Προς το περιεχόμενο

Πρώτος σας Υ/Η


APPLEGEEK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 266
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

5 ώρες πριν, poulinos είπε

μπα δεν εχω κρατησει τιποτα.γενικοτερα οτιδηποτε δεν χρησιμοποιειται ειτε πωλειται ειτε χαριζεται.

το τερματισα μετα απο πολλα χρονια.το ειχα παρατησει ενα κλικ πριν τον τερματισμο που δεν εβγαζα ακρη.τελικα με walktrough το τερματισα και με κατι hex editors

τα kings quest τα εσπαγαν.ειδικα το 5.

ναι όμορφες εποχές- είχαμε μαζευτει 86-87 σε σπίτι- ενα παιδάκι ειχε ενα δυνατό PC εποχής και vga οθόνη, αυτοι έβλεπαν aliens εγω επαιζα

 

Greek from the early days

IMG_20161007_115555.jpg

IMG_20161007_115514.jpg

Αυτά...

Αυτά...

Έχω αυτά και αλλα

FB_IMG_1556815105518.jpg

FB_IMG_1556815097770.jpg

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Commodore 64!

Μετά πήγα σε Amstrad 6128.

Στις 30/4/2019 στις 11:13 ΠΜ, koftis650 είπε

Commodore 64 με κασετόφωνο και φυσικά σετ το κατσαβιδακι για ρύθμιση το αζυμούθιο...

Υπήρχαν παιχνίδια που φόρτωναν μόνο με το κασετόφωνο ανάποδα. 

Αυτό ίσχυε και στον Amstrad 464.

Στις 29/4/2019 στις 1:53 ΠΜ, nik0laus είπε

1984  αγορά ΖΧ spectrum 48Κ προς 29000 δρχ  , 1986 πώληση του "γομολάστιχα"  σε ένα συμμαθητή για 28000δρχ συν το τσοντάρισμα από το μαζεμένο χαρτζιλίκι δύο ετών και βουρ στο Πλαίσιο (Στουρνάρη και Μπουμπουλίνας) για  αγορά ΖΧ spectrum +2  για  36000 δρχ  (υπάρχει και λειτουργεί ακόμα) και το 1987 πήρα ως συνδυασμένο δώρο (συνέβαλε όλο το σόι , γιαγιάδες -θείοι κλπ) ονομαστικής εορτής +γεννεθλίων+Χριστουγέννων τον ΖΧ printer  μαζί με μια  CRT TV 14"  για να μπορέσει και η υπόλοιπη οικογένεια να δει επιτέλους τηλεόραση :D . Ατελείωτες ώρες πληκτρολόγησης Basic... Να'ναι καλά οι τελευταίες σελίδες του Pixel και τα συνοδευτικά έγγραφα/manuals των υπολογιστών της εποχής τα οποία ήταν σωστές  "εγκυκλοπέδειες" καθώς εξηγούσαν όλες τις εντολές της αντίστοιχης γλώσσας (συνήθως Basic) που έτρεχε το μηχάνημα. Αγαπημένα παιχνίδια : ManicMiner , Saboteur, Ghosts n' Goblins , Ace

To 1991 ως φοιτητής πλέον μιας και δεν με κάλυπτε πια ο Σπεκτρουμ με το VU Calc για υπολογιστικά φύλλα κλπ  και ως αφορμή μια πτώση που έβγαλε off τον ΖΧ printer (έγινε εκατό κομμάτια και πήγε στο σκουπιδοντενεκέ.... κλαψ ... λύγμ...)  αγοράστηκε  ένας  Μacintosh LC με το 12" έγχρωμο μόνιτορ και έναν ΗΡ Desk-writer για 240,000 δρχ, το σετ λειτουργεί άψογα ακόμα και σήμερα.

Και όπως λέγανε κάποτε οι πρεσβύτεροι , όπως λέμε τώρα εμείς και όπως θα λένε στο μέλλον οι σημερινοί νέοι  : Έπεσε η ποιότητα ....Δεν τα φτιάχνουν όπως παλιά...

:D :D :D

Εσύ βλέπω θυμάσαι και λεπτομέρειες από την δεκαετία του 80.

Σε ημερολόγιο τα έχεις γραμμένα;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 02/05/2019 at 19:07, APPLEGEEK said:

ναι όμορφες εποχές- είχαμε μαζευτει 86-87 σε σπίτι- ενα παιδάκι ειχε ενα δυνατό PC εποχής και vga οθόνη, αυτοι έβλεπαν aliens εγω επαιζα

Greek from the early days

IMG_20161007_115555.jpg

IMG_20161007_115514.jpg

Αυτά...

Αυτά...

Έχω αυτά και αλλα

FB_IMG_1556815105518.jpg

FB_IMG_1556815097770.jpg

:) ωραια πραγματα

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μεγάλο κάψιμο...

Κάθε βράδυ είχα όλους του ς αγιούς δίπλα μου σε μάζωξη... Και τους δικούς μας , και τους καθολικούς! Ολοι κόντρα μου πήγαιναν! Ολο να χάνω θέλανε!🤣

Κι εγω μετά τους στόλιζα..!:D☠️

Απο 286 ξεκίνησα στα 12 mhz το τούρμπο, χωρίς ποντίκι, χωρίς σκληρό, χωρίς fdd 3.5, μόνο με 5.25 drive.. Huyndai το εργαλείο και goldstar 14 οθόνη εγχρωμη απο Στουρνάρη κάπου 170.000 δρχ και κάπου έχω την απόδειξη ακόμα σαν πάπυρο θησαυρού απο ναυαγό!Με δώρο τα πρώτα μου 10 παιχνίδια σε μια δισκέτα 360kb 5.25!

 Με dos 4.1..

Spoiler

 

Πόσα καψήματα Θεέ μου...

Επεξ/σία από ZELOMOTH
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Amiga 1200 με 1084s monitor, Σεπτέμβρης 93. Πολλά τα λεφτά τότε. Δώρο ο έμπορας μου είχε δώσει το Cabal και 1 δισκέτα από το Operation Thunderbolt (του τα είχε δώσει ο θείος του).

Μέχρι τα μέσα 97 την έλιωνα. Είχα πάρει και θήκη για εξωτερικό σκληρό, καθώς και cd rom, φοράει και μια Blizzard 1230 (μεγαλεία τα παιχνίδια με τον 68030 και την extra ram).

Πρέπει να είναι ακόμα 100% λειτουργική, τελευταία φορά που πραγματικά την σύνδεσα ήταν πριν καμιά πενταετία (έλιωσα στο Banshee), και πλέον έχει θέση στο σαλόνι.

gwYDqyF.jpg

 

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες


Δεν μπορώ βλέποντας τα πιο πάνω έρχονται ποτάμι οι αναμνήσεις απο τους Η/Υ και τα παιχνίδια που παίζαμε σε αυτούς.

Ερωτας μεγάλος,αγάπη μεγάλη η Amiga παιδιά για πάρα πολλούς,σε κάποιες περιπτώσεις καψίματος θα λέγαμε τύφλα να είχαν οι γκόμενες ^_^ αυτό υπήρχε βέβαια και στα PC βέβαια σε κάπως λιγότερο βαθμό,ζήσαμε την εποχή που έσπαγαν ενα μετά το άλλο τα φράγματα της καινοτομίας και της πρωτοτυπίας στα παιχνίδια και του τι μπορούσε να γίνει εφικτό που ως τότε δεν είχαμε ξαναδεί ! κάθε τόσο μας έπεφταν τα σαγώνια είτε με τα απίστευτα γραφικά και ήχο παιχνιδιών και εισαγωγών απο διάφορα είδη Action,shooters,ως simulation με Flight simulator,X Wing vs Tie Fighter και πολλά ακόμη παιχνίδια που άφησαν ιστορία ως "κινηματογραφικά" όπως το Defender of the Crown,η το απίθανο Wing Commanderμε,καθώς και για τους γνωρίζοντες αγγλικά και πιο "μερακλήδες" τα διάφορα είδη 3D interactive Adventures και στήν Amiga αλλά και στα PC που σιγά σιγά έπαιρνε κεφάλι λόγο HDD και VGA (αναμνήσεις υπάρχουν απο CGA και Hercules που είχαν τεράστια διαφορά με VGA) με ενα κάρο παιχνίδια που είχαν απίστευτο μεράκι αγάπη και πρωτοτυπία για την εποχή τους,θα προσθέσω για να δέσει το γλυκό στα παραπάνω και πολλά παιχνίδια της Lucas Arts και άλλων όπως τα μοναδικά Monkey Island,Indiana Johnes,Eye of the Beholder,Lands of Lore,Larry, Kings Quest,Space Quests κλπ  ..

spacer.png

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Aν και τα πολυκλαδικά λύκεια όταν πρωτοφτιάχτηκαν ήταν εκτός ελληνικής πραγματικότητας και είχαν μάθημα πληροφορικής, ας μην πω ψέματα πως με έτρωγε η περιέργεια να εξερευνήσω τις... χαρές του Amstrad 6128 :lol:
To πρώτο μου μηχάνημα ήταν μια Amiga 500 για ευνόητους λόγους. 
Βασικά χέστηκα από την χαρά μου τη μέρα που την αγόρασα.
Είμαι ακόμη gamer αλλά πλέον ΠΟΛΥ δύσκολος. Κουράστηκα είναι η αλήθεια. Θέλω να δω νέες ιδέες πια. Tα ίδια και τα ίδια... 
 

hqdefault.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, Aigeas είπε

Aν και τα πολυκλαδικά λύκεια όταν πρωτοφτιάχτηκαν ήταν εκτός ελληνικής πραγματικότητας και είχαν μάθημα πληροφορικής,

 και κάποια γυμνάσια είχαν μάθημα πληροφορικής τότε

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
1 λεπτό πριν, nvel είπε

 και κάποια γυμνάσια είχαν μάθημα πληροφορικής τότε

ναι είχαν. ΧΩΡΙΣ τον υπολογιστή όμως. :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Από πολύ πιτσιρίκι ήθελα κάτι σε υπολογιστή, C64, Amstrad 6128, Amiga 500, έστω ένα gameboy για να παίζω με τις ώρες μπλιμπλίκια. Ο πατέρας όμως δεν πολυγούσταρε τη φάση και τελικά ξεπαραδιάστηκε κάπου το 1990 και μπήκε στο σπίτι (βασικά στο δωμάτιό μου, μιας και ήμουν o tech savvy της οικογένειας) ένας βαρύς κι ασήκωτος Acer 500+, ένα ΧΤ με 5,25" δισκέτες, τον υπερβολικό για την εποχή σκληρό δίσκο των 20ΜΒ που δε γέμισε ποτέ και την Hercules oθόνη (το simcga ήταν πάντα το πρώτο πράμα που έτρεχα μετά το boot).

Άπειρες ώρες παιχνιδιών που γύριζαν χέρι με χέρι, από Tetris και platform games με χαρακτήρες ascii (ακόμα θυμάμαι έναν κλώνο του donkey cong και ένα roguelike rpg που έλιωνα) μέχρι F15 Strike Eagle II και dangerous dave. Αλλά και ώρες με βιβλία όπου μάθαινα για την DBase, το Lotus 1-2-3 και την GW BASIC. Αγνές εποχές. Ο Αcer ακόμα βρίσκεται κάπου σε κούτες, δεν έχω ιδέα τι θα τον κάνω.

 

11 ώρες πριν, nvel είπε

και κάποια γυμνάσια είχαν μάθημα πληροφορικής τότε

Δεν ξέρω πότε είναι το "τότε" αλλά εκεί στις αρχές/μέσα δεκαετίας 90 είχαμε κι εμείς μάθημα πληροφορικής στο γυμνάσιο, τόσο θεωρία όσο και εργαστήριο. Το εργαστήριο είχε υπολογιστές που είχαν τα χρονάκια τους, με πράσινες CGA oθόνες. Ήταν πάντα η ώρα του παιδιού, 5 λεπτά να εκτελέσουμε κάποιες DOS εντολές και τα υπόλοιπα 40 με bball.exe, microprose soccer και άλλα παιχνίδια που ήταν ευγενική χορηγία του καθηγητή μας (να 'ναι καλά όπου κι αν βρίσκεται) ή φέρναμε από το σπίτι.

Επεξ/σία από Speculoos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, Speculoos είπε

Δεν ξέρω πότε είναι το "τότε" αλλά εκεί στις αρχές/μέσα δεκαετίας 90 είχαμε κι εμείς μάθημα πληροφορικής στο γυμνάσιο, τόσο θεωρία όσο και εργαστήριο.

 τα πολυκλαδικά ξεκίνησαν το 84-85 και το τότε αναφέρεται στο 86-87

Επεξ/σία από nvel
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...