Προς το περιεχόμενο

AMD επεξεργαστές & AM4 socket (The End Game Part4)


nikos5800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, nick0lis είπε

Το να μην ιδρώνει κανένας για τις υψηλές θερμοκρασίες δεν ξέρω κατα ποσο ειναι σωστό.

Στα 8-10 χρόνια που αλλάζω υπολογιστή θα ήθελα να αποφύγω Cpu damage ή να σέρνεται.

Αναγκαστικά κατι τέτοιο θα κοιτάξω παρόλο που δεν είμαι φαν.

Ευχαριστώ, overclock δεν κάνω ίσως λιγο undervolt αν χρειαστεί.

Υψηλές θερμοκρασίες ? Αυτό είναι το λάθος σκεπτικό που έχουμε, ποιος αποφασίζει τι θεωρείτε ''Υψηλές θερμοκρασίες''? Η ίδια η εταιρεία αναφέρει ότι είναι φυσιολογικές , ξέρουμε καλύτερα εμείς δλδ?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
8 ώρες πριν, nick0lis είπε

Συμφωνώ, θαρρώ πως στην σειρά 4000 θα δούμε χαμηλές θερμοκρασίες αν δεν είναι τσίτα τα ρολόγια. Θέλω να πάρω Ryzen 9 και δεν ξέρω πως τον κάνω καλά με τις θερμοκρασίες του.

ποιες θερμοκρασιες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γνωρίζοντας εκ τον προτέρων πως η ερώτηση μπαίνει λίγο στη σφαίρα της μελλοντολογίας, πιστεύετε πως έρχεται καμιά δυνατή μείωση τιμών του 3900x μέσα στις επόμενες 2 εβδομάδες;
Στην Αμερική έπεσε στα 400 δολάρια κάποια στιγμή πριν μια εβδομάδα, στο γερμανικό/αγγλικό amazon έχει πέσει αρκετά, ενώ και η ίδια η AMD ανακοίνωσε εκπτώσεις ως το τέλος του Μάρτη. Εδώ είναι λίγο μουδιασμένα τα πράγματα, έχει βέβαια πέσει και εδώ λίγο την τελευταία εβδομάδα, αλλά όχι στο ίδιο επίπεδο και όχι ετοιμοπαράδοτο, δεν ξέρω πόσο καλή ιδέα είναι να παραγγείλεις επεξεργαστή από τα φθηνότερα σκρουτζομάγαζα τέτοιες μέρες, με status "παράδοση έως 30 ημέρες" ...
Πόσο πιθανό θεωρείτε να δούμε κανα eshop κλπ. να τον ρίξει κάτω από τα 450 ευρώ τις επόμενες μέρες;

Επίσης, έχει κανείς την X570 Steel Legend;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Από το Γερμανικό amazon δεν συμφέρει; τι μεταφορικά έχει; Φαντάζομαι τελωνείο δεν έχει αφού είναι εντός ΕΕ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν κανα-δυο μέρες που το πήγα ως το check out έβγαίνε στα 464 οπότε nein... Νομίζω έβαζε ελληνικό ΦΠΑ και τελοσπάντων έβγαινε μαζί με τα μεταφορικά 30 ευρώ πάνω περίπου, απ' όσο αν το αγόραζες στη Γερμανία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα!

Προσφατα αγορασα μια palit geforce gtx 1660 super gaming pro oc η οποια περιμενα οτι θα ειναι υπερβολικα καλη για το gaming που κανω.Με το που την επιασα στα χερια μου ομως και την εβαλα στον υπολογιστη μου ειδα οτι στα παιχνιδια που παιζω (fortnite, apex, lol κλπ) εοχεο αρκετα χαμηλες επιδοσεις και ποιο συγκεριμενα στο fortnite στο οποιο τα fps επεφταν κατω απο 10 για μερικα δευτερα.Οσον αφορα το λολ ποιανει το πολυ 160 fps και κατω και στο apex με το ζορι τα 150.Εχω εγκατεστημενους τους τελευταιους drivers της nvidia αλλα και με τους προηγουμενους ειχα παλι το ιδιο θεμα.Το pc φοραει ryzen 3 2200g , msi x370 gaming pro carbon μητρικη,την παραπανω καρτα,εναν ssd samsung 850 pro 128gb , εναν kingston a 400 240gb και ενα τροφοδοτικο thermaltake 730watt.Επισης και τελευταιο οσους ρωτησα πριν να αγορασω την καρτα σε σχεση με της επιδοσεις της μου ειπαν οτι ειναι παραπολυ καλη και δεν εχει τετοια θεματα.Παρακλαω αν μπορει κανεις να βοθησει ας το κανει.Ευχαριστω!!!!Ξεχασα να αναφερω οτι οταν παιζω καποιο game το cpu1 δουλευει στο 100% ενω η καρτα στο 40-60% το πολυ.(Σορρυ που δεν εβαλα τονους στις λεξεις :D) .Παρεπιπτοντως ξερω οτι ειναι ασχετο το προβλημα μου με την συζητηση σας αλλα πιστευω πως μπορειτε να με κατατοπισετε

 

Επεξ/σία από manman72
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, manman72 είπε

Ξεχασα να αναφερω οτι οταν παιζω καποιο game το cpu1 δουλευει στο 100% ενω η καρτα στο 40-60% το πολυ.(Σορρυ που δεν εβαλα τονους στις λεξεις :D)

CPU bottleneck.

1) Αναβαθμίζεις BIOS

2) βγάζεις τον 2200g

3) αγοράζεις και τοποθετείς Ryzen 5 3600

problem solved

Δε μας είπες τι μνήμες έχεις. Μη μου πεις ότι έχεις 1 DIMM πάνω...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ευχαριστω πολυ!!

Η μνημες ειναι ripjaws v gskill 3200mhz 16gb 2 ντιμακια

Επισης το BIOS ειναι το τελευταιο που εχω βρει για την μητρικη μου

 

Επεξ/σία από manman72
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

Παίδες πείτε καμιά γνώμη.

RYZEN 5 2600 Χ

Μαμά Cooler.

----------------------------

Να κρατήσω το PBO ενεργοποιημένο ή να το κλείσω ?

 

Επεξ/σία από adtakhs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, adtakhs είπε

Παίδες πείτε καμιά γνώμη.

RYZEN 5 2600 Χ

Μαμά Cooler.

----------------------------

Να κρατήσω το PBO ενεργοποιημένο ή να το κλείσω ?

Το μαμά του 2600x είναι το v2 downgraded spire? Καλύτερα να το έχεις κλειστό γιατί σε all core workloads θα σου πάρει τα αυτιά μάλλον το fan.😁

Εδώ το παλιότερο spire με το χάλκινο plate στον 1600 και δεν ήταν για πάνω από 3.7-3.8 Ghz και 1.28v vcore από ότι θυμάμαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, ilos είπε

Το μαμά του 2600x είναι το v2 downgraded spire? Καλύτερα να το έχεις κλειστό γιατί σε all core workloads θα σου πάρει τα αυτιά μάλλον το fan.😁

Εδώ το παλιότερο spire με το χάλκινο plate στον 1600 και δεν ήταν για πάνω από 3.7-3.8 Ghz και 1.28v vcore από ότι θυμάμαι.

Όχι δεν είναι το downgrade από όσο είδα.

Η downgrade έκδοση είναι , sorry.

Αλλά με μερικές μετρήσεις που έκανα σε cinebench ενώ με PBO στην Πρώτη λούπα βγάζει υψηλότερα σκορ, στις επόμενες δοκιμές βγάζει λιγότερο από το να το έχω κλειστό. ... Αυτό δείχνει πως δεν αντέχει η ψύκτρα ....

Δεν είναι δικό μου το pc, φεύγει σε λίγο και μακαρι να μην ξανάρθει..

 

Θερμοκρασίες που πιάνει σε Cinebench και με PBO και χωρις, 82C

 

Επεξ/σία από adtakhs
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Με μαμα ψυκτρα = κλεισε το PBO

Εγω το PBO το εχω disabled στον 2700Χ, παρολο που εχω την Arctic Freezer 34 esports duo. Σε AIDA64 stress test 30min πηγαινε στους 82-83 βαθμους (λογικο), και 73-74 βαθμους σε cinebench (9-10 runs).

Anyway, επειδη το PBO δεν καλυπτεται στην εγγυηση, τοτε βαλτο disabled. Επισης δεν παρατηρησα αντιληπτη διαφορα σε επιδοσεις μεταξυ PBO enabled και disabled.

Εχουμε και υψηλες θερμοκρασιες το καλοκαιρι οποτε....

Επεξ/σία από duffyduck
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως σε κανονικές συνθήκες δεν θα φτάσει αυτά τα loads ποτέ. Εκτός αν κάποιος ασχολείται συχνά με video encoding ή blender για παράδειγμα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, adtakhs είπε

Όχι δεν είναι το downgrade από όσο είδα.

Η downgrade έκδοση είναι , sorry.

Αλλά με μερικές μετρήσεις που έκανα σε cinebench ενώ με PBO στην Πρώτη λούπα βγάζει υψηλότερα σκορ, στις επόμενες δοκιμές βγάζει λιγότερο από το να το έχω κλειστό. ... Αυτό δείχνει πως δεν αντέχει η ψύκτρα ....

Δεν είναι δικό μου το pc, φεύγει σε λίγο και μακαρι να μην ξανάρθει..

Θερμοκρασίες που πιάνει σε Cinebench και με PBO και χωρις, 82C

Αν είναι χρήστης απλός, θα το άφηνα ανοιχτό, αν τρέχει όλοι μέρα benches και κάνει rendering  τότε και εγώ θα το έκλεινα ή θα αγόραζα ψύκτρα.

Τι νόημα να πάρεις τον Χ και να κλείσεις το pbo ?

Επεξ/σία από leros2004
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...