Προς το περιεχόμενο

Κλειδαριές και πόρτες ασφαλείας


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

26 λεπτά πριν, dinko είπε

Παιδιά τελικά έβαλε κάποιος Geminy Defender σε omega plus? Υπάρχει ένα χάος από διάφορα μοντέλα στο site τους και δεν ξέρω ο Ελληνας εδώ τι βάζει τελικά.

Υπάρχει το GEMINY Rundrosette, το V4 Basic και άλλα διάφορα. Επίσης δεν αναφέρεται πουθενά στο site της Geminy κάτι επίσημο για Omega Plus, πως το κάνει ο Έλληνας εδώ;

Σε κόστος πάντως ζητάει 400 ευρώ για αγορά και εγκατάσταση.

και γιατι δε ρωτας αυτον που το τοποθετει & το πουλαει εδω στην ελλαδα ;;; 

νομιζω ειναι μονο ενας, αντε να ειναι και 1-2 φιλοι του, δε νομιζω να δυσκολευτεις να βρεις την τεκμηριωμενη αποψη τους.

επισης ενα φιλοσοφικο ερωτημα : "το mrm10800, που ειναι το μαγνητικο της disec για την omega plus το θεωρεις ξεπερασμενο ;"

τελος, μια φωτογραφια απο εξωτερικο με gem + omega ->

viber-image-2019-11-25-14-41-29.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 24/11/2019 στις 1:23 ΜΜ, mclein² είπε

ολη η σειρα evva : EPS / ICS / 4ks / MCS 

cisa Astral S / Ap3s / Ap4s (αν βρεθει αυτη η διασταση)

iseo R50 / R90

Καλησπέρα. Στο διαμέρισμα που αγόρασα υπάρχει από τον προηγούμενο μια σίδερο πόρτα καλή κατασκευή με κλειδαριά Cisa 22 mm και έναν απλοί αφαλό ,και μετά μια κλασική ξύλο πόρτα εισόδου. Από αυτά που διάβασα  θα είχα ασφάλεια με έναν αφαλό amAbloy protec2 40 mm και ένα defender Disec lg77. Ευχαριστώ για τις οποίες απαντήσεις. 

BC8FED95-FC46-4805-BA42-16DD18F9BF7D.jpeg

Στις 24/11/2019 στις 1:23 ΜΜ, mclein² είπε

ολη η σειρα evva : EPS / ICS / 4ks / MCS 

cisa Astral S / Ap3s / Ap4s (αν βρεθει αυτη η διασταση)

iseo R50 / R90

 

22D7824C-6029-4D9E-803A-60565C9B2D77.jpeg

 

E858B638-79B4-4724-88CC-BD716CC8ED29.jpeg

Επεξ/σία από Adoukel65
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Adoukel65 είπε

Καλησπέρα. Στο διαμέρισμα που αγόρασα υπάρχει από τον προηγούμενο μια σίδερο πόρτα καλή κατασκευή με κλειδαριά Cisa 22 mm και έναν απλοί αφαλό ,και μετά μια κλασική ξύλο πόρτα εισόδου. Από αυτά που διάβασα  θα είχα ασφάλεια με έναν αφαλό amAbloy protec2 40 mm και ένα defender Disec lg77. Ευχαριστώ για τις οποίες απαντήσεις. 

BC8FED95-FC46-4805-BA42-16DD18F9BF7D.jpeg

22D7824C-6029-4D9E-803A-60565C9B2D77.jpeg

E858B638-79B4-4724-88CC-BD716CC8ED29.jpeg

οχι, πεταμενα λεφτα.

Επεξ/σία από mclein²
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, mclein² είπε

και γιατι δε ρωτας αυτον που το τοποθετει & το πουλαει εδω στην ελλαδα ;;; 

νομιζω ειναι μονο ενας, αντε να ειναι και 1-2 φιλοι του, δε νομιζω να δυσκολευτεις να βρεις την τεκμηριωμενη αποψη τους.

επισης ενα φιλοσοφικο ερωτημα : "το mrm10800, που ειναι το μαγνητικο της disec για την omega plus το θεωρεις ξεπερασμενο ;"

τελος, μια φωτογραφια απο εξωτερικο με gem + omega ->

viber-image-2019-11-25-14-41-29.jpg

Λίγα λεπτά πριν στείλω το ποστ πήρα τηλέφωνο και δεν μου έδωσε ξεκάθαρη απάντηση μου είπε έλα να τα δεις από κοντά μη διαβάζεις sites κλπ.

Το mrm10800 είναι μια χαρά απλά έχει τεράστιο κλειδί για να το κουβαλάς κάθε μέρα μαζί σου. Και έχω ήδη φορτωμένα πολλά κλειδιά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΓΕΙΑ ΣΑς.Θα ήθελα την βοήθεια σας ως προς την αγορά πόρτας ασφαλείας σε διαμέρισμα κέντρου Αθήνας.Έχω δει από τον Β....α  μια πόρτα με τα  κάτω χαρακτηριστικά .Είπαμε να βάλουμε καλύτερη κλειδαριά με διπλό καταπέλτη cisa και αλλαγή κυλίνδρου iseoR11 .Είναι αξιόπιστα αυτά τα χαρακτηριστικά ή όχι?Τί με συμβουλεύετε?

ΠΡΟΔΙΑΓΡΑΦΕΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΠΟΡΤΑΣ

 

 ΠΟΡΤΑ ΑΣΦΑΛΕΙΑΣ 21 ΣΗΜΕΙΩΝ ΚΛΕΙΔΩΜΑΤΟΣ ΜΕ ΠΥΡΡΟ ΠΑΝΩ
 ΜΕΤΑΛΛΙΚΗ ΑΤΣΑΛΙΝΗ ΚΑΣΑ ΠΑΧΟΥΣ 20/10 ΜΕ
ΗΛΕΚΤΡΟΣΤΑ-ΤΙΚΗ ΒΑΦΗ ΦΟΥΡΝΟΥ ΧΡΩΜΑΤΟΣ ΚΑΦΕ RAL 8017.
 3 ΕΝΔΙΑΜΕΣΕΣ ΚΑΘΕΤΕΣ ΝΕΥΡΩΣΕΙΣ ΣΕ ΣΧΗΜΑ «Π» ΕΣΩΤΕΡΙΚΑ
& ΗΛΕΚΤΡΟΓΑΛΒΑΝΙΣΜΕΝΟ ΦΥΛΛΟ ΕΞΩΤEΡIKA .
 ΜΕΝΤΕΣΕΔΕΣ ΡΥΘΜΙΖΟΜΕΝΟΙ ΒΑΡΕΩΣ ΤΥΠΟΥ.
 ΚΛΕΙΔΑΡΙΑ ΚΥΛΙΝΔΡΟΥ ΜΕ ΠΡΟΣΤΑΣΙΑ DEFENDER & ΠΛΑΚΑ
ΑΤΣΑΛΟΜΑΓΓΑΝΙΟΥ ΣΤΗΝ ΕΞΩΤΕΡΙΚΗ ΠΛΕΥΡΑ.
 10 ΚΙΝΗΤΑ & 8 ΣΤΑΘΕΡΑ ΠΕΡΙΜΕΤΡΙΚΑ ΣΗΜΕΙΑ ΚΛΕΙΔΩΜΑΤΟΣ.
 5 ΣΦΡΑΓΙΣΜΕΝΑ ΜΙΚΡΑ ΚΛΕΙΔΙΑ & ΚΑΡΤΑ ΙΔΙΟΚΤΗΣΙΑΣ.
 ΕΣΩΤΕΡΙΚΗ ΕΠΕΝΔΥΣΗ ΕΠΙΠΕΔΗ LAMINATE ΣΕ 7 ΧΡΩΜΑΤΑ.
 ΕΞΩΤΕΡΙΚΗ ΕΠΕΝΔΥΣΗ LAMINATE ME ΣΧΕΔΙΟ ΙΝΟΧ ΣΕ 7 ΧΡΩΜΑΤΑ.
 ΔΙΑΚΟΣΜΗΤΙΚΗ ΚΑΣΑ LAMINATE.
 ΠΕΡΒΑΖΙΑ LAMINATE ΕΣΩΤΕΡΙΚΑ & ΕΞΩΤΕΡΙΚΑ.
 ΜΕΤΑΛΛΙΚΑ ΠΗΧΑΚΙΑ ΣΤΕΡΕΩΣΗΣ ΤΗΣ ΕΣΩΤΕΡΙΚΗΣ ΕΠΕΝΔΥΣΗΣ.
 ΠΟΜΟΛΑ ΜΟΝΤΕΛΟΥ ΧΡΩΜΑΤΟΣ ΙΝΟΧ Ή BRONZE.
 ΕΥΡΥΓΩΝΙΟ ΜΑΤΑΚΙ,ΑΝΕΜΟΦΡΑΚΤΗΣ,ΜΕΡΙΚΟ ΑΝΟΙΓΜΑ.
 EIΔΙΚΟ ΠΕΡΙΜΕΤΡΙΚΟ ΛΑΣΤΙΧΟ ΣΤΕΓΑΝΩΣΗΣ & ΗΧΟΜΟΝΩΣΗΣ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, kate5s είπε

ΓΕΙΑ ΣΑς.Θα ήθελα την βοήθεια σας ως προς την αγορά πόρτας ασφαλείας σε διαμέρισμα κέντρου Αθήνας.Έχω δει από τον Β....α  μια πόρτα με τα  κάτω χαρακτηριστικά .Είπαμε να βάλουμε καλύτερη κλειδαριά με διπλό καταπέλτη cisa και αλλαγή κυλίνδρου iseoR11 .Είναι αξιόπιστα αυτά τα χαρακτηριστικά ή όχι?Τί με συμβουλεύετε?

ΠΡΟΔΙΑΓΡΑΦΕΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΠΟΡΤΑΣ

 ΠΟΡΤΑ ΑΣΦΑΛΕΙΑΣ 21 ΣΗΜΕΙΩΝ ΚΛΕΙΔΩΜΑΤΟΣ ΜΕ ΠΥΡΡΟ ΠΑΝΩ
 ΜΕΤΑΛΛΙΚΗ ΑΤΣΑΛΙΝΗ ΚΑΣΑ ΠΑΧΟΥΣ 20/10 ΜΕ
ΗΛΕΚΤΡΟΣΤΑ-ΤΙΚΗ ΒΑΦΗ ΦΟΥΡΝΟΥ ΧΡΩΜΑΤΟΣ ΚΑΦΕ RAL 8017.
 3 ΕΝΔΙΑΜΕΣΕΣ ΚΑΘΕΤΕΣ ΝΕΥΡΩΣΕΙΣ ΣΕ ΣΧΗΜΑ «Π» ΕΣΩΤΕΡΙΚΑ
& ΗΛΕΚΤΡΟΓΑΛΒΑΝΙΣΜΕΝΟ ΦΥΛΛΟ ΕΞΩΤEΡIKA .
 ΜΕΝΤΕΣΕΔΕΣ ΡΥΘΜΙΖΟΜΕΝΟΙ ΒΑΡΕΩΣ ΤΥΠΟΥ.
 ΚΛΕΙΔΑΡΙΑ ΚΥΛΙΝΔΡΟΥ ΜΕ ΠΡΟΣΤΑΣΙΑ DEFENDER & ΠΛΑΚΑ
ΑΤΣΑΛΟΜΑΓΓΑΝΙΟΥ ΣΤΗΝ ΕΞΩΤΕΡΙΚΗ ΠΛΕΥΡΑ.
 10 ΚΙΝΗΤΑ & 8 ΣΤΑΘΕΡΑ ΠΕΡΙΜΕΤΡΙΚΑ ΣΗΜΕΙΑ ΚΛΕΙΔΩΜΑΤΟΣ.
 5 ΣΦΡΑΓΙΣΜΕΝΑ ΜΙΚΡΑ ΚΛΕΙΔΙΑ & ΚΑΡΤΑ ΙΔΙΟΚΤΗΣΙΑΣ.
 ΕΣΩΤΕΡΙΚΗ ΕΠΕΝΔΥΣΗ ΕΠΙΠΕΔΗ LAMINATE ΣΕ 7 ΧΡΩΜΑΤΑ.
 ΕΞΩΤΕΡΙΚΗ ΕΠΕΝΔΥΣΗ LAMINATE ME ΣΧΕΔΙΟ ΙΝΟΧ ΣΕ 7 ΧΡΩΜΑΤΑ.
 ΔΙΑΚΟΣΜΗΤΙΚΗ ΚΑΣΑ LAMINATE.
 ΠΕΡΒΑΖΙΑ LAMINATE ΕΣΩΤΕΡΙΚΑ & ΕΞΩΤΕΡΙΚΑ.
 ΜΕΤΑΛΛΙΚΑ ΠΗΧΑΚΙΑ ΣΤΕΡΕΩΣΗΣ ΤΗΣ ΕΣΩΤΕΡΙΚΗΣ ΕΠΕΝΔΥΣΗΣ.
 ΠΟΜΟΛΑ ΜΟΝΤΕΛΟΥ ΧΡΩΜΑΤΟΣ ΙΝΟΧ Ή BRONZE.
 ΕΥΡΥΓΩΝΙΟ ΜΑΤΑΚΙ,ΑΝΕΜΟΦΡΑΚΤΗΣ,ΜΕΡΙΚΟ ΑΝΟΙΓΜΑ.
 EIΔΙΚΟ ΠΕΡΙΜΕΤΡΙΚΟ ΛΑΣΤΙΧΟ ΣΤΕΓΑΝΩΣΗΣ & ΗΧΟΜΟΝΩΣΗΣ.

 

Τι τιμή σου έχουν δώσει για την παραπάνω πόρτα (με Cisa Revolution Pro κλειδαριά);

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, swayback είπε

Τι τιμή σου έχουν δώσει για την παραπάνω πόρτα (με Cisa Revolution Pro κλειδαριά);

650 με την τοποθέτηση αν δεν κάνω λάθος.΄Πώς το βλέπετε?

Έχετε να μου προτείνετε κάποια καλύτερη εναλλακτική; Ιδανικα θα προτιμούσα το κόστος να μην ξεπερνάει τα 600€.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, Adoukel65 είπε

Η πόρτα αυτή δεν προσφέρει έστω το ελάχιστο στην ασφάλεια του σπιτιού.  

εαν χωραει & μπορει να μπει μια προσθετη κλειδαρια, τοτε και μονο τοτε θα αλλαξει το ποσοστο προστασιας αυτης της πορτας.

και τον καλυτερο κυλινδρο να παρεις, ο λοστος ή/και το μεγαλο κατσαβιδι θα ανοιξουν την πορτα γιατι η γλωσσα της κλειδαριας ειναι πολυ μικρη.

9 ώρες πριν, kate5s είπε

650 με την τοποθέτηση αν δεν κάνω λάθος.΄Πώς το βλέπετε?

Έχετε να μου προτείνετε κάποια καλύτερη εναλλακτική; Ιδανικα θα προτιμούσα το κόστος να μην ξεπερνάει τα 600€.

μαπα το καρπουζι αλλα για τα λεφτα που διαθετεις, σχετικα καλο. 

13 ώρες πριν, dinko είπε

Λίγα λεπτά πριν στείλω το ποστ πήρα τηλέφωνο και δεν μου έδωσε ξεκάθαρη απάντηση μου είπε έλα να τα δεις από κοντά μη διαβάζεις sites κλπ.

Το mrm10800 είναι μια χαρά απλά έχει τεράστιο κλειδί για να το κουβαλάς κάθε μέρα μαζί σου. Και έχω ήδη φορτωμένα πολλά κλειδιά.

φορτωμενα πολλα κλειδια + κλειδι Omega Plus = σιγουρο προβλημα στην 3ετια στην κλειδαρια ή στα κλειδια που πλεον ειναι αλουμινιου & θα σπανε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@mclein ΩΧ....Εννοείς μάπα όλη η πόρτα ή η κλειδαρια κ ο κύλινδρος που θα μπεί?Υπάρχει κάποιος καλύτερος (οικονομικός...αν είναι δυνατόν.)συνδυασμός που μπορεί να γίνει?Απτον σι...ο η ατρος είναι better?

Επεξ/σία από kate5s
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 λεπτά πριν, kate5s είπε

@mclein ΩΧ....Εννοείς μάπα όλη η πόρτα ή η κλειδαρια κ ο κύλινδρος που θα μπεί?Υπάρχει κάποιος καλύτερος (οικονομικός...αν είναι δυνατόν.)συνδυασμός που μπορεί να γίνει?Απτον σι...ο η ατρος είναι better?

για την πορτα ξεχωριστα δεν μπορω να πω κατι. το σετ κλειδαρια + κυλινδρος + defender δεν μου κανουν για 650.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, kate5s είπε

@mclein ΩΧ....Εννοείς μάπα όλη η πόρτα ή η κλειδαρια κ ο κύλινδρος που θα μπεί?Υπάρχει κάποιος καλύτερος (οικονομικός...αν είναι δυνατόν.)συνδυασμός που μπορεί να γίνει?Απτον σι...ο η ατρος είναι better?

Σαν πόρτα είναι καλύτερη η Atros, αλλά πρώτον, νομίζω δεν έχει κάποια επώνυμη κλειδαριά (Mottura, Iseo) μιας και πρόκειται για το φθη΄νότερο μοντέλο θωράκισης που έχει και δεύτερον, ας πούμε ότι θα ήταν καλό μετά την τοποθέτηση, να αλλάξεις τον κύλινδρο με κάποιον αρκετά καλό.

Η Atros κάνει 560+ΦΠΑ αν θυμάμαι καλά, και ένας καλός κύλινδρος(AGB DCK ή EVVA EPS) κάνει περίπου 100€. Οπότε πάμε στα 800€ περίπου. Και αν του ζητήσεις να σου βάλει Mottura κλειδαριά, γραναζωτή, υπολόγισε και άλλα 50 περίπου. Άρα ξεφεύγουμε αρκετά από τα 600€ που έχεις ορίσει ως budget.

 

Γενικά, στα 600€ που θες/μπορείς να δώσεις, το καλύτερο που μπορείς να κάνεις, είναι να πάρεις μία πολύ φθηνή πόρτα ασφαλείας με έως 500-550€ (μαζί με τοποθέτηση) και μετά να της τοποθετήσεις έναν αρκετά καλό κύλινδρο με ~100€.

Επεξ/σία από swayback
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν επιλέξω δηλαδή τη πόρτα στη βασική της μορφή χωρίς τις αλλαγές που ανέφερα αρχικά(δηλ χωρις την κλειδαρια cisa k τον κύλινδρο isseo) και βάλω έναν κύλινδρο evva eps  είμαι οκ ε?Σαν μια σωστή πόρτα (ως βάση) έχετε να μου προτείνετε και  κάποια άλλη ?

17 λεπτά πριν, swayback είπε

Σαν πόρτα είναι καλύτερη η Atros, αλλά πρώτον, νομίζω δεν έχει κάποια επώνυμη κλειδαριά (Mottura, Iseo) μιας και πρόκειται για το φθη΄νότερο μοντέλο θωράκισης που έχει και δεύτερον, ας πούμε ότι θα ήταν καλό μετά την τοποθέτηση, να αλλάξεις τον κύλινδρο με κάποιον αρκετά καλό.

Η Atros κάνει 560+ΦΠΑ αν θυμάμαι καλά, και ένας καλός κύλινδρος(AGB DCK ή EVVA EPS) από 100€. Οπότε πάμε στα 800€ περίπου. Και αν του ζητήσεις να σου βάλει Mottura κλειδαριά, γραναζωτή, υπολόγισε και άλλα 50 περίπου. Άρα ξεφεύγουμε αρκετά από τα 600€ που έχεις θέσει ως budget.

Γενικά, στα 600€ που θες/μπορείς να δώσεις, το καλύτερο που μπορείς να κάνεις, είναι να πάρεις μία πολύ φθηνή πόρτα ασφαλείας με έως 500-550€ (μαζί με τοποθέτηση) και μετά να της τοποθετήσεις έναν αρκετά καλό κύλινδρο με ~100€.

 

Αν επιλέξω δηλαδή τη πόρτα στη βασική της μορφή χωρίς τις αλλαγές που ανέφερα αρχικά(δηλ χωρις την κλειδαρια cisa k τον κύλινδρο isseo) και βάλω έναν κύλινδρο evva eps  είμαι οκ ε?Σαν μια σωστή πόρτα (ως βάση) έχετε να μου προτείνετε και  κάποια άλλη ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, kate5s είπε

Αν επιλέξω δηλαδή τη πόρτα στη βασική της μορφή χωρίς τις αλλαγές που ανέφερα αρχικά(δηλ χωρις την κλειδαρια cisa k τον κύλινδρο isseo) και βάλω έναν κύλινδρο evva eps  είμαι οκ ε?Σαν μια σωστή πόρτα (ως βάση) έχετε να μου προτείνετε και  κάποια άλλη ?

Ναι, θα ήταν προτιμότερο αυτό. Και αν σε παίρνει οικονομικά, δες μήπως σου βάλει και την Cisa κλειδαριά, γιατί δεν έχω ιδέα τι μπορεί να βάζει κανονικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, swayback είπε

Ναι, θα ήταν προτιμότερο αυτό. Και αν σε παίρνει οικονομικά, δες μήπως σου βάλει και την Cisa κλειδαριά, γιατί δεν έχω ιδέα τι μπορεί να βάζει κανονικά.

αφου εχει iseo κυλινδρους προσωπικου προφιλ, θα εχει και iseo κλειδαρια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...