jasonas21 είπε

Ξερει κανενας πως γινεται η επιλογη κουριερ οταν αγοραζουμε απο διαφορα καταστηματα του εξωτερικου? πχ εχω προσεξει πως απο Aliexpress συνήθως μου ερχεται κουριερ της acs! Ειναι παντα δεδομενο οτι εχει αναλαβει η acs εκει ή υπαρχει περιπτωση να ερθει αλλος?

Για Aliexpress ειναι ανάλογα το tracking number που θα πάρει το δέμα σου.

Τα 10ψηφια (407*******) τα φέρνει η ACS, Τα 5UGR******** τα φέρνει η Γενική ταχυδρομική και τα LA*********HU, UA*********HU, LT**********NL και LS*********NL τα φέρνει τα ΕΛΤΑ.

Εμένα πάντα 10ψηφιο μου βγάζουν, άλλοι παίρνουν 5UGR, δεν ξέρω πως το κανονίσουν και αν γίνεται να ζητήσεις από τον πωλητή να πάρει συγκεκριμένο tracking το δέμα σου, μπορεί να γίνεται. Για περισσότερες πληροφορίες πάνω στο θέμα αν θες δες εδώ.

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, sakisgri είπε

Για Aliexpress ειναι ανάλογα το tracking number που θα πάρει το δέμα σου.

Τα 10ψηφια (407*******) τα φέρνει η ACS, Τα 5UGR******** τα φέρνει η Γενική ταχυδρομική και τα LA*********HU, UA*********HU, LT**********NL και LS*********NL τα φέρνει τα ΕΛΤΑ.

Εμένα πάντα 10ψηφιο μου βγάζουν, άλλοι παίρνουν 5UGR, δεν ξέρω πως το κανονίσουν και αν γίνεται να ζητήσεις από τον πωλητή να πάρει συγκεκριμένο tracking το δέμα σου, μπορεί να γίνεται. Για περισσότερες πληροφορίες πάνω στο θέμα αν θες δες εδώ.

Καταλαβα! Μεταφερομαι στο αλλο θεμα να κανω αλλη μια ερώτηση!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγόρασα ένα βιβλίο μέσω ebay από Αγγλία αξίας 11 ευρώ περίπου το οποίο αποστάλθηκε με μία αγνώστων στοιχείων "standard international post service", στις 20 Απριλίου. Δυστυχώς δεν παρέχεται κωδικός δέματος και ο πωλητής λέει πως λογικά θα παραδοθεί από την "ταχυδρομική υπηρεσία" της χώρας μου μέχρι τις 9 Μαΐου. Έχετε καμιά ιδέα πού να αναζητήσω και από ποια μεταφορική να περιμένω αυτό το δέμα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Earl_Rochester_13 είπε

Αγόρασα ένα βιβλίο μέσω ebay από Αγγλία αξίας 11 ευρώ περίπου το οποίο αποστάλθηκε με μία αγνώστων στοιχείων "standard international post service", στις 20 Απριλίου. Δυστυχώς δεν παρέχεται κωδικός δέματος και ο πωλητής λέει πως λογικά θα παραδοθεί από την "ταχυδρομική υπηρεσία" της χώρας μου μέχρι τις 9 Μαΐου. Έχετε καμιά ιδέα πού να αναζητήσω και από ποια μεταφορική να περιμένω αυτό το δέμα;

Αφού ειναι "standard international post service" και δεν έχει κωδικό δεμάτων (απλή αποστολη) και επίσης σου γράφει "ταχυδρομική υπηρεσία της χώρας σου" τοτε θα σου το παραδώσει τα ΕΛΤΑ.

Τα ιδιωτικά courier πάντα έχουν κωδικό δεμάτων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά καλησπέρα, θέλω τη πολύτιμη βοήθεια σας. 

Θέλω να αγοράσω από το εξωτερικό και συγκεκριμένα από την Ισπανία. Το κατάστημα το συγκεκριμένο δεν κάνει αποστολές στην Ελλάδα. Έχω ρωτήσει από εδώ και εκεί και έπεσα πάνω σε υπηρεσίες που δεν γνωρίζω και κατ' επέκτασιν δεν γνωρίζω την αξιοπιστία τους, τη νομιμότητα τους και όλα αυτά. 

Υπηρεσίες δηλαδή forward shipping, reshipping κλπ. Βρήκα και από εδώ στο φόρουμ για μια εταιρεία eshopwedrop.gr. 

Γενικά θα ήθελα τα φώτα σας. Κάθε βοήθεια είναι πολύτιμη. 

Σας ευχαριστώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα.

Έκανα μια παραγγελία απο alliexpress στις 12 Μαρτίου. Έχει περάσει η ημερομηνία παραλαβής και άνοιξα case ώστε να μου επιστραφούν τα χρήματα.. Μου είπαν ότι βλέπουν το δέμα να έχει φτάσει στην Ελλάδα. Τους έκανα μια πρόταση οτι αν σε μία βδομάδα δεν παραλάβω να μου επιστρέψουν τα χρήματα ή να μου ξανά στείλουν το αντικείμενο. Μου απάντησαν το ίδιο και ότι πρέπει να επικοινωνήσω με το ταχυδρομείο και έκλεισαν το θέμα. Φυσικά πήρα τηλ και αυτοί το βλέπουν ότι στις 30 Απριλίου έφτασε Αθήνα αλλά ο αριθμός αποστολής είναι ο απλός δεν μπορούμε να δούμε που είναι.

Τι να κάνω σε αυτή την περίπτωση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...