Προς το περιεχόμενο

Αγορές από το εξωτερικό [part 2]


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 13/3/2023 στις 12:05 ΠΜ, JimT1991 είπε

Παρηγγειλα απο το αμερικανικο amazon δυο βιβλια και η αξια ηταν 166,36 ευρω. Εβαλα τα γρηγορα μεταφορικα και ερχονται με DHL. Υπαρχει περιπτωση η DHL να μου ζητησει παραπανω χρηματα για τον εκτελωνισμο του δεματος; Υποτιθεται οτι εχω πληρωσει ηδη τα 9,74 $  (estimated taxes). Ο πωλητης ειναι η ιδια η amazon (Amazon Export Sales LLC).

αμ.png

Με τις κουριερ γενικά η καθεμια έχει δικό της τιμοκατάλογο κ χρεώνουν αρκετα σε συγκριση με ΕΛΤΑ.

Ειδικά fedex k dhl ειναι ακριβές στις τιμές  τους στον εκτελωνισμό. Το estimated tax σημαίνει κατά προσέγγιση αρα είναι λίγο φλου ανοίχτο σε πιθανή χρέωση στην παραλαβή.

Επεξ/σία από aces
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Customs clearance delay (και εμφανιζεται και δυο φορες) απο amazon τι σημαινει; Οτι ετοιμαζεται κουστουμι απο DHL; 

Επεξ/σία από JimT1991
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, JimT1991 είπε

Customs clearance delay (και εμφανιζεται και δυο φορες) απο amazon τι σημαινει; Οτι ετοιμαζεται κουστουμι απο DHL; 

Οτι εχει καθυστερησει η τελωνειακη διεκπεραιωση. Μπορει να σημαινει οτιδηποτε. Οτι απλα εχει πολυ κινηση στο τελωνειο, οτι εχει κινηση στον παροχο που θα κανει τη διεκπεραιωση (λχ DHL) κτλ κτλ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε παραγγελία από Mecool αφού πέρασε από Ουγγαρία, μου ήρθε τελικά χθες sms για παραλαβή από σημείο ACS.

Στο tracking εμφανίζει ΜΗ ΠΑΡΑΔΟΣΗ - ΕΝΤΟΛΗ ΠΑΡΑΛΑΒΗΣ ΑΠΟ ΓΡΑΦΕΙΟ.

Έχω βάλει διεύθυνση εργασίας, οπότε αποκλείεται να πέρασαν και να μη βρήκαν κάποιον. Καμιά ιδέα τι μπορεί να παίζει και να μην το έφεραν;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, idak22 είπε

Σε παραγγελία από Mecool αφού πέρασε από Ουγγαρία, μου ήρθε τελικά χθες sms για παραλαβή από σημείο ACS.

Στο tracking εμφανίζει ΜΗ ΠΑΡΑΔΟΣΗ - ΕΝΤΟΛΗ ΠΑΡΑΛΑΒΗΣ ΑΠΟ ΓΡΑΦΕΙΟ.

Έχω βάλει διεύθυνση εργασίας, οπότε αποκλείεται να πέρασαν και να μη βρήκαν κάποιον. Καμιά ιδέα τι μπορεί να παίζει και να μην το έφεραν;

 

το να παρεις την acs courrier τηλεφωνο γιατι δεν στο εφεραν το εχεις σκεφτει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 ώρες πριν, idak22 είπε

Σε παραγγελία από Mecool αφού πέρασε από Ουγγαρία, μου ήρθε τελικά χθες sms για παραλαβή από σημείο ACS.

Στο tracking εμφανίζει ΜΗ ΠΑΡΑΔΟΣΗ - ΕΝΤΟΛΗ ΠΑΡΑΛΑΒΗΣ ΑΠΟ ΓΡΑΦΕΙΟ.

Έχω βάλει διεύθυνση εργασίας, οπότε αποκλείεται να πέρασαν και να μη βρήκαν κάποιον. Καμιά ιδέα τι μπορεί να παίζει και να μην το έφεραν;

 

Το δέμα παραμένει για 4 εργάσιμες στο τοπικό κατάστημα acs για παραλαβή. Εντολή παραλαβής από γραφείο είναι όταν τα κρατάνε εσωτερικά κ χρειάζεται να περάσεις για παραλαβή

1 ώρα πριν, thleorasakias είπε

το να παρεις την acs courrier τηλεφωνο γιατι δεν στο εφεραν το εχεις σκεφτει?

Κ να πάρει τηλ δεν τα σηκώνουν όποτε το δέμα παραμένει στο τοπικό Κατ/μα για παραλαβή 4-5 εργάσιμες τα κρατανε

Επεξ/σία από aces
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, aces είπε

Το δέμα παραμένει για 4 εργάσιμες στο τοπικό κατάστημα acs για παραλαβή. Εντολή παραλαβής από γραφείο είναι όταν τα κρατάνε εσωτερικά κ χρειάζεται να περάσεις για παραλαβή

Κ να πάρει τηλ δεν τα σηκώνουν όποτε το δέμα παραμένει στο τοπικό Κατ/μα για παραλαβή 4-5 εργάσιμες τα κρατανε

Μια χαρα τα σηκωνουν στην acs τα τηλεφωνα γιατι ειχα αντιστοιχο προβλημα και τους περιποιηθηκα.Να ηταν speedex ενταξει εκει τρεχα γυρευε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, thleorasakias είπε

Μια χαρα τα σηκωνουν στην acs τα τηλεφωνα γιατι ειχα αντιστοιχο προβλημα και τους περιποιηθηκα.Να ηταν speedex ενταξει εκει τρεχα γυρευε.

Θα πρέπει όμως να περιποιηθείς και τα υπόλοιπα υποκαταστήματα. Δεν ειναι παντού το ίδιο, εδώ που μένω εγώ ειναι από τις καλύτερες μεταφορικές εταιρίες αλλά δεν ισχύει το ίδιο παντού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@sakisgri καλησπέρα!

Πόσες ημέρες κάνει το DHL από Τσεχία(DHL Express αναλαμβάνει εδώ μετά)?

Με το τελευταίο σημείο να λέει 

22. March 2023

21:25 Local time

THE SHIPMENT HAS LEFT ORIGIN COUNTRY

Czech Republic - Hradec Kralove

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, Vasilica89 είπε

@sakisgri καλησπέρα!

Πόσες ημέρες κάνει το DHL από Τσεχία(DHL Express αναλαμβάνει εδώ μετά)?

Με το τελευταίο σημείο να λέει 

22. March 2023

21:25 Local time

THE SHIPMENT HAS LEFT ORIGIN COUNTRY

Czech Republic - Hradec Kralove

Καλησπέρα.

Κάνει από 7-10 μέρες συνήθως, τελευταίο που πήρα (πριν 2 μήνες) μου το παρέδωσε η ίδια η DHL πιο παλιά η ACS (μένω Λάρισα) αλλά βάλε το tracking number εδώ και θα φανεί αν έχεις next tracking number της ACS. https://parcelsapp.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, sakisgri είπε

Καλησπέρα.

Κάνει από 7-10 μέρες συνήθως, τελευταίο που πήρα (πριν 2 μήνες) μου το παρέδωσε η ίδια η DHL πιο παλιά η ACS (μένω Λάρισα) αλλά βάλε το tracking number εδώ και θα φανεί αν έχεις next tracking number της ACS. https://parcelsapp.com/

Εκεί τα βλέπω μετά από συμβουλές (πρίν), ελπίζω την άλλη εβδομάδα παραλαβή, ευχαριστώ πολύ 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Vasilica89 είπε

Εκεί τα βλέπω μετά από συμβουλές (πρίν), ελπίζω την άλλη εβδομάδα παραλαβή, ευχαριστώ πολύ 

Τπτ να σαι καλά, Παράγγειλα και εγώ ένα προχθές από Banggood Τσεχία με DHL αλλά βλέπω το έστειλε από Γερμανία (το έχουν ξανά κάνει), και πήρε tracking number CG********DE, μάλλον από βδομάδα θα παραλάβω και εγώ.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Υπάρχει κάποιος αξιόπιστος τρόπος να παραγγείλω από Αμερική ένα προϊόν ,το οποίο όμως κανείς δεν στέλνει Ελλάδα;

Το προϊόν είναι αυτό https://iremedy.com/medline-MCM1034001H κι όσο κι αν έψαξα δεν βρήκα τρόπο να το φέρω Ελλάδα.

Είχα κάποτε διαβάσει για εταιρείες που αναλαμβάνουν να στο φέρουν με μεσάζοντες αν δεν κάνω λάθος.

Επεξ/σία από Fronimitis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

 

Θα αγοράσω κακάο 1 κιλό από uk με 60 ευρώ.

 

Μπορώ να το εισάγω και πόσο θα κοστίσει το τελωνείο;

Ευχαριστώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, octa είπε

Καλησπέρα,

 

Θα αγοράσω κακάο 1 κιλό από uk με 60 ευρώ.

 

Μπορώ να το εισάγω και πόσο θα κοστίσει το τελωνείο;

Ευχαριστώ 

Δεν ξέρω αν μπορεις να εισάγεις η αν πρέπει να περασει τελωνείο και να χρεωθείς η όχι, καλύτερα να μιλήσεις με τον πωλητή. Αλλά ας πούμε χρεώνεσαι.

Με βάση το Ευρετήριο Δασμολογικής Κατάταξης Εμπορευμάτων οι δασμοί για κακάο ειναι 8%

Με ΕΛΤΑ για δέματα αξίας από 50€ έως 100€, τέλη εκτελωνισμού ειναι 10€.

Για το Φ.Π.Α δεν ξέρω αν ειναι μέσα στη τιμή και αν ειναι 13%.

Αν όλα ειναι όπως επάνω τοτε 60€ + 4,8€(δασμοί) + 10€ (τέλη εκτελωνισμού) + 7,8€ (φ.π.α) = 82,6€

Αυτά αν έρθει με τα ΕΛΤΑ, με ιδιωτική εταιρία courier σίγουρα θα ειναι παραπάνω, πόσο? θα πρέπει να ρωτήσεις την ίδια την εταιρία μιας και δεν έχουν τιμοκατάλογο.

cacao.PNG

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...