Προς το περιεχόμενο

Πρώτος σας Υ/Η


APPLEGEEK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, k_w_t είπε

Εγω επαιζα το The last crusade...  Aκομα θυμαμαι την πιστα που πηδαγες απο πλακακι σε πλακακι με το JEHOVAH που την παταγα στο τελος γιατι δεν υπολογιζα το Η...

To θυμάμαι τώρα που το ανέφερες όπως θυμάμαι το Fate of Atlantis που είναι απο τα καλύτερα Adventure όλων των εποχών κατ εμέ πίσω μόνο απο το Monkey island και το Broken Sword/Day of the Tentacle.

 

Επεξ/σία από ELMastas
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 266
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1st PC... Μάλιστα. 

Ένας 386SX 8Mhz@33 Turbo (x4 oc λέμε 😛 ), με 4mb Ram και δίσκο 40mb (αργότερα αναβάθμιση σε 80mb). Από τα πρώτα games το Loom αλλά και shinobi, rick dangerous, rainbow islands και άλλα πολλά που μου διαφεύγουν (ήμουν και 5 χρόνων σπόρος :D ). Και η πρώτη αναβάθμιση, ένας Cyrix 6x86 100Mhz, 16mb ram και ένας δίσκος 540mb, και μια καρτάρα ονόματι TRIDENT (1mb ) για να μπορώ να παίζω παιχνίδια όπως το Arcade America και το Heart Of Darkness (και Diablo φυσικά! ). Θυμάμαι κάποιος μου είχε δώσει και ένα CD με αυτό το game :D. LOL. Αυτό το PC μου το έδωσε ο πατέρας μου που αναβάθμισε σε pentium@200Mhz ο άτιμος και έπαιζε καλύτερα τα πάντα 😛 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, ELMastas είπε

Το Indiana Jones το Adventure της Lucasarts φαντάζομαι ? τι Τιτανοτεράστια και πανέμορφα παιχνίδια που ήταν τότε αυτά τα Adventure :rolleyes:

αν σου πω οτι θυμαμαι ,θα σου πω ψεματα...θυμαμαι οτι για να πας στην επομενη οθονη αλλαζες δισκετα και αν επρεπε να ξαναγυρισεις στην προηγουμενη οθονη επρεπε να βαλεις παλι την προηγουμενη δισκετα

 

μαζι με τυπωμενο walkthrough εννοειται :P

Επεξ/σία από siakattack@gmai
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, siakattack@gmai είπε

αν σου πω οτι θυμαμαι ,θα σου πω ψεματα...θυμαμαι οτι για να πας στην επομενη οθονη αλλαζες δισκετα και αν επρεπε να ξαναγυρισεις στην προηγουμενη οθονη επρεπε να βαλεις παλι την προηγουμενη δισκετα

μαζι με τυπωμενο walkthrough εννοειται :P

Η φάση αυτή γινότανε σε ορισμένες/συγκεκριμένες οθόνες και συνήθως πάντα μετά το αρχικό φόρτωμα και όταν άλλαζες περιοχές ήταν συνήθως σε μεγάλα για την εποχή σε όγκο παιχνίδια και ήταν και η κακή διαχείρησης μνήμης, ιδιαίτερα με τα Kings Quest παιχνίδια αυτά της Roberta Williams κλπ γινότανε χαμός όταν ήταν 5 η 8 η παραπάνω δισκέττες,εκεί αρχίσαμε να καταλαβαίνουμε για πρώτη φορά την χρησιμότητα του σκληρού δίσκου ! καθώς και του CD που άρχισε μετά κάποια χρόνια να γίνεται το κύριο μέσο και φαινότανε ως τεράστιο μέσο αποθηκεύσης,ώσπου έφτασαν και τα νεα παιχνίδια λόγο Video CGI και ήχου να γίνοτναι και αυτά μπόλικα CD το καθένα ^_^

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, @ngelos είπε

Pentium 3 στα 450Mhz, με κάρτα γραφικών μία Ati Rage 128 (η οποία πρέπει να είχε 32GB ram) και σκληρό 8GB. Οθόνη μία CRT Hitachi 17άρα (ήταν μεγάλη για την εποχή). Το αγόρασα τον Σεπτέμβριο-Οκτώβριο του 1999 !!!

 

9 ώρες πριν, k_w_t είπε

Εαν θυμαμαι καλα οι Pentium 4 ξεκινησαν απο 1,3Ghz πιο πριν ηταν οι Pentium III 

 

Καλά θυμάσαι αλλά κι εγω θυμάμαι οτι είναι λίγο μεγάλη η μνήμη της ati rage 128 για 32GB....  Δεν το κάνουμε καλύτερα MB να γουστάρουμε?👍🙂

Στις 24/5/2019 στις 10:22 ΜΜ, Aigeas είπε

Είναι και κάτι άλλο που επηρεάζει. Η αδυναμία να εκτιμήσουν αυτό που έχουν γιατί ποτέ δεν κόπιασαν για να το αποκτήσουν.
Δεν ξέρω αν θα ήμουν το ίδιο ευτυχισμένος αν μου αγόραζε ο μπαμπάς μου ένα μηχανάκι ή μια Amiga. Αυτό που θυμάμαι είναι ότι είχα χεστεί από τη χαρά μου γιατί κάποια απεργία είχε στα λιμάνια μεγάλης διάρκειας κι ένα super-market ήθελε να στοκάρει γάλατα ΝΟΥΝΟΥ. Έχτισα μια ολόκληρη πυραμίδα από κούτες ΝΟΥΝΟΥ σε σημείο που έφτασα να γίνω 60 κιλά από το κουβάλημα. Miιλάμε για απίστευτο κατόρθωμα. 
Την μέρα της πληρωμής δεν έβλεπα λεφτά: έβλεπα εκείνη την Amiga! 
Τώρα βλέπω την κόρη μου που σε ηλικία 10 ετών χάλασε το 10ο τάμπλετ της και καταλαβαίνω ποιο είναι το λάθος... 
 

Σωστός... Κι εγώ όλα όσα πήρα τότε, τα πήρα κάνοντας το σκατό μου παξιμάδι... Μάζευα το χαρτζιλίκι μου που ήταν 100-200 δρχ. ~ την ημέρα και μετά απο μήνες πήγαινα κι έκανα τις αγορές μου και δεν υπήρχε μεγαλύτερη ευτυχια και χαρά ...

Βρές τώρα παιδάκι απο 7-8 εως 12-13 χρονών που να κάνει οικονομία για μήνες ώστε να πάρει κάτι που θέλει...

Ολοι οι γονείς τώρα βγάζουν τα απωθημένα τους  και αγοράζουν στα παιδιά τους κατευθείαν ο,τι (σχεδόν) θέλουν για να μην το "τραυματίσουν"....Ολα πλέον έχουν να κάνουν με την ευκολία και την ταχύτητα.. Υπομονή δεν υπάρχει για το παρα μικρό...

Εγω πάντως δεν θυμάμαι να εχω  κανένα "τραύμα", παρα μόνο χαρά και περηφάνεια που τα έπαιρνα με τόσο κόπο μόνος μου..🙂

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, JTRGamer είπε

O 1oς μου υπολογιστης ήταν ένας pentium 3 το 1995!🍇🍉🧀🍌

Αρα ταξίδεψες 4 χρόνια στο μέλλον..🤣

Το 1999 βγήκαν οι pentium 3, to 1997 οι pentium 2 και 1993 οι pentium 1.. 

Αρα pentium 1 πήρες...🙂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ZELOMOTH είπε

Αρα ταξίδεψες 4 χρόνια στο μέλλον..🤣

Το 1999 βγήκαν οι pentium 3, to 1997 οι pentium 2 και 1993 οι pentium 1.. 

Αρα pentium 1 πήρες...🙂

χαχα α ναι σωστα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ALTEC 486 Texas instruments cpu στα 80mhz με κουμπί turbo στη μονάδα!, 8 mb ram ,512 mb σκληρό δίσκο ,windows 3.1 και crt οθόνη 14''  τον είχα αγοράσει 500000δρχ. το 1996. μετά από κανένα χρόνο τον έκανα multimedia Pc για να παίζω παιχνίδια και του πήρα μια sound blaster,ηχεία και cd-rom 2x.

 

Επεξ/σία από Rfactor85
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ο πρώτος μου υπολογιστής ήταν notebook hp mini 2GB ddr2 με windows xp περάσαν τόσα χρόνια που δεν θυμάμαι πόσο το είχα πάρει

Σήμερα έχω το laptop lenovo ideapad 

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...