Προς το περιεχόμενο

Κλειδαριές και πόρτες ασφαλείας


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, rubao είπε

Καλησπέρα σε όλους. 

Πολύ ενδιαφέρον και χρήσιμο θέμα και μπράβο στους "γνώστες" που δίνουν τα φώτα τους στους υπολοίπους.

Το θέμα είναι το εξής

Πρόσφατα νοίκιασα σπίτι το οποίο δεν έχει πόρτα ασφαλείας αλλά ξύλινη (όχι απο τις πολύ παλιές). Θα ανεβάσω φωτογραφία αν χρειαστεί.

Έχει διπλή κλειδαριά, πάνω και κάτω, και θέλω να την αλλάξω. Ρώτησα έναν γνωστό που βάζει πόρτες και μου ζήτησε 70 ευρώ. Επειδή δεν είναι και πενταροδεκάρες θα ήθελα να μου προτείνετε 

μία λύση η οποία ας είναι και πιο ακριβή για την μέγιστη δυνατή ασφάλεια. Αν είναι δυνατόν αναφέρετε περίπου πόσο μπορεί να κοστίσει αυτή η λύση.

Οι ηλεκτρονικές κλειδαριές/σύρτες και τα λοιπά αξίζουν;

Σας ευχαριστώ

δηλαδη σου φαινονται πολλα τα 70€ (που δεν ξερω ο μαστορας σου τι θα βαλει & τι εχει στο μυαλο να κανει) και σκεφτεσαι για ηλεκτρονικες κλειδαριες ;;;

καπου σας χανω αγαπητοι μου συμφορουμιτες...ορισμενες φορες....

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

10 ώρες πριν, mclein² είπε

παρε ενα hugo 3,5s στα 15€ απο χρωματοπωλειο.

τι διαστάσεις να πάρω;είδα ότι υπάρχουν σε πολλά mm και δεν ξέρω τι να ζητήσω

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, labilios είπε
10 ώρες πριν, mclein² είπε

παρε ενα hugo 3,5s στα 15€ απο χρωματοπωλειο.

τι διαστάσεις να πάρω;είδα ότι υπάρχουν σε πολλά mm και δεν ξέρω τι να ζητήσω

Αν έχεις απλή ξύλινη πόρτα λογικα θα ειναι 30-30mm. Για να είσαι σίγουρος μέτρα τον παλαιό σου. Δες εδω ενα video.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, labilios είπε
23 ώρες πριν, mclein² είπε

παρε ενα hugo 3,5s στα 15€ απο χρωματοπωλειο.

τι διαστάσεις να πάρω;είδα ότι υπάρχουν σε πολλά mm και δεν ξέρω τι να ζητήσω

παρε 28/32 γιατι το 30/30 ειναι μονο για μασιφ ξυλινες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, mclein² είπε

δηλαδη σου φαινονται πολλα τα 70€ (που δεν ξερω ο μαστορας σου τι θα βαλει & τι εχει στο μυαλο να κανει) και σκεφτεσαι για ηλεκτρονικες κλειδαριες ;;;

καπου σας χανω αγαπητοι μου συμφορουμιτες...ορισμενες φορες....

Καλημέρα. Δεν μου.φαινονται πολλά και δε ξέρω τι θα βάλει. Θα θελα να έχω όσο το δυνατόν περισσότερη ασφάλεια σε μια ξύλινη πόρτα. 

Ανεβάζω φωτό στο επόμενο ποστ.

 

 

IMG_20200221_203923-min.jpg

IMG_20200221_203926-min.jpg

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε είσοδο πολυκατοικίας υπάρχει αλουμινένια πόρτα 20ετιας με κλειδαριά που έχει 3 γλώσσες που πέφτουν κατά το κλείδωμα(μία πάνω ψηλά στη πόρτα ,μία στη μέση και μία χαμηλά)...

Το τελευταίο καιρό παρατήρησα ότι οι γλώσσες ανεβαίνουν σιγά σιγά ακόμα και αν κλειδώσω...

Τι μπορω να βάλω για να αντικαταστήσω το όλο σύστημα?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, rubao είπε

 

1582354251396..jpg

 

α. βαλε φωτο της πορτας (για επιβεβαιωση του γ) & οχι των κλειδαριων + κατεβασε τα κλειδια.

β. στη θεση του κυλινδρου βαλε καποιον με συστημα break secure ή ακομη και ατσαλινο (απο 15€ οι κινεζικοι & εως 50€ οι ατσαλινοι).

γ. στην προσθετη, βγαζεις την τυπου χρηματοκιβωτιου & βαζεις securemme 2070 + securemme defender + εναν αφαλο που αντεχει η τσεπη. αν δεν αντεχει πολυ, βαζεις τον υφισταμενο απο κατω, επανω πισω απο το defender.

Τελικο συνολο για ολα κοντα στα 100 - 130 ευρω και ο μονος τροπος ανοιγματος το σπασιμο της πορτας.

Επεξ/σία από mclein²
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, mclein² είπε

α. βαλε φωτο της πορτας (για επιβεβαιωση του γ) & οχι των κλειδαριων + κατεβασε τα κλειδια.

β. στη θεση του κυλινδρου βαλε καποιον με συστημα break secure ή ακομη και ατσαλινο (απο 15€ οι κινεζικοι & εως 50€ οι ατσαλινοι).

γ. στην προσθετη, βγαζεις την τυπου χρηματοκιβωτιου & βαζεις securemme 2070 + securemme defender + εναν αφαλο που αντεχει η τσεπη. αν δεν αντεχει πολυ, βαζεις τον υφισταμενο απο κατω, επανω πισω απο το defender.

Τελικο συνολο για ολα κοντα στα 100 - 130 ευρω και ο μονος τροπος ανοιγματος το σπασιμο της πορτας.

Σε ευχαριστώ πολύ .

Θα τα δώσω όπως τα έγραψες στον μάστορα γιατί δε χαμπαριαζω πολύ από αυτά. 

Και φωτό της πόρτας 

 

1582358633257..jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, rubao είπε

Σε ευχαριστώ πολύ .

Θα τα δώσω όπως τα έγραψες στον μάστορα γιατί δε χαμπαριαζω πολύ από αυτά. 

Και φωτό της πόρτας 

1582358633257..jpg

αν δεν τον φτανει ο χωρος για τη securemme 2070 με το defender της, να βαλει μια οποιαδηποτε αλλη διστροφη προσθετη κυλινδρου με defender.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, Petros Electron είπε

Μπορεί να ανοίξει τόσο εύκολα ενα μαγνητικό defender? 😱. ===> video <===

Είναι λίγο θέμα τύχης (και χεριού) με το MRM29 που έχει 2 μαγνητάκια. Δεν ανοίγει για πλάκα αλλά δεν είναι και "απίθανο". Γι αυτό η Disec έχει βγάλει πληθώρα μαγνητικών με 3 μαγνητάκια (MRM23, MAG3G, MG3551) αλλά και με 4 μαγνητάκια (MAG4G), τα οποία όμως κοστίζουν τουλάχιστον +50% παραπάνω από το MRM29.

Η ουσία είναι ότι ακόμα και το MRM29 προστατεύει από την πλειοψηφία που δεν έχει ιδέα. Εξάλλου έχεις και DCK από πίσω, οπότε τσάμπα αγχώνεσαι.

Επεξ/σία από swayback
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, swayback είπε

Είναι λίγο θέμα τύχης με το MRM29 που έχει 2 μαγνητάκια. Δεν ανοίγει για πλάκα αλλά δεν είναι και "απίθανο". Γι αυτό η Disec έχει βγάλει πληθώρα μαγνητικών με 3 μαγνητάκια (MRM23, MAG3G, MG3551) αλλά και με 4 μαγνητάκια (MAG4G), τα οποία όμως κοστίζουν τουλάχιστον +50% παραπάνω από το MRM29.

Η ουσία είναι ότι ακόμα και το MRM29 προστατεύει από την πλειοψηφία που δεν έχει ιδέα. Εξάλλου έχεις και DCK από πίσω, οπότε τσάμπα αγχώνεσαι.

Ευχαριστώ. Ο ιδιος τύπος ανοιγει και ενα άλλο χρησιμοποιώντας ενα decoder.Δεν έχω μαγνητικό defender, σκεπτόμουν να βαλω μια προσθετή κλειδαριά κυλίνδρου επάνω εκει που ειναι ο συρτής μερικου ανοίγματος (που άλλωστε δεν τον χρησιμοποιώ) και να έβαζα το BDK250 που εχω επανω, ενω κατω να έβαζα ενα μαγνητικό defender. Κατω θα κράταγα τον DCK και επάνω θα εβαζα εναν ποιο οικονομικό κυλινδρο, ισως τον 9000. Δεν ξερω κατα πόσο ειναι εύκολο να μπει η δεύτερη κλειδαριά και το defender στην υφισταμένη πόρτα. (μονής θωράκισης).  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
32 λεπτά πριν, Petros Electron είπε

Ευχαριστώ. Ο ιδιος τύπος ανοιγει και ενα άλλο χρησιμοποιώντας ενα decoder.Δεν έχω μαγνητικό defender, σκεπτόμουν να βαλω μια προσθετή κλειδαριά κυλίνδρου επάνω εκει που ειναι ο συρτής μερικου ανοίγματος (που άλλωστε δεν τον χρησιμοποιώ) και να έβαζα το BDK250 που εχω επανω, ενω κατω να έβαζα ενα μαγνητικό defender. Κατω θα κράταγα τον DCK και επάνω θα εβαζα εναν ποιο οικονομικό κυλινδρο, ισως τον 9000. Δεν ξερω κατα πόσο ειναι εύκολο να μπει η δεύτερη κλειδαριά και το defender στην υφισταμένη πόρτα. (μονής θωράκισης).  

Ναι, το έχω δει. Αυτό στο βίντεο είναι το MAG3G με 3 μαγνητάκια. Όπως βλέπεις, μόνο εύκολο δεν είναι να ανοίξει. Ακόμα και με εργαλείο δεν ανοίγει εύκολα.

Όσον αφορά την πρόσθετη κλειδαριά...δες ένα παράδειγμα εδώ. Βέβαια το παιδί έλυσε την πόρτα και γενικά έχει κάνει πολύ προσεκτική δουλειά. Στη θέση σου, μάλλον θα προτιμούσα καλύτερο κύλινδρο παρά προσθήκη 2ης κλειδαριάς.

Επεξ/σία από swayback
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, Petros Electron είπε

Ευχαριστώ. Ο ιδιος τύπος ανοιγει και ενα άλλο χρησιμοποιώντας ενα decoder.Δεν έχω μαγνητικό defender, σκεπτόμουν να βαλω μια προσθετή κλειδαριά κυλίνδρου επάνω εκει που ειναι ο συρτής μερικου ανοίγματος (που άλλωστε δεν τον χρησιμοποιώ) και να έβαζα το BDK250 που εχω επανω, ενω κατω να έβαζα ενα μαγνητικό defender. Κατω θα κράταγα τον DCK και επάνω θα εβαζα εναν ποιο οικονομικό κυλινδρο, ισως τον 9000. Δεν ξερω κατα πόσο ειναι εύκολο να μπει η δεύτερη κλειδαριά και το defender στην υφισταμένη πόρτα. (μονής θωράκισης).  

Εάν πρόκειται να προβείς σε αυτή την αλλαγή, εγώ θα το έκανα ως εξής: κάτω bkd250+dck ( καμία αλλαγή δλδ) και πάνω bd200+evva eps ή winkhaus ntra. Είναι πιο οικονομικό αυτό το σενάριο, τα defender μεταξύ τους είναι ολόιδια εμφανισιακά, άρα το αισθητικό αποτέλεσμα άριστο.

Αποκτάς το πλεονέκτημα των 2 κλειδαριών, χωρίς να γίνεται τόσο κουραστικό (στο άλλο σενάριο 3 κλειδώματα), σε περίπτωση που για κάποιο λόγο θες καινούρια κλειδιά το κόστος θα είναι μικρότερο (-25€ πάνω κάτω). 

Και στην τελική αν κάποιος κάτσει να ασχοληθεί με την πόρτα σου, με τις 2 κλειδαριές, μάλλον θα καθόταν αν είχες και το μαγνητικό.

3 λεπτά πριν, swayback είπε

Ναι, το έχω δει. Αυτό στο βίντεο είναι το MAG3G με 3 μαγνητάκια. Όπως βλέπεις, μόνο εύκολο δεν είναι να ανοίξει. Ακόμα και με εργαλείο δεν ανοίγει εύκολα.

Όσον αφορά την πρόσθετη κλειδαριά...δες ένα παράδειγμα εδώ. Βέβαια το παιδί έλυσε την πόρτα και γενικά έχει κάνει πολύ προσεκτική δουλειά. Στη θέση σου, μάλλον θα προτιμούσα καλύτερο κύλινδρο παρά προσθήκη 2ης κλειδαριάς.

Securemme 2070 είναι η πρόσθετη?

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...