Προς το περιεχόμενο

Κλειδαριές και πόρτες ασφαλείας


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, moumouza είπε

Ναι σύμφωνοι, απλά απορώ λίγο με τον όρο φτερό στον άνεμο. Εγώ μπορεί να μην έχω ιδέα και να νιώθω ασφαλής με τη πόρτα που έχω τώρα, γιατί δε ξέρω τίποτα από κλειδαριές κλπ.

Ειλικρινά μέχρι πριν μία εβδομάδα θεωρούσα τους αφαλούς της Scorpion καλούς.

Αν όπως είπε ο NikosKallithea οι ξύλινες πόρτες είναι φτερό στον άνεμο, τότε δεν αξίζει να επενδύσω σε καλό αφαλό και defender σε αυτή τη πόρτα, αλλά να ρίξω περισσότερα χρήματα σε μία πόρτα ασφαλείας.
Αν όμως, με έναν καλό budget αφαλό και ένα defender μία βαριά ξύλινη πόρτα γίνεται σχετικά ασφαλής, τότε θα μπορούσα να το εξετάσω σαν επιλογή.

Για να καταλάβεις σε μένα δεν ασχολήθηκαν καθόλου με της κλειδαριές, έκοψαν το ξύλο

  • Like 2
  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, NikosKallithea είπε

Για να καταλάβεις σε μένα δεν ασχολήθηκαν καθόλου με της κλειδαριές, έκοψαν το ξύλο

Αλήτες...

φάντάζομαι ήταν κάποιο εξοχικό? Γιατί αν το έκαναν αυτό σε πολυκατοικία τα πράγματα έχουν αγριέψει επικίνδυνα!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

1 ώρα πριν, NikosKallithea είπε

Για να καταλάβεις σε μένα δεν ασχολήθηκαν καθόλου με της κλειδαριές, έκοψαν το ξύλο

 

2 ώρες πριν, NIKOS ZAR είπε

Δεν νομίζω ότι μπορούμε το 2019 - 20 στην Αθήνα να μιλάμε για ξύλινες πόρτες σαν κύριες πόρτες βασικής κατοικίας εκτός άμα είναι καμία ιδιαίτερη κατασκευή.  

Έχουν αποθρασυνθεί, γύφτοι, αλλοδαποί και μπουκαδόροι μην τους κάνουμε και την ζωή ακόμα πιο εύκολη  .Το κυριότερο όμως είναι να μην γινόμαστε εύκολοι στόχοι εμείς και μετά προκαλούμε από το κλεφτρόνι που θέλει να κάνει την πρώτη του διάρρηξη μέχρι τον έμπειρο επαγγελματία διαρρήκτη που "θα ρίξει μια ματιά" γιατί απλά είναι τόσο προκλητικός ο στόχος.

 

3 ώρες πριν, mclein² είπε

αυτο πως προέκυπτε ; λογω κοστους ; λογω σοβαροτητας του καταστηματος που τον αγορασες ; λογω τεχνικων προδιαγραφων που ειχε το κουτακι του ; 

δεν υπαρχει λογος να ριξεις περισσοτερα χρηματα σε αυτη την πορτα.

εαν καποιος ειναι αποφασισμενος να ανοιξει με αυτα που ηδη υπαρχουν, οτι περισσοτερο κι αν βαλεις στο ιδιο αποτελεσμα θα καταληξεις.

γενικως εισαι σε καλο επιπεδο. θεωρω πως οταν εισαι μεσα ειναι θεμα περισσιου θρασους για καποιον ν'ανοιξει αυτη την πορτα.

οταν λειπεις μπορουν να συμβουν πολλα που ακομη και κυλινδρο & ντιφεντερ να προσθεσεις στη βαση, δε θα αλλαξει κατι δραματικά.

Ok με πείσατε, θα κοιτάξω για πόρτα ασφαλείας και ευχαριστώ πολύ για τη διάθεση να με βοηθήσετε.

Γενικά, πόσο οικονομικά μπορεί να βγει μία καλή πόρτα ασφαλείας; Ζητάω να τοποθετήσουν διαφορετικά εξαρτήματα; Έχετε να προτείνετε κάποια έτοιμη λύση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα στους φίλους.

 

Μετακόμισα πρόσφατα σε διαμέρισμα, στο οποίο είμαι με νοίκι.

Θέλω να αναβαθμίσω την κλειδαριά της πόρτας από χρηματοκιβώτιου, ιδανικά με μια κλειδαριά που θα μπορώ να την πάρω μαζί μου όταν φύγω από το σπίτι. (Στο τελευταίο που ήμουν την άφησα πάνω - κόστος 200€ πριν 2,5 χρόνια). Υπάρχει κάτι πιο φθηνό από την Omega plus με τον ίδιο βαθμό ασφαλείας; Επίσης, αν βάλω Omega, όταν φύγω η παλιά χρηματοκιβώτιου μπαίνει πάνω χωρίς πρόβλημα; (Στο  σπίτι που έφυγα ο κλειδαράς έβαλε κυλίνδρου οπότε τρύπησε την πόρτα και δύσκολα ξαναεμπαινε η παλιά.)

 

Επίσης, θέλω να αναβαθμίσω την κλειδαριά της αποθήκης, και θέλω να ρωτήσω αν έχει ουσία η αλλαγή του υπάρχοντος αφαλού με έναν καλύτερο π.χ. Hugo 3,5s. Θα ήταν κάτι τέτοιο αποτρεπτικό για τον επίδοξο διαρρηκτη ή υπάρχουν πιο εύκολοι τρόποι για να μπει; Όπως καταλαβαίνετε θέλω να αποφύγω τις ηλεκτροκολλησεις για να βάλω λουκέτο, αφού δεν είναι δικό μου το σπίτι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, k_dinos είπε

Αλήτες...

φάντάζομαι ήταν κάποιο εξοχικό? Γιατί αν το έκαναν αυτό σε πολυκατοικία τα πράγματα έχουν αγριέψει επικίνδυνα!

γινονται και εντος πολης. ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ.

2 ώρες πριν, moumouza είπε

Ok με πείσατε, θα κοιτάξω για πόρτα ασφαλείας και ευχαριστώ πολύ για τη διάθεση να με βοηθήσετε.

Γενικά, πόσο οικονομικά μπορεί να βγει μία καλή πόρτα ασφαλείας; Ζητάω να τοποθετήσουν διαφορετικά εξαρτήματα; Έχετε να προτείνετε κάποια έτοιμη λύση;

550 ~ 600 για κατι σοβαρο και σε πορτα + σε κλειδαρια / 420 ~ 500 για μετρια προς νορμαλ πορτα κ τοποθετηση και δινεις αλλα 100 για σοβαρο κυλινδρο μονος σου.

52 λεπτά πριν, dk636 είπε

Καλησπέρα στους φίλους.

Μετακόμισα πρόσφατα σε διαμέρισμα, στο οποίο είμαι με νοίκι.

Θέλω να αναβαθμίσω την κλειδαριά της πόρτας από χρηματοκιβώτιου, ιδανικά με μια κλειδαριά που θα μπορώ να την πάρω μαζί μου όταν φύγω από το σπίτι. (Στο τελευταίο που ήμουν την άφησα πάνω - κόστος 200€ πριν 2,5 χρόνια). Υπάρχει κάτι πιο φθηνό από την Omega plus με τον ίδιο βαθμό ασφαλείας; Επίσης, αν βάλω Omega, όταν φύγω η παλιά χρηματοκιβώτιου μπαίνει πάνω χωρίς πρόβλημα; (Στο  σπίτι που έφυγα ο κλειδαράς έβαλε κυλίνδρου οπότε τρύπησε την πόρτα και δύσκολα ξαναεμπαινε η παλιά.)

Επίσης, θέλω να αναβαθμίσω την κλειδαριά της αποθήκης, και θέλω να ρωτήσω αν έχει ουσία η αλλαγή του υπάρχοντος αφαλού με έναν καλύτερο π.χ. Hugo 3,5s. Θα ήταν κάτι τέτοιο αποτρεπτικό για τον επίδοξο διαρρηκτη ή υπάρχουν πιο εύκολοι τρόποι για να μπει; Όπως καταλαβαίνετε θέλω να αποφύγω τις ηλεκτροκολλησεις για να βάλω λουκέτο, αφού δεν είναι δικό μου το σπίτι.

τον κυλινδρο της παλιας (εαν αξιζε) μπορουσες να τον παρεις μαζι & στο νεο θα πληρωνες τη γραναζωτη κλειδαρια + το ντιφεντερ + την εργασια (στην παλια θα αφηνες ενα κυλινδρο των 10€)

επισης, φευγοντας & πηγαινοντας σε αλλο σπιτι δεν ειναι απαραιτητο οτι θα ταιριαζει η κλειδαρια ή το σετ.

για την αποθηκη ειναι μονοδρομος το σεναριο γωνιες + τακος ακομη κι αν αυτα στοιχιζουν 40 ~ 50 μαζι με την εργασια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

θέλω να αλλάξω τη κλειδαριά μου σπίτι (έχω μια Omega Plus) και να βάλω μια ηλεκτρονική με κάρτα ή tag.

1) Θέλω σίγουρα να μην έχει υποδοχή για κλειδί (αφαλός) και να ανοίγει μόνο με ηλεκτρονικά κλειδιά

2) Να μη μπορείς να την ξεκλειδώνεις από μέσα με ένα κουμπί (γιατί οποιοσδήποτε θα μπορεί από μέσα να φύγει με κλειδωμένη τη πόρτα)

3) Μεγάλο συν αν έχει εφαρμογή για κινητό για remote διαχείρηση κλπ ώστε να ανοίγεις πχ την καθαρίστρια από μακριά ώστε να μην έχει κλειδί.

Έχει κάποιος κάποια εμπειρία, κάτι να προτείνει, κατι να προσέχω κλπ;

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, dk636 είπε

Επίσης, αν βάλω Omega, όταν φύγω η παλιά χρηματοκιβώτιου μπαίνει πάνω χωρίς πρόβλημα;

Η καλύτερη επιλογή είναι η Omega plus αφού δεν χρειάζεται επεμβάσεις στην πόρτα και όταν φύγεις βάζεις άνετα την παλιά χωρίς να αφήσεις ζημιές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, dinko είπε

Καλησπέρα,

2) Να μη μπορείς να την ξεκλειδώνεις από μέσα με ένα κουμπί (γιατί οποιοσδήποτε θα μπορεί από μέσα να φύγει με κλειδωμένη τη πόρτα)

και πως θα φυγεις σε εκτακτη αναγκη ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
45 λεπτά πριν, dinko είπε

με κωδικό (PIN) όπως κάνει πχ η eternal ή το tag που ξεκλειδώνεις από έξω.

επαναλαμβανω την ερωτηση σε περιπτωση που δεν εγινε κατανοητο :

αρχικα με ενδιαφερει το μεσα γιατι εαν κλειδωθεις εξω απο την πορτα δεν μ'απασχολει (σαν τοποθέτη), κατσε κλειδωμενος στις 3 το πρωι.

τουλαχιστον δε θα κινδυνευεις & εγω θα κοιμαμαι ησυχος. 

εαν ομως κολλησει το ηλεκτρονικο συστημα και εισαι μεσα & ταυτοχρονα εχεις παρει φωτια, ποιος & πως θα σου ανοιξει ; 

κατανοω οτι επιθυμεις ασφαλεια αλλα δε βλεπω τον τροπο που θα γινει αυτο χωρις προβληματα.

η Saimon δεν εχει τροπο ανοιγματος περαν της αφαιρεσης της κασας ή/και της κλειδαριας.

Επεξ/σία από mclein²
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για πόρτα αλουμινίου με τρίπλεξ μέσα έξω και κλειδαριά Domus TOPGEAR 3 Σημείων γραναζωτή 35άρα, τι κύλινδρος 100cm(40-60) ενδεικνύεται ,περιοχή βορειοδυτική Πελοπόννησο!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, adsl2+ είπε

Για πόρτα αλουμινίου με τρίπλεξ μέσα έξω και κλειδαριά Domus TOPGEAR 3 Σημείων γραναζωτή 35άρα, τι κύλινδρος 100cm(40-60) ενδεικνύεται ,περιοχή βορειοδυτική Πελοπόννησο!

μεχρι ποσα χρηματα ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά τελικά έβαλε κάποιος Geminy Defender σε omega plus? Υπάρχει ένα χάος από διάφορα μοντέλα στο site τους και δεν ξέρω ο Ελληνας εδώ τι βάζει τελικά.

Υπάρχει το GEMINY Rundrosette, το V4 Basic και άλλα διάφορα. Επίσης δεν αναφέρεται πουθενά στο site της Geminy κάτι επίσημο για Omega Plus, πως το κάνει ο Έλληνας εδώ;

Σε κόστος πάντως ζητάει 400 ευρώ για αγορά και εγκατάσταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...