Προς το περιεχόμενο

AMD επεξεργαστές & AM4 socket (The End Game Part4)


nikos5800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 4,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μόλις τώρα, akoinonitos είπε

Μήπως πρέπει να υπάρξει ένα x570/ryzen 3xxx νήμα σιγά σιγά?

Kατσε να τους παρουμε στα χερια μας πρωτα και βλεπουμε τοτε.

Μόλις τώρα, Dragonitelvl100 είπε

Btw για μπρελοκ θα παει ο 1200 μ φαινεται χαχαχα!

Αν ειναι να τον μπρελοκιασεις, φερτον απο εδω μια βολτα να τον λιωσω στο HWBot και στον ξαναδινω :P

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ που σκέφτομαι μήπως δοκιμάσω 3600x ή 3700x STOCK πάνω στην asrock ab350 gaming itx αν βγει κανένα beta bios είμαι βλαμμένος και θα την πάρω στο χέρι; :-) αν αλλάξω και μητρική η σύζυγος θα με αφήσει να κοιμάμαι στο χαλακι της εξώπορτας!!! :-) Η τζάμπα ελπίζω να βγει beta bios για την δική μου;

Επεξ/σία από dimoskoutr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, dimoskoutr είπε

αν αλλάξω και μητρική η σύζυγος θα με αφήσει να κοιμάμαι στο χαλακι της εξώπορτας

μπορώ να σου πω τρόπο να το κάνεις και να φαίνεται σα να μην έγινε ☠️

Επεξ/σία από godslayerxp
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

Στείλε ένα link της database αν μπορείς.

https://docs.google.com/spreadsheets/d/1HKPVfDcFO-aieAOXHFQZp15rwWadbPTVDNgO8vtyDCM/htmlview#gid=0

Φιγουράρεις στις πρώτες θέσεις και εσύ. 

Κάνε sort κατά mem copy για να δεις γρήγορα τους multi rank

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, dimoskoutr είπε

Εγώ που σκέφτομαι μήπως δοκιμάσω 3600x ή 3700x STOCK πάνω στην asrock ab350 gaming itx αν βγει κανένα beta bios είμαι βλαμμένος και θα την πάρω στο χέρι; :-) αν αλλάξω και μητρική η σύζυγος θα με αφήσει να κοιμάμαι στο χαλακι της εξώπορτας!!! :-) Η τζάμπα ελπίζω να βγει beta bios για την δική μου;

Στοκ δεν θα έχεις κανένα θέμα. Άντε να βάλεις κανα fanάκι στην ψύκτρα των VRM.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, mpokwsths είπε

https://docs.google.com/spreadsheets/d/1HKPVfDcFO-aieAOXHFQZp15rwWadbPTVDNgO8vtyDCM/htmlview#gid=0

Φιγουράρεις στις πρώτες θέσεις και εσύ. 

Κάνε sort κατά mem copy για να δεις γρήγορα τους multi rank

Κάποια στιγμή είχαν σβήσει όλους τους 2χχχ και είχαν αφήσει τους 1χχχ. Θενκς...

Υπάρχει και η λίστα από το membench του calculator και εκεί τα 4χ8 τα πάνε πολύ καλά.

 

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, Sheogorath είπε

Στοκ δεν θα έχεις κανένα θέμα. Άντε να βάλεις κανα fanάκι στην ψύκτρα των VRM.

Όχι ότι έχω και πολλές ελπίδες ότι θα βγάλει bios... Έστω και beta... Απλά ξυνομαι.... :-)

41 λεπτά πριν, godslayerxp είπε

μπορώ να σου πω τρόπο να το κάνεις και να φαίνεται σα να μην έγινε ☠️

Αναμένω τον τρόπο!!! :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην μητρική μου εχω εγκατεστημένη RAM 2x8GB g.skill στα 3200MHz. Αν βάλω ακόμα 2x8GB ίδια DIMM θα εχω πρόβλημα;
Αυτές (που είναι ίδιες με αυτές χωρίς το Χ) η g.skill τις δίνει συμβατές με την μητρική μου. Απο το QLV της μητρικής δεν βγάζω άκρη :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, dimoskoutr είπε

Εγώ που σκέφτομαι μήπως δοκιμάσω 3600x ή 3700x STOCK πάνω στην asrock ab350 gaming itx αν βγει κανένα beta bios είμαι βλαμμένος και θα την πάρω στο χέρι; :-) αν αλλάξω και μητρική η σύζυγος θα με αφήσει να κοιμάμαι στο χαλακι της εξώπορτας!!! :-) Η τζάμπα ελπίζω να βγει beta bios για την δική μου;

Η asrock είναι 3 phases με διπλά components  όπως και οι άλλες b350 της pro4 κλπ. Με τον 3600 δε θα έχεις κανένα θέμα, ίσως παίρνει και λίγο oc. Με τον 3700x stock πάλι δε θα έχεις κανένα θέμα, άντε το καλοκαίρι να βάλεις κανένα fanάκι να βαρά τα vrm αν κάνεις απαιτητική δουλειά (handbrake, premiere Κλπ) και δεν έχεις τη κλασική stock top down ψύκτρα. Για overclock στον 3700x, δε θα το πρότεινα, ούτε και στη δικιά μου θα το έκανα που είναι 4x2.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
2 hours ago, mpokwsths said:

Δεν παίζουν με τίποτα ή παίζουν στα 1.45V και δε θέλεις; Κράτα την Taichi και κάνε ανταλλαγή με κάποιον που έχει 4x8 B-Die. Σίγουρα θα βρεις. Θα δουλέψουν σίγουρα παραπάνω.

Έχει παρεξηγηθεί το θέμα.

Οι T-Topology έχουν 4 (σχεδόν) ισάξια dimm slots. Οπότε δουλεύουν καλά (αλλά όχι όσο οι daisy chain) και με 2 και με 4 DIMMs. Όσα ranks και να έχουν αυτά.

Οι daisy-chain δουλεύουν πολύ καλά με 2 DIMMs, όσα ranks και να έχουν αυτά. Με 4 DIMMs χειρότερα. 

Τώρα, οι κορυφαίες μητρικές, ανεξαρτήτως τοπολογίας (Crosshair 6/7, MSI M7, κτλ) τα πάνε γενικά καλά. Και με 4 και με 2 DIMMs.

Κατά τη γνώμη μου κάποιος με Taichi 3/4 ή με CH6/7 τις κρατάει και βάζει πάνω 4x8 B-die.

  Hide contents

Στα databases του OC.net πρώτοι σε σκορ είναι αυτοί με 4x8 αφού μερικοί έχουν φτάσει και στα 3533 C14 και περνάνε ανετα και αυτούς με 3666C14. Στα παιχνίδια, η διαφορά ακόμα μεγαλύτερη...

Κοίτα με 1.45 παίζουν (3333 και 3400 αλλά αυτό με πολύ χαλαρότερα timings) αλλά δε θέλω να δώσω τόσο γιατί σε καθημερινή χρήση παίζουν μόνο 3 από τα 9 ανεμιστηράκια της υδρόψυξης (και αυτά σε lowest rpm). Τίποτε άλλο, ούτε καν του τροφοδοτικού. Άρα με μηδενική ροή αέρα θα ανεβάζουν (με τις ώρες χρήσης) θερμοκρασία λόγω της μη υπαρκτής ροής αέρα, άρα τσάμπα θα τις ταλαιπωρώ και πιθανόν να δημιουργούνται instabilities λόγω θερμοκρασιών από ένα σημείο και μετά, ειδικά τώρα το καλοκαίρι.

Θα δοκιμάσω στην Tomahawk σε κάθε περίπτωση και θα δούμε. Μπορεί απλά να είναι μπανανοραμ και να μην ανεβαίνουν άλλο όντως...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Dragonitelvl100 είπε

Οταν με το καλο αλλαξω θα χεις μηνυμα 😎😎

Με βλεπω να ανοιγω μαγαζι με μεταχειρισμενα σε λιγο xD 
1700 απο renaxan, 1200 απο εσενα. Ελα παιδες, οποιος εχει CPU για πεταμα εδω περα εεε!
Θα περναω με το ντατσουν σε λιγο απο γειτονια σε γειτονια, με το μεγαφωνο να παιζει "Αγοραζω παλιοσιδερα, παλιολαδα, μουργιες και Ryzen απο δευτερο χερι" 😂😂

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
33 minutes ago, kostas_anes said:

Με βλεπω να ανοιγω μαγαζι με μεταχειρισμενα σε λιγο xD 
1700 απο renaxan, 1200 απο εσενα. Ελα παιδες, οποιος εχει CPU για πεταμα εδω περα εεε!
Θα περναω με το ντατσουν σε λιγο απο γειτονια σε γειτονια, με το μεγαφωνο να παιζει "Αγοραζω παλιοσιδερα, παλιολαδα, μουργιες και Ryzen απο δευτερο χερι" 😂😂

Και εγώ τότε θα σου στείλω μήνυμα!  "Που να παραδώσω τον 1700"..  

Καφέ δεν μπορούμε να πιούμε λόγω απόστασης.. 

Στο θέμα μας τώρα...

Άργησε η AMD να τονίσει τις ταχύτητες του PCIe 4.0.. Στο παρακάτω tweet, τονίζει το "only to x570 chipset"!!  Είναι σαν να λέει στην Intel.. είσαστε πολύ πίσω.. 

 

 

Επεξ/σία από renaxan
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...