Προς το περιεχόμενο

Αγορές από το εξωτερικό [part 2]


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τελικά σε άλλο forum βρήκα απάντηση για την μη ενημέρωση του tracking. Η διαδρομή είναι όπως είπε ο macfil. Τώρα η καθυστέρηση στην ενημέρωση οφείλεται σε διαφορετικό τρόπο αποστολής του Banggood. Επισυνάπτω από το άλλο site προς ενημέρωση αντίστοιχων περιπτώσεων: Ταξιδεύει πρώτα μέσα στην Κίνα με άλλη μεταφορική, θα παραδοθεί στο Γερμανικό ταχυδρομείο και όταν φτάσει εκεί θα το δεις στο site της DHL.Δεν είναι ακριβώς έτσι όπως τα λες... Αν το παιδί έχει tracking number της μορφής CP+ 9 ψηφία + DE τότε έπρεπε να του είχε δείξει τουλάχιστον την πρώτη ενημέρωση στο σάιτ της Dhl packet. Αν όμως έχει την καινούργια μορφή tracking number, όπως έχω και εγώ από 10/1/20, που διαφέρει ως προς τα αρχικά γράμματα, CS αντί του CP, και ως προς τους αριθμούς, 10 αριθμοί αντί 9 αριθμών, τότε λογικά δεν θα έχει ούτε την αρχική ενημέρωση, όπως ούτε και εγώ έχω εδώ και 7 ημέρες.... Φαίνεται μάλλον ότι πάλι το Banggood πειραματίζεται με άλλες μεθόδους αποστολής στο κομμάτι του Priority direct mail, χωρίς βέβαια καμία ενημέρωση στους πελάτες της, όπως είχε γίνει και το καλοκαίρι του 2019 αν θυμάστε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, gkasta είπε

Τελικά σε άλλο forum βρήκα απάντηση για την μη ενημέρωση του tracking. Η διαδρομή είναι όπως είπε ο macfil. Τώρα η καθυστέρηση στην ενημέρωση οφείλεται σε διαφορετικό τρόπο αποστολής του Banggood. Επισυνάπτω από το άλλο site προς ενημέρωση αντίστοιχων περιπτώσεων: Ταξιδεύει πρώτα μέσα στην Κίνα με άλλη μεταφορική, θα παραδοθεί στο Γερμανικό ταχυδρομείο και όταν φτάσει εκεί θα το δεις στο site της DHL.Δεν είναι ακριβώς έτσι όπως τα λες... Αν το παιδί έχει tracking number της μορφής CP+ 9 ψηφία + DE τότε έπρεπε να του είχε δείξει τουλάχιστον την πρώτη ενημέρωση στο σάιτ της Dhl packet. Αν όμως έχει την καινούργια μορφή tracking number, όπως έχω και εγώ από 10/1/20, που διαφέρει ως προς τα αρχικά γράμματα, CS αντί του CP, και ως προς τους αριθμούς, 10 αριθμοί αντί 9 αριθμών, τότε λογικά δεν θα έχει ούτε την αρχική ενημέρωση, όπως ούτε και εγώ έχω εδώ και 7 ημέρες.... Φαίνεται μάλλον ότι πάλι το Banggood πειραματίζεται με άλλες μεθόδους αποστολής στο κομμάτι του Priority direct mail, χωρίς βέβαια καμία ενημέρωση στους πελάτες της, όπως είχε γίνει και το καλοκαίρι του 2019 αν θυμάστε

φίλε αυτούς τους "πειραματισμούς" πληρώνουμε με συνέπεια να αργούν οι παραγγελίες! εμείς είμαστε τα πειραματόζωα! εγώ ξέρω ότι όταν δεν..."πειραματίστηκε" με το δέμα μου από PostNL που πήγε στο PostNL με PDM, το πήρα κανονικότατα στο όριο των εργάσιμων ημερών!!! τώρα για τα άλλα 2 ούτε η Νικολούλη θα τα βρει!!!

Επεξ/σία από tsanakalykos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. Θέλω να αγοράσω ένα αντικείμενο από εξωτερικό που κάνει 50€. Στο ebay και στο site του προμηθευτή, έχει ίδια τιμή. Ρωτάω λοιπόν: Αφού έχει έδρα Γερμανία, από όπου και να το αγοράσω (ebay ή επίσημο site), παρόλο που στέλνει συνήθως με DHL δε θα χτυπήσει με τελωνείο έτσι; Αν ναι, αν στείλει με απλό ταχυδρομειο θα χτυπήσει; Τέτοιος προβληματισμός, πρώτη φορά καθώς συνήθως δεν αγοράζω αντικείμενα πάνω από 15-20€ ηλεκτρονικά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, makfil είπε

Σημασία έχει που βρίσκεται το αντικείμενο και αυτό αναγράφεται στο ebay.

Εάν βρίσκεται στη Γερμανία, δεν θα σταματήσει στο τελωνείο

Δεν έχει σημασία που μεταφορική είναι η DHL λοιπόν. Ευχαριστώ!

1 ώρα πριν, bromiaris είπε

Κάπου εκεί ειναι και οι παραγγελίες μας...

Αυτό το είδα και εγώ το μεσημέρι..

Επεξ/σία από PanagiotisPC
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, svartevarg είπε

Ξέρει κάποιος, από την προσωπική του εμπειρία, αν τα δέματα από Αμερική (USA) σταματάνε τελωνείο;

Εγώ έχω παραγγείλει 2-3 φορές πακέτα αξίας γύρω στα 10 ευρώ από ΗΠΑ. 1 φορά μου έχει έρθει με ετικέτα ''Τελωνειακως Ελεύθερο''. Δεν έχει βαρέσει ποτέ τελωνείο εννοείται, απλά ίσως τους κίνησε τη περιέργεια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, PanagiotisPC είπε

Εγώ έχω παραγγείλει 2-3 φορές πακέτα αξίας γύρω στα 10 ευρώ από ΗΠΑ. 1 φορά μου έχει έρθει με ετικέτα ''Τελωνειακως Ελεύθερο''. Δεν έχει βαρέσει ποτέ τελωνείο εννοείται, απλά ίσως τους κίνησε τη περιέργεια.

Υπάρχει δηλαδή κάποιον πλαφόν αξίας προϊόντος, ώστε να είναι «Τελωνειακως Ελεύθερο»;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, svartevarg είπε

Ξέρει κάποιος, από την προσωπική του εμπειρία, αν τα δέματα από Αμερική (USA) σταματάνε τελωνείο;

Σχεδόν όλα τα δέματα από τρίτες χώρες περνάνε πλέον από τελωνείο και αν η αξία CIF είναι κάτω από την ατέλεια των 22€, δεν χρεώνονται με έξοδα εκτελωνισμού.

Εάν αγοράσεις από την αμερικάνικη αμαζόνα αξίας πάνω από 22€ περίπου, θα προπληρώσεις έξοδα εκτελωνισμού (import fees) και δεν θα χρεωθείς άλλα έξοδα εδώ. Εάν αγοράσεις από το αμερικάνικο ebay και επιλέξεις μέθοδο αποστολής Global Shipping θα προπληρώσεις έξοδα (και μάλιστα φτηνότερα από την ελληνική χρέωση).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, makfil είπε

Σχεδόν όλα τα δέματα από τρίτες χώρες περνάνε πλέον από τελωνείο και αν η αξία CIF είναι κάτω από την ατέλεια των 22€, δεν χρεώνονται με έξοδα εκτελωνισμού.

Εάν αγοράσεις από την αμερικάνικη αμαζόνα αξίας πάνω από 22€ περίπου, θα προπληρώσεις έξοδα εκτελωνισμού (import fees) και δεν θα χρεωθείς άλλα έξοδα εδώ. Εάν αγοράσεις από το αμερικάνικο ebay και επιλέξεις μέθοδο αποστολής Global Shipping θα προπληρώσεις έξοδα (και μάλιστα φτηνότερα από την ελληνική χρέωση).

με USPS και DHL τι γίνεται; Οι χρεώσεις της DHL είναι μεγαλύτερες. Αυτό μήπως περιλαμβάνει και τον εκτελωνισμό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, svartevarg είπε

με USPS και DHL τι γίνεται; Οι χρεώσεις της DHL είναι μεγαλύτερες. Αυτό μήπως περιλαμβάνει και τον εκτελωνισμό;

Η USPS είναι το αμερικάνικο ταχυδρομείο και η DHL είναι courier και έχει αυξημένο κόστος μεταφορικών.

Η αποστολή και με τις 2 μεθόδους θα έχει χρέωση εξόδων αν η αξία CIF (κόστος+μεταφορικά+ασφάλεια) είναι πάνω από 22€ και με courier πολλά περισσότερα αφού χρεώνεται και η αμοιβή του εκτελωνιστή (από 80€)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, makfil είπε

Η USPS είναι το αμερικάνικο ταχυδρομείο και η DHL είναι courier και έχει αυξημένο κόστος μεταφορικών.

Η αποστολή και με τις 2 μεθόδους θα έχει χρέωση εξόδων αν η αξία CIF (κόστος+μεταφορικά+ασφάλεια) είναι πάνω από 22€ και με courier πολλά περισσότερα αφού χρεώνεται και η αμοιβή του εκτελωνιστή (από 80€)

Φαντάζομαι ότι αυτό που ισχύει για την DHL ισχύει και για την UPS και για οποιαδήποτε courier.
Οπότε δεν συμφέρει courier, αλλά απλό ταχυδρομείο (basic και όχι priority), αν είναι να πληρωθεί τελωνείο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...