Προς το περιεχόμενο

Πρώτος σας Υ/Η


APPLEGEEK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 ώρες πριν, poulinos είπε

127.000 ή 129.000 το ειχα παρει εγω. ναι δυστυχως χασαμε αρκετα παιχνιδια λογω ελλειψης cga.βεβαια τοτε αν το ηξερες υπηρχε ενα προγραμμα που λεγοταν simcga και ηταν simulator για cga.ξεγελαγες τα παιχνιδια οτι ειχες cga και επαιζες.δεν επιανε με ολα τα παιχνιδια βεβαια. απλα Divine εποχες.και ναι μαρεσαν πολυ τα adventure που δεν ειχες καν να κανεις κλικ αλλα εγραφες την εντολη .πχ Pick axe.

Που το θυμηθηκες το simcga ρε θηριο...

California Games for ever!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 266
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις ‎27‎/‎04‎/‎2019 στις 4:12 ΜΜ, chsam είπε

Sinclair ZX Spectrum+ 48k με εξωτερικο κασετοφωνακι και εξτρα interface για να συνδεεις joystick/joypad.

Ακριβως το ιδιο ειχα και εγω το μακρινο 1986...Ακπομα θυμαμαι την πληκτρολογηση ατελειωτων listing για να δεις καποιο demo απο το πιξελ...Και αν εκανες λαθος...αντε να το βρεις και να το διορθωσεις χαχαχαχαχα

Επεξ/σία από isim
ορθογραφικο λαθος
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, isim είπε

Ακριβως το ιδιο ειχα και εγω το μακρινο 1986...Ακπομα θυμαμαι την πληκτρολογηση ατελειωτων listing για να δεις καποιο demo απο το πιξελ...Και αν εκανες λαθος...αντε να το βρεις και να το διορθωσεις χαχαχαχαχα

Τι να πούνε και οι λίστες του commodore 64;

4-5 γραμμές εντολών και μετά μόνο γραμμές data.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 11/5/2019 στις 10:23 ΜΜ, ELMastas είπε

Αυτά που λές, τα θυμάμαι και αυτά πολύ καλά το Rick Dangerous,ήταν το πρώτο παιχνίδι που είχα και είχα διαλέξει όταν είχα πάρει επιτέλους την δική μου Amiga και την έβαλα στήν παλιά Hitachi τηλεόραση μας,πραγματικά το να αναπολείς και να συζητάς με ανθρώπους που τα έζησαν είναι κάτι πολύ ιδιαίτερο :rolleyes:

Εται ακριβώς φίλε μου...

Μόνο με ανθρώπους που τα ζήσανε μπορείς να ανταλλάξεις απόψεις κτλ ,γιατί ήταν πιο απλά τα χρόνια εκείνα

και ήμασταν ευτυχισμένοι.. 

Με λιγότερα και πιο απλά πράγματα ,τα οποία όμως επειδή ήταν πιο σπάνια, είχαν και μεγαλύτερη αξία και πιο δυνατά συναισθήματα...

Είμασταν τυχεροί που ζήσαμε το ξεκίνημα μιας τεχνολογικής επανάστασης..

Τώρα τα έχουμε απλόχερα όλα στο πιάτο και απλά σαπίζουμε.. Κι ευχαρίστηση 0....

Εννοείται οτι άλλα χρόνια ήταν  τότε, οτι μεγαλώνουμε κτλ κτλ κτλ αλλά κάτι δεν πάει και καλά πλέον..(Η΄μάλλον πολλά δεν πάνε καλά )

Μόνο συνεχόμενη γκρίνια, απαξίωση στα πάντα κι όπου βγεί.. Και τρελοί ρυθμοί χωρίς νόημα και χωρίς κανένα αντίκρισμα..

Απλά δώστε στον λαό όσο  περισσότερη σαπίλα γίνεται για να βγάλουμε λεφτα! Τίποτε άλλο..Πλέον δεν υπάρχει καμία μαγεία.. 🤑😯

Γιατί τότε η αναμονή ήταν το πιο όμορφο πράγμα...

Κάθε μερα να περνάς απ το βιβλιοπωλείο να δεις αν ήρθε το pixel ή το computer για όλους κτλ.. Και μόλις ερχότανε, να πας γρηγορα σπίτι να δεις τι προγραμματάκια και παιχνίδια έχει η δισκετα 5.25 μέσα.. Κι έκανε και εγκατάσταση σε φάκελο του στύλ games81 κτλ , αναλόγως το τεύχος.. Τι να λέμε τώρα ...

Σόρυ για το πόστ αυτό παιδιά αλλά δυστυχώς οι αναμνήσεις εκτός απο όμορφα συναισθήματα, αυτομάτως σου δίνουν και μια γλυκιά έλλειψη και στεναχώρια για το όμορφο παρελθόν κτλ..🙄🙂

Οσοι το ζήσανε, καταλαβαίνουν... Και είμαστε πολλοί ρε πο@στη μου....:D
 

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, poulinos είπε

βεβαια τοτε αν το ηξερες υπηρχε ενα προγραμμα που λεγοταν simcga και ηταν simulator για cga.ξεγελαγες τα παιχνιδια οτι ειχες cga και επαιζες

https://www.pcorner.com/list/GRAPHUTI/SIMCGA41.ZIP/READ.ME/

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να πω κ εγω

πρωτο pc με amd k5-133 το '97

αλλα αυτο που μου χει μεινει ειναι το πρωτο μου λαπτοπ

fujitsu siemens  liteline amd k6-2 333mhz αστερι με win98

θυμαμαι το χα παρει σχεδον τζαμπα για την εποχη (120 χιλιαδες δραχμες) απο καμμενο χρηματιστη το '99.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τα πρωτα μου χρηματα εβερ και οσο θυμαμαι:Athlon K7, μια ραμ 64 μουμπου,  μια 3d rage της κακιας ωρας και ενα πλαστικοειδες κουτι ασπρο με ασημι κουμπι power.. Το οποιο κουτι κιτρινισε με τον καιρο και πηρε το χρωμα του κατουρημενου.. Και φυσικα σαν Athlon ανεβαζε θερμοκρασιες με αποτελεσμα να καψει πυκνωτη στη μητρικη και να αλλαξω πισι σε ποντιουμ 4 😂

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 13/05/2019 at 15:59, Predatorkill said:

Που το θυμηθηκες το simcga ρε θηριο...

California Games for ever!

Με το simcga καταφερα να παιξω πολυ παραπανω παιχνιδια.δυστυχως δεν επαιζαν ολα.πχ δεν επαιζε με το bubble bubble.

On 13/05/2019 at 20:37, Predatorkill said:

δεν το ηξερα οτι ειχε και παραμετρους .ουτε βεβαια θυμαμαι ποια εκδοση ειχα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πόσα χρόνια έχω να δω τα αρχικά "Υ/Η"....είχα ξεχάσει ότι κάποτε αναγράφαν τους ηλεκτρονικούς υπολογιστές έτσι.

 

Επί του θέματος, ούτε που θυμάμαι γιατί ήμουν πιτσιρικάς τότε. Αλλά θυμάμαι ήταν με Windows 98 και είχαν την τεράστια τετράγωνη οθόνη που ήταν σαν κουτί και δίπλα είχε έναν υπολογιστή που τον τοποθετούσες κάθετα. Έπιανε ολόκληρο γραφείο από μόνος του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Στις 13/5/2019 στις 11:08 ΠΜ, Mr_Terror είπε

τι μου θυμισατε τωρα.Αγορα amiga 600 + monitor 1084s το 91 η 92 δεν θυμαμαι καλα απο καταστημα γραμμη computer αν το θυμαμαι σωστα.

Μου ειχε κανει δωρο το καταστημα το rick dangerous 2.Ειχα τρελαθει με τα γραφικα που εβγαζε η αμιγκα.Και το παιχνιδι πολυ καλο.Χρυσες εποχες που δεν θα ξαναγυρισουν πισω ποτε.

Colorado k cannon fodder από τα πολύ δυνατά της εποχής.Μονο εγώ τα θυμάμαι 😁Για τον ricky rick συμφωνώ ,απλά απαιχτος.Και τα γνωστα lemmings.

Spoiler

1100501351_hqdefault(1).jpg.ff8e62ab5b8cc302199eaa680381da67.jpg1236703240_.jpeg.829b81a64b943554ff7ae9d522d0b17f.jpeg

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, CallMeRp είπε

Colorado k cannon fodder από τα πολύ δυνατά της εποχής.Μονο εγώ τα θυμάμαι 😁Για τον ricky rick συμφωνώ ,απλά απαιχτος.Και τα γνωστα lemmings

Colorado (και το ring dangerous που είπαν πιο πριν)... και ένα δάκρυ κύλησε...

Η πρώτη μου vga ήταν η cga νομίζω (2 ή 4 χρώματα, δεν θυμάμαι, δεν έχει σημασία, πράσινο monitor είχα :P)
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, Stamer είπε

Colorado (και το ring dangerous που είπαν πιο πριν)... και ένα δάκρυ κύλησε...

Η πρώτη μου vga ήταν η cga νομίζω (2 ή 4 χρώματα, δεν θυμάμαι, δεν έχει σημασία, πράσινο monitor είχα :P)
 

Χαχα η πρώτη μου VGA ήταν CGA :D 

H CGA ήταν η πρώτη κάρτα της IMB για ένχρωμες οθόνες και με τις αναλύσεις τις ήθελαν να είναι συμβατή με τηλεοράσεις σπιτιού  ! είχε διάφορα Modes κυρίως αυτό με τα 4 χρώματα είχε ανάλυση 320χ200  απο 16 χρώματα ενώ 640Χ200 με 2 

Ακολούθησαν οι EGA ως σαφώς καλύτερες με 16 χρώματα ταυτόχρονα στήν οθόνη και καλύτερη ανάλυση,ως μεταβατικές μέχρι που καθιερώθηκε η VGA που τα σάρωσε με τα 256 χρώματα ταυτόχρονα και πεντακάθαρη (για τότε)εικόνα ιδίως σε Monitors.

Επεξ/σία από ELMastas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...