Προς το περιεχόμενο

AMD επεξεργαστές & AM4 socket (The End Game Part4)


nikos5800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, Tenshi είπε

Κρατάω μικρό καλάθι,γιατί το εύρος είναι πραγματικά τεράστιο.Για 5-10 °C επιστρατεύονται γυαλόχαρτα,jet plates,delid tools και μαγικές πάστες.Ειδικά σε custom είναι ακόμα πιο δύσκολο αφού όπως αναφέρει και ο ίδιος, είσαι κοντά στο μέγιστο της απόδοσης.

Προσωπικα δεν τον πιστευω, αλλα θα κανω τις δοκιμες μου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, Tenshi είπε

Κρατάω μικρό καλάθι,γιατί το εύρος είναι πραγματικά τεράστιο.Για 5-10 °C επιστρατεύονται γυαλόχαρτα,jet plates,delid tools και μαγικές πάστες.Ειδικά σε custom είναι ακόμα πιο δύσκολο αφού όπως αναφέρει και ο ίδιος, είσαι κοντά στο μέγιστο της απόδοσης.

Κάτσε γτ μάλλον κατάλαβα λάθος. Για dellid μιλάει, εγώ είδα μόνο ένα κιτακι που στην ουσία μετακινεί το μπλοκ λίγο πιο δεξιά στο βιντεο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 hours ago, Lezantas26 said:

...Τι θα παθει στου 70, 80, 90 δηλαδη? Και μη πεις θα χαλασει, αυτα ειναι βλακειες, ...

υποκειμενικό. γράφουν πολλά στα sites για degradation, άλλοι τους γράφουν, άλλοι όχι. Tίποτα επίσημο από AMD.

.

.

εκπληκτικός ο der8auer, και επιχειρηματίας, δεν ήξερα ότι είναι και στην thermal grizzly.

Επεξ/σία από eyw
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

Κάτσε γτ μάλλον κατάλαβα λάθος. Για dellid μιλάει, εγώ είδα μόνο ένα κιτακι που στην ουσία μετακινεί το μπλοκ λίγο πιο δεξιά στο βιντεο

Το αρχικό του πλάνο ήταν για direct die ψύξη και επειδή το πλαστικό του socket εμπόδιζε,προσπαθούσε να βρεί τόπους για offset.Αναφέρει όμως οτι εγκαταλείφθηκε σάν ιδέα (1:28).

Οι αντάπροτες που έχει φτιάξει είναι για προϊόντα που βρίσκονται ηδη στην αγορά, είτε αυτά είναι AIO,είτε waterblocks,είτε αερόψυκτρες(?).Ενδεχομένως να μπορούσες να κάνεις χρήση και σε direct die,άλλα με τεράστιο ρίσκο γιατί όπως βλέπω το mounting είναι της λογικής "σφίγγω στο περίπου".

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, eyw είπε

υποκειμενικό. γράφουν πολλά στα sites για degradation, άλλοι τους γράφουν, άλλοι όχι. Tίποτα επίσημο από AMD.

.

.

εκπληκτικός ο der8auer, και επιχειρηματίας, δεν ήξερα ότι είναι και στην thermal grizzly.

 ναι αμα τρεχει ο επεξεργαστης στους 90 βαθμους δε θα αντεξει 50 χρονια να τον παρω μαζι μου στο μνημα και με επιασε μια στεναχωρια 😂

δεν υπαρχει τιποτα υποκειμενικο και δεν εξαρταται απ το τι θα δηλωσει η amd. degradation υπαρχει με το που ανοιγεις το πισι, αρα να κανουμε κορνιζα τον επεξεργαστη? προφανως οσο μεγαλωνουν οι θερμοκρασιες τοσο πεφτει το προσδοκιμο ζωης, αλλα η τεχνολογια προχωραει και μεχρι να "τα φτυσει" ο επεξεργαστης θα ηταν αδιαφορος ετσι κι αλλιως.

μολις ειδα οτι εχεις D15, δηλαδη οσοι εχουν στοκ ή φτηνες ψυκτρες παιρνουν τους επεξεργαστες στο χερι?  νομιζω ξερεις την απαντηση, σταματα να "πνιγεις" τον επεξεργαστη χωρις λογο.

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 minutes ago, Lezantas26 said:

 ... δεν υπαρχει τιποτα υποκειμενικο και δεν εξαρταται απ το τι θα δηλωσει η amd. ...

ok, πάσο.

.

11 minutes ago, Lezantas26 said:

...μολις ειδα οτι εχεις D15, ...

D14.

.

14 minutes ago, Lezantas26 said:

...  δηλαδη οσοι εχουν στοκ ή φτηνες ψυκτρες παιρνουν τους επεξεργαστες στο χερι?   ...

μάλλον απαντάς σε άλλον αλλού. Εγώ δεν είπα τίποτα από αυτά ^^^^^^^^^^.

.

32 minutes ago, Lezantas26 said:

 ... σταματα να "πνιγεις" τον επεξεργαστη χωρις λογο.

έκανα μετρήσεις και είπα τι βρήκα. ΔΕΝ είπα τι πρέπει enable/disable.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, ThReSh είπε

Νομίζω ότι πρέπει να έβγαλε και video που testάρει θερμοκρασίες, δεν είμαι σίγουρος όμως.

Edit: Όχι, μόνο απαντήσεις σε ερωτήσεις για το bracket

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, akoinonitos είπε

Εντελώς πεταμένα λεφτά δλδ

Συμφωνώ, θαρρώ πως στην σειρά 4000 θα δούμε χαμηλές θερμοκρασίες αν δεν είναι τσίτα τα ρολόγια. Θέλω να πάρω Ryzen 9 και δεν ξέρω πως τον κάνω καλά με τις θερμοκρασίες του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, nick0lis είπε

Συμφωνώ, θαρρώ πως στην σειρά 4000 θα δούμε χαμηλές θερμοκρασίες αν δεν είναι τσίτα τα ρολόγια. Θέλω να πάρω Ryzen 9 και δεν ξέρω πως τον κάνω καλά με τις θερμοκρασίες του.

τι έχουν οι θερμοκρασίες ? 

Καταλαβαίνεις ότι πλέον έχουμε ξεφύγει σε αριθμό πυρήνων ? 

Αν περιμένετε τις θερμοκρασίες διπύρηνου σε 80 cores cpu,  μάλλον δεν θα αγοράσεις ποτέ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, leros2004 είπε

τι έχουν οι θερμοκρασίες ? 

Καταλαβαίνεις ότι πλέον έχουμε ξεφύγει σε αριθμό πυρήνων ? 

Αν περιμένετε τις θερμοκρασίες διπύρηνου σε 80 cores cpu,  μάλλον δεν θα αγοράσεις ποτέ 

Δεν καταλαβαίνω γιατί πήρες τέτοια φόρα ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, nick0lis είπε

Δεν καταλαβαίνω γιατί πήρες τέτοια φόρα ....

Καμία φόρα, τη πραγματικότητα παρέθεσα, βλέπεις να ιδρώνει κανείς στην amd για τις θερμοκρασίες ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, nick0lis είπε

Συμφωνώ, θαρρώ πως στην σειρά 4000 θα δούμε χαμηλές θερμοκρασίες αν δεν είναι τσίτα τα ρολόγια. Θέλω να πάρω Ryzen 9 και δεν ξέρω πως τον κάνω καλά με τις θερμοκρασίες του.

Τους 3900Χ όλοι με ένα AIO τους έχουν και δεν έχουν εκδηλώσει κάποιο παράπονο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, nick0lis είπε

Συμφωνώ, θαρρώ πως στην σειρά 4000 θα δούμε χαμηλές θερμοκρασίες αν δεν είναι τσίτα τα ρολόγια. Θέλω να πάρω Ryzen 9 και δεν ξέρω πως τον κάνω καλά με τις θερμοκρασίες του.

Δεν είναι τόσο θέμα οι θερμοκρασίες, εφόσον το manual overclock το ξεχνάς μια καλή ψύκτρα είναι οκ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, leros2004 είπε

Καμία φόρα, τη πραγματικότητα παρέθεσα, βλέπεις να ιδρώνει κανείς στην amd για τις θερμοκρασίες ? 

Το να μην ιδρώνει κανένας για τις υψηλές θερμοκρασίες δεν ξέρω κατα ποσο ειναι σωστό.

Στα 8-10 χρόνια που αλλάζω υπολογιστή θα ήθελα να αποφύγω Cpu damage ή να σέρνεται.

1 ώρα πριν, elpenor είπε

Τους 3900Χ όλοι με ένα AIO τους έχουν και δεν έχουν εκδηλώσει κάποιο παράπονο.

Αναγκαστικά κατι τέτοιο θα κοιτάξω παρόλο που δεν είμαι φαν.

1 λεπτό πριν, akoinonitos είπε

Δεν είναι τόσο θέμα οι θερμοκρασίες, εφόσον το manual overclock το ξεχνάς μια καλή ψύκτρα είναι οκ.

Ευχαριστώ, overclock δεν κάνω ίσως λιγο undervolt αν χρειαστεί.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...