Προς το περιεχόμενο

Αγορές από το εξωτερικό [part 2]


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, mike0402 είπε

Το tracking ειναι αυτο 4070099541 δεν εχει καθολου γραμματα

Θα σου το παραδώσει η ACS συνεργάζεται με την Dpd  https://parcelsapp.com/en/tracking/4070099541

Δεν έφτασε ακόμα Ελλαδα, όταν φτάσει θα φανεί και στο site της ACS.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

3 minutes ago, sakisgri said:

Θα σου το παραδώσει η ACS συνεργάζεται με την Dpd  https://parcelsapp.com/en/tracking/4070099541

Δεν έφτασε ακόμα Ελλαδα, όταν φτάσει θα φανεί και στο site της ACS.

Αα οκ σε ευχαριστω νομιζα οτι ειχε φθασει Ελλαδα!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, mike0402 είπε

Αα οκ σε ευχαριστω νομιζα οτι ειχε φθασει Ελλαδα!

τπτ, να σαι καλά,

Όχι ειναι Ολλανδία τώρα σε καμιά βδομάδα θα παραλάβεις, δες εκεί που σου έγραψα πριν τα γράφω όλα αναλυτικά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, maxdore217 είπε

Ερώτηση γιατί δεν θέλω να κάνω τσάμπα εγγραφή.

Στο joom ένα προϊόν που με ενδιαφέρει γράφει ότι κάνει :  11€

Να φανταστώ ότι μετά θα μου προσθέσει το ΦΠΑ 24% και δωρεάν μεταφορικά όπως έχω διαβάσει

δλδ θα πληρώσω 13.64€ Αν τα λέω σωστά .

Φαντάζομαι θα έρθει από Κίνα (οπότε θα φάω και κανά μήνα αναμονή ).

Δεν ειναι μονο το φπα ειναι κ το τελωνειο  κ  δεν πρέπει/φαινεται η σελιδα να έχει ασφαλή μέθοδο αποστολης. καλύτερα geekbuying,  banggood ή aliexpress αφού κ οι πωλητές που φιλοξενεί το joom είναι Κίνα located αρα εχει τα ιδια προιοντα.....

το ποσό βέβαια είναι 12 ευρω οπότε είναι μικρή η παραγγελία για ρισκο υψηλου δασμου απο τελωνείο κλπ 

από Κίνα 3 εβδομάδες 20 μέρες μεσο ορο για παραλαβη κατά προσέγγιση αναλόγως συνθηκών, αργιών, εορτών, κουριερ, ΕΛΤΑ κλπ.

Επεξ/σία από aces
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Witcher1st είπε

Έχει δοκιμάσει κάποιος να κάνει αγορά από το εξωτερικό με πιστωτική κάρτα;

AliExpress banggood geekbuying όλα τα  ευρωπαϊκά Amazon de fr it es κλπ είναι σελίδες που αγοράζεις με κάρτα είτε prepaid ή debit ή credit για να ολοκληρωθεί η συναλλαγή.

Στο ali υπαρχει η ασφαλεια του AliPay. Σε Banggood πρεπει να εχει και πληρωμή μεσω paypal ακομα. 

Επεξ/σία από aces
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα σε όλους,

θέλω να παραγγείλω κάποια ανταλλακτικά για το σκούτερ από Ταϊλάνδη με CIF 350 ευρώ περίπου.

Πέρα από το ΦΠΑ 24% και των εξόδων εκτελωνισμού (ΕΛΤΑ 20€) που θα κληθώ να καταβάλω, γνωρίζετε πόσο περίπου είναι οι δασμοί; Ισχύει το 2,5% επί του συνολικού ποσού που έχω διαβάσει σε παλαιότερες αναρτήσεις;

  Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Επεξ/σία από little_john
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
37 λεπτά πριν, little_john είπε

Καλησπέρα σε όλους,

θέλω να παραγγείλω κάποια ανταλλακτικά για το σκούτερ από Ταϊλάνδη με CIF 350 ευρώ περίπου.

Πέρα από το ΦΠΑ 24% και των εξόδων εκτελωνισμού (ΕΛΤΑ 20€) που θα κληθώ να καταβάλω, γνωρίζετε πόσο περίπου είναι οι δασμοί; Ισχύει το 2,5% επί του συνολικού ποσού που έχω διαβάσει σε παλαιότερες αναρτήσεις;

  Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

τιμοκατάλογοι ΕΛΤΑ

 

κάπου τόσο βγαίνει κατα προσεγγιση στο περιπου το ποσοστο εως 1k πάει 3.5% & 2.5% έως 500 ευρω

https://www.supereverything.gr/odigos/teloneio-ti-prepei-na-xerete

 2.5% επί της συνολικής αξίας συν ΦΠΑ συν 20€ Αν δεν εχει άλλαξει κατι

Επεξ/σία από aces
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, από Banggood με standard shipping θα παραδώσουν τα ελτα ή κάποια άλλη μεταφορική? Το tracking number ειναι μορφης UG943******YP.

Το tracker του BG έχει κολήσει στο στάδιο > In transit / International shipment release - Import από τις 16/02.

Στο 17track.net μου βγάζει ότι το πακέτο (παραγγελία 10/02/23) έφτασε 25/02 στην πόλη μου.

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, Tol1as είπε

Καλησπέρα, από Banggood με standard shipping θα παραδώσουν τα ελτα ή κάποια άλλη μεταφορική? Το tracking number ειναι μορφης UG943******YP.

Το tracker του BG έχει κολήσει στο στάδιο > In transit / International shipment release - Import από τις 16/02.

Στο 17track.net μου βγάζει ότι το πακέτο (παραγγελία 10/02/23) έφτασε 25/02 στην πόλη μου.

Ευχαριστώ.

Βάλε μια tracking number εδώ https://parcelsapp.com/ Θα σου βγάλει πάνω δεξιά next tracking number (αν θα υπάρχει) και ποια μεταφορική εταιρία θα το αναλάβει. Το 17track αργεί να εμφανίσει ενημερώσεις.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 27/2/2023 στις 8:34 ΜΜ, Tol1as είπε

Καλησπέρα, από Banggood με standard shipping θα παραδώσουν τα ελτα ή κάποια άλλη μεταφορική? Το tracking number ειναι μορφης UG943******YP.

Το tracker του BG έχει κολήσει στο στάδιο > In transit / International shipment release - Import από τις 16/02.

Ευχαριστώ.

τα standard shipping εξυπηρετούνται από τα ΕΛΤΑ συνήθως

Πολυ σπάνια από κουριερ

στο track θα σου βγάλει κ τη μεταφορική που εξυπηρετει/παραδίδει.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδιά να σας ρωτήσω κάτι όσοι έχετε αγοράσει κάτι απο Ιαπωνία. Εχω βρει στο ebay ένα παιχνίδι για το nintendo ds . Κοστίζει 46,77 ευρώ . Πόσο περίπου πιστεύετε οτι θα είναι το τελικό κόστος γιατί δεν έχω ιδέα.  Eυχαριστώ πολύ. Το αντικείμενο είναι αυτό . 


shorturl.at/eGX03

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρηγγειλα απο το αμερικανικο amazon δυο βιβλια και η αξια ηταν 166,36 ευρω. Εβαλα τα γρηγορα μεταφορικα και ερχονται με DHL. Υπαρχει περιπτωση η DHL να μου ζητησει παραπανω χρηματα για τον εκτελωνισμο του δεματος; Υποτιθεται οτι εχω πληρωσει ηδη τα 9,74 $  (estimated taxes). Ο πωλητης ειναι η ιδια η amazon (Amazon Export Sales LLC).

αμ.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...