Προς το περιεχόμενο

Πρώτος σας Υ/Η


APPLEGEEK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

14 hours ago, ELMastas said:

Ερωτας μεγάλος,αγάπη μεγάλη η Amiga παιδιά για πάρα πολλούς,σε κάποιες περιπτώσεις καψίματος θα λέγαμε τύφλα να είχαν οι γκόμενες ^_^ 

Χαχαχ ω ναι! Με πας χρόοονια πίσω, πρέπει νά'μουν 10-11 χρονών, και τότε είχα την Amiga στο χωριό, στο εξοχικό μας. Ήταν καλοκαίρι, φιλοξενούσα και την κολλητή μου τότε, και αράζαμε στο δωμάτιό μου. Θυμάμαι να λιώνω στο Xenon 2 κι εκείνη να διαβάζει μανιωδώς Σούπερ Κατερίνα, ώσπου ξαφνικά ακούμε κάτι να χτυπάει στο τζάμι. Πετάγεται η κολλητή, κοιτάζει έξω και μου λέει 'Ρε συ, ο Π. σου πέταξε ένα λουλούδι στο παράθυρο!'. Κι εγώ χωρίς καν να πάρω τα μάτια απ'την οθόνη της απαντώ 'Παίζω τώρα! Μίλα του εσύ αν θες και κάνε και ό,τι θες.'

tl;dr 
AMIGA > Γκομενικά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 266
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

ZX Spectrum +2

Με κανονικό πληκτρολόγιο (οχι λαστιχα!) και δικό του κασετόφωνο

Εκεί άρχισα να γράφω τα πρώτα προγράμματα σε BASIC. Πρώτο παιχνίδι το commandos

Στη συνέχεια, Schneider EURO PC, όπου πήρα το πρώτο μου μόντεμ και συνδέθηκα Fidonet και μετα GRUNet.

 

Δεν θυμάμαι και πολλά. Καποια στιγμή μου εδωσαν το λογαριασμο ενος φοιτητή απο το πολυτεχνείο και έμπαινα στο internet με τερματικο.

Ιντερνετ.. ο θεος να το κανει δηλαδη.   Ήτανε μολις ξεκίνησε το Web και τρεχαμε ενα text mode browser τον lynx.

Κάποια στιγμή εμφανίστηκε μια BBS που εδινε πρόσβαση σε email. Νομίζω λεγόταν GATE BBS και ειχε 30 γραμμές! (ενδεχομένως ηταν ο πρόδρομος της Hellas on line)

Παπασωτηριου στη Στουρνάρη γωνία. Αντιγραφή παιχνίδια στον Εγκεφαλο ... τι ζησαμε θεε μου !

 

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 8/5/2019 στις 3:38 ΜΜ, gpolic είπε

ZX Spectrum +2

Με κανονικό πληκτρολόγιο (οχι λαστιχα!) και δικό του κασετόφωνο

Εκεί άρχισα να γράφω τα πρώτα προγράμματα σε BASIC. Πρώτο παιχνίδι το commandos

Στη συνέχεια, Schneider EURO PC, όπου πήρα το πρώτο μου μόντεμ και συνδέθηκα Fidonet και μετα GRUNet.

Δεν θυμάμαι και πολλά. Καποια στιγμή μου εδωσαν το λογαριασμο ενος φοιτητή απο το πολυτεχνείο και έμπαινα στο internet με τερματικο.

Ιντερνετ.. ο θεος να το κανει δηλαδη.   Ήτανε μολις ξεκίνησε το Web και τρεχαμε ενα text mode browser τον lynx.

Κάποια στιγμή εμφανίστηκε μια BBS που εδινε πρόσβαση σε email. Νομίζω λεγόταν GATE BBS και ειχε 30 γραμμές! (ενδεχομένως ηταν ο πρόδρομος της Hellas on line)

Παπασωτηριου στη Στουρνάρη γωνία. Αντιγραφή παιχνίδια στον Εγκεφαλο ... τι ζησαμε θεε μου !

Είτε λες για τον 128Κ που είχε "κανονικό" πληκτρολόγιο η για τον μετέποιτα QL που ήταν τούμπανακι για την εποχή (officially expandable to 640 KB)και συνδέονταν είτε με τηλεόραση η Monitor και ήταν πιο μακρύς, γιατί παιρνε και δισκετούλες στο πλάι !

spacer.png

Επεξ/σία από ELMastas
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

αυτός βρήκε από την amstrad όταν αγόρασε την sinclair.

O QL δεν έπαιρνε δισκέτες

Επεξ/σία από nvel
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 8/5/2019 στις 3:38 ΜΜ, gpolic είπε

ZX Spectrum +2

Με κανονικό πληκτρολόγιο (οχι λαστιχα!) και δικό του κασετόφωνο

Εκεί άρχισα να γράφω τα πρώτα προγράμματα σε BASIC. Πρώτο παιχνίδι το commandos

Στη συνέχεια, Schneider EURO PC, όπου πήρα το πρώτο μου μόντεμ και συνδέθηκα Fidonet και μετα GRUNet.

Δεν θυμάμαι και πολλά. Καποια στιγμή μου εδωσαν το λογαριασμο ενος φοιτητή απο το πολυτεχνείο και έμπαινα στο internet με τερματικο.

Ιντερνετ.. ο θεος να το κανει δηλαδη.   Ήτανε μολις ξεκίνησε το Web και τρεχαμε ενα text mode browser τον lynx.

Κάποια στιγμή εμφανίστηκε μια BBS που εδινε πρόσβαση σε email. Νομίζω λεγόταν GATE BBS και ειχε 30 γραμμές! (ενδεχομένως ηταν ο πρόδρομος της Hellas on line)

Παπασωτηριου στη Στουρνάρη γωνία. Αντιγραφή παιχνίδια στον Εγκεφαλο ... τι ζησαμε θεε μου !

Εχω προλάβει λίστα του yanoff και bitnet οπότε πρέπει να με σέβεστε όλοι εδώ μέσα!

Κανονίστε! (Περιμένω animated gif με υποκλίσεις)

Στις 8/5/2019 στις 11:28 ΠΜ, *nenya* είπε

Χαχαχ ω ναι! Με πας χρόοονια πίσω, πρέπει νά'μουν 10-11 χρονών, και τότε είχα την Amiga στο χωριό, στο εξοχικό μας. Ήταν καλοκαίρι, φιλοξενούσα και την κολλητή μου τότε, και αράζαμε στο δωμάτιό μου. Θυμάμαι να λιώνω στο Xenon 2 κι εκείνη να διαβάζει μανιωδώς Σούπερ Κατερίνα, ώσπου ξαφνικά ακούμε κάτι να χτυπάει στο τζάμι. Πετάγεται η κολλητή, κοιτάζει έξω και μου λέει 'Ρε συ, ο Π. σου πέταξε ένα λουλούδι στο παράθυρο!'. Κι εγώ χωρίς καν να πάρω τα μάτια απ'την οθόνη της απαντώ 'Παίζω τώρα! Μίλα του εσύ αν θες και κάνε και ό,τι θες.'

tl;dr 
AMIGA > Γκομενικά

Ο ορισμός του γκαντεμόσκυλου.

Έπεσε σε γκόμενα που ασχολείται με υπολογιστές την εποχή που η αναλογία ήταν μία σε 100 χιλιάδες πληθυσμό!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρώτος- πρώτος (αε τον πούμε "0", μιας και ήμαστε κομπιουτεράδες) ήταν ένας με 16 MHz CPU με turbo switch (αν θυμάμαι σωστά), 5.25" floppy και MS-DOS. Δυστυχώς, μιας και σε μικρότερες ηλικίες δε μπορούμε να εκτιμήσουμε τίποτα, κάπου στα 16- 17 μου, τον πήρε ο σκουπιδιάρης. Αν τον είχα ακόμα θα τον ξεσκόνιζα με το φτερό ανά 2η μέρα.

- Πρώτος υπολογιστής που δούλεψα ουσιαστικά όμως, ήταν ένας Celeron με 256 MB RAM (αναβαθμίστηκε σε 768 MB), 40 GiB σκληρό και Windows XP. Πετάχτηκε.

- Δεύτερος υπολογιστής, Pentium D στα 3.06 GHz με 2 GB RAM (αναβαθμίστηκε σε 4 GB), 2x 200 GiB δίσκους (αργότερα αναβαθμίσητκαν σε 2x 400 GiB) και Windows XP. Πουλήθηκε.

- Τρίτος υπολογιστής, AMD μονοπύρηνος (δε θυμάμαι συχνότητα) με 4 GB RAM, 30 GB SSD και Debian. Εδώ ξεκίνησε η εποχή της ταχύτητας για 'μένα. Φανταστείτε διαφορά, από μηχανικό δίσκο με Windows XP, σε SSD με Debian. Κάθεται σε αχρηστία στη σοφίτα.

Κάπου εδώ σταματάνε οι "πύργοι". Μπαίνουμε στην εποχή των AIO και των laptop (και αφήνουμε τα κασόνια πίσω).

- Τέταρτος, ο Apple iMac Core 2 Duo 2.66 GHz (αναβάθμισα σε 3.06 GHz), 4 GB RAM (αναβάθμισα σε 8 GB) και 640 GiB HDD (αναβαθμίστηκε 1η μέρα σε 120 GiB SSD και αργότερα σε 256 GiB). Αυτός είναι και ο υπολογιστής που έχει ζήσει/ χρησιμοποιηθεί πιο πολύ από όλους! Αγοράστηκε το 2009 και αυτή τη στιγμή που μιλάμε παίζει Spotify.

- Πέμπτος, Lenovo 3000 N200, με 2 GB RAM (αναβάθμισα σε 4 GB) και 60 GB SSD. Χάλασε, διαλύθηκε, πετάχτηκε.

- Έκτος, Dell Inspiron 15R με Core i5, 6 GB RAM και 180 GiB SSD. Πουλήθηκε.

- Έβδομος, Lenovo Yoga 720 με Core i7 7500U, 8 GM RAM και 256 GiB NVMe SSD (αναβάθμισα σε 512 GiB). Απ' αυτόν γράφω το post.

Αύριο περιμένω τον 8ο! Ε-ε-έρχεται το MacBook Pro 15,4" με i7 8850H,16 GB RAM, 512 GiB SSD και Radeon Pro 560X. 😁

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν θυμαμαι χαρακτηριστηκα απο το pc μου. Απλα θυμαμαι τοτε γυρω στο 2000-2002 πηραμε pc με κοστος 1000 ευρω. Και μετα απο μερικους μηνες ειχα αγορασει στα 120 ευρω την Geforce 4 που ηταν τουμπανο εκεινη την εποχη...

Επεξ/σία από nikosmakos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 27/4/2019 στις 4:12 ΜΜ, poulinos είπε

schneider euro at 8088 9.54.mhz,hercules οθονη.floppy 720kb, δεν ηταν δηλαδη 1.44(high density) μνημη 640kb+128. οθονη αποχρωσεις του πορτοκαλι(κιτρινου).επαιξα σε αυτο διαφορα.prehistorik,4d sports driving,golden axe,double dragon,shinobi.χρησιμοποιουσα και simcga που ηταν simulator για cga για να παιζω παραπανω παιχνιδια.απο τα καλυτερα παιχνιδια που επαιξα ποτε ηταν το  zeliard

Ακριβως το ιδιο ειχα και εγω, αν θυμαμαι καλα το χα παρει 125.000δρχ. Ενας φιλος μου ειχε παρει το ιδιο με cga και τον ζηλευα που μπορουσε να παιξει περισσοτερα παιχνιδια απο μενα... Ωραιες εποχες, αλλαζαμε τις δισκετες στα παιχνιδια οπως αλλαζαμε τα cd πριν λιγο καιρο! 

Τοτε παιζαμε adventures οπως conquest of camelot, δεν υπηρχε internet για walktrough, αμα κολλαγες καπου τελος, το παιχνιδι στο ραφι!

Επεξ/σία από Predatorkill
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ωραια πραματα

θυμαμαι παιδακι επαιζα με γειτονισσα κοριτσακι, σε pc που δε θυμαμαι τι ηταν, ενα παιχνιδι με ενα μαγο το mystic. μονοχρωμο. πρεπει να ηταν περιπου το 90-95;

εγω αργησα, αλλα η φυση του ανθρωπου φανηκε γρηγορα. celeron 333 και αμεσα pin mod που αλλαζες fsb και πηγαινε 550. η cache του λειπε μονο 😊

αργοτερα στα λημερια του athlon xp και ψωνια μπλοκ χαλκου απο πειραια, σκαψιμο με δραπανο στο μπαλκονι και κατασκευη waterblock. δεν εβρισκες -νομιζω- τοτε αθηνα για αγορα. αλλα και να βρισκες, εγω το κανα καλυτερο 😄

 

AF286500-4930-4D2C-80B6-2E86EE744D57.jpeg

59F556A5-7209-453E-82D6-69EF6DD8478C.jpeg

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, fuz10n είπε

ωραια πραματα

θυμαμαι παιδακι επαιζα με γειτονισσα κοριτσακι, σε pc που δε θυμαμαι τι ηταν, ενα παιχνιδι με ενα μαγο το mystic. μονοχρωμο. πρεπει να ηταν περιπου το 90-95;

εγω αργησα, αλλα η φυση του ανθρωπου φανηκε γρηγορα. celeron 333 και αμεσα pin mod που αλλαζες fsb και πηγαινε 550. η cache του λειπε μονο 😊

αργοτερα στα λημερια του athlon xp και ψωνια μπλοκ χαλκου απο πειραια, σκαψιμο με δραπανο στο μπαλκονι και κατασκευη waterblock. δεν εβρισκες -νομιζω- τοτε αθηνα για αγορα. αλλα και να βρισκες, εγω το κανα καλυτερο 😄

AF286500-4930-4D2C-80B6-2E86EE744D57.jpeg

59F556A5-7209-453E-82D6-69EF6DD8478C.jpeg

OMG!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...