Προς το περιεχόμενο

AMD επεξεργαστές & AM4 socket (The End Game Part4)


nikos5800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

52 minutes ago, kostas_anes said:

 ... το μόνο επικίνδυνο κομμάτι είναι το CPU/RAM. Όλα τα άλλα έχουν ESD protection.  ...

καλά λέτε, έχουν, τουλάχιστον ως κάποιο βαθμό, iirc.

.

53 minutes ago, kostas_anes said:

...  έπρεπε να τρίβομαι σαν φώκια για κανά 5λεπτο σε φλοκάτη, με μάλλινο πουλόβερ, για να νιώσω έστω και το ελάχιστο ζαπάρισμα.

ok. Eμείς ας μην τριβόμαστε στην γκλίτσα του τσοπάνη (ή του static).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα παίδες.Έφτιαξα πρόσφατα ένα ryzen συστηματάκι για το πατέρα μου,έναν 3600 και μία b450 gaming plus.Η αλήθεια είναι ότι είναι η πρώτη μου επαφή με ryzen (από τους άλλους το κατέχουμε😁).

Με μία πρόχειρη ματιά από ότι κατάλαβα δεν αξίζει να ασχοληθείς με ocing,αλλά είπα να δοκιμάσω.Έβαλα 1.25 vcore override και μέχρι στιγμής μου βγάζει cb score 3930 με all cores στα 45.Δεν έχω τρέξει κάτι άλλο για σταθερότητα,μια πρώτη γεύση.Έχω καταλάβει κάτι λάθος ή είμαι κωλόφαρδος(ο πατέρας μου βασικά).Θερμοκρασίες βλέπω 70 με μία nepton 240m

Επεξ/σία από Matrix7
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, Matrix7 είπε

Καλησπέρα παίδες.Έφτιαξα πρόσφατα ένα ryzen συστηματάκι για το πατέρα μου,έναν 3600 και μία b450 gaming plus.Η αλήθεια είναι ότι είναι η πρώτη μου επαφή με ryzen (από τους άλλους το κατέχουμε😁).

Με μία πρόχειρη ματιά από ότι κατάλαβα δεν αξίζει να ασχοληθείς με ocing,αλλά είπα να δοκιμάσω.Έβαλα 1.25 vcore override και μέχρι στιγμής μου βγάζει cb score 3930 με all cores στα 45.Δεν έχω τρέξει κάτι άλλο για σταθερότητα,μια πρώτη γεύση.Έχω καταλάβει κάτι λάθος ή είμαι κωλόφαρδος(ο πατέρας μου βασικά).Θερμοκρασίες βλέπω 70 με μία nepton 240m

Η τελευταία φουρνιά 3600 είναι όντως καταπληκτική και στο reddit αυτά γράφουν, πολύ καλά αποτελέσματα.

Λογικά η AMD δεν πούλησε όσους 3950Χ υπολόγιζε και τώρα βάζει τα καλά binning στους υπόλοιπους επεξεργαστές ή  έχει ανέβει γενικότερα το chip yield.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
38 λεπτά πριν, elpenor είπε

Η τελευταία φουρνιά 3600 είναι όντως καταπληκτική και στο reddit αυτά γράφουν, πολύ καλά αποτελέσματα.

Λογικά η AMD δεν πούλησε όσους 3950Χ υπολόγιζε και τώρα βάζει τα καλά binning στους υπόλοιπους επεξεργαστές ή  έχει ανέβει γενικότερα το chip yield.

Έχω μείνει,βγάζει realbench με 68 βαθμούς max στα 4.5.Vcore βλέπω 1.236 στο hw info.Να τον τσιτώσω λίγο ακόμη;😁 

4000cb score στα 4.5.Πιο πάνω,αν πάει,θέλει γύρω στα 1.3 vcore,δεν νιώθω άνετα

Επεξ/σία από Matrix7
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, elpenor είπε

Η τελευταία φουρνιά 3600 είναι όντως καταπληκτική και στο reddit αυτά γράφουν, πολύ καλά αποτελέσματα.

Λογικά η AMD δεν πούλησε όσους 3950Χ υπολόγιζε και τώρα βάζει τα καλά binning στους υπόλοιπους επεξεργαστές ή  έχει ανέβει γενικότερα το chip yield.

Βελτιωθηκε σημαντικα το process, ακομα και στους 3950x εκανε σχεδον μισο χρονο να τους φερει στην αγορα για να εχει τετοια αποδοση στο ενα τουλαχιστον chiplet, αν και απο εναν που επεσε στα χερια μου και το δευτερο ακομα ειναι μακρα καλυτερο του 3700x που πηρα πρωτη βδομαδα οταν βγηκαν.

Κριμα παντως στα κοροιδα που θα παρουν 3600XT με κανα 100αρικο πανω για να εχει αλλα stock boost clocks, κυριως αν πανε οι 3600 στα 4.4 με τετοιες τασεις πλεον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Υποθέτω ότι θα δούμε κάτι αντίστοιχο και στους Zen 3 ή επειδή θα είναι (μάλλον) 7+ θα έχουν φτάσει σε "fixed" επίπεδο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από τους Zen 3 θα περίμενα τουλάχιστον τα clocks από τα καλύτερα binned Zen 2, πιστεύω το all core στα 4.4-4.5 θα το έχουν με λογική τάση, μετά θα είναι απλά thermal limited.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Matrix7 είπε

Έχω μείνει,βγάζει realbench με 68 βαθμούς max στα 4.5.Vcore βλέπω 1.236 στο hw info.Να τον τσιτώσω λίγο ακόμη;😁 

4000cb score στα 4.5.Πιο πάνω,αν πάει,θέλει γύρω στα 1.3 vcore,δεν νιώθω άνετα

Τι είναι αυτά βρε, θα μας βάλετε να αλλάζουμε CPU πάλι ...

Ο 3900Χ μου για 4250 θέλει 1,26V και 4300 θέλει κοντά στο 1,3

Αν θες βάλε ένα απαιτητικό workload (Blender opendata benchmark) και τρέξε παράλληλα το hwinfo64 να δεις την τάση SVI2 TFN

edit: Επίσης αν θες γράψε τι week είναι το τσιπάκι σου.

Επεξ/σία από malakudi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, malakudi είπε

Τι είναι αυτά βρε, θα μας βάλετε να αλλάζουμε CPU πάλι ...

Ο 3900Χ μου για 4250 θέλει 1,26V και 4300 θέλει κοντά στο 1,3

Αν θες βάλε ένα απαιτητικό workload (Blender opendata benchmark) και τρέξε παράλληλα το hwinfo64 να δεις την τάση SVI2 TFN

edit: Επίσης αν θες γράψε τι week είναι το τσιπάκι σου.

Αύριο θα το κοιτάξω,τώρα τον έβαλα για ύπνο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Thresh είπε

Υποθέτω ότι θα δούμε κάτι αντίστοιχο και στους Zen 3 ή επειδή θα είναι (μάλλον) 7+ θα έχουν φτάσει σε "fixed" επίπεδο?

το έχω ξαναπεί , είναι 99% ότι θα μετά το zen 3 , θα υπάρχει και refresh. 

Αν βγουν τα XT θα δώσουν ένα 3-5% , άλλο ένα 12-15% τα zen 3  και άλλο ένα 8-10% το zen3+ υπάρχει χρόνος  

Υπάρχει χρόνος μέχρι το ddr5, δεν χρειάζεται να δώσουν απ ευθειας 20-25%, υπάρχει άνεση και λόγο μη μεγάλης πίεσης από την intel (ακόμα). 

και πρέπει να περπατήσει και το b550/x570

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν και ιντελάκιας, η γνώμη μου είναι οι amdάκηδες να μην αναβαθμίσουν τα παλιά motherboards. Αν θέλουν οπωσδήποτε να βάλουν τους νέους επεξεργαστές, να πάρουν κάτι καινούργιο απο b550 και πάνω... Οι λόγοι είναι αρκετοί και πιστεύω βάσιμοι.

α) Το καινούργιο motherboard  θα ενσωματώνει (ανάλογα με το επίπεδο τιμής που κινείται ο χρήστης) όλες τις τελευταίες εξελίξεις στις μητρικές, στα chipsets kai στις μνήμες,  και θα μπορεί να στηρίξει τις καινούργιες cpu καλύτερα.

β) Αναβαθμίζοντας το παλιό motherboard, μένει ένας επεξεργαστής στην άκρη που πέρισυ ή πρόπερσυ αγοράστηκε όσο και ο καινούργιος που θα έρθει. Κι ως γνωστόν, στις 99,9% των περιπτώσεων ο υπολογιστής μένει πρώτα απο  motherboard κι όχι απο cpu. Mε την διαφαινόμενη αδυναμία πισωγυρίσματος στο bios, σε 1 με 2 χρόνια θα υπάρχουν στρατιές 1xxx και 2xxx που δεν θα έχουν που να τοποθετηθούν και θα περιμένουν να βρεθεί κανένα Α320 ή 350 - όσα δεν έχουν καεί ή δεν έχουν ήδη επεξεργαστή δηλαδή, αρα απειροελάχιστες πιθανότητες.

γ) Αν βγει κανείς σε 1-2 χρόνια να πουλήσει σκέτο έναν 2600 δεν θα πάρει ούτε μια φέτα ψωμί γι'αυτόν. Γιατί ο τύπος που ξεχάστηκε με κάποιον fx και am3 και θέλει να αναβαθμίσει με πολύ λίγα λεφτά, δεν του αρκεί μόνο η cpu... θα θέλει και motherboard (που δεν θα βρίσκει πιά)... Μαντέψτε... γιατί μια 10ετία μετά το τέλος τους κάτι i5-i7 2xxx και 3xxx κλειdωμένοι και ξεκλείδωτοι πουλιούνται ακόμα  σε καλη τιμή ? - γιατί υπάρχουν ακόμα motherboards  και συνήθως δίνονται πακέτο.  Γιατί ο ι7-920 έπεσε στα 20 ευρώ η αγοραστική αξία του 6 μήνες μετά την κατάργηση του socket του ? - γιατί δεν υπάρχουν 2011 motherboards, πουθενά.

H γνώμη μου είναι - πέρα απο τον 4xxx- να δώσουν (κι ας ζοριστούν αν πρέπει) οι AMDάκηδες τα 100+ (ανάλογα που παίζει ο καθένας) ευρώ για καινούργιο motherboard και είτε να κρατήσουν το προηγούμενο mobo/cpu για καμμιά στραβή στιγμή ή να το πουλήσουν σαν πακέτο  - απο σκέτο επεξεργαστή δεν θα πάρουν λεφτά... Και λίγο πολύ αυτό θα πατσίσει το κόστος του νέου mobo...

Επεξ/σία από Eloy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Eloy είπε

Mε την διαφαινόμενη αδυναμία πισωγυρίσματος στο bios

Aν έχεις BIOS flashback μια χαρά γυρίζει πίσω το BIOS :P
Αν δεν έχεις, παίρνεις ένα USB flasher με 5 ευρώ και τελείωσες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Eloy είπε

Γιατί ο ι7-920 έπεσε στα 20 ευρώ η αγοραστική αξία του 6 μήνες μετά την κατάργηση του socket του ? - γιατί δεν υπάρχουν 2011 motherboards, πουθενά.

LGA1366 sfixed

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...