Προς το περιεχόμενο

Κλειδαριές και πόρτες ασφαλείας


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 λεπτά πριν, swayback είπε

Ναι, το έχω δει. Αυτό στο βίντεο είναι το MAG3G με 3 μαγνητάκια. Όπως βλέπεις, μόνο εύκολο δεν είναι να ανοίξει. Ακόμα και με εργαλείο δεν ανοίγει εύκολα.

Όσον αφορά την πρόσθετη κλειδαριά...δες ένα παράδειγμα εδώ. Βέβαια το παιδί έλυσε την πόρτα και γενικά έχει κάνει πολύ προσεκτική δουλειά. Στη θέση σου, μάλλον θα προτιμούσα καλύτερο κύλινδρο παρά προσθήκη 2ης κλειδαριάς.

Ευχαριστω. Ναι καπου την ειχα ξαναδει την εγκ/ση. Το προβλημα δεν είναι το λυσιμο της πορτας αυτο γινεται πολυ εύκολα. Το δύσκολο ειναι να τρυπηθεί όμορφα το πλαίσιο και η κασα εκεί που θα βγουν οι πιροι της προσθετής κλειδαριάς. Ξερουμε η προσθετή κλειδαριά που έβαλε πια είναι ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 λεπτό πριν, Petros Electron είπε

Ευχαριστω. Ναι καπου την ειχα ξαναδει την εγκ/ση. Το προβλημα δεν είναι το λυσιμο της πορτας αυτο γινεται πολυ εύκολα. Το δύσκολο ειναι να τρυπηθεί όμορφα το πλαίσιο και η κασα εκεί που θα βγουν οι πιροι της προσθετής κλειδαριάς. Ξερουμε η προσθετή κλειδαριά που έβαλε πια είναι ?

Securemme 2070.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, pintourikio είπε

Εάν πρόκειται να προβείς σε αυτή την αλλαγή, εγώ θα το έκανα ως εξής: κάτω bkd250+dck ( καμία αλλαγή δλδ) και πάνω bd200+evva eps ή winkhaus ntra. Είναι πιο οικονομικό αυτό το σενάριο, τα defender μεταξύ τους είναι ολόιδια εμφανισιακά, άρα το αισθητικό αποτέλεσμα άριστο.

Αποκτάς το πλεονέκτημα των 2 κλειδαριών, χωρίς να γίνεται τόσο κουραστικό (στο άλλο σενάριο 3 κλειδώματα), σε περίπτωση που για κάποιο λόγο θες καινούρια κλειδιά το κόστος θα είναι μικρότερο (-25€ πάνω κάτω). 

Και στην τελική αν κάποιος κάτσει να ασχοληθεί με την πόρτα σου, με τις 2 κλειδαριές, μάλλον θα καθόταν αν είχες και το μαγνητικό.

Securemme 2070 είναι η πρόσθετη?

Ευχαριστω. Το 3πλο κλείδωμα δεν θα γίνεται καθε μερα, άλλα τις περιόδους που λείπω καιρο απο το σπιτι (λογω εργασιας)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μόνο σε εμένα φαίνεται τρελή υπερβολή η δεύτερη κλειδαριά; Αν κάποιος είναι τόσο ανήσυχος βάζει το καλύτερο defender της αγοράς και έναν top κύλινδρο και είναι κομπλέ. Τι παραπάνω θα του δώσει η δεύτερη κλειδαριά;

Επεξ/σία από Alejandro
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Alejandro είπε

Μόνο σε εμένα φαίνεται τρελή υπερβολή η δεύτερη κλειδαριά; Αν κάποιος είναι τόσο ανήσυχος βάζει το καλύτερο defender της αγοράς και έναν top κύλινδρο και είναι κομπλέ. Τι παραπάνω θα του δώσει η δεύτερη κλειδαριά;

Ενδεχόμενος να ειναι και  ψυχολογικό.Κατ'εμε θα δώσει αίσθημα παραπάνω ασφάλειας και αποθάρρυνση του κλεφτή να ασχοληθεί με την πόρτα. Ενδικνειετε επισης για διαμερίσματα που μένουν κλειστά πολλές μέρες τον χρόνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, Alejandro είπε

Μόνο σε εμένα φαίνεται τρελή υπερβολή η δεύτερη κλειδαριά; Αν κάποιος είναι τόσο ανήσυχος βάζει το καλύτερο defender της αγοράς και έναν top κύλινδρο και είναι κομπλέ. Τι παραπάνω θα του δώσει η δεύτερη κλειδαριά;

Διπλάσιο χρόνο που θα απαιτηθεί στον όποιο θελησει να προσπαθήσει να μπει, άρα πιθανότατα θα τον αποτρέψει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή κάποιος θα καταφέρει να ανοίξει 4KS ή Protec2 ή ΜΤ5 κλπ πίσω από ένα BKD250, και θα κολλήσει στη 2η κλειδαριά για να μην το κάνει; 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Petros Electron είπε

Ευχαριστώ. Ο ιδιος τύπος ανοιγει και ενα άλλο χρησιμοποιώντας ενα decoder.Δεν έχω μαγνητικό defender, σκεπτόμουν να βαλω μια προσθετή κλειδαριά κυλίνδρου επάνω εκει που ειναι ο συρτής μερικου ανοίγματος (που άλλωστε δεν τον χρησιμοποιώ) και να έβαζα το BDK250 που εχω επανω, ενω κατω να έβαζα ενα μαγνητικό defender. Κατω θα κράταγα τον DCK και επάνω θα εβαζα εναν ποιο οικονομικό κυλινδρο, ισως τον 9000. Δεν ξερω κατα πόσο ειναι εύκολο να μπει η δεύτερη κλειδαριά και το defender στην υφισταμένη πόρτα. (μονής θωράκισης).  

καλα αυτος ο τυπος δειχνει οτι ανοιγει agb9000 με τροπο που ειναι αδιανοητο να συμβει περαν της τυχης...

1 ώρα πριν, Alxnks είπε

Διπλάσιο χρόνο που θα απαιτηθεί στον όποιο θελησει να προσπαθήσει να μπει, άρα πιθανότατα θα τον αποτρέψει;

διπλασιασμος του χρονου θα ηταν αν μιλαγαμε για 2η κλειδαρια θωρακισμενης πορτας + το ιδιο defender + τον ιδιο κυλινδρο με τα βασικα.

1 ώρα πριν, Alejandro είπε

Δηλαδή κάποιος θα καταφέρει να ανοίξει 4KS ή Protec2 ή ΜΤ5 κλπ πίσω από ένα BKD250, και θα κολλήσει στη 2η κλειδαριά για να μην το κάνει; 

οτι βγαζει την πορτα απο το κασωμα ευκολοτερα ας μην το συζητησουμε boss.... 😂

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
52 λεπτά πριν, mclein² είπε

καλα αυτος ο τυπος δειχνει οτι ανοιγει agb9000 με τροπο που ειναι αδιανοητο να συμβει περαν της τυχης...

διπλασιασμος του χρονου θα ηταν αν μιλαγαμε για 2η κλειδαρια θωρακισμενης πορτας + το ιδιο defender + τον ιδιο κυλινδρο με τα βασικα.

οτι βγαζει την πορτα απο το κασωμα ευκολοτερα ας μην το συζητησουμε boss.... 😂

Σε μια άδεια πολυκατοικία (βλέπε πρόσφατα αυτό που έγινε στο Χαϊδάρι), ειχαν τον χρόνο και την ευχέρεια του θορύβου για να βγάλουν τις πόρτες από τις κάσες. Σε μια πολυκατοικία με 12 διαμερίσματα κάτι τέτοιο λογικά θα ήταν αρκετά ριψοκίνδυνο. Επισης παίζει και ρόλο ο όροφος, συνήθως τα διαμερίσματα στα ισόγεια και στους πρώτους ορόφους τα χτυπάνε ποιο εύκολα γιατί είναι και ποιο κοντά η έξοδος διαφυγής. Επισης οταν η πορτα εχει μπει με τσιμέντο ενισχυμένο και μπετοβεργες μεταλλικές ηλεκτροκολλημενες  στο κασωμα, τοτε μόνο αν σπάσουν τούβλα θα μπορέσουν να την βγάλουν.

Επεξ/σία από Petros Electron
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Petros Electron είπε

Σε μια άδεια πολυκατοικία (βλέπε πρόσφατα αυτό που έγινε στο Χαϊδάρι), ειχαν τον χρόνο και την ευχέρεια του θορύβου για να βγάλουν τις πόρτες από τις κάσες. Σε μια πολυκατοικία με 12 διαμερίσματα κάτι τέτοιο λογικά θα ήταν αρκετά ριψοκίνδυνο. Επισης παίζει και ρόλο ο όροφος, συνήθως τα διαμερίσματα στα ισόγεια και στους πρώτους ορόφους τα χτυπάνε ποιο εύκολα γιατί είναι και ποιο κοντά η έξοδος διαφυγής. Επισης οταν η πορτα εχει μπει με τσιμέντο ενισχυμένο και μπετοβεργες μεταλλικές ηλεκτροκολλημενες  στο κασωμα, τοτε μόνο αν σπάσουν τούβλα θα μπορέσουν να την βγάλουν.

1-2 οροφος & 4-5-6 ειναι οι καλοι για διαρρηξεις.

επισης, οι πορτες βγαινουν απο τους μεντεσεδες και οχι ολο το κασωμα, μονο ασχετοι ριχνουν εντελως την πορτα.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, mclein² είπε

1-2 οροφος & 4-5-6 ειναι οι καλοι για διαρρηξεις.

επισης, οι πορτες βγαινουν απο τους μεντεσεδες και οχι ολο το κασωμα, μονο ασχετοι ριχνουν εντελως την πορτα.

Δηλαδη μονο ο 3ος την γλυτωνει?!! 😆😅. Οι πίροι που εχουν στο πλαι δεν ειναι για να μην βγει η πόρτα απο τους μεντεσέδες?, Σε κάτι ποιο παλιές πόρτες ασφάλειας ειχα δει οτι ειχαν και 2η κλειδαριά από την πλευρά των μεντεσέδων. Ισως για αυτόν τον λόγο. Και παλι ομως δεν θα θελει θόρυβο για να γινει κατι τετοιο ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Petros Electron είπε

Δηλαδη μονο ο 3ος την γλυτωνει?!! 😆😅. Οι πίροι που εχουν στο πλαι δεν ειναι για να μην βγει η πόρτα απο τους μεντεσέδες?, Σε κάτι ποιο παλιές πόρτες ασφάλειας ειχα δει οτι ειχαν και 2η κλειδαριά από την πλευρά των μεντεσέδων. Ισως για αυτόν τον λόγο. Και παλι ομως δεν θα θελει θόρυβο για να γινει κατι τετοιο ?

γενικα κανεις δεν τη γλιτωνει στο τελος.... 😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην δικιά μου 5οροφη πολυκατοικια χτύπησαν στον δεύτερο ένα διαμέρισμα και δύο στον τρίτο, φοβάμαι αργά ή γρήγορα μην μας ξανά προτιμήσουν τα παλληκάρια 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Violator1978 είπε

Στην δικιά μου 5οροφη πολυκατοικια χτύπησαν στον δεύτερο ένα διαμέρισμα και δύο στον τρίτο, φοβάμαι αργά ή γρήγορα μην μας ξανά προτιμήσουν τα παλληκάρια 

Εμενα στην δικη μου εχουν χρονια να ερθουν.

Την αρχή την είχαμε κάνει εμείς (στο πατρικό μου) με μια πόρτα του b***ou με 2πλη κλειδαριά omega plus και κύλινδρο.Γενικά ήταν από τις ποιοτικότερες πόρτες του, και είχε φτάσει τότε τα 1300ευρω.Μέτα σταδιακά μας ακολούθησαν όλα τα υπόλοιπα διαμερίσματα βάζοντας τα ποιο πολλά την ίδια. Ίσως και για αυτό δεν έχουμε κρούσματα. Στην δίπλα πολυκατοικία όμως αν θυμάμαι καλά πέρυσι ειχαν ανοίξει ενα διαμέρισμα στον 3ο. Απο τότε έβαλαν πόρτα ασφάλειας στην είσοδο με αυτόματο κλείδωμα, αν δεν κάνω λάθος πρέπει να είναι σου S***ou. Εμείς έχουμε στην είσοδο μια της πλάκας με αφαλό του 5ευρου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από ότι φενεται την πληρώνει ο ποιο αδύναμος κρίκος, αυτός που έχει τον ποιο εύκολο κύλινδρο, όπως είχα αναφέρει εγώ με securemme k2 πριν κάνω την αναβάθμιση ήμουν απλά τυχερός 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...