Προς το περιεχόμενο

Πρώτος σας Υ/Η


APPLEGEEK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 ώρες πριν, fuz10n είπε

ωραια πραματα

θυμαμαι παιδακι επαιζα με γειτονισσα κοριτσακι, σε pc που δε θυμαμαι τι ηταν, ενα παιχνιδι με ενα μαγο το mystic. μονοχρωμο. πρεπει να ηταν περιπου το 90-95;

εγω αργησα, αλλα η φυση του ανθρωπου φανηκε γρηγορα. celeron 333 και αμεσα pin mod που αλλαζες fsb και πηγαινε 550. η cache του λειπε μονο 😊

αργοτερα στα λημερια του athlon xp και ψωνια μπλοκ χαλκου απο πειραια, σκαψιμο με δραπανο στο μπαλκονι και κατασκευη waterblock. δεν εβρισκες -νομιζω- τοτε αθηνα για αγορα. αλλα και να βρισκες, εγω το κανα καλυτερο 😄

AF286500-4930-4D2C-80B6-2E86EE744D57.jpeg

59F556A5-7209-453E-82D6-69EF6DD8478C.jpeg

Στην μέση είναι απολιθωμένο το alien λίγο πρίν να πεταχθεί εξω απ στέρνο του ξενιστή?😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 266
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

6 ώρες πριν, adi32 είπε

Spectrum 48k 

Άπειρες ώρες match Day saboter manic miner Bruce Lee.... 

Μετα commodore 128, Amiga....

Τι να μας λέγανε οι amstrad και οι Atari st 

Εποχές τέτοιες θυμάμαι απίστευτα παιχνίδια ιδιαίτερα αγαπημένα χωρίς walkthroughs χωρίς χάρτες,χωρίς τips,χωρίς σε κάποια ιδιαίτερα παιχνίδια να ξέρουμε κάν ολα τα κουμπιά και τον χειρισμό που έπρεπε να ανακαλύψουμε μόνοι μας.Προσθέτω τα τιτανοτεράστια Knight Lore,Elite,Skool daze,Jet set willy καθώς και τα Lords of midnight Dragontorch,Avalon και Tir na nog με απίστευτη ατμόσφαιρα και ιδιαίτερο στύλ.

 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
33 λεπτά πριν, ELMastas είπε

Εποχές τέτοιες θυμάμαι απίστευτα παιχνίδια ιδιαίτερα αγαπημένα χωρίς walkthroughs χωρίς χάρτες,χωρίς τips,χωρίς σε κάποια ιδιαίτερα παιχνίδια να ξέρουμε κάν ολα τα κουμπιά και τον χειρισμό που έπρεπε να ανακαλύψουμε μόνοι μας.Προσθέτω τα τιτανοτεράστια Knight Lore,Elite,Skool daze,Jet set willy καθώς και τα Lords of midnight Dragontorch,Avalon και Tir na nog με απίστευτη ατμόσφαιρα και ιδιαίτερο στύλ.

Δεν τα πέτυχα αυτά και μιας και στην επαρχία ήταν ακόμα πιο σπάνια και δύσκολα να βρεθούν, άστα να πάνε..

Εγω όπως ξανα είπα ξεκίνησα με 286 και τα πολλά παιχνίδια του τότε.. Με rick dangerous 1-2,  με prehistorik 1-2, gp κτλ, outrun, stunts, lhx, commander keen,prince of persia, indiana jones που ξεκίναγε τρέχοντας πάνω στο τρένο, το budokan, shinobi και άλλα πολλά που δεν θυμάμαι τώρα.. Το prehistorik 2 πάντως είχε πολύ προχωρημένα γραφικά για την εποχή του..👍

Αν γινότανε να βρισκόμουν με ανθρώπους που γουστάρουν την φάση αυτή, και να παιξουμε και να θυμηθούμε όλα αυτά και να ανταλλάξουμε ιστορίες και όλη την φάση αυτή, άνετα το έκανα..🙂

Δυστυχώς αν δεν έχεις και παρέα για να τα αναβιώσεις, χάνει αρκετά πλέον..

Είναι αυτό που λέμε οτι θές και κάποιον για να το μοιραστείς και να σε καταλαβαίνει!♥️😍:D😜

Επεξ/σία από ZELOMOTH
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, ELMastas είπε

Εποχές τέτοιες θυμάμαι απίστευτα παιχνίδια ιδιαίτερα αγαπημένα χωρίς walkthroughs χωρίς χάρτες,χωρίς τips,χωρίς σε κάποια ιδιαίτερα παιχνίδια να ξέρουμε κάν ολα τα κουμπιά και τον χειρισμό που έπρεπε να ανακαλύψουμε μόνοι μας.Προσθέτω τα τιτανοτεράστια Knight Lore,Elite,Skool daze,Jet set willy καθώς και τα Lords of midnight Dragontorch,Avalon και Tir na nog με απίστευτη ατμόσφαιρα και ιδιαίτερο στύλ.

http://torinak.com/qaop/games

https://www.retrogames.cc/arcade-games

Για όσους θέλουν να θυμηθούν ή για να μαθαινουν οι νεώτεροι τι σημαίνει λαχταρα για παιχνίδι 

 

Επεξ/σία από adi32
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 11/5/2019 στις 4:28 ΜΜ, ZELOMOTH είπε

Δεν τα πέτυχα αυτά και μιας και στην επαρχία ήταν ακόμα πιο σπάνια και δύσκολα να βρεθούν, άστα να πάνε..

Εγω όπως ξανα είπα ξεκίνησα με 286 και τα πολλά παιχνίδια του τότε.. Με rick dangerous 1-2,  με prehistorik 1-2, gp κτλ, outrun, stunts, lhx, commander keen,prince of persia, indiana jones που ξεκίναγε τρέχοντας πάνω στο τρένο, το budokan, shinobi και άλλα πολλά που δεν θυμάμαι τώρα.. Το prehistorik 2 πάντως είχε πολύ προχωρημένα γραφικά για την εποχή του..👍

Αν γινότανε να βρισκόμουν με ανθρώπους που γουστάρουν την φάση αυτή, και να παιξουμε και να θυμηθούμε όλα αυτά και να ανταλλάξουμε ιστορίες και όλη την φάση αυτή, άνετα το έκανα..🙂

Δυστυχώς αν δεν έχεις και παρέα για να τα αναβιώσεις, χάνει αρκετά πλέον..

Είναι αυτό που λέμε οτι θές και κάποιον για να το μοιραστείς και να σε καταλαβαίνει!♥️😍:D😜

Αυτά που λές, τα θυμάμαι και αυτά πολύ καλά το Rick Dangerous,ήταν το πρώτο παιχνίδι που είχα και είχα διαλέξει όταν είχα πάρει επιτέλους την δική μου Amiga και την έβαλα στήν παλιά Hitachi τηλεόραση μας,πραγματικά το να αναπολείς και να συζητάς με ανθρώπους που τα έζησαν είναι κάτι πολύ ιδιαίτερο :rolleyes:

Επεξ/σία από ELMastas
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι μου θυμισατε τωρα.Αγορα amiga 600 + monitor 1084s το 91 η 92 δεν θυμαμαι καλα απο καταστημα γραμμη computer αν το θυμαμαι σωστα.

Μου ειχε κανει δωρο το καταστημα το rick dangerous 2.Ειχα τρελαθει με τα γραφικα που εβγαζε η αμιγκα.Και το παιχνιδι πολυ καλο.Χρυσες εποχες που δεν θα ξαναγυρισουν πισω ποτε.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 11/05/2019 at 08:41, Predatorkill said:

Ακριβως το ιδιο ειχα και εγω, αν θυμαμαι καλα το χα παρει 125.000δρχ. Ενας φιλος μου ειχε παρει το ιδιο με cga και τον ζηλευα που μπορουσε να παιξει περισσοτερα παιχνιδια απο μενα... Ωραιες εποχες, αλλαζαμε τις δισκετες στα παιχνιδια οπως αλλαζαμε τα cd πριν λιγο καιρο! 

Τοτε παιζαμε adventures οπως conquest of camelot, δεν υπηρχε internet για walktrough, αμα κολλαγες καπου τελος, το παιχνιδι στο ραφι!

127.000 ή 129.000 το ειχα παρει εγω. ναι δυστυχως χασαμε αρκετα παιχνιδια λογω ελλειψης cga.βεβαια τοτε αν το ηξερες υπηρχε ενα προγραμμα που λεγοταν simcga και ηταν simulator για cga.ξεγελαγες τα παιχνιδια οτι ειχες cga και επαιζες.δεν επιανε με ολα τα παιχνιδια βεβαια. απλα Divine εποχες.και ναι μαρεσαν πολυ τα adventure που δεν ειχες καν να κανεις κλικ αλλα εγραφες την εντολη .πχ Pick axe.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, poulinos είπε

127.000 ή 129.000 το ειχα παρει εγω. ναι δυστυχως χασαμε αρκετα παιχνιδια λογω ελλειψης cga.βεβαια τοτε αν το ηξερες υπηρχε ενα προγραμμα που λεγοταν simcga και ηταν simulator για cga.ξεγελαγες τα παιχνιδια οτι ειχες cga και επαιζες.δεν επιανε με ολα τα παιχνιδια βεβαια. απλα Divine εποχες.και ναι μαρεσαν πολυ τα adventure που δεν ειχες καν να κανεις κλικ αλλα εγραφες την εντολη .πχ Pick axe.

Ένα διάστημα είχα και έναν Amstrad 1512 με evga.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 minutes ago, skiabox said:

Ένα διάστημα είχα και έναν Amstrad 1512 με evga.

ειχα δει amstrad (πρασινη οθονη) ειχα παιξει σε amiga 500(final fight) και commodore αλλα δεν ειχα ποτε δικα μου

  • Like 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, poulinos είπε

ειχα δει amstrad (πρασινη οθονη) ειχα παιξει σε amiga 500(final fight) και commodore αλλα δεν ειχα ποτε δικα μου

Λογικό.

Ελάχιστοι είχαν Amiga εκείνη την εποχή μιας και ήταν πανάκριβη!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, skiabox said:

Λογικό.

Ελάχιστοι είχαν Amiga εκείνη την εποχή μιας και ήταν πανάκριβη!

Χωρίς παρεξήγηση θα διαφωνίσω. Πάρα πολλοί είχαν(μαζί κι εγώ) Amiga 500.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 minutes ago, skiabox said:

Λογικό.

Ελάχιστοι είχαν Amiga εκείνη την εποχή μιας και ήταν πανάκριβη!

ημουν δημοτικο τοτε οποτε ηταν και αρκετα λογικο να μην εχουμε γενικοτερα pc ειτε amiga ειτε amstrad κτλ. δεν ειναι της παρα πολυ παλιας γενιας. ηξερα εναν με Commodore 64 ποιο ηταν αυτο με την κασετα,εναν με amstrad 6128 και εναν με amiga 500. και εγω καποια στιγμη με το 8088 Schneider Euro AT.

ακριβα πιστευω οτι ηταν ολα τοτε.ακομα και οταν πηρα το cyrix p150+ ειχα δωσει μαζι με τα ηχεια και ενα drive 5,1/4 κοντα στις 520.000-530.000 δραχμες.

το ελαχιστοι ειναι σχετικο με βαση τι το συγκρινεις.δεν πιστευω οτι ηταν μονο θεμα κοστους αλλα οτι δεν ηταν αναγκαιο ενα Pc back then.και τωρα βλεπεις κινητα με 1000 ευρω αλλα τα αγοραζουν επειδη θεωρουν οτι ειναι αναγκαιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...