Προς το περιεχόμενο

Κλειδαριές και πόρτες ασφαλείας


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, HamerZ είπε

Και εγώ για αλλαγή παλιάς ξύλινης πόρτας 30ετίας
Μέγιστο ποσό τα 1100-1200€ με ΦΠΑ μέσα.
Μετά από επίσκεψη σε 6 εταιρείες καταλήξαμε σε 3: GoldenDoor, Portablock και Παπαδόπουλος Doors
1) Για Defender τυπικό Cisa Defender και σκέφτηκα να τον αλλαξω με Disec BD200
2) Για Αφαλό CISA RS3S, Portablock & Παπαδόπουλος το έχουν σαν επιλογή στην Τελική Τιμή
3) Για Κλειδαριά CISA Revolution Pro, από Portablock

Η επιλογή της κλειδαριάς έγινε μετά από διάβασμα στο παρόν και προηγούμενο θέμα.

Ένα excel αρχείο, με ότι πρόλαβα να σημειώσω στις επισκέψεις στα καταστήματα

Ποιο πιθανό είναι Portablock και Παπαδόπουλος
Σαν συνδυασμός με τις κλειδαριές και τις τιμές θα ήταν καλός να προχωρήσουμε στην αγορά ή να δούμε κάτι άλλο;

Ευχαριστώ

Πόρτα 2019_Upload.pdf 366 kB · 12 downloads

Ωραιο το excelακι αλλα εχει καποια γκριζα σημεια.

Στον παραγωγικο τυπο που αναφερεις,η κασα ειναι 2mm και οχι 1,5.Μεντεσεδες εχει δυο,οχι τρεις οπως και 15 κλειδωματα και οχι 19.

Ο Σιαμος δεν βαζει DISEC BD200 μεχρι τωρα,δεν ξερω αν αλλαξε τακτικη εκτος αν το βαλεις(αν μπορεις) μετα.

Καλη επιλογη  να εχεις!!   

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, HamerZ είπε

Και εγώ για αλλαγή παλιάς ξύλινης πόρτας 30ετίας
Μέγιστο ποσό τα 1100-1200€ με ΦΠΑ μέσα.
Μετά από επίσκεψη σε 6 εταιρείες καταλήξαμε σε 3: GoldenDoor, Portablock και Παπαδόπουλος Doors
1) Για Defender τυπικό Cisa Defender και σκέφτηκα να τον αλλαξω με Disec BD200
2) Για Αφαλό CISA RS3S, Portablock & Παπαδόπουλος το έχουν σαν επιλογή στην Τελική Τιμή
3) Για Κλειδαριά CISA Revolution Pro, από Portablock

Η επιλογή της κλειδαριάς έγινε μετά από διάβασμα στο παρόν και προηγούμενο θέμα.

Ένα excel αρχείο, με ότι πρόλαβα να σημειώσω στις επισκέψεις στα καταστήματα

Ποιο πιθανό είναι Portablock και Παπαδόπουλος
Σαν συνδυασμός με τις κλειδαριές και τις τιμές θα ήταν καλός να προχωρήσουμε στην αγορά ή να δούμε κάτι άλλο;

Ευχαριστώ

Πόρτα 2019_Upload.pdf 366 kB · 13 downloads

Ναι, να προτιμήσεις το Disec BD200. 

Το μοντέλο θωράκισης της GD, είναι πιο απλό από το ROCK και το DOORS_02. Τουλάχιστον αυτό προκύπτει από το σχετικό PDF που έχει στο site της εταιρείας. 

Στο PDF γράφεις και για το μοντέλο θωράκισης Παραγωγικός Τύπος. Ο συγκεκριμένος πορτάς, δεν βάζει defender της Disec. Μόνο Azzi Fausto. Εκτός κι αν πήγες σε άλλον πορτά που πουλάει πόρτες Siamo και όχι στα κεντρικά. Που και πάλι αμφιβάλλω αν βάζουν Disec defender. 

Οπότε μας μένουν, η ROCK της PB και η DOORS_02 του Παπαδόπουλου. Τον 2ο δεν τον έχω ακουστά. Η εικόνα που έχει στο site του, δείχνει ένα αξιόλογο μοντέλο θωράκισης. Και για κλειδαριά γράφει ότι βάζει ISEO. 

Την ROCK της PB την έχω δει και γενικά είναι καλή πόρτα. Προσωπικά μάλλον αυτή θα προτιμούσα. Αν όμως σου έκανε καλή εντύπωση ο άλλος που αναφέρεις, go for it. 

 

Σε κάθε περίπτωση, είναι καλές οι πόρτες που έχεις δει και έχεις επιλέξει καλό σετ κλειδαριάς. 

Κάποιο μέλος από το forum, μας είχε ενημερώσει (φωτό προσφοράς) πριν κάποιους μήνες, ότι η PB κατά παραγγελία σου βάζει και EVVA 4KS κύλινδρο. Αν θυμάμαι καλά ήταν περίπου στα ίδια λεφτά με τον Cisa RS3S. Ρώτησε τους. Αν τον φέρνουν, ο EVVA 4KS είναι προτιμότερος. 

Επεξ/σία από swayback
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, swayback είπε

Ναι, να προτιμήσεις το Disec BD200. 

Το μοντέλο θωράκισης της GD, είναι πιο απλό από το ROCK και το DOORS_02. Τουλάχιστον αυτό προκύπτει από το σχετικό PDF που έχει στο site της εταιρείας. 

Στο PDF γράφεις και για το μοντέλο θωράκισης Παραγωγικός Τύπος. Ο συγκεκριμένος πορτάς, δεν βάζει defender της Disec. Μόνο Azzi Fausto. Εκτός κι αν πήγες σε άλλον πορτά που πουλάει πόρτες Siamo και όχι στα κεντρικά. Που και πάλι αμφιβάλλω αν βάζουν Disec defender. 

Οπότε μας μένουν, η ROCK της PB και η DOORS_02 του Παπαδόπουλου. Τον 2ο δεν τον έχω ακουστά. Η εικόνα που έχει στο site του, δείχνει ένα αξιόλογο μοντέλο θωράκισης. Και για κλειδαριά γράφει ότι βάζει ISEO. 

Την ROCK της PB την έχω δει και γενικά είναι καλή πόρτα. Προσωπικά μάλλον αυτή θα προτιμούσα. Αν όμως σου έκανε καλή εντύπωση ο άλλος που αναφέρεις, go for it. 

Σε κάθε περίπτωση, είναι καλές οι πόρτες που έχεις δει και έχεις επιλέξει καλό σετ κλειδαριάς. 

Κάποιο μέλος από το forum, μας είχε ενημερώσει (φωτό προσφοράς) πριν κάποιους μήνες, ότι η PB κατά παραγγελία σου βάζει και EVVA 4KS κύλινδρο. Αν θυμάμαι καλά ήταν περίπου στα ίδια λεφτά με τον Cisa RS3S. Ρώτησε τους. Αν τον φέρνουν, ο EVVA 4KS είναι προτιμότερος. 

Γενικά στη pb μου είχαν πει ότι βάζουν ότι θες!

Αλλά δεν συμφέρει καθόλου.. Μου είπε ότι όλα αυτά που θα διαλέξεις θα είναι επιπλέον χρέωση πάνω στο πακέτο της πόρτας, δεν αφαιρεί το cisa defender και τον ap4s από την τιμή, γιατί έχει επενδύσει σε ένα μεγάλο στοκ και δεν τον συμφέρει να τα αφαιρεί. 

Ε και η προσφορά πήγαινε στο θεό...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, jobous είπε

Κάπως δεν μου λένε καλά τα γραφόμενα. 

πχ στην GD ενώ αναφέρεις ότι είναι με RS3S στην συνέχεια του βάζεις το έξτρα κόστος. Για την κλειδαριά και η GD έχει την CISA.

Επίσης η τιμή της PB είναι με καπλαμά ή laminate ??? Γιατί συγγνώμη αλλά 1090 € με καπλαμά και RS3S δεν μου την είχε δώσει στο μετρητοίς.......

Τέλος φαντάζομαι ότι το defender είναι την τελική τιμή ....

1) Λάθος στο αρχείο. Οι πόρτες είναι όλες Laminate λόγο αύξησης στην τιμή κατά 250-300€.

2) Το Defender το δικό τους ήταν ένα από τα φτηνότερα της CISA νομίζω, και είπα να προσθέσουμε αν δεχθούν το BD200 όταν θα ξαναπάω για τελική αγορά.

Το σημείο που έχω τίτλο Πάχος Λαμαρίνας (έτσι πρόλαβα να το σημειώσω), θα ήταν καλύτερο να πάρω της Portablock σε αντίθεση με του Παπαδόπουλου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, pintourikio είπε

Γενικά στη pb μου είχαν πει ότι βάζουν ότι θες!

Αλλά δεν συμφέρει καθόλου.. Μου είπε ότι όλα αυτά που θα διαλέξεις θα είναι επιπλέον χρέωση πάνω στο πακέτο της πόρτας, δεν αφαιρεί το cisa defender και τον ap4s από την τιμή, γιατί έχει επενδύσει σε ένα μεγάλο στοκ και δεν τον συμφέρει να τα αφαιρεί. 

Ε και η προσφορά πήγαινε στο θεό...

επειδη ειναι Cisa Partner, εχει φορτωθει αναγκαια Cisa κλειδαρια + Cisa defender + Cisa κυλινδρο.

φυσικα εχει αρκετα μεγαλο κερδος λογω εκπτωσης αλλα δε βλεπω να μετακυλιεται αυτη στον πελατη :D 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, mclein² είπε

επειδη ειναι Cisa Partner, εχει φορτωθει αναγκαια Cisa κλειδαρια + Cisa defender + Cisa κυλινδρο.

φυσικα εχει αρκετα μεγαλο κερδος λογω εκπτωσης αλλα δε βλεπω να μετακυλιεται αυτη στον πελατη :D 

Απλά γελούσα με τις τιμές όταν τις είδα... Από την τιμή της πόρτας δεν θα αφαιρούσαν μτον ap4s και το cisa defender, αλλά φυσικά δεν θα παραλαμβανα τίποτα από τα 2 σε περίπτωση που επέλεγα κάτι άλλο. Μόνο θα τα πλήρωνα.....

Screenshot_20191118-154634~2.png

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα!

Έχουμε μία ξύλινη μασίφ πόρτα, καλής ποιότητας, με δυο κλειδαριές:

  • μία απλή μ'έκαψες με αφαλό Scoprion από τα leroy merlin
  • μία μάρκας Yale, με στρογγυλό κλειδί, που υποτίθεται ότι είναι ασφαλείας.

Σκοπός είναι απλά η μεγαλύτερη σιγουριά για όταν απουσιάζουμε καθώς όταν είμαστε εδώ, έχοντας κλείσει και δύο σύρτες (πατώματος & κάσας) θεωρώ ότι θα πρέπει να κάνει κάποιος πολύ θόρυβο για να εισβάλλει στο σπίτι.

Θεωρούμε δεδομένο ότι μία ξύλινη, βαριά πόρτα, είναι εγγενώς πιο ανασφαλείς από μία πόρτα ασφαλείας; 
Είναι λογικό να εξετάζω αλλαγή της κλειδαριάς ή του αφαλού απλά ή πηγαίνω απευθείας σε μία budget πόρτα ασφαλείας;

Πόσο οικονομικές μπορούν να είναι οι διαθέσιμες λύσεις και στα δύο ενδεχόμενα;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, moumouza είπε

Καλησπέρα!

Έχουμε μία ξύλινη μασίφ πόρτα, καλής ποιότητας, με δυο κλειδαριές:

  • μία απλή μ'έκαψες με αφαλό Scoprion από τα leroy merlin
  • μία μάρκας Yale, με στρογγυλό κλειδί, που υποτίθεται ότι είναι ασφαλείας.

Σκοπός είναι απλά η μεγαλύτερη σιγουριά για όταν απουσιάζουμε καθώς όταν είμαστε εδώ, έχοντας κλείσει και δύο σύρτες (πατώματος & κάσας) θεωρώ ότι θα πρέπει να κάνει κάποιος πολύ θόρυβο για να εισβάλλει στο σπίτι.

Θεωρούμε δεδομένο ότι μία ξύλινη, βαριά πόρτα, είναι εγγενώς πιο ανασφαλείς από μία πόρτα ασφαλείας; 
Είναι λογικό να εξετάζω αλλαγή της κλειδαριάς ή του αφαλού απλά ή πηγαίνω απευθείας σε μία budget πόρτα ασφαλείας;

Πόσο οικονομικές μπορούν να είναι οι διαθέσιμες λύσεις και στα δύο ενδεχόμενα;

Και οι 2 αφαλοι είναι αρκετά αδύναμοι...

Νομίζω το να άλλαζες τον έναν κύλινδρο και να τοποθετούσες έναν άλλον (πχ. evva eps ή agb 9000 ή winkhaus ntra) και ένα defender για ξύλινες πόρτες (πχ. disec Or02 ή της securemme για ξύλινες πόρτες ή MAUER 915123).

Όλα αυτά βέβαια σε περίπτωση που η κλειδαριά σου δέχεται defender, αλλιώς χρειάζεται αλλαγή και η κλειδαριά.

Με αυτή την αλλαγή νομίζω πως θα είσαι αρκετά καλύτερα. Μετά, η άλλη επιλογή είναι η αλλαγή σε πόρτα ασφαλείας.

Καλό θα ήταν να ανεβάσεις και φωτό της πόρτας απ' έξω και από το πλάι ανοιγμένη για να σου πούμε με μεγαλύτερη ακρίβεια.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, moumouza είπε

Καλησπέρα!

Έχουμε μία ξύλινη μασίφ πόρτα, καλής ποιότητας, με δυο κλειδαριές:

  • μία απλή μ'έκαψες με αφαλό Scoprion από τα leroy merlin
  • μία μάρκας Yale, με στρογγυλό κλειδί, που υποτίθεται ότι είναι ασφαλείας.

Σκοπός είναι απλά η μεγαλύτερη σιγουριά για όταν απουσιάζουμε καθώς όταν είμαστε εδώ, έχοντας κλείσει και δύο σύρτες (πατώματος & κάσας) θεωρώ ότι θα πρέπει να κάνει κάποιος πολύ θόρυβο για να εισβάλλει στο σπίτι.

Θεωρούμε δεδομένο ότι μία ξύλινη, βαριά πόρτα, είναι εγγενώς πιο ανασφαλείς από μία πόρτα ασφαλείας; 
Είναι λογικό να εξετάζω αλλαγή της κλειδαριάς ή του αφαλού απλά ή πηγαίνω απευθείας σε μία budget πόρτα ασφαλείας;

Πόσο οικονομικές μπορούν να είναι οι διαθέσιμες λύσεις και στα δύο ενδεχόμενα;

Οι ξύλινες πορτες ειναι φτερό στον ανεμο, και να εύχεσαι να μην είσαι μεσα οταν γινει το κακο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, NikosKallithea είπε

Οι ξύλινες πορτες ειναι φτερό στον ανεμο, και να εύχεσαι να μην είσαι μεσα οταν γινει το κακο

Τόσο πολύ; Ακόμη και μασίφ πόρτα με σύρτες από μέσα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, moumouza είπε

Τόσο πολύ; Ακόμη και μασίφ πόρτα με σύρτες από μέσα;

Όλες οι πόρτες ανοίγουν, άλλες εύκολα χωρίς θόρυβο, άλλες δύσκολα με λίγο ή πολύ θόρυβο, το θέμα είναι εσύ με ποια πόρτα-κλειδαριά-κύλινδρο-σύρτες-συναγερμό-κάμερες αισθάνεσαι ασφαλής και κοιμάσαι τα βράδια ήσυχος

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ναι σύμφωνοι, απλά απορώ λίγο με τον όρο φτερό στον άνεμο. Εγώ μπορεί να μην έχω ιδέα και να νιώθω ασφαλής με τη πόρτα που έχω τώρα, γιατί δε ξέρω τίποτα από κλειδαριές κλπ.

Ειλικρινά μέχρι πριν μία εβδομάδα θεωρούσα τους αφαλούς της Scorpion καλούς.

Αν όπως είπε ο NikosKallithea οι ξύλινες πόρτες είναι φτερό στον άνεμο, τότε δεν αξίζει να επενδύσω σε καλό αφαλό και defender σε αυτή τη πόρτα, αλλά να ρίξω περισσότερα χρήματα σε μία πόρτα ασφαλείας.
Αν όμως, με έναν καλό budget αφαλό και ένα defender μία βαριά ξύλινη πόρτα γίνεται σχετικά ασφαλής, τότε θα μπορούσα να το εξετάσω σαν επιλογή.

Επεξ/σία από moumouza
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
40 λεπτά πριν, moumouza είπε

Ειλικρινά μέχρι πριν μία εβδομάδα θεωρούσα τους αφαλούς της Scorpion καλούς.

αυτο πως προέκυπτε ; λογω κοστους ; λογω σοβαροτητας του καταστηματος που τον αγορασες ; λογω τεχνικων προδιαγραφων που ειχε το κουτακι του ; 

40 λεπτά πριν, moumouza είπε

Αν όπως είπε ο NikosKallithea οι ξύλινες πόρτες είναι φτερό στον άνεμο, τότε δεν αξίζει να επενδύσω σε καλό αφαλό και defender σε αυτή τη πόρτα, αλλά να ρίξω περισσότερα χρήματα σε μία πόρτα ασφαλείας.
Αν όμως, με έναν καλό budget αφαλό και ένα defender μία βαριά ξύλινη πόρτα γίνεται σχετικά ασφαλής, τότε θα μπορούσα να το εξετάσω σαν επιλογή.

δεν υπαρχει λογος να ριξεις περισσοτερα χρηματα σε αυτη την πορτα.

εαν καποιος ειναι αποφασισμενος να ανοιξει με αυτα που ηδη υπαρχουν, οτι περισσοτερο κι αν βαλεις στο ιδιο αποτελεσμα θα καταληξεις.

γενικως εισαι σε καλο επιπεδο. θεωρω πως οταν εισαι μεσα ειναι θεμα περισσιου θρασους για καποιον ν'ανοιξει αυτη την πορτα.

οταν λειπεις μπορουν να συμβουν πολλα που ακομη και κυλινδρο & ντιφεντερ να προσθεσεις στη βαση, δε θα αλλαξει κατι δραματικά.

Επεξ/σία από mclein²
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν νομίζω ότι μπορούμε το 2019 - 20 στην Αθήνα να μιλάμε για ξύλινες πόρτες σαν κύριες πόρτες βασικής κατοικίας εκτός άμα είναι καμία ιδιαίτερη κατασκευή.  

Έχουν αποθρασυνθεί, γύφτοι, αλλοδαποί και μπουκαδόροι μην τους κάνουμε και την ζωή ακόμα πιο εύκολη  .Το κυριότερο όμως είναι να μην γινόμαστε εύκολοι στόχοι εμείς και μετά προκαλούμε από το κλεφτρόνι που θέλει να κάνει την πρώτη του διάρρηξη μέχρι τον έμπειρο επαγγελματία διαρρήκτη που "θα ρίξει μια ματιά" γιατί απλά είναι τόσο προκλητικός ο στόχος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...