Προς το περιεχόμενο

AMD επεξεργαστές & AM4 socket (The End Game Part4)


nikos5800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, akoinonitos είπε

εγω το μονο που μπορω να παρω στα σοβαρα ειναι αυτο

5G 牙膏2200分

如果4.4G zen2就2200,那就没提高多少,毕竟zen+  4.4G已经2050了

zen2 στα 4,4ghz = 9900k στα 5ghz

ένας ryzen 2000 series στα 4,3-4,4ghz έχει single core στο cb r15 γύρω στα 180-185 score ......οπότε ένας ryzen 3000 series στα 4,4ghz με +15% θα έχει γύρω στα 207-212 score.....

μπακαλίστικα όλα αυτά...μην μου την πέσετε ....μπορεί να είναι και παραπάνω τα νούμερα που λέω για τους ryzen

ένας 5,0ghz 7000/8000/9000series intel έχει 213-219 score με βάση το guru3d

https://www.guru3d.com/articles_pages/gigabyte_z390_aorus_pro_review,10.html

οπότε μιλάμε για ισοδύναμα πράγματα σε single απόδοση πυρήνα.......οπότε είναι και αναμενόμενο πιστεύω ένας 3000series στα 4,4ghz να είναι στα ίδια με έναν 5,0ghz intel 9900K που αναφέρουν.

Στο overclockability θα κριθούν όλα αλλά και στην ανοχή του 7nm τσίπ μέχρι πόσο vcore θα μπορεί να δεχτεί για daily...Γιατί όσο κατεβαίνουν τα nm τόσο κατεβαίνει και η ανοχή του τσίπ σε daily vcore...

Επεξ/σία από BabisTs
  • Like 10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, BabisTs είπε

ένας ryzen 2000 series στα 4,3-4,4ghz έχει single core στο cb r15 γύρω στα 180-185 score ......οπότε ένας ryzen 3000 series στα 4,4ghz με +15% θα έχει γύρω στα 207-212 score.....

μπακαλίστικα όλα αυτά...μην μου την πέσετε ....μπορεί να είναι και παραπάνω τα νούμερα που λέω για τους ryzen

ένας 5,0ghz 7000/8000/9000series intel έχει 213-219 score με βάση το guru3d

https://www.guru3d.com/articles_pages/gigabyte_z390_aorus_pro_review,10.html

οπότε μιλάμε για ισοδύναμα πράγματα σε single απόδοση πυρήνα.......οπότε είναι και αναμενόμενο πιστεύω ένας 3000series στα 4,4ghz να είναι στα ίδια με έναν 5,0ghz intel 9900K που αναφέρουν.

Στο overclockability θα κριθούν όλα αλλά και στην ανοχή του 7nm τσίπ μέχρι πόσο vcore θα μπορεί να δεχτεί για daily...Γιατί όσο κατεβαίνουν τα nm τόσο κατεβαίνει και η ανοχή του τσίπ σε daily vcore...

Δάσκαλος... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
34 λεπτά πριν, Fp84 είπε

Για 12 core το 250αρι για mobo  θα σφυρίξει η λίγα λέω ???

Εξαρτάται τι θέλεις real performance , bench, να κάνεις το κέφι σου ; 

Εφόσον βγουν bios updates Giga gaming 7 ,CH7 , taichi θα έχουν άνετα και τα 16c με το oc και θα κρατάνε ψιλά τα boost και τα καλά b450 όπως  carbon , tomahawk τον 12c θα το κάνουν ότι θέλουν , και οι άλλες δεν θα έχουν πρόβλημα αφού επίσημα υποστηρίζονται. Λες και οι περισσότεροι κάνουν transcoding rendering gaming ταυτόχρονα...24/7 365.

Με τις μνήμες το βάρος πέφτει στο MC του cpu. Αν τώρα τα 570 θα ρίχνουν μερικά Hz παραπάνω εφόσον δεν θα έχει αντίκτυπο και τόσο από ένα σημείο και πάνω στο performance πάλι δεν θα παίζει ρόλο. Θα δούμε..

Το 570 δεν είναι απαραίτητο. 

Πχ msi Ελλάδα από 250ε και βάλε ;

https://www.computerbase.de/2019-05/msi-x570-mainboards-uebersicht-preise/

 

 

 

 

Επεξ/σία από dem
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι πανέμορφη η Godlike όπως και η Χteems. Αν η ASUS δεν έγινε σοβαρή στα VRM βλέπω GA / MSI να χτυπιούνται για τις καλύτερες μητρικές. Γενικότερα πάντως έχουν ομορφα design όλοι τους. Η Hero είναι εξαιρετική, θα την ήθελα αλλά φυσικα πρώτα θα δω reviews και μετά θα κρίνω αν την θέλω για να αλλάξω την υπάρχουσα Χ370 Pro (ανάλογα και τα λεφτά φυσικα) και σκέφτομαι να κάνω και μια τράμπα στον 2600. Με αυτά που είδαμε μέχρι στιγμής τι θα προτείνατε; 2700Χ, 3600Χ ή 3700Χ; Υπόψιν ότι μπορεί να χρησινοποιηθει και σα streaming PC αλλά κυρίως για gaming. Στόχος η αντοχή στον χρόνο και τα περισσότερα FPS

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, dem είπε

Εξαρτάται τι θέλεις real performance , bench, να κάνεις το κέφι σου ; 

Εφόσον βγουν bios updates Giga gaming 7 ,CH7 , taichi θα έχουν άνετα και τα 16c με το oc και θα κρατάνε ψιλά τα boost και τα καλά b450 όπως  carbon , tomahawk τον 12c θα το κάνουν ότι θέλουν , και οι άλλες δεν θα έχουν πρόβλημα αφού επίσημα υποστηρίζονται.

Με τις μνήμες το βάρος πέφτει στο MC του cpu. Αν τώρα τα 570 θα ρίχνουν μερικά Hz παραπάνω εφόσον δεν θα έχει αντίκτυπο και τόσο από ένα σημείο και πάνω στο performance πάλι δεν θα παίζει ρόλο. 

Το 570 δεν είναι απαραίτητο. 

Πχ msi Ελλάδα από 250ε και βάλε 

https://www.computerbase.de/2019-05/msi-x570-mainboards-uebersicht-preise/

ρε δεν μπορει να ειναι πραγματικες αυτες οι τιμες ,220 ευρω την gaming plus για πειτε μου πιο θα παει να την παρει?? Εγω πιστεω οι τιμες θα ειναι ιδιες οι τοπ στην αρχη στο 300αρι ,οι extreme (χεστηκαμε) θα εχουν τα κλασσικα 450-500 ,οι gaming pro carbon / x570 prime prime pro 200ευρα στην αρχη και μετα θα πεσουν οπως και οι χ370 και οι χ470.

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αλλά το 570 πλασάρεται σαν το πιο advanced all around wow top end motherfa πλατφόρμα όλου του ηλιακού συστήματος όλων των εποχών. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, dem είπε

Ναι αλλά το 570 πλασάρεται σαν το πιο advanced all around wow top end motherfa πλατφόρμα όλου του ηλιακού συστήματος όλων των εποχών. 

και το Tr4 ποσο θα το πουλανε μετα? 😛

εγω παντως απο κατι βιντεακια που χαζευα αυτο καταλαβα η hero/master θα παιξουν οσο επαιζαν και οι z370/z390/x470/x370 ,τωρα κατι extreme ,aqua, creation ,godlike ας κανουν οσο θελουν 😛

 

 

 

Επεξ/σία από akoinonitos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

και το Tr4 ποσο θα το πουλανε μετα? 😛

εγω παντως απο κατι βιντακια που χαζευα αυτο καταλαβα η hero/master θα παιξουν οσο επαιζαν και οι z370/z390/x470/x370 ,τωρα κατι extreme ,aqua, creation ,godlike ας κανουν οσο θελουν 😛

Day one θα πάρουμε ούτε review ούτε τίποτα μη με τρελέ στο περίμενε πάλι....:p 

370 - 350 αρχική  Ελλάδα (με τιμολόγιο) master /hero και λίγο πιο κάτω η gaming carbon pro  θα τα δώσεις ;  

Μέχρι στιγμής έχω αποκλείσει taichi (εμφανισιακά δεν την μπορώ)

 

Επεξ/σία από dem
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, dem είπε

Day one θα πάρουμε ούτε review ούτε τίποτα μη με τρελέ στο περίμενε πάλι....:p 

Αν ο preordered 3700X μου ερθει day one, θα εχεις απο εμενα :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, ThReSh είπε

Day 1 = 7/7?

7/7 Μονο αν παω να τον βουτηξω απο το εργοστασιο. Στις 9-10 ομως ;)

(εεε νταξει, το consumer day one καταλαβαινεις οτι ειναι καποιες μερες πιο μετα)

1 λεπτό πριν, nikpoth είπε

M-ATX υπάρχει κάτι; Η όπως στο χ470 δεν θα πάρουμε μυρωδιά;

Ειδα μια ASRock απο τους GN. Δεν ξερω λεπτομερειες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Just now, kostas_anes said:

7/7 Μονο αν παω να τον βουτηξω απο το εργοστασιο. Στις 9-10 ομως

Επέλεξαν 7/7 και καλά για το 7nm? Μλκία που πέφτει Κυριακή, θα έχουμε κι εκλογές μάλλον. 😛

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...