Προς το περιεχόμενο

Brexit και τελωνείο απο UK.


Savvaskarakitsos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

14 ώρες πριν, cthulhucarbide είπε

Μα γιαυτό λέω πως η εμπορική συμφωνία δεν σημαίνει κάτι εν τέλει, και τζάμπα χαρήκαμε όταν έγινε

Υπαρχει μια Airbus ας πουμε και πρεπει οι Γαλλογερμανοι να διακινουν ανταλακτικα αναμεσα τους και στο ΗΒ διοτι τους κινητηρες τους φτιαχνει η RR.Να φυγουν πρωτες υλες απο Τουλουζη,να πανε Λονδινο,να μην υπαρξει τελωνειο.Μετα να φυγει ο Trent και περνωντας τα συνορα για Γαλλια κατευθυνομενος προςΤουλουζη να μην περασει τελωνειο.Αυτα τους νοιαζουν,οχι οι βλακειουλες που μας καινε εμας να αγοραζουμε απο Amazon.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, LouCi4er είπε

Υπαρχει μια Airbus ας πουμε και πρεπει οι Γαλλογερμανοι να διακινουν ανταλακτικα αναμεσα τους και στο ΗΒ διοτι τους κινητηρες τους φτιαχνει η RR.Να φυγουν πρωτες υλες απο Τουλουζη,να πανε Λονδινο,να μην υπαρξει τελωνειο.Μετα να φυγει ο Trent και περνωντας τα συνορα για Γαλλια κατευθυνομενος προςΤουλουζη να μην περασει τελωνειο.Αυτα τους νοιαζουν,οχι οι βλακειουλες που μας καινε εμας να αγοραζουμε απο Amazon.

Και αυτό είναι που έχει ουσιαστικό αντίκτυπο στην οικονομία και όχι το "βρήκα 20€ φτηνότερα την 3060" ή "αγοράζω σε μισή τιμή τα μωρομάντιλα"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχουν να γίνουν διάφορες τροποποιήσεις για να σταθεροποιηθεί η κατάσταση στο λιανικό εμπόριο με βάση όσα γράφτηκαν στην συμφωνία. Υπάρχει βέβαια και η απλούστατη περίπτωση να τα παρατήσουν οι λιανικοί πωλητές και να μην στέλνουν τίποτα EU/UK.

Ένα απλοικό παράδειγμα ... εγώ μένω στη Βόρεια Ιρλανδία. Η Βόρεια Ιρλανδία λοιπόν λόγω ιδιαιτερων συνθηκών έκατσε "στη μέση" ανάμεσα EU και UK. Είμαστε UK και έχουμε δικαίωμα EU λιανεμπορίου αλλά και εσωτερικού UK λιανεμπορίου (2 VAT registers οι επιχειρήσεις, με συμφωνία για το irish border πριν γίνει η τελική brexit συμφωνία).

Πρακτικά προς το παρόν το amazon σε εμάς στέλνει μόνο τα αγγλικά προιόντα και μας έκοψε τελείως από τα ευρωπαικά για λόγους απλότητας.

Επεξ/σία από gthe
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Speculoos είπε

έχει να κάνει με οποιαδήποτε εμπορική συμφωνία είτε με την Αγγλία, είτε με τον Καναδά, είτε με την Ιαπωνία που αναφέραμε μερικές σελίδες πριν. Για αυτό τέτοιες συμφωνίες αφορούν παραγωγούς, εισαγωγείς και εξαγωγείς και όχι τον κυρ Μανώλη που στάμπαρε το γκατζετάκι στο amazon.co.jp. Αν τσεκάρετε πχ στην EPA με την Ιαπωνία τα προϊόντα που πηγαινοέρχονται είναι κυρίως αγροτικά (σπόροι, λάδι, κρασί, τυριά) και πρώτες ύλες (μάρμαρο, καλώδια, ξυλεία, μέταλλα).

Συγκεκριμένα για την εμπορική συμφωνία με την Ιαπωνία - δεν αφορά καθόλου φυσικά πρόσωπα? Δηλαδή ο κυρ Μανώλης θα πληρώσει τελωνείο για τις αγορές του από το amazon.co.jp ή όχι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, randomcat είπε

 Δηλαδή ο κυρ Μανώλης θα πληρώσει τελωνείο για τις αγορές του από το amazon.co.jp ή όχι?

Προφανώς. Αν ο κυρ Μανώλης όμως εξήγαγε 10 τόνους ελαιόλαδο στην Οζάκα, δεν θα πλήρωνε δασμό προστασίας της Ιαπωνικής αγροτικής καλλιέργειας.

Επεξ/σία από Dante80
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επιβεβαιώνω κι εγω πάντως για σημερινη αγορα από amazon UK οτι εμπεριέχει import fees deposit.

Επίσης, σε ερώτησή μου για το αν χρειαστώ εγγυηση τι θα κάνω, θα έχουμε περα δώθε με τελωνεια; Μου απάντησαν ευχόμαστε να μην τη χρειαστείτε, αλλα αν συμβεί κάτι, θα μας πείτε και θα σας ενημερώσουμε για τις εναλλακτικές. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, vins είπε

Επιβεβαιώνω κι εγω πάντως για σημερινη αγορα από amazon UK οτι εμπεριέχει import fees deposit.

 

Δε χρειαζεται να το επιβεβαιωσεις,ειναι δεδομενο :P

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, StamTheMan είπε

Δε χρειαζεται να το επιβεβαιωσεις,ειναι δεδομενο :P

 

Περισσότερο το εγραψα για τον τρόπο του αμαζον με import fees deposit, όπως είχε γράψει και συμφορουμιτης πιο πριν 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, vins είπε

Περισσότερο το εγραψα για τον τρόπο του αμαζον με import fees deposit, όπως είχε γράψει και συμφορουμιτης πιο πριν 

Και απο ebay η ιδια καταστροφη,χτυπημενη δημοπρασια πριν την αλλαγη,μας εχωσε και ενα 35ρι τελωνειο.

Δε μου εφταιγε και ο πωλητης,γενικα δεν κανω πισω καθως δε θα μου αρεσε να μου το κανουν και εμενα.
Αναγκαστικα την εκανα υποθετο τη δημοπρασια και τα πληρωσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε ξέρω αν το παρατήρησε κανείς αλλά στο αγγλικό amazon στο confimation της παραγγελίας εμφανίζει το προιόν χωρίς αγγλικό φπα 20%.

Π.χ. αυτό το λαπτοπ με τιμή 900 λίρες, στο confirmation το δείχνει 750λίρες(-20%) με 20λίρες μεταφορικά και 100λίρες import fees.

Το ερώτημα είναι αν θα έχει εδώ extra ελληνικό φπα στη τελική του τιμή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέρει κανείς εάν για μια αποστολή με κόστος αποστολής πχ 30 ευρώ από UPS Αγγλίας προς Ελλάδα + 10 ευρώ κόστος αντικειμένου,θα χρεωθώ το ΦΠΑ των 10 ευρώ ή ΦΠΑ των 40 ευρώ στο τελωνείο;

Επίσης θα έχω να πληρώσω εκτός του ΦΠΑ και τέλος εκτελωνισμού της UPS ή όχι για αυτό το ποσό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, gmk είπε

Ξέρει κανείς εάν για μια αποστολή με κόστος αποστολής πχ 30 ευρώ από UPS Αγγλίας προς Ελλάδα + 10 ευρώ κόστος αντικειμένου,θα χρεωθώ το ΦΠΑ των 10 ευρώ ή ΦΠΑ των 40 ευρώ στο τελωνείο;

Επίσης θα έχω να πληρώσω εκτός του ΦΠΑ και τέλος εκτελωνισμού της UPS ή όχι για αυτό το ποσό;

 

Θα σου απαντήσω για ΗΠΑ κλπ, αφού στην Αγγλία δε γνωρίζω τι γίνεται, ΦΠΑ επί του συνόλου δηλαδή των 40€.

+Δασμούς επί του αντικειμένου (που συνήθως είναι μηδέν)

+Κόστος εκτελωνισμού που στην ups θα είναι άνετα μία 30άρα.

Άρα, λογικά, αντιστοιχούν περί των 40€ επιπλέον.

 

16 ώρες πριν, tiger13 είπε

Δε ξέρω αν το παρατήρησε κανείς αλλά στο αγγλικό amazon στο confimation της παραγγελίας εμφανίζει το προιόν χωρίς αγγλικό φπα 20%.

Π.χ. αυτό το λαπτοπ με τιμή 900 λίρες, στο confirmation το δείχνει 750λίρες(-20%) με 20λίρες μεταφορικά και 100λίρες import fees.

Το ερώτημα είναι αν θα έχει εδώ extra ελληνικό φπα στη τελική του τιμή.

 
 

Λογικά (όπως στις ΗΠΑ), θα πληρώσεις ΦΠΑ εδώ (δηλαδή εκτελωνισμός κλπ).

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να ακούσω κι εγώ τι λυπητερή. Χτές ξαναέκανα παραγγελία στο sportdirect  αξίας 175 ευρώ μετά από ακύρωση άλλης που είχα κάνει στις 23 Δεκεμβρίου και χάθηκε όπως μου έιπαν, στις αποθήκες τους.   Ούτε που πήγε στο μυαλό μου περί τελωνείων και Brexit.Ξαφνικά το βράδυ  κυριολεκτικά ενώ είχα ξαπλώσει, μου ήρθε φλασια, ίσως άκουσα κάτι και ψάχνοντας είδα τι γίνεται.  Πρωί πρωί ζήτησα την ακύρωσή της αλλά , μου γράφουν ότι δε γίνεται, και αυτό που μπορώ να κάνω έιναι  να ζητήσω από τη μεταφορική να τα επιστρέψει πίσω και να μου επιστρέψουν τα χρήματα, (φυσικά τα μεταφορικά μάλλον τα επιβαρύνομαι).  Μια ενημέρωση από κάποιον φίλο. Το ποσό που θα επιβαρυνθώ είναι το 23 % ΦΠΑ συν 15 έξοδα εκτελωνισμού; Αυτό που θα το πληρώσω , στη μεταφορική που θα το φέρει; Αυτό που μου έιπαν , από τη sportdirect  δηλαδή να ζητήσω από τη μεταφορική να τα επιστρέψει με ποιο τρόπο μπορέι να υλοποιηθεί; Όταν μου τα φέρει στο σπίτι; Ποιο πριν ; Γνωρίζει κανείς; ΑΠό χτες που το έμαθα πάω να σκάσω   

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Ather είπε

Θα σου απαντήσω για ΗΠΑ κλπ, αφού στην Αγγλία δε γνωρίζω τι γίνεται, ΦΠΑ επί του συνόλου δηλαδή των 40€.

+Δασμούς επί του αντικειμένου (που συνήθως είναι μηδέν)

+Κόστος εκτελωνισμού που στην ups θα είναι άνετα μία 30άρα.

Άρα, λογικά, αντιστοιχούν περί των 40€ επιπλέον.

 

Λογικά (όπως στις ΗΠΑ), θα πληρώσεις ΦΠΑ εδώ (δηλαδή εκτελωνισμός κλπ).

 

19 ώρες πριν, tiger13 είπε

Δε ξέρω αν το παρατήρησε κανείς αλλά στο αγγλικό amazon στο confimation της παραγγελίας εμφανίζει το προιόν χωρίς αγγλικό φπα 20%.

Π.χ. αυτό το λαπτοπ με τιμή 900 λίρες, στο confirmation το δείχνει 750λίρες(-20%) με 20λίρες μεταφορικά και 100λίρες import fees.

Το ερώτημα είναι αν θα έχει εδώ extra ελληνικό φπα στη τελική του τιμή.

Λοιπόν, ρώτησα στο chat του amazon uk αν η τιμή που με χρέωσαν, η οποία είχε 0% vat στο invoice αλλα εμπεριειχε import fees deposit, θα είναι η απολυτως τελική τιμή που θα πληρώσω, και μου απάντησαν ναι.

Τώρα πώς το κανουν; Υποθέτω κανονίζουν εσωτερικά με αποθήκες τους EU...

Οποτε νομιζω είμαι καλυμμένος, τωρα καλου κακού πριν κάνετε αγορα επιβεβαιώστε κι εσείς μέσω τσατ (είναι απίστευτα γρήγοροι).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, charlymp είπε

Για να ακούσω κι εγώ τι λυπητερή. Χτές ξαναέκανα παραγγελία στο sportdirect  αξίας 175 ευρώ μετά από ακύρωση άλλης που είχα κάνει στις 23 Δεκεμβρίου και χάθηκε όπως μου έιπαν, στις αποθήκες τους.   Ούτε που πήγε στο μυαλό μου περί τελωνείων και Brexit.Ξαφνικά το βράδυ  κυριολεκτικά ενώ είχα ξαπλώσει, μου ήρθε φλασια, ίσως άκουσα κάτι και ψάχνοντας είδα τι γίνεται.  Πρωί πρωί ζήτησα την ακύρωσή της αλλά , μου γράφουν ότι δε γίνεται, και αυτό που μπορώ να κάνω έιναι  να ζητήσω από τη μεταφορική να τα επιστρέψει πίσω και να μου επιστρέψουν τα χρήματα, (φυσικά τα μεταφορικά μάλλον τα επιβαρύνομαι).  Μια ενημέρωση από κάποιον φίλο. Το ποσό που θα επιβαρυνθώ είναι το 23 % ΦΠΑ συν 15 έξοδα εκτελωνισμού; Αυτό που θα το πληρώσω , στη μεταφορική που θα το φέρει; Αυτό που μου έιπαν , από τη sportdirect  δηλαδή να ζητήσω από τη μεταφορική να τα επιστρέψει με ποιο τρόπο μπορέι να υλοποιηθεί; Όταν μου τα φέρει στο σπίτι; Ποιο πριν ; Γνωρίζει κανείς; ΑΠό χτες που το έμαθα πάω να σκάσω   

Αμα στο  φέρουν θα εχει ήδη εκτελωνιστεί. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...