Προς το περιεχόμενο

Ηλιακοί θερμοσίφωνες


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, iliakos-lakis είπε

που να πηγε αραγε  1 λιτρο σε 5 ημερες χως εμφανεις διαροες, μηπως χανει ο μανδυας και κανουμε μπανιο με αραιωμένο αντιπαγωτικο.

Αν υπήρχε διαρροή από το μποιλερ στο μανδύα όταν συμπλήρωνες το κλειστό κυλκωμα η πίεση της Eυδαπ δεν θα  άφηνε την συμπλήρωση αφενός αφετέρου θα έκανε πίδακα νερού Τώρα συμπλήρωμα κλειστού κυκλωματος κάνουμε με κρύο νερό στο μποιλερ και στις 06:00 πριν βγει ο ήλιος η με σκεπασμένο το συλλέκτη -ες από το βράδυ Συμπλήρωση Πρώτα γεμίζουμε τον τους συλλέκτες χωρίς να έχουμε συνδέσει την εισοδο τους στο μποιλερ και αφού τρέξει λίγο ενώνουμε την έξοδο τους στο μποιλερ και συνεχίζουμε αργά και βασανιστικά το γεμιασμα τοτ μποιλερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 8,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

5 ώρες πριν, iliakos-lakis είπε

ευχαριστω για το ενδιαφερον

το ξανακοιταξα σημερα το πρωι, παρολο που το γεμισε ο υδραυλικος πριν 5 μερες , του προσθεσα σιγα σιγα και απο τις δυο εισοδους κατι περισσοτερο απο 1 λιτρο υγρο.

που να πηγε αραγε  1 λιτρο σε 5 ημερες χως εμφανεις διαροες, μηπως χανει ο μανδυας και κανουμε μπανιο με αραιωμένο αντιπαγωτικο.

απο τη συμπεριφορα του αυτο που λετε δείχνει οτι κατι το εμποδιζει να κανει κυκλωμα.

βρωμα? αφου καθαριστηκαν ολα.

αερας στο κυκλωμα , αλλαχθηκε υγρο. να εχει μεινει αεροθυλακας καπου.

οντως ζεσταινει αλλα φτανει για 1-3 ατομα αναλογα με την ηλιοφανεια.

αν τελικα δεν βρεθει τι φταιει και παω για καινουργιο,

γνωριζει κανείς τι συλλεκτικη επιφανεια προς λιτρα με επιλεκτικο συλλεκτη ειναι αποδεκτη για το χειμωνα σε Αθηνα , σπιτι κατω απο ταρατσα ηλιακου.

Αν συμπληρώσες ένα λίτρο σε 5 μέρες έχεις σοβαρή διαρροή.

Είναι πάρα πολύ το ένα λίτρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γνωριζει κανείς τι συλλεκτικη επιφανεια προς λιτρα με επιλεκτικο συλλεκτη ειναι αποδεκτη για το χειμωνα σε Αθηνα , σπιτι κατω απο ταρατσα ηλιακου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, iliakos-lakis είπε

γνωριζει κανείς τι συλλεκτικη επιφανεια προς λιτρα με επιλεκτικο συλλεκτη ειναι αποδεκτη για το χειμωνα σε Αθηνα , σπιτι κατω απο ταρατσα ηλιακου.

Εάν διαβάσεις αρκετά σχόλια θα αποκομίσεις μια γνώμη ο ίδιος αρχικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, iliakos-lakis είπε

γνωριζει κανείς τι συλλεκτικη επιφανεια προς λιτρα με επιλεκτικο συλλεκτη ειναι αποδεκτη για το χειμωνα σε Αθηνα , σπιτι κατω απο ταρατσα ηλιακου.

Δεν παιζει ρολο αυτο.. Εδω εχεις τεχνικο προβλημα! Δεν μπορει να καιει στην εισοδο και στην εξοδο να ειναι κρυο!!! Αφου χανεις απο το κλειστο εμενα μου μυριζει διατρηση!!!

Εισαι πιο κοντα σε αυτο το σεναριο αφου ειναι και 15ετων!

Εχεις μετρησει την  θερμοκρασια εξοδου-βρυσης? Σου βγαζει καυτο ή απλα ειναι εντονα ζεστο δηλαδη κατω απο 50β???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΓΕΙΑ ΣΑΣ,

ΜΙΑ ΣΥΜΒΟΥΛΗ ΟΠΟΙΟΣ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΠΡΟΣΦΑΤΑ ΒΑΛΑΜΕ ΤΟ MARK 4 200 ΚΑΘΩΣ ΟΙ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΕΣ ΕΙΝΑΙ ΥΨΗΛΕΣ ΕΙΧΑ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΕΔΩ ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ ΟΤΙ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΚΕΠΑΖΩ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΕΥΚΟΛΗ ΛΥΣΗ Η ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΑΡΩ ΚΑΛΛΥΜΑ ΕΙΔΙΚΟ ΓΙΑ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ?ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΑΚΟΜΗ ΠΟΙΟ ΜΕΡΟΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΛΥΨΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΜΕΣΗ ΚΑΙ ΚΑΤΩ Η ΜΟΝΟ ΣΤΗΝ ΜΕΣΗ ΕΝΑ ΣΗΜΕΙΟ?ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ:)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, ANTONIO202 είπε

ΓΕΙΑ ΣΑΣ,

ΜΙΑ ΣΥΜΒΟΥΛΗ ΟΠΟΙΟΣ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΠΡΟΣΦΑΤΑ ΒΑΛΑΜΕ ΤΟ MARK 4 200 ΚΑΘΩΣ ΟΙ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΕΣ ΕΙΝΑΙ ΥΨΗΛΕΣ ΕΙΧΑ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΕΔΩ ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ ΟΤΙ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΚΕΠΑΖΩ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΕΥΚΟΛΗ ΛΥΣΗ Η ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΑΡΩ ΚΑΛΛΥΜΑ ΕΙΔΙΚΟ ΓΙΑ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ?ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΑΚΟΜΗ ΠΟΙΟ ΜΕΡΟΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΛΥΨΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΜΕΣΗ ΚΑΙ ΚΑΤΩ Η ΜΟΝΟ ΣΤΗΝ ΜΕΣΗ ΕΝΑ ΣΗΜΕΙΟ?ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ:)

Θα αξιοποιήσεις καλυτερα τα χρηματα που θα δωσεις αν βαλεις τεντοπανο,Θα σου ραψουν και θυλάκια για να το δενεις! Το τεντοπανο μπορει να ειναι απο ρετάλι για να σου ερθει πιο οικονομικα!

Κατι οικονομικο ειναι και ο διχτυ σκιασης με ποσοστο σκιασης-πυκνοτητα! Ειναι ελαστικο το τυλιγεις γυρω-γυρω και το δενεις. Μετα μπορεις να βαλεις και παλιες ψαθες..

Με λιγα λογια βαλε οτι θες αρκει να δημιουργησεις σκια και να ειναι οσο πιο ευκολο στην τοποθετηση-δεσιμο! Να ειναι αδιαβροχο.. γιατι εχω δει να βαζουν σεντονι!!!

Του εμποριου με 15ευρω ειναι και αυτα μπελαλίδικα στο δεσιμο και σκιζονται ευκολα..!

Καλυπτεις απο κατω προς τα πανω.. Αν εχεις 2 συλλεκτες για μενα το σωστο ειναι να καλυφθουν αναλογικα και οι 2. Εγω θεωρω ακομα πιο σωστο  στη μεση.. Με τη λογικη χτυπαει η ακτινοβολια κατω και πανω.. ετσι μοιραζεται η δυναμη της φυσικης ροης και δεν φθειρεται το κεντρο του απορροφητη που το χρειαζομαστε για το pick της αποδοσης οταν ο ηλιος ειναι νταλα τον χειμωνα!!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 9/5/2020 στις 4:20 ΜΜ, argitt είπε

Έχω ρωτήσει πριν από καιρό αλλά δν είχα κάποια απάντηση...Οι skyland τι λένε;;

20 χρονια ο skyland και συνεχιζει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν πιάσει η ζέστη για τα καλά κάλυπτω ολόκληρο το συλλέκτη με ένα παλιό σεντόνι. Περνάει λίγη ακτινοβολία και ζεσταίνει ο ηλιακός, δηλαδή με τη συνηθισμένη χρήση το νερό παίζει μεταξύ 60-70 βαθμών Ιούλιο Αύγουστο.  Δεν είναι αδιάβροχο το σεντόνι όντως, αλλά δε βλέπω γιατί είναι πρόβλημα αυτό. Αν βρέξει χει θα μουσκεψει και μετά θα στεγνώσει. 

Για το πώς σκεπάζουμε, νομίζω δεν είναι αρκετά σημαντικό για να επαναλάβουμε άλλη μια φορά τη σχετική συζήτηση. Υπάρχει μερικές σελίδες πίσω. Εγώ αν χρειαστεί να αφήσω ακάλυπτο, αφήνω το επάνω μέρος. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 ώρες πριν, vaggooss είπε

Εάν διαβάσεις αρκετά σχόλια θα αποκομίσεις μια γνώμη ο ίδιος αρχικά.

η γνωμη που αποκομισα απο άλλα σχόλια ειναι 50 λιτρα καζανιου ικανοποιουνται με μισο τμ συλλεκτη. διορθωστε με αν κάνω λαθος. που σημαινει για 200 λιτρα 2 τμ?

19 ώρες πριν, gia_nnis είπε

Δεν παιζει ρολο αυτο.. Εδω εχεις τεχνικο προβλημα! Δεν μπορει να καιει στην εισοδο και στην εξοδο να ειναι κρυο!!! Αφου χανεις απο το κλειστο εμενα μου μυριζει διατρηση!!!

Εισαι πιο κοντα σε αυτο το σεναριο αφου ειναι και 15ετων!

Εχεις μετρησει την  θερμοκρασια εξοδου-βρυσης? Σου βγαζει καυτο ή απλα ειναι εντονα ζεστο δηλαδη κατω απο 50β???

δεν εχω θερμομετρο για να μετρησω τη θερμοκρασια στην εξοδο της βρυσης. 

Η αισθηση στο χέρι για τον πρώτο απο τους τρεις που θα κανουν μπανιο ειναι πολυ καυτο, το αραιώνει μισο μισο με τη μικτικη μπαταρισ στη μέση. ο τριτος θα βαλει τη μπαταρια στο τερμα προς το ζεστό.

Επεξ/σία από iliakos-lakis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, argitt είπε

Του έχεις κάνει ποτέ σέρβις;Ποιο μοντέλο έχεις;

Εχω κανει 2 φορες 

Τωρα μοντελο δεν θυμαμαι

Ειναι νομιζω 180αρης inox με δυο πανελ

Ειναι πιο ακριβος αλλα κανεις αποσβεση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 16/5/2020 στις 10:00 ΠΜ, iliakos-lakis είπε

ευχαριστω για το ενδιαφερον

το ξανακοιταξα σημερα το πρωι, παρολο που το γεμισε ο υδραυλικος πριν 5 μερες , του προσθεσα σιγα σιγα και απο τις δυο εισοδους κατι περισσοτερο απο 1 λιτρο υγρο.

που να πηγε αραγε  1 λιτρο σε 5 ημερες χως εμφανεις διαροες, μηπως χανει ο μανδυας και κανουμε μπανιο με αραιωμένο αντιπαγωτικο.

απο τη συμπεριφορα του αυτο που λετε δείχνει οτι κατι το εμποδιζει να κανει κυκλωμα.

βρωμα? αφου καθαριστηκαν ολα.

αερας στο κυκλωμα , αλλαχθηκε υγρο. να εχει μεινει αεροθυλακας καπου.

οντως ζεσταινει αλλα φτανει για 1-3 ατομα αναλογα με την ηλιοφανεια.

αν τελικα δεν βρεθει τι φταιει και παω για καινουργιο,

γνωριζει κανείς τι συλλεκτικη επιφανεια προς λιτρα με επιλεκτικο συλλεκτη ειναι αποδεκτη για το χειμωνα σε Αθηνα , σπιτι κατω απο ταρατσα ηλιακου.

Σίγουρα έχεις διαρροή , αλλά αποκλείεται το υγρό των συλλεκτών να μπει στο νερό της ΕΥΔΑΠ, το αντίθετο σίγουρα. 

Κατ αρχήν, αφού πριν 5 μέρες έκανες σέρβις (λάθος εποχή , το σέρβις το κάνουμε τον Οκτώβρη) φώναξε τον υδραυλικό που στο έκανε , για να βρει τη διαρροή. Εάν θέλεις να ασχοληθείς μόνος σου , τότε σκεπασε τον για μια μέρα , γέμισε τον το βράδυ με σκέτο νερό, ξεσκεπασε τον ,και ανέβα την επόμενη μέρα κατά τις 1-2 , όπου θα έχει ανεβάσει μεγάλη θερμοκρασία. Τότε με ΠΡΟΣΟΧΗ να μην καείς , θα τσεκαρεις όλες τις ενώσεις , το πιθανότερο είναι ότι όταν ανεβάζει μεγάλη θερμοκρασία , το νερό ατμοποιειται και χάνεται , γι αυτό δε βρίσκεις λεκέδες στο δάπεδο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, troi.g είπε

Σίγουρα έχεις διαρροή , αλλά αποκλείεται το υγρό των συλλεκτών να μπει στο νερό της ΕΥΔΑΠ, το αντίθετο σίγουρα. 

 Αν υπάρχει τρύπα στο εσωτερικό του βαρελιού μεταξύ των δύο κυκλωμάτων, το νερό από το δίκτυο μπορεί να έχει μεγαλύτερη πιεση και να μπει στο υγρό του εσωτερικού κυκλώματος, αλλά μπορεί να  εκτοπισει μέρος του υγρού από εκεί προς το δίκτυο. Δηλαδή σε μια τέτοια περίπτωση είναι πολύ πιθανό να φτάσει το αντιπηκτικό στη βρύση. Επίσης, εάν συμβαίνει αυτό, το εσωτερικό κύκλωμα μπορεί να είναι γεμάτο, αλλά δεν κυκλοφορεί κανονικά από το συλλέκτη λόγω της μεγαλύτερης πίεσης επάνω οπότε έτσι μπορεί να εξηγηθεί η χαμηλή απόδοση. Αυτό που δεν εξηγείται όμως είναι η απώλεια του εσωτερικού κυκλώματος τελικά, οπότε και εγώ πιστεύω ότι υπάρχει διαρροή του εσωτερικού κυκλώματος (μανδύα βαρελιού ή συλλέκτες) προς το περιβάλλον.  

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, naive είπε

Όταν πιάσει η ζέστη για τα καλά κάλυπτω ολόκληρο το συλλέκτη με ένα παλιό σεντόνι. Περνάει λίγη ακτινοβολία και ζεσταίνει ο ηλιακός, δηλαδή με τη συνηθισμένη χρήση το νερό παίζει μεταξύ 60-70 βαθμών Ιούλιο Αύγουστο.  Δεν είναι αδιάβροχο το σεντόνι όντως, αλλά δε βλέπω γιατί είναι πρόβλημα αυτό. Αν βρέξει χει θα μουσκεψει και μετά θα στεγνώσει. 

Για το πώς σκεπάζουμε, νομίζω δεν είναι αρκετά σημαντικό για να επαναλάβουμε άλλη μια φορά τη σχετική συζήτηση. Υπάρχει μερικές σελίδες πίσω. Εγώ αν χρειαστεί να αφήσω ακάλυπτο, αφήνω το επάνω μέρος. 

Ναι αυτο ειναι το καλυτερο απ ολα! Να περναει μειωμενη ακτινοβολια σε ολη την επιφανεια του συλλεκτη! Εγω το ειπα αυτο με το σεντονι γιατι εχω δει καταστασεις για γελια..! Να εχουν φυγει απο την θεση τους.. να εχουν σκιστει..

6 ώρες πριν, iliakos-lakis είπε

η γνωμη που αποκομισα απο άλλα σχόλια ειναι 50 λιτρα καζανιου ικανοποιουνται με μισο τμ συλλεκτη. διορθωστε με αν κάνω λαθος. που σημαινει για 200 λιτρα 2 τμ?

δεν εχω θερμομετρο για να μετρησω τη θερμοκρασια στην εξοδο της βρυσης. 

Η αισθηση στο χέρι για τον πρώτο απο τους τρεις που θα κανουν μπανιο ειναι πολυ καυτο, το αραιώνει μισο μισο με τη μικτικη μπαταρισ στη μέση. ο τριτος θα βαλει τη μπαταρια στο τερμα προς το ζεστό.

Πως γινεται στην εξοδο να ειναι κρυο αλλα να εχεις αυτη την αποδοση???!!! Οταν επιασες την εισοδο που εκαιγε τον χτυπουσε ο ηλιος?

Για να διαπιστωσεις αν εχεις εξωτερικη διαρροη πρεπει να ανεβασει πιεσεις.. Το κλειστο θα ειναι γεματο 100% και αφου στην βρυση,σου βγαζει καυτο πας για ελεγχο την ωρα που τον χτυπαει και ο ηλιος δηλαδη μεχρι τις 15:00.  Θα χαιδεψεις με τα δαχτυλα σου ολες τις ενωσεις.. κοιτα και την βαλβιδα ασφαλειας..  Για να εισαι σιγουρος κανε τον ντεντεκτιβ για τις πρωτες 2-3 μερες! Αν δεν βρεις διαρροη αλλα και παλι ηπιε τα υγρα τοτε εχεις διατρηση! Ζωη σε μας!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...