Προς το περιεχόμενο

Πρώτος σας Υ/Η


APPLEGEEK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

16 λεπτά πριν, ELMastas είπε

Χαχα η πρώτη μου VGA ήταν CGA :D 

H CGA ήταν η πρώτη κάρτα της IMB για ένχρωμες οθόνες και με τις αναλύσεις τις ήθελαν να είναι συμβατή με τηλεοράσεις σπιτιού  ! είχε διάφορα Modes κυρίως αυτό με τα 4 χρώματα είχε ανάλυση 320χ200  απο 16 χρώματα ενώ 640Χ200 με 2 

Ακολούθησαν οι EGA ως σαφώς καλύτερες με 16 χρώματα ταυτόχρονα στήν οθόνη και καλύτερη ανάλυση,ως μεταβατικές μέχρι που καθιερώθηκε η VGA που τα σάρωσε με τα 256 χρώματα ταυτόχρονα και πεντακάθαρη (για τότε)εικόνα ιδίως σε Monitors.

Μπράβο, ναι. Μετά ήταν ega. Η πρώτη μου VGA ήταν επίσης 256 χρώματα αλλά τα pixels σου πέταγαν τα μάτια! Στα 1024 ήταν η επανάσταση (θυμάμαι τις έλεγαν και true color).. και βέβαια εξτασιαζομασταν και κοπανιομασταν! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 266
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

H VGA μια χαρά ήταν βέβαια για την εποχή,έβγαζε πανέμορφα γραφικά,συγκριτικά με οτι ξέραμε πρίν (μόνο η Amiga στεκόταν ως συναγωνισμός)είχε γίνει το στάνταρ για τα PC για αρκετά χρόνια,με την πιο συνηθή ανάλυση 640χ480. Μετά βγήκαν οι κάρτες με τις εκδόσεις Super VGA με τις παλέτες χρωμάτων "True color" που έδιναν  800x600 και ναι το "αγαπημένο"1024x768 (και ακόμη περισσότερο)για αυτούς που είχαν ανάλογα Monitor εφόσον η τηλεόραση δεν έπιανε βέβαια, τέτοιες αναλύσεις ^_^

Επεξ/σία από ELMastas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Στις 13/5/2019 στις 7:34 ΜΜ, ZELOMOTH είπε

Εται ακριβώς φίλε μου...

Μόνο με ανθρώπους που τα ζήσανε μπορείς να ανταλλάξεις απόψεις κτλ ,γιατί ήταν πιο απλά τα χρόνια εκείνα

και ήμασταν ευτυχισμένοι.. 

Με λιγότερα και πιο απλά πράγματα ,τα οποία όμως επειδή ήταν πιο σπάνια, είχαν και μεγαλύτερη αξία και πιο δυνατά συναισθήματα...

Είμασταν τυχεροί που ζήσαμε το ξεκίνημα μιας τεχνολογικής επανάστασης..

Τώρα τα έχουμε απλόχερα όλα στο πιάτο και απλά σαπίζουμε.. Κι ευχαρίστηση 0....

Εννοείται οτι άλλα χρόνια ήταν  τότε, οτι μεγαλώνουμε κτλ κτλ κτλ αλλά κάτι δεν πάει και καλά πλέον..(Η΄μάλλον πολλά δεν πάνε καλά )

Μόνο συνεχόμενη γκρίνια, απαξίωση στα πάντα κι όπου βγεί.. Και τρελοί ρυθμοί χωρίς νόημα και χωρίς κανένα αντίκρισμα..

Απλά δώστε στον λαό όσο  περισσότερη σαπίλα γίνεται για να βγάλουμε λεφτα! Τίποτε άλλο..Πλέον δεν υπάρχει καμία μαγεία.. 🤑😯

Γιατί τότε η αναμονή ήταν το πιο όμορφο πράγμα...

Κάθε μερα να περνάς απ το βιβλιοπωλείο να δεις αν ήρθε το pixel ή το computer για όλους κτλ.. Και μόλις ερχότανε, να πας γρηγορα σπίτι να δεις τι προγραμματάκια και παιχνίδια έχει η δισκετα 5.25 μέσα.. Κι έκανε και εγκατάσταση σε φάκελο του στύλ games81 κτλ , αναλόγως το τεύχος.. Τι να λέμε τώρα ...

Σόρυ για το πόστ αυτό παιδιά αλλά δυστυχώς οι αναμνήσεις εκτός απο όμορφα συναισθήματα, αυτομάτως σου δίνουν και μια γλυκιά έλλειψη και στεναχώρια για το όμορφο παρελθόν κτλ..🙄🙂

Οσοι το ζήσανε, καταλαβαίνουν... Και είμαστε πολλοί ρε πο@στη μου....:D
 

Είναι και κάτι άλλο που επηρεάζει. Η αδυναμία να εκτιμήσουν αυτό που έχουν γιατί ποτέ δεν κόπιασαν για να το αποκτήσουν.
Δεν ξέρω αν θα ήμουν το ίδιο ευτυχισμένος αν μου αγόραζε ο μπαμπάς μου ένα μηχανάκι ή μια Amiga. Αυτό που θυμάμαι είναι ότι είχα χεστεί από τη χαρά μου γιατί κάποια απεργία είχε στα λιμάνια μεγάλης διάρκειας κι ένα super-market ήθελε να στοκάρει γάλατα ΝΟΥΝΟΥ. Έχτισα μια ολόκληρη πυραμίδα από κούτες ΝΟΥΝΟΥ σε σημείο που έφτασα να γίνω 60 κιλά από το κουβάλημα. Miιλάμε για απίστευτο κατόρθωμα. 
Την μέρα της πληρωμής δεν έβλεπα λεφτά: έβλεπα εκείνη την Amiga! 
Τώρα βλέπω την κόρη μου που σε ηλικία 10 ετών χάλασε το 10ο τάμπλετ της και καταλαβαίνω ποιο είναι το λάθος... 
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρωτο PC, με δικα μου χρηματα:

-> Celeron 333A overclocked εξαρχης @ 416Mhz  66 @ 83
(γιατι δεν ημουν σιγουρος οτι ο 300αρης θα ανεβαινε @ 450)

-> Abit Μητρικη Socket 370
(εταιριαρα μεγαλη η Abit λεμε!)

-> 32 Mb Sdram
(μεχρι τοσο εφτανε budget, μετα 64 Μb)

-> Voodoo Banshee 16ΜΒ AGP
(γιατι ηθελα Voodoo, εννοειται)

-> Σκληρος δισκος 6.4 GB

-> Soundblaster AWE 64
(γαιτι ηταν καλυτερη απο της 128αρα)

-> 15"αρι μονιτορ

κλπ, κλπ...😀

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ηταν προφανως τοτε σιγουρα φθηνοτερη απο συνδυσμο AGP + PCI Voodoo..
Επισης, απο την PCI Voodoo 2000 & 3000. SOS: αυτες δεν ειχαν βγει, ακομη!
🤓
Γρηγορη AGP 16ΜΒ => future proof: για μεγαλυτερες αναλυσεις & refresh rate,
σε αντιδιαστολη με πχ περιορισμους, των μικροτερων 4MB AGP = επιλεξιμη!
😎
A, και για καποια ευτυχη συμπτωση η AGP 2X υλοποιηση της απο Creative,
τη στιγμη εκεινη επαιζε φθηνοτερα, απο τις αλλες Banshee, στην Ελλαδα.

http://www.peters-paradise.org/Fotos/Creative 3D Blaster Banshee CT6750 (3dfx Voodoo Banshee), 16MB, AGP/c1.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρωτο PC SAMSUNG SPC3000 8086@6Mhz 64kB RAM FLOPPY 5.25 και μου ειχε φερει ενας θειος απο Αμερικη ενα 3.5" 750KB και ειχα τρελαθει.

Εφτιαχνα virtual drives γα να γουσταρω και το 1ο παιχνιδι που επαιξα ηταν ikari warriors...το 2ο test drive και μου ειχε κανει δωρο ενας φιλος το indiana jones 12 δισκετες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, gmts είπε

Ikari warriors= παιχνιδάρα.

Ikari Warriors

Rick Dangerous

Raindow Islands

Cabal

Shadow of the Beast.

Με αυτα τα παιχνιδια εφαγα τα νιατα μου... Πανω σε Amstrad 6128 και AMIGA 500

 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, k_w_t said:

Ikari Warriors

Rick Dangerous

Raindow Islands

Cabal

Shadow of the Beast.

Με αυτα τα παιχνιδια εφαγα τα νιατα μου... Πανω σε Amstrad 6128 και AMIGA 500

Μια απο τα ίδια κι εγώ HW/Soft

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Pentium 3 στα 450Mhz, με κάρτα γραφικών μία Ati Rage 128 (η οποία πρέπει να είχε 32MB ram) και σκληρό 8GB. Οθόνη μία CRT Hitachi 17άρα (ήταν μεγάλη για την εποχή). Το αγόρασα τον Σεπτέμβριο-Οκτώβριο του 1999 !!!

Επεξ/σία από @ngelos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, @ngelos είπε

Pentium 4 στα 450Mhz, με κάρτα γραφικών μία Ati Rage 128 (η οποία πρέπει να είχε 32GB ram) και σκληρό 8GB. Οθόνη μία CRT Hitachi 17άρα (ήταν μεγάλη για την εποχή). Το αγόρασα τον Σεπτέμβριο-Οκτώβριο του 1999 !!!

Εαν θυμαμαι καλα οι Pentium 4 ξεκινησαν απο 1,3Ghz πιο πριν ηταν οι Pentium III 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, siakattack@gmai είπε

Πρωτο PC SAMSUNG SPC3000 8086@6Mhz 64kB RAM FLOPPY 5.25 και μου ειχε φερει ενας θειος απο Αμερικη ενα 3.5" 750KB και ειχα τρελαθει.

Εφτιαχνα virtual drives γα να γουσταρω και το 1ο παιχνιδι που επαιξα ηταν ikari warriors...το 2ο test drive και μου ειχε κανει δωρο ενας φιλος το indiana jones 12 δισκετες

Το Indiana Jones το Adventure της Lucasarts φαντάζομαι ? τι Τιτανοτεράστια και πανέμορφα παιχνίδια που ήταν τότε αυτά τα Adventure :rolleyes:

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, ELMastas είπε

Το Indiana Jones το Adventure της Lucasarts φαντάζομαι ? τι Τιτανοτεράστια και πανέμορφα παιχνίδια που ήταν τότε αυτά τα Adventure :rolleyes:

Εγω επαιζα το The last crusade...  Aκομα θυμαμαι την πιστα που πηδαγες απο πλακακι σε πλακακι με το JEHOVAH που την παταγα στο τελος γιατι δεν υπολογιζα το Η...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...