Προς το περιεχόμενο

Κλειδαριές και πόρτες ασφαλείας


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θέλω να βάλω πόρτα ασφαλείας στο διαμέρισμά μου με μια ΚΑΛΗ κλειδαριά.
Θεωρώ πως η θωράκιση λίγο πολύ μοιάζει σε όλες τις πόρτες, και η ασφάλεια, όταν μιλάμε για πόρτα διαμερίσματος σε πολυκατοικία της Κυψέλης παίζεται κυρίως στην κλειδαριά.
Η πόρτα που μου πρότειναν (μαζί με την τοποθέτηση με τσιμέντο) είναι μεσαίας κατηγορίας έχει μονή θωράκιση 10/10 (1mm) 16 κλειδώματα, 3 νεύρα, λαμινέιτ επένδυση  και μαζί με την ΚΑΛΗ κλειδαριά που μου πρότειναν  (CISA RS3S στα 180 ευρώ) θα στοιχίσει 750.
Θεωρείται καλή κλειδαριά αυτή, (χρειάζεται να την ενισχύσω με  defender ή καταπέλτη και δεν ξέρω γω τι άλλο;) μήπως αφού κυκλοφορεί 2-3 χρόνια είναι ήδη ξεπερασμένη ή θα ξεπεραστεί σύντομα; Υπάρχει καλύτερη πρόταση κλειδαριάς έστω και κάπως πιο ακριβή;
Γενικώς πρέπει να προσέξω κάτι ιδιαίτερα είτε στην πόρτα είτε στην κλειδαριά ή πρέπει να παραγγείλω κάτι για έξτρα ασφάλεια ;
Κάθε συμβουλή ευπρόσδεκτη και ευχαριστώ εκ των προτέρων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, marka13 είπε

Θέλω να βάλω πόρτα ασφαλείας στο διαμέρισμά μου με μια ΚΑΛΗ κλειδαριά.
Θεωρώ πως η θωράκιση λίγο πολύ μοιάζει σε όλες τις πόρτες, και η ασφάλεια, όταν μιλάμε για πόρτα διαμερίσματος σε πολυκατοικία της Κυψέλης παίζεται κυρίως στην κλειδαριά.
Η πόρτα που μου πρότειναν (μαζί με την τοποθέτηση με τσιμέντο) είναι μεσαίας κατηγορίας έχει μονή θωράκιση 10/10 (1mm) 16 κλειδώματα, 3 νεύρα, λαμινέιτ επένδυση  και μαζί με την ΚΑΛΗ κλειδαριά που μου πρότειναν  (CISA RS3S στα 180 ευρώ) θα στοιχίσει 750.
Θεωρείται καλή κλειδαριά αυτή, (χρειάζεται να την ενισχύσω με  defender ή καταπέλτη και δεν ξέρω γω τι άλλο;) μήπως αφού κυκλοφορεί 2-3 χρόνια είναι ήδη ξεπερασμένη ή θα ξεπεραστεί σύντομα; Υπάρχει καλύτερη πρόταση κλειδαριάς έστω και κάπως πιο ακριβή;
Γενικώς πρέπει να προσέξω κάτι ιδιαίτερα είτε στην πόρτα είτε στην κλειδαριά ή πρέπει να παραγγείλω κάτι για έξτρα ασφάλεια ;
Κάθε συμβουλή ευπρόσδεκτη και ευχαριστώ εκ των προτέρων

Για να τα ξεκαθαρίσουμε: Cisa RS3S = κύλινδρος (αφαλός). Άλλο η κλειδαριά.

1. Καλός κύλινδρος ο CISA RS3S. Οκ και η τιμή που σου δώσανε. Ελπίζω μόνο να μην είναι πόρτα με θωράκιση των 300€ που την δίνουν 570€.
Ενημερωτικά, υπάρχουν και αρκετά καλύτεροι κύλινδροι από τον Cisa RS3S. Για παράδειγμα, Abloy Protec2 ή EVVA 4KS ή KABA experT οι οποίοι, πλυν του EVVA 4KS, κοστίζουν λιγότερο από τον Cisa RS3S και παρέχουν όλοις τους ανώτερο επίπεδο ασφαλείας. Αν δεχτούν να σου τοποθετήσουν έναν από αυτούς τους 3 που προτείνω, προτίμησε τους (με τη σειρά που τους γράφω) αντί για τον Cisa RS3S.

2. Αρχικά βεβαιώσου πως η πόρτα θα έχει γραναζωτή κλειδαριά με καταπέλτη. Ιδανικά ζήτησε τους κλειδαριά Cisa Revolution Pro. Αν δεν την έχουν/βάζουν, ας βάλουν τουλάχιστον γραναζωτή Iseo ή Cipierre που βάζουν οι περισσότεροι. Μην βάλουν Securemme ή MultiBLOCK κλειδαριά.

3. Defender είναι απαραίτητο να έχει η πόρτα. Οπωσδήποτε. Ιδανικά ζήτησε τους defender Disec Monolito ROK BD200. Αν δεν το έχουν/βάζουν τότε θα σου βάλουν ένα απλό σαν αυτά που βάζουν οι περισσότεροι.

Επεξ/σία από swayback
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, swayback είπε

 αρκετά καλύτεροι κύλινδροι από τον Cisa RS3S. Για παράδειγμα, Abloy Protec2 ή EVVA 4KS ή KABA experT οι οποίοι, πλυν του EVVA 4KS, κοστίζουν λιγότερο από τον Cisa RS3S και παρέχουν όλοις τους ανώτερο επίπεδο ασφαλείας. Αν δεχτούν να σου τοποθετήσουν έναν από αυτούς τους 3 που προτείνω, προτίμησε τους (με τη σειρά που τους γράφω) αντί για τον Cisa RS3S.

Προσπαθώ να πάρω κάτι τελευταίας γενιάς  ΓΕΡΟ / ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ και δύσκολο και να αντιγραφεί / διαρρηχθεί / καταστραφεί και να αντέξει καμιά 10ετία

33 λεπτά πριν, swayback είπε

2. Αρχικά βεβαιώσου πως η πόρτα θα έχει γραναζωτή κλειδαριά με καταπέλτη. Ιδανικά ζήτησε τους κλειδαριά Cisa Revolution Pro. Αν δεν την έχουν/βάζουν, ας βάλουν τουλάχιστον γραναζωτή Iseo ή Cipierre που βάζουν οι περισσότεροι. Μην βάλουν Securemme ή MultiBLOCK κλειδαριά.

3. Defender είναι απαραίτητο να έχει η πόρτα. Οπωσδήποτε. Ιδανικά ζήτησε τους defender Disec Monolito ROK BD200. Αν δεν το έχουν/βάζουν τότε θα σου βάλουν ένα απλό σαν αυτά που βάζουν οι περισσότεροι.

Ζήτησα καταπέλτη (δεν ήξερα πως πάει μαζί με την κλειδαριά) και μου έβαλαν χρέωση 30 ευρώ . Μπορώ σε αυτά τα λεφτά να ζητήσω να είναι η ciza revolution pro ή στοιχίζει ακριβότερα;

Defender μου είπαν θα έχει, αλλά δε μου διευκρίνησαν μοντέλο.

Η εταιρία είναι 30 χρόνια στο χώρο με παραπλήσιο (αντίστροφα) όνομα επίσης εταιρίας επώνυμης. Πρώην αντιπρόσωποι της Tesio που άλλαξε χέρια όπως μου είπαν και δεν εισάγουν πια προϊόντα της...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
36 λεπτά πριν, marka13 είπε

Ζήτησα καταπέλτη (δεν ήξερα πως πάει μαζί με την κλειδαριά) και μου έβαλαν χρέωση 30 ευρώ . Μπορώ σε αυτά τα λεφτά να ζητήσω να είναι η ciza revolution pro ή στοιχίζει ακριβότερα;

Defender μου είπαν θα έχει, αλλά δε μου διευκρίνησαν μοντέλο.

Η εταιρία είναι 30 χρόνια στο χώρο με παραπλήσιο (αντίστροφα) όνομα επίσης εταιρίας επώνυμης. Πρώην αντιπρόσωποι της Tesio που άλλαξε χέρια όπως μου είπαν και δεν εισάγουν πια προϊόντα της...

Μπλόκα. Κατάλαβα νομίζω. Ναι γνωστή είναι.

Ναι, ζήτησε τους κλειδαριά CISA REVOLUTION PRO. Αν δεν βάζουν CISA κλειδαριά, ζήτα να είναι ΓΡΑΝΑΖΩΤΗ ISEO/FIAM τουλάχιστον. Δεν γνωρίζω αν θα χρεώσουν παραπάνω από 30€. Το πολύ να δεχόμουν έως 40~50€ επιπλέον για καλύτερη κλειδαριά. Το πολύ!

Όσον αφορά το defender, αν θες ρώτα τους αν μπορούν να σου βάλουν DISEC MONOLITO ROK BD200. Αν το χρεώνουν έως 30€, αξίζει. Σε κάθε άλλη περίπτωση, άστο, ας βάλουν αυτό που βάζουν αυτοί (λογικά κάποιο απλό).

36 λεπτά πριν, marka13 είπε

Προσπαθώ να πάρω κάτι τελευταίας γενιάς  ΓΕΡΟ / ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ και δύσκολο και να αντιγραφεί / διαρρηχθεί / καταστραφεί και να αντέξει καμιά 10ετία

Γενικά είναι χλωμό έως απίθανο να σου εγγυηθεί κάποιος αντιδιαρρηκτική προστασία κυλίνδρου για τόσα χρόνια. Ακόμα και για τους κορυφαίους (Abloy Protec2, EVVA MCS, Dom Diamant, EVVA 4KS, κλπ) που δεν νομίζω έχει καταγραφεί κάποιο κρούσμα παραβίασης τους για πολλά χρόνια(πάνω από 10 χρόνια για κάποιους), θα ήταν αφελές να σου ΄δωσουμε τέτοια εγγύηση καθώς τα πράγματα εξελίσσονται γρήγορα στον τομέα αυτόν. Μπορούμε να σου πούμε, ότι το πιο πιθανό είναι πως με κάποιον από τους κορυφαίους κυλίνδρους, θα είσαι πιθανότατα οκ για μια 5ετία τουλάχιστον. Με επιφύλαξη πάντα.

Οπότε, ο CISA RS3S είναι αρκετά καλός κύλινδρος (σίγουρα όχι τελευταίας γενιάς), όμως υπάρχουν και καλύτεροι με τα ίδια λεφτά.


Αν γενικά δεις να είναι διστακτικοί και όχι τόσο ευέλικτοι στην επιλογή κλειδαριάς, κυλίνδρου και defender, ίσως είναι καλύτερα να πάρεις και από αλλού προσφορά. Σίγουρα υπάρχουν και ευέλικτοι που σου βάζουν αυτά που θα τους πεις.

Γιατί γενικά οι περισσότεροι πορτάδες στοκάρουν ποσότητες συγκεκριμένων προϊόντων, τα οποία επιλέγουν ανάλογα με τις γνώσεις τους και το συμφέρον τους, οπότε και κοιτάζουν να ξεστοκάρουν αυτά που ήδη έχουν. Τα οποία, όπως είναι λογικό, τα «σπρώχνουν» ως τα καλύτερα, ακόμα κι αν δεν είναι.

Επεξ/σία από swayback
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Patrikeas είπε

Ποιο θεωρειται καλυτερο και μεγαλυτερης αντοχης:

Α) disec mg3551

Β)mottura df301

Από αυτά τα δύο, το Mottura φαίνεται πιο ενισχυμένο. (εκτός κι αν συνδυάσεις mg3551 με diamond που δεν αξίζει)

Αλλά ναι, αν ψάχνεις το πιο ενισχυμένο μαγνητικό, πας στα 2 που είπε ο mclein. 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 7/1/2020 στις 9:08 ΠΜ, mclein² είπε

αρχικα να σε ενημερωσω οτι με τα χρηματα που διαθετεις, εαν παρεις κατι σοβαρο για τη βαση θα καταργηθει το μπλοκ επανω.

δυστυχως ο Τεσιο το μηχανισμο που τωρα τον χειριζεσαι με το πομολακι δεν επιτρεπει να τοποθετηθει στη νεα κλειδαρια.

εναλλακτικα, κατεβαινει το κοστος της βασης και βαζετε κυλινδρο και επανω.

============

Σενάρια με καταργηση του μπλοκ (συρτης) με κοστος απο 250€ εως 300€ :

Mottura Tesio + Bd200 + Agb DCK

Mottura Tesio + Bd200 + Mottura Champions Pro

Mottura Tesio + Bd200 + WinkHaus nTra

Mottura Tesio + Bd200 + Abloy Protec²

Mottura Tesio + Bd200 + Evva ICS

Mottura Tesio + Bd200 + WinkHaus xTra

============

Σενάρια με χειρισμο του μπλοκ (συρτης) με κυλινδρο μεσα/εξω, με κοστος απο 250€ εως 300€ :

Mul-T-Lock LOS Tesio + Sferik Rok x2 + Agb DCK + Agb5000s

Mul-T-Lock LOS Tesio + Sferik Rok x2 + Mottura Champions Pro + Agb5000s

Mul-T-Lock LOS Tesio + Sferik Rok x2 + Agb 9000s + Agb5000s

Mul-T-Lock LOS Tesio + Sferik Rok x2 + WinkHaus N-Tra + Agb5000s

Mul-T-Lock LOS Tesio + Sferik Rok x2 + Cisa Tekno Pro + Agb5000s

Mul-T-Lock LOS Tesio + Sferik Rok x2 + Evva EPS + Agb5000s

============

Ίσως υπαρχουν κι αλλα σεναρια που ξεχναω αλλα εγω στην πορτα μου θα εκανα μαλλον καποιο απο τα παραπανω.

εχουμε ενα μεγαλο προβλημα με τα κλειδια της omega αυτη τη στιγμη...

παρα-έγιναν ψευτικα και υπαρχουν γκρινιες οποτε εαν καποιος προτιμησει το πολυ καλο σεναριο απο θεμα ασφαλειας, να ειναι προετοιμασμενος για απαντησεις "δεν μπορω να κανω κατι για τα κλειδια - ετσι τα φτιαχνουν - χαλανε - καψτε λιγο τις ακρες για να μη βγαινει ο πυρος" και αλλα τετοια που εγω νιωθω ασχημα να τ'απανταω !

Πάντως εμείς σε καινούργια Omega έχουμε αλλάξει τον πείρο σε 2/3 κλειδιά. Και το ένα παραλίγο να χαθεί. Αστεία πράγματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, fylatos είπε

Πάντως εμείς σε καινούργια Omega έχουμε αλλάξει τον πείρο σε 2/3 κλειδιά. Και το ένα παραλίγο να χαθεί. Αστεία πράγματα.

καποιοι εχουν τεραστιο θεμα & καποιοι κανενα...

για μενα το κλειδι της omega παρα-εγινε ψευτικο ομως....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, john_petrucci7 είπε

@mclein² σ ένα ποστ έγραψες για κρούσμα σε dck? Ισχύει? Αν ναι που πως τι?? 

ιλιον. ελεγχεται. θα ενημερωσουμε στο μελλον εγω ή ο sway για το θεμα.

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, swayback είπε

Μπλόκα. Κατάλαβα νομίζω. Ναι γνωστή είναι.

Ναι, ζήτησε τους κλειδαριά CISA REVOLUTION PRO. Αν δεν βάζουν CISA κλειδαριά, ζήτα να είναι ΓΡΑΝΑΖΩΤΗ ISEO/FIAM τουλάχιστον. Δεν γνωρίζω αν θα χρεώσουν παραπάνω από 30€. Το πολύ να δεχόμουν έως 40~50€ επιπλέον για καλύτερη κλειδαριά. Το πολύ!

Όσον αφορά το defender, αν θες ρώτα τους αν μπορούν να σου βάλουν DISEC MONOLITO ROK BD200. Αν το χρεώνουν έως 30€, αξίζει. Σε κάθε άλλη περίπτωση, άστο, ας βάλουν αυτό που βάζουν αυτοί (λογικά κάποιο απλό).

 

Σωστά κατάλαβες!
Την κλειδαριά cisa δεν την ξέρουν/βάζουν.

Fiam/ Iseo με διπλό καταπέλτη θα βάλουν  (το είχα πληρώσει εξτρα 30 ευρώ) για να έχει καταπέλτη.

Defender απλό βάζουν. Και μου είπαν αν θέλω τον sferik (που είναι ο ίδιος μου είπαν με αυτόν που μου σύστησες) έχει εξτρα χρέωση 30 ευρώ.

Έχω αμφιβολία όμως αν είναι ο ίδιος... Είναι; Ή είναι ισάξιος;
Ναι, ο sferik rok o bd-200 είναι μου είπαν...  (τον monolitho όμως δεν το άκουσα)

Ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, marka13 είπε

Σωστά κατάλαβες!
Την κλειδαριά cisa δεν την ξέρουν/βάζουν.

Fiam/ Iseo με διπλό καταπέλτη θα βάλουν  (το είχα πληρώσει εξτρα 30 ευρώ) για να έχει καταπέλτη.

Defender απλό βάζουν. Και μου είπαν αν θέλω τον sferik (που είναι ο ίδιος μου είπαν με αυτόν που μου σύστησες) έχει εξτρα χρέωση 30 ευρώ.

Έχω αμφιβολία όμως αν είναι ο ίδιος... Είναι; Ή είναι ισάξιος;
Ναι, ο sferik rok o bd-200 είναι μου είπαν...  (τον monolitho όμως δεν το άκουσα)

Ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια

Sferik Rok(BDS16) και Monolito Rok(BD200), είναι διαφορετικά. Το Monolito Rok (BD200) και πιο ενισχυμένο είναι και έχει και ροζέτα ασφαλείας.

Το μόνο κοινό που έχουν, είναι το σφαιρικό σχήμα και νομίζω και το κράμα.

Η γραναζωτή Iseo/Fiam είναι οκ επιλογή. Και αν δεν θες να το ψάξεις άλλο, πες του να σου βάλει και το sferik rok και θα είσαι οκ.

Να υποθέσω πως ούτε με τους κυλίνδρους είναι ευέλικτοι, σωστά;

Επεξ/σία από swayback
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, swayback είπε

Sferik Rok(BDS16) και Monolito Rok(BD200), είναι διαφορετικά. Το Monolito Rok (BD200) και πιο ενισχυμένο είναι και έχει και ροζέτα ασφαλείας.

Το μόνο κοινό που έχουν, είναι το σφαιρικό σχήμα και νομίζω και το κράμα.

Η γραναζωτή Iseo/Fiam είναι οκ επιλογή. Και αν δεν θες να το ψάξεις άλλο, πες του να σου βάλει και το sferik rok και θα είσαι οκ.

Να υποθέσω πως ούτε με τους κυλίνδρους είναι ευέλικτοι, σωστά;

λειπει ενα καρβιδιο απο το bds16 σε σχεση με το bd200.

παραλαβη 01/2020 απο ιταλια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Χαιρετε!

Σημερα μου εγινε αποπειρα παραβιασης της πορτας και ο κλειδαρας που ηρθε μας ειπε οτι ηταν κλειδαρια της πλακας και οτι σιγουρα θα ξαναρθουν μιας και εβαλα τις φωνες και τραπηκαν σε φυγη.

Οποτε για να μην ρισκαρω κατι τετοιο αποφασισα να αλλαξω τον μηχανισμο ολοκληρο.Δεν γνωριζω καθολου απο αυτα τα πραγματα καθως και απο τι αποτελειται μια κλειδαρια.

Θα μπορουσατε σας παρακαλω να μου κανετε μια ολοκληρωμενη προταση για αλλαγη της κλειδαριας με καποια πολυ καλη εως τα 250 ευρω;

 

Επεξ/σία από alexisgav
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...