Προς το περιεχόμενο

AMD επεξεργαστές & AM4 socket (The End Game Part4)


nikos5800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

2 ώρες πριν, eyw είπε

Καλορίζικο.
Δεν θάχεις πρόβλημα με MSI, για αρχή ακούμπα το mainboard πάνω στο αντιστατικό της συσκευασίας, όχι πάνω σε μέταλλο διότι έχει τη μπαταρία.
Για να εκφορτιστείς ακούμπα το psu ή το σασί του κουτιού, psu και case είναι ήδη γειωμένα από την σούκο στην μπρίζα.
Εννοείται ότι δεν ακουμπάμε cpu pins η χαϊδεύουμε τίποτα στο b450.
Προσοχή στην πάστα, όσο λιγότερο τόσο το καλύτερο.
Αν έχεις και nut driver για να βιδωσεις τους ATX αποστάτες στο κουτί είσαι ωραίος.
Προσοχή στο βίδωμα των 9 βιδών στο mainboard, μην σου ξεφύγει το κατσαβίδι και σακατέψεις κάνα smd component ψείρα και μετά τρέχα γύρευε.
Θα βάλεις το πιο φρέσκο bios από site.
Συμβουλή: ένα-ένα τα βήματα και με δοκιμή, όχι όλα με τη μία.

 edit: και καλή διασκέδαση και δουλειές, έχεις τον πιο vfm συνδυασμό.

O Linus λεει οτι είναι λαθος να βαζεις τη μητρική πάνω στην αντιστατική σακούλα.

https://www.youtube.com/watch?v=jQRIzgEVsjI

Μαλλον θα φερω ενα ξύλινο τραπεζακι και θα στησω τη μητρική πανω στο κουτί της. Επειτα όπως λετε θα την βιδώσω πανω στο σιδερένιο κουτί μου που θα ειναι γειωμένο με το πολύμπριζο στη σουκο μπριζα. Θα ειμαι επίσης μονο με το μποξερακι. Δεν θα με παρεξηγήσει κανενας ειναι καλοκαίρι. 😁😁

Πάστα θα προσπαθήσω να βάλω οσο δείχνει το βιντεάκι της Freezer Duo που αγορασα  μαζι με cpu/ram/mobo.

Κουτι έχω ένα +10 χρονών ταλαιπωρημενο Coolermaster Centurion οποτε δεν ξέρω αν έχω 9 ολοιδιες βιδες και ξέρω ότι οι b450 ερχονται χωρίς βιδες οπότε θα δουμε πως θα γίνει η δουλεια γιατί αυτή τη στιγμή φοράει μια μικρή Asus H97m.

To πιο προσπατο bios το εβαλα σε ενα 8gb στικακι που φλασαρα σε fat32. Δεν το μετονομασα σε MSI.Rom γιατι νομιζω οτι αυτό χρειάζεται μονο όταν φλασαρεις με το κουμπακι και χωρίς CPU/RAM.

Μολις το στήσω και αν ολα πανε καλα θα ποσταρω update. Απο i5 4460/crucial ballistix  DDR3 1600mhz σε Ryzen 3600/Gskill ripjaws V 3200 Mhz θα δω μεγαλη διαφορά γιατι ο i5 ριχνει πολύ μπουκαλα στην rx 5700 στην πλειοψηφία των παιχνιδιων τον τελευταίο χρόνο που τη χρησιμοποιώ. Παιζω ακόμη και σε 1080p όποτε ακόμη χειρότερα. Για emulation ακόμη περισσοτερο αφου ο i5 δεν την παλεύει καθόλου σε βαριά παιχνίδια όπως Breath of the Wild/Persona 5 κ.α.

 

Επεξ/σία από psof
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, psof είπε

O Linus λεει οτι είναι λαθος να βαζεις τη μητρική πάνω στην αντιστατική σακούλα.

https://www.youtube.com/watch?v=jQRIzgEVsjI

Μαλλον θα φερω ενα ξύλινο τραπεζακι και θα στησω τη μητρική πανω στο κουτί της. Επειτα όπως λετε θα την βιδώσω πανω στο σιδερένιο κουτί μου που θα ειναι γειωμένο με το πολύμπριζο στη σουκο μπριζα. Θα ειμαι επίσης μονο με το μποξερακι. Δεν θα με παρεξηγήσει κανενας ειναι καλοκαίρι. 😁😁

Πάστα θα προσπαθήσω να βάλω οσο δείχνει το βιντεάκι της Freezer Duo που αγορασα  μαζι με cpu/ram/mobo.

Κουτι έχω ένα +10 χρονών ταλαιπωρημενο Coolermaster Centurion οποτε δεν ξέρω αν έχω 9 ολοιδιες βιδες και ξέρω ότι οι b450 ερχονται χωρίς βιδες οπότε θα δουμε πως θα γίνει η δουλεια γιατί αυτή τη στιγμή φοράει μια μικρή Asus H97m.

To πιο προσπατο bios το εβαλα σε ενα 8gb στικακι που φλασαρα σε fat32. Δεν το μετονομασα σε MSI.Rom γιατι νομιζω οτι αυτό χρειάζεται μονο όταν φλασαρεις με το κουμπακι και χωρίς CPU/RAM.

Μολις το στήσω και αν ολα πανε καλα θα ποσταρω update. Απο i5 4460/crucial ballistix  DDR3 1600mhz σε Ryzen 3600/Gskill ripjaws V 3200 Mhz θα δω μεγαλη διαφορά γιατι ο i5 ριχνει πολύ μπουκαλα στην rx 5700 στην πλειοψηφία των παιχνιδιων τον τελευταίο χρόνο που τη χρησιμοποιώ. Παιζω ακόμη και σε 1080p όποτε ακόμη χειρότερα. Για emulation ακόμη περισσοτερο αφου ο i5 δεν την παλεύει καθόλου σε βαριά παιχνίδια όπως Breath of the Wild/Persona 5 κ.α.

Στο κουτι της μητρικής ακουμπά τη. Μη το πολύ ψειρίζεις όμως... Δεν απασφαλιζεις βόμβα 

Επεξ/σία από leros2004
  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 minutes ago, psof said:

O Linus λεει οτι είναι λαθος να βαζεις τη μητρική πάνω στην αντιστατική σακούλα.

https://www.youtube.com/watch?v=jQRIzgEVsjI ...

ok, πάσο, ψηφίζω Linus.
Υπάρχουν αντιστατικές που είναι απ'έξω metallised, ie αγώγιμες, υπάρχουν και άλλες που έχουν απλώς αντίσταση ίσα-ίσα να μην μαζεύονται φορτία.
Εγώ όσες MSI πήρα ήταν μέσα σε αντιστατικό.
Εσύ για σιγουριά θα βγάλεις το αντιστατικό και θα γυρίσεις το μέσα-έξω, εκεί θα ακουμπίσεις το mainboard για να πασαλείψεις τη cpu και να βιδώσεις heatsink.
Το power-up να το κάνεις μέσα στο κουτί, πρέπει και το κάτω μέρος του mainboard να παίρνει αέρα.
αν δεν έχεις τα κατάλληλα βιδάκια αγόρασε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σύμφωνα με αυτά που διαβάζω στις τελευταίες 2 σελίδες, το 90% των συστημάτων που έχω στήσει έπρεπε να μην μπουτάρουν καν. 

Chillax your tities, δεν ψοφάει έτσι το hardware...

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 minutes ago, kostas_anes said:

 ... το 90% των συστημάτων που έχω στήσει έπρεπε να μην μπουτάρουν καν.  ...

σύμφωνοι, δεν είναι rocket science αλλά εξαρτάται ποιός ακουμπάει τι και πως και πότε και από 500 άλλα σχετικά και άσχετα πράματα.

.

7 minutes ago, kostas_anes said:

... Chillax your tities, ...

titties, που? και αν μας διαβάζουν κοπέλες? (μακάρι)

.

16 minutes ago, kostas_anes said:

... δεν ψοφάει έτσι το hardware...

και πάλι εξαρτάται.
Εχει τύχει να χαλάσει mainboard για τον απλούστατο λόγο ότι ο τύπος το είχε σε πάνω σε κουτί ή σακούλα, κάποιο εξάρτημα/τα στο κάτω μέρος δεν αερίζοταν και παραζεστάθηκε και ψόφησε, μπορεί να πήρε μαζί και το mainboard.
Τίποτα δεν θα συνέβαινε αν το ακουμπούσε πάνω σε 2 πλαστικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ναι μωρε θα χαλαρώσω και θα το κάνω. Δεν φοβαμαι περισσότερο να μη γινει αυτο του 1 στο εκατομμύριο και ψηθεί κανονικά η μητρική αλλα να γίνει κάτι πολύ μικρό, να μην τo νιώσω ούτε στα δάχτυλα  να ποστάρει κανονικα το PC και σε ένα μήνα να έχω BSODs και να ψάχνω με τεστ αν φταίει η CPU, η Ραμ ή οι drivers της AMD χωρίς να έχω ούτε έναν τρόπο να τεστάρω αν φταίει η mobo. Ούτως κι αλλιώς αν όλα πάνε καλά μια φορά θα την βάλω μέσα την μητρική. Δεν θα την κάνω βόλτες. Ας γίνει όσο γίνεται με ασφάλεια να έχω το κεφάλι μου ήσυχο. 

Επεξ/σία από psof
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

δεν θα ψηθεί τίποτα, αυτός που έψησε m/b είχε ψημένο εγκέφαλο.
Για πάρεις τον αέρα από cpu, psu, συνδέσεις κλπ έτσι όπως θα τα έχεις όλα μπροστά σου και στο τραπέζι κάνε πρόβα χωρίς ρεύμα, βάλε-βγάλε 1-2 φορές κοννέκτορες, κάρτες, dimm κλπ. Οταν θα είσαι σίγουρος power on.

Επεξ/σία από eyw
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
48 λεπτά πριν, psof είπε

Ναι μωρε θα χαλαρώσω και θα το κάνω. Δεν φοβαμαι περισσότερο να μη γινει αυτο του 1 στο εκατομμύριο και ψηθεί κανονικά η μητρική αλλα να γίνει κάτι πολύ μικρό, να μην τo νιώσω ούτε στα δάχτυλα  να ποστάρει κανονικα το PC και σε ένα μήνα να έχω BSODs και να ψάχνω με τεστ αν φταίει η CPU, η Ραμ ή οι drivers της AMD χωρίς να έχω ούτε έναν τρόπο να τεστάρω αν φταίει η mobo. Ούτως κι αλλιώς αν όλα πάνε καλά μια φορά θα την βάλω μέσα την μητρική. Δεν θα την κάνω βόλτες. Ας γίνει όσο γίνεται με ασφάλεια να έχω το κεφάλι μου ήσυχο. 

Ποιο πιθανό είναι να έρθει κάτι DOA, παρά να πάθει κάτι στη συναρμολόγηση .... 

Γιαυτο σου γράφω μη το ψειρίζεις, και προκαλείς τη τύχη σου... 

Επεξ/σία από leros2004
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην φορας μαλινα και ακουμπα τα χερια σε μεταλλικη επιφανεια (π.χ. computer case). Αμα εισαι παρανοϊκος βαλε γαντια λατεξ/νιτριλιου/βινυλιου (χωρις πουδρα) ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
6 ώρες πριν, eyw είπε

titties, που? και αν μας διαβάζουν κοπέλες? (μακάρι)

Και οι άντρες έχουν titties, απλά όχι τόσο ενδιαφέροντα :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, kostas_anes είπε

Σύμφωνα με αυτά που διαβάζω στις τελευταίες 2 σελίδες, το 90% των συστημάτων που έχω στήσει έπρεπε να μην μπουτάρουν καν. 

Chillax your tities, δεν ψοφάει έτσι το hardware...

Έχω στήσει σε κουβέρτα, στο πάτωμα, σε μπαλκόνι, σε πλαστικο τραπέζι , μόνο ανάποδα κρεμασμενός απτο ταβάνι δεν έχω στήσει 😛 

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, CometRyzen είπε

Έχω στήσει σε κουβέρτα, στο πάτωμα, σε μπαλκόνι, σε πλαστικο τραπέζι , μόνο ανάποδα κρεμασμενός απτο ταβάνι δεν έχω στήσει 😛 

Mια από τα ίδια. Και για ESD που λένε, το μόνο επικίνδυνο κομμάτι είναι το CPU/RAM. Όλα τα άλλα έχουν ESD protection. 
Αλλά και να μην είχαν, το να καταφέρεις να αποκτήσεις έστω και κάποιο ελάχιστο φορτίο όταν οι καιρικές συνθήκες δεν είναι ευνοϊκές είναι σχεδόν αδύνατον!
Για ένα τεστ που έκανα με κάτι CPU, έπρεπε να τρίβομαι σαν φώκια για κανά 5λεπτο σε φλοκάτη, με μάλλινο πουλόβερ, για να νιώσω έστω και το ελάχιστο ζαπάρισμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, kostas_anes είπε

Για ένα τεστ που έκανα με κάτι CPU, έπρεπε να τρίβομαι σαν φώκια για κανά 5λεπτο σε φλοκάτη, με μάλλινο πουλόβερ, για να νιώσω έστω και το ελάχιστο ζαπάρισμα.

Τα καλύτερα δέν ανεβάζεις στο κανάλι σου, να ξέρεις...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...