Προς το περιεχόμενο

Κλειδαριές και πόρτες ασφαλείας


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 minutes ago, so-was-Red said:

Να προσθέσω τη λέξη "καβάλα" μετά το ΓΤΠ, έτσι για να ολοκληρωθεί ο χαρακτηρισμός. Μην κάνουμε κι εμείς μισές δουλειές. 😄

Δεν θελησα να προσβαλω την πολη της Καβαλας δεν μου εφταιγε σε κατι 😋

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, mclein² είπε

3 σημειων ειτε μηχανικη - ειτε αυτοματη θα λυσει το προβλημα.

το αυτοματη μαλλον το ξεχνατε λογω κοστους κ υπολοιπης περιγραφης...

Ποια θα προτείνατε ως καλή λύση για αυτόματη;
Ακόμα κι αν ο Σκρουτζ ΜακΝτακ δεν θέλει γιατί έχει αλλεργία στη λέξη πληρωμή, τίθεται πρωτίστως θέμα ασφάλειας της οικογένειάς μου, οπότε να δω αν μπορώ να καλύψω το κόστος μόνος μου. (Κι άμα θέλω, τον κλειδώνω απ' έξω όποτε μου τη δώσει χαχα)

 

 

Επεξ/σία από so-was-Red
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 minutes ago, so-was-Red said:

Ποια θα προτείνατε ως καλή λύση για αυτόματη;
Ακόμα κι αν ο Σκρουτζ ΜακΝτακ δεν θέλει γιατί έχει αλλεργία στη λέξη πληρωμή, τίθεται πρωτίστως θέμα ασφάλειας της οικογένειάς μου, οπότε να δω αν μπορώ να καλύψω το κόστος μόνος μου. (Κι άμα θέλω, τον κλειδώνω απ' έξω όποτε μου τη δώσει χαχα)

 

 

cisa matic, θεωρω με το μοτερ της κλπ θα βγει 500 ~ 550

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, gianniskpatra είπε

καλησπέρα στην ομάδα, εξωτερική πόρτα πολυκατοικίας 3 σημείων κάποιον πολύ καλό αφαλό να προτείνετε;

Πολυ γενικό το ερωτημα φιλε μου,

H απαντηση ειναι : Aναλογα ποσοί ἔνοικοι ἤσαστε και τι χρήση γινεται στα κλειδία. Οσο ποιο πολύπλοκος ενας αφαλος, τοσο ποιο πολύπλοκα τα κλειδία του, και ἀρά ποιο ευπαθή.
Επισης το μπατζετ για καθε νεο κλειδι, πρεπει να το λαβετε υποψη σας. Πχ εμεις εχουμε CES DM που εχει κλειδια αποτυπωσεως πολυ ανθεκτικα και (σχετικα) φθηνα αντιγραφα. Ενας ἄλλος ειναι o CISA ASTRAL TEKNO PRO. Αν ειστε λιγοι ενοικοι, τοτε μπορειτε να πατε σε κατι ποιο καλο αλλα ανεβαινει και η κατηγορία στις τιμες στα αντιγραφα των κλειδιων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, Petros Electron είπε

Πολυ γενικό το ερωτημα φιλε μου,

H απαντηση ειναι : Aναλογα ποσοί ἔνοικοι ἤσαστε και τι χρήση γινεται στα κλειδία. Οσο ποιο πολύπλοκος ενας αφαλος, τοσο ποιο πολύπλοκα τα κλειδία του, και ἀρά ποιο ευπαθή.
Επισης το μπατζετ για καθε νεο κλειδι, πρεπει να το λαβετε υποψη σας. Πχ εμεις εχουμε CES DM που εχει κλειδια αποτυπωσεως πολυ ανθεκτικα και (σχετικα) φθηνα αντιγραφα. Ενας ἄλλος ειναι o CISA ASTRAL TEKNO PRO. Αν ειστε λιγοι ενοικοι, τοτε μπορειτε να πατε σε κατι ποιο καλο αλλα ανεβαινει και η κατηγορία στις τιμες στα αντιγραφα των κλειδιων.

ευχαριστώ πολύ,

ιδιόκτητη πολυκατοικία και συνολικά 7 κλειδιά. ~200Ε συνολικά με τα κλειδιά.

Επεξ/σία από gianniskpatra
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
29 λεπτά πριν, gianniskpatra είπε

ευχαριστώ πολύ,

ιδιόκτητη πολυκατοικία και συνολικά 7 κλειδιά. ~200Ε συνολικά με τα κλειδιά.

Ξέρεις την διάσταση ?. Φανταζομαι η πορτα δεν εχει defender οποτε κοιτατε σε κατι που να εχει break secure.
Ενας κυλινδρος που παντα μου αρεσε ειναι ο MAUER Red Line GM. Για τον λογο οτι έχει μπίλιες και πίσω από το ωστήριο. Γι' αυτό και το κλειδί του είναι πιο μακρύ σε σχέση με τους άλλους κυλίνδρους. Το χαρακτηριστικό αυτό τον κάνει πιο ανθεκτικό κατά του picking.
Αν πχ δεν σας ενοχλει το μακρύ κλειδί του, και η διάσταση του ὑφισταμένου ειναι 27-55 ή 31-55 τον βρίσκω ἐξαιρετικό και με πολυ καλη τιμη απο 60 ευρω με 5 κλειδια, και με ελευθερη αντιγραφη κλειδιου. Φυσικα εχει και καλυτερους.
Πχ ο AGB Scuco 9000, επισης ἀξιόλογος. Οτι διαλέξεις να ειναι "πρόσωπο" με την πορτα για να μην μπορεῖ ευκολα να σπασει με τις κλασσικές μεθοδους διαρρήξης.
EDIT: Επισης κοντα στο 200αρι Abloy p2 σε διαστάσεις με 30x45 ή 30x50 με 3 κλειδια + 4 κλειδια επιπλεον με κοστος 12 ευρω το κλειδι, αρκει να γινεται σωστη χρηση του κυλινδρου και των κλειδιων = τοπ ασφαλεια

mauer-red-line-gm-cylinder-key.jpg

Επεξ/σία από Petros Electron
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Petros Electron είπε

Aναλογα ποσοί ἔνοικοι ἤσαστε και τι χρήση γινεται στα κλειδία. Οσο ποιο πολύπλοκος ενας αφαλος, τοσο ποιο πολύπλοκα τα κλειδία του, και ἀρά ποιο ευπαθή.
Επισης το μπατζετ για καθε νεο κλειδι, πρεπει να το λαβετε υποψη σας. Πχ εμεις εχουμε CES DM που εχει κλειδια αποτυπωσεως πολυ ανθεκτικα και (σχετικα) φθηνα αντιγραφα. Ενας ἄλλος ειναι o CISA ASTRAL TEKNO PRO. Αν ειστε λιγοι ενοικοι, τοτε μπορειτε να πατε σε κατι ποιο καλο αλλα ανεβαινει και η κατηγορία στις τιμες στα αντιγραφα των κλειδιων.

Πως τα καταφέρνεις πολυτονικό και ατονικό μαζί;

  • Haha 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 hours ago, gianniskpatra said:

καλησπέρα στην ομάδα, εξωτερική πόρτα πολυκατοικίας 3 σημείων κάποιον πολύ καλό αφαλό να προτείνετε;

αλουμινοπορτα με 3 σημειων που κλειδωνει (αυτοματα ή χειροκινητα) ή που δεν κλειδωνει ποτέ ; 

μεχρι cisa astral s...κατι παραπανω δεν εχει νοημα για εισοδο...60€ ο κυλινδρος & 3€ ~ 3.5€ καθε κλειδι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
49 λεπτά πριν, mclein² είπε

αλουμινοπορτα με 3 σημειων που κλειδωνει (αυτοματα ή χειροκινητα) ή που δεν κλειδωνει ποτέ ; 

μεχρι cisa astral s...κατι παραπανω δεν εχει νοημα για εισοδο...60€ ο κυλινδρος & 3€ ~ 3.5€ καθε κλειδι...

Ναι η αληθεια ειναι πως κλειδώνει πάντα μα πάντα. (χειροκίνητα βέβαια). Άρα μέχρι cisa astral s να πάρουμε;

από ότι είδα οι επιλογές ήταν:

1. AGB Scuco 9000

2. cisa astral s

3. MAUER Red Line GM

Επεξ/σία από gianniskpatra
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 minutes ago, gianniskpatra said:

Ναι η αληθεια ειναι πως κλειδώνει πάντα μα πάντα. (χειροκίνητα βέβαια). Άρα μέχρι cisa astral s να πάρουμε;

για μενα ναι. ειναι ασφαλης - ειναι φθηνα τα κλειδια & εχει μεγαλη αντοχη σε κακοδιαχειρισμενα κλειδια.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Doubt είπε

Πως τα καταφέρνεις πολυτονικό και ατονικό μαζί;

Πρόσφατα ἔσβησα καταλαθος τον φακελο του browser μου με ἀποτέλεσμα να χασω ὅλες τις ρυθμίσεις. Τωρα εχω μπλεξει τα λεξικά αλλα που θα παει θα τα φτιαξω 🤣

3 ώρες πριν, mclein² είπε

μεχρι cisa astral s...κατι παραπανω δεν εχει νοημα για εισοδο...60€ ο κυλινδρος & 3€ ~ 3.5€ καθε κλειδι...

Αληθεια αυτο, εχω πέταλο στο μηχανάκι με τέτοιο κυλινδρο, το κλειδί ειναι 15χρ και ακομα δεν εχει χαλάσει παρολο τις φθορές που εχει!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κλειδαράς Θεσσαλονίκη προτείνει για κάτι απλό και φθηνό mauer γύρω στα 50-60 ευρώ. Όταν τον ρωτησα για καλή κλειδαριά στην νέα πόρτα που θέλω να βάλω με το εξοικονομώ, μου απάντησε Omega και Geminy. Την omega την ξέρουμε οκ. Γνώμη για geminy? Μου ανέφερε επίσης πως η πόρτα μας είναι σχετικά καλή και ίσως να μην χρειάζεται αλλαγή.. Τι λένε εδώ οι ειδικοί;

Spoiler

image.jpeg.66dbcccb0a633756d191abec7f54f2c1.jpeg

 

1712352323836.jpg

Spoiler

1712352323828.jpg.f3329fab7eb9a3d75436ea8d61ba6c3a.jpg

 

Επεξ/σία από zestikios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, zestikios είπε

Κλειδαράς Θεσσαλονίκη προτείνει για κάτι απλό και φθηνό mauer γύρω στα 50-60 ευρώ. Όταν τον ρωτησα για καλή κλειδαριά στην νέα πόρτα που θέλω να βάλω με το εξοικονομώ, μου απάντησε Omega και Geminy. Την omega την ξέρουμε οκ. Γνώμη για geminy? Μου ανέφερε επίσης πως η πόρτα μας είναι σχετικά καλή και ίσως να μην χρειάζεται αλλαγή.. Τι λένε εδώ οι ειδικοί;

  Απόκρυψη περιεχομένων

image.jpeg.66dbcccb0a633756d191abec7f54f2c1.jpeg

 

1712352323836.jpg

  Απόκρυψη περιεχομένων

1712352323828.jpg.f3329fab7eb9a3d75436ea8d61ba6c3a.jpg

 

Η πόρτα είναι η κλασσική που έχω κι εγώ του 500ρικου. Αφαλό αλλάζεις ΧΘΕΣ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 hours ago, zestikios said:

Κλειδαράς Θεσσαλονίκη προτείνει για κάτι απλό και φθηνό mauer γύρω στα 50-60 ευρώ. Όταν τον ρωτησα για καλή κλειδαριά στην νέα πόρτα που θέλω να βάλω με το εξοικονομώ, μου απάντησε Omega και Geminy. Την omega την ξέρουμε οκ. Γνώμη για geminy? Μου ανέφερε επίσης πως η πόρτα μας είναι σχετικά καλή και ίσως να μην χρειάζεται αλλαγή.. Τι λένε εδώ οι ειδικοί;

  Reveal hidden contents

image.jpeg.66dbcccb0a633756d191abec7f54f2c1.jpeg

 

1712352323836.jpg

  Reveal hidden contents

1712352323828.jpg.f3329fab7eb9a3d75436ea8d61ba6c3a.jpg

 

gemini σε αυτη την πορτα ειναι σα να λαμε "εχω λαντα, ας του βαλω λαστιχα για φερραρι"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...