Προς το περιεχόμενο

Brexit και τελωνείο απο UK.


Savvaskarakitsos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

19 λεπτά πριν, Paft_Dunk είπε

Την παραγγελία την έκανα πριν το brexit και δεν είχα «επίσημη» ενημέρωση τότε. 
Το ότι το αγνόησα πλήρως, ήταν δικό μου λάθος με αποκορύφωση πως διάβασα μια είδηση για οικονομική συμφωνία μεταξύ EU και GB αλλά είχε να κάνει με δασμούς και επιχειρήσεις και όχι με τελωνείο ή/και ιδιώτες. Οπότε, όπως είπα και από την αρχή, ας πρόσεχα, δικό μου λάθος. 
Σχετικά με την εκτίμηση νομίζω πως δεν μπορείς να το υπολογίσεις. Αυτό που έστειλαν από DHL:

Παρακαλώ σημειώστε ότι το κόστος φόρων και δασμών μας γνωστοποιείται μετά την ολοκλήρωση της διαδικασίας του εκτελωνισμού και είναι έξοδα που προκύπτουν από το τελωνείο. Δεν έχουμε τη δυνατότητα εκτίμησης τελωνειακών εξόδων και εφόσον η αποστολή σας εκτελωνιστεί δεν είναι εφικτό να γίνει άρνηση παραλαβής

Εκτός και αν υπάρχει τρόπος και δεν το γνωρίζω εγώ. Όπως καταλαβαίνεις η εμπειρία μου με εκτελωνισμούς είναι μηδαμινή. 

 

Το ebay με το Global Shipping Program τα υπολογιζει μια χαρα απο την αρχη,καπου το 1/4 (πολυ χοντρικα) χρεωνει για εξοδα εκτελωνισμου.Πηρα περισυ ενα εργαλειο το οποιο στοιχιζε 200€ συν 64€ μεταφορικα(ηταν 10 κιλα πακετο).Με χρεωσε αν θυμαμαι καλα καπου 80 ευρω (μπορει και λιγο πιο κατω,76 νομιζω,τεσπα) οποτε απλα ειναι τεμπελιδες οι courier.Εχθες που κοιταξα παλι ενα δεμα παρομοιας τιμης και μεταφορικων,παλι κοντα στο 80ευρω μου ζητουσε για εξοδα τελωνειου,παλι απο ebay με το GSP.Απο Amazon.com που εχω τσεκαρει 1-2 φορες,παρομοιες χρεωσεις εχει.

Για το πακετο εγω λεω να πληρωσεις τα 50€ και να το παρεις,οπως σου ειπαν και πιο πανω τα παιδια παλι θα πληρωσεις αν δεν το δεχτεις.Μπορει πιο λιγα αλλα δεν θα εχεις το δεμα.Αποκλειεται ο πωλητης να δεχθει να σου επιστρεψει ολο το ποσο και να χρεωθει αυτος τα μεταφορικα.Μιλα πρωτα μαζι τους βεβαια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

5 λεπτά πριν, iageogr είπε

Τελικα δεν ισχυει το σεναριο πως δεν θα υπαρχει τελωνείο αν το πακετο εχει ξεκινησει το ταξιδι του πριν το 2021 και φτασει το 2021;

Πάντα το θέμα ήταν πότε θα φτάσει στο τελωνείο το πακέτο. Απλά πάνω στο θέμα έπαιξαν ταμπούρλο πολλοί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Dante80 είπε

Πάντα το θέμα ήταν πότε θα φτάσει στο τελωνείο το πακέτο. Απλά πάνω στο θέμα έπαιξαν ταμπούρλο πολλοί.

https://www.aade.gr/sites/default/files/2020-12/BREXIT_anakoinosi_p30.12.20.pdf

σελιδα 3

Αναφορά σε κείμενο

ΕΙΔΙΚΟΤΕΡΑ ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΙΣ ΕΞΕΛΙΞΕΙ ΔΙΑΚΙΝΗΣΕΙΣ ΕΜΠΟΡΕΥΜΑΤΩΝ

Ενωσιακά εμπορεύματα που διακινούνται ως ενδοενωσιακή διακίνηση από το ΗΒ προς την ΕΕ ή από την ΕΕ προς το ΗΒ πριν τη λήξη της μεταβατικής  περιόδου,  είναι  δυνατό  να  εξακολουθούν  να αντιμετωπίζονται ως ενδοενωσιακή διακίνηση, με την προϋπόθεση ότι πληρούνται οι απαιτήσεις που ορίζονται στο άρθρο 47 της συμφωνίας αποχώρησης, δηλαδή ότι η διακίνηση ξεκίνησε πριν από τη λήξη της μεταβατικής περιόδου και έληξε έπειτα από αυτήν. Η υποχρέωση αυτή ισχύει και για ενωσιακά εμπορεύματα που διακινούνται μεταξύ δύο σημείων του τελωνειακού εδάφους της Ένωσης μέσω του ΗΒ.Ειδικότερα, όταν τα εν λόγω εμπορεύματα φτάνουν στα αντίστοιχα σύνορα  μεταξύ  ΕΕ  και  ΗΒ,  το  ενδιαφερόμενο  πρόσωπο  πρέπει  να αποδεικνύει τα ακόλουθα :ότι οι εν λόγω διακινήσεις έχουν ξεκινήσει πριν από τη λήξη της μεταβατικής περιόδου και έχουν λήξει έπειτα από αυτήν και ότι  τα  εμπορεύματα  έχουν  τον  τελωνειακό  χαρακτήρα  των ενωσιακών εμπορευμάτωνΗ ως άνω απόδειξη της έναρξης της διακίνησης πριν από τη λήξη της μεταβατικής  περιόδου παρέχεται  μέσω  εγγράφου  μεταφοράς  ή οποιουδήποτε άλλου εγγράφου που αναγράφει την ημερομηνία κατά την  οποία  ξεκίνησε  η  διακίνηση  η  οποία  καλύπτει  το  τμήμα  της διέλευσης των συνόρων. Πρόκειται στις περισσότερες περιπτώσεις για την  ημερομηνία  κατά  την  οποία  ο  μεταφορέας  παρέλαβε  τα εμπορεύματα για τη μεταφορά. 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, iageogr είπε

@Paft_Dunk Για αυτα που λεει η ΑΑΔΕ ρωτησες την DHL; Τι σου απάντησαν;

Τώρα διάβαζα το συνημμένο του @fredd0 και τον ευχαριστώ πολύ για αυτό. 
Όπως έγραψα από την αρχή η κοπέλα που μίλησα από την DHL μου είπε και πως αυτοί ψάχνονται ακόμα γιατί αυτή είναι μια νέα κατάσταση. Ήδη τους είχα στείλει email για να το ρωτήσω αλλά τώρα με το παραπάνω νομίζω πως είναι πιο ξεκάθαρα τα πράγματα. Θα επικοινωνήσω τηλεφωνικώς μαζί τους εκ νέου αύριο για να το επιβεβαιώσω. Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τέλος οι παραγγελίες από αγγλικά μάγαζια  πλέον; Νόμιζα ότι το τελωνείο θα παρέμενε ως είχε. 

 

Το θεμα είναι ότι περιμένω 2 παραγγελίες και έχουν αργήσει να έρθουν. Τις περιμένω από μέρα σε μέρα, αλλά η παραγγελία είχε γίνει τέλη Νοεμβρίου! 

Επεξ/σία από Lazostat
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@fredd0 Για δεμα που εχει γινει παραγγελια απο τις 26,θα πληρωθει τελωνειο εαν δεν εχει περασει ηδη απο το τελωνειο;

Εχουμε μια ελπιδα να ειναι σε καποιο ΚΔ,και να ερθει απο μερα σε μερα,αλλα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, StamTheMan είπε

@fredd0 Για δεμα που εχει γινει παραγγελια απο τις 26,θα πληρωθει τελωνειο εαν δεν εχει περασει ηδη απο το τελωνειο;

Εχουμε μια ελπιδα να ειναι σε καποιο ΚΔ,και να ερθει απο μερα σε μερα,αλλα..

τυπικα με το γραμμα της οδηγιας της ΕΕ οτι εμπορευμα βρισκεται υπο διακινηση στις 1/1/2021 αντιμετωπιζεται ως ενδοκοινοτικο, αρκει η διακινηση να εχει ξεκινησει πριν την 1/1/2021 (να εχει παραδωθει δηλαδη στον μεταφορεα πριν την αλλαγη του χρονου). Πρακτικα, στα ταχυδρομικα δεματα υπαρχει σαφης διευκρινηση οτι καθε δεμα/επιστολη που εχει σφραγιδα ταχυδρομειου προ 1/1/2021 περναει ατελως, για courier δεν υπαρχει αντιστοιχη σαφης οδηγια και νομιζω οτι και οι ιδιες οι εταιρειες courier ψαχνουν να δουν τι θα κανουν. Αν δηλαδη πρεπει να το πανε τελωνειο (αρα φεσι 45 ευρω) και να περασει ατελως με την ημερομηνια στο χαρτι αποστολης, η αν κανονικα πρεπει να παρακαμψει τελειως το τελωνειο και να παραδωθει. Και πιστευω οτι τις πρωτες 5-6 μερες θα γινει ενα σχετικο μπαχαλο, με αυτα τα δεματα που ειναι στο δρομο.

  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σήμερα το πρωί η Γενική Ταχυδρομική μου παρέδωσε χωρίς καμία απολύτως επιπλέον επιβάρυνση μία παραγγελία 70 ευρώ από Asos, η οποία είχε αποσταλεί με APG στις 30/12.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

είχα γράψει πριν κάνα 2 μέρες ότι θα έστελνα για ακύρωση της παραγγελίας που είχα κάνει με βιταμίνες/συμπληρώματα!

Τελικά σήμερα μου ήρθε mail από το μαγαζί με το νέο tracking (είχα το παλιό μέχρι προχθές) το οποίο και δείχνει τα παρακάτω..

Μου λέει εκτιμώμενη παραλαβή στις 7/1 ..το ποσό της παραγγελίας ήταν 120€.

 

dhl1.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν και το ερώτημα που θέτω δεν αφορά το Η.Β ,θα ήθελα να ρωτήσω αν κάποιο μέλος έχει κάνει εισαγωγή απο Ιαπωνία μετά την υπογραφή της αμοιβαίας κατάργησης δασμών μεταξυ Ε.Ε και Ιαπωνίας που υπογράφτηκε  πρί ενα χρόνο περίπου

 

 Στο ebay .uk εμφανίζονται κανονικά οι δασμοί εδώ και αρκετές μέρες

Επεξ/σία από peet
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, peet είπε

Αν και το ερώτημα που θέτω δεν αφορά το Η.Β ,θα ήθελα να ρωτήσω αν κάποιο μέλος έχει κάνει εισαγωγή απο Ιαπωνία μετά την υπογραφή της αμοιβαίας κατάργησης δασμών μεταξυ Ε.Ε και Ιαπωνίας που υπογράφτηκε  πρί ενα χρόνο περίπου

Ως εισαγωγέας ή ως ιδιώτης; Το EPA μεταξύ ΕΕ και Ιαπωνίας έχει να κάνει με το πλαίσιο σε επίπεδο παραγωγών εταιρειών και εισαγωγέων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Speculoos είπε

Ως εισαγωγέας ή ως ιδιώτης; Το EPA μεταξύ ΕΕ και Ιαπωνίας έχει να κάνει με το πλαίσιο σε επίπεδο παραγωγών εταιρειών και εισαγωγέων.

Ως ιδιώτης .

Επομένως αν αγοράσω κάτι απο Ιαπωνία πληρώνω κανονικά δασμούς ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...