Προς το περιεχόμενο

Ηλιακοί θερμοσίφωνες


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

59 λεπτά πριν, troi.g είπε

Αν και διαφωνώ με τη γνώμη σου δεν νομίζω να συμφωνήσουμε. Όταν τα δύο αυτά υγρά φτάσουν στο σημείο να αναμειχθούν , τότε κάπου έχει τρυπήσει η σερπαντίνα-μανδυας του κλειστού κυκλώματος , αμέσως τότε η πίεση τού δικτύου πόλης θα υπερνικήσει το κλειστό κύκλωμα , και είτε θα ανοίξει το ασφαλιστικό , είτε θα γίνει ζημιά στο συλλέκτη. Βέβαια αυτή είναι η γνώμη μου και δεν θα προσπαθήσω να σε πείσω , ο καθένας μας εδώ έχει τη γνώμη του.

Τώρα όσον αφορά την προπυλαινογλυκολη- αιθυλαινογλυκολη , προσωπικά το βρίσκω λίγο"γελοίο" , δε μπορεί όλοι να λέμε εάν ποτέ τρυπήσει το κλειστό κύκλωμα, θα εισέλθει στο νερό χρήσης , και ταυτόχρονα να βάζουμε ανοδιο μαγνησίου μεσα στο νερό χρήσης , το οποίο από τη στιγμή που έχουμε μεικτικες μπαταρίες , ειδικά τα πιτσιρίκια και οι υπερήλικες , σχεδόν ποτέ δε γυρίζουν τη μπαταρία στο τέρμα κρύο , αλλά πίνουν αρκετές φορές από τη μίξη. Αν διαβάσουμε τη ζημιά κάνει στον οργανισμό μας το ανοδιο,  τότε δε νομίζω να ασχολούμαστε για το τι υγρό θα βάζουμε στους συλλέκτες.

ΟΚ, ας συμφωνήσουμε ότι διαφωνούμε στο πρώτο.

Στο δεύτερο, καταρχάς θα συμφωνήσω ότι πίνουμε σίγουρα νερό από το θερμοσίφωνα. Προσωπικά έχω βάλει χάλκινο για να αποφύγω το ανόδιο, αλλά ότι είναι επικίνδυνο για την υγεία δεν το έχω υπόψη μου, αν έχεις κάποια σχετική πήγη παρέθεσέ τη να τη διαβάσουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 8,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, Ppd είπε

Θεωρω οτι τον ηλιακο θερμοσιφωνα, χειμωνα τον χρειαζεσαι αφου κ ενα βαρελι νερο να βαλεις το καλοκαιρι στην ταρατσα, μπανιο θα κανεις. Οταν ομως τις περισοτερες μερες του χειμωνα εισαι με την αντισταση αναμενη (εκτος αν εχει συννεφια)για μενα εχει αποτυχει η επενδυση σου. Οι κατασκευαστες ηλιακων καλα κανουν και προωθουν μικροτερα πανελ γιατι διακυβευεται η αξιοπιστια και η φημη τους οταν τρυπησει το καζανι σε 5 χρονια λογο υπερθερμανσης το καλοκαιρι. Αλλωστε υπαρχουν και συστηματα σε κεραμοσκεπες που δεν μπορουν οι ιδιοκτητες να ανεβουν να καλυψουν και αλλοι που εχουν προβληματα χοροταξικα.

Ολα εχουν το τιμημα τους. Η ανεβαινεις σκεπαζεις μια φορα τον χρονο και κανεις δουλεια σου, η κανεις αποσβεση του συστηματος σου αναλογα ποσο θα χρησιμοποιησεις το ηλεκτρικο η το πετρελαιο.

Με λιγα λογια παιρνωντας ενα οριακο συστημα, στη δυσκολη, (χειμωνας)θα σε προδοσει και παρε οτι προυποθεσεις και κριτηρια εσυ θελεις...

Έτσι όπως τα λέτε όμως όσοι δεν έχουν καμία άποψη περί ηλιακού πιστεύουν ότι δεν θα έχουν καμία απόδοση όπως αναγραφει και ο έτερος σχολιαστής ότι είναι ίσον με τίποτα.

Πράγμα που δεν ισχύει.

Και όσον αφορά το καζάνι που αναγραφεις δεν έχει καμία σχέση με έναν ηλιακό. Θα κάνεις μπάνιο τις ώρες που το βαράει ο ήλιος και καμιά ώρα μετά,αν σηκωθείς κατά τις 6 το πρωί και ειδικά οι γυναίκες δεν υπάρχει περίπτωση να κάνουν ντους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τώρα με μπερδεψατε.Ειμαι μεταξυ ηλιακου και ταχυθερμοσιφωνα και δεν ξέρω τι να επιλεξω για να έχω ζεστο νερό το χειμώνα κυρίως.Μια λέω ηλιακο για να κάνω και απόσβεση και τον χειμώνα θα αναβω αντίσταση.Μετα λέω ταχυθερμοσιφωνα για να έχω ζεστο νερο οτι ωρα θέλω και να μην εξαρταται αν σήμερα εχει ηλιο ή εχει συννεφια.Γενικα δεν ξερω τι να βάλω για να μην τη πατησω και μεινω στα κρυα του λουτρου.Περιοχή βόρεια Ελλαδα ,3 ατομα,τελευταιος οροφος.

Επεξ/σία από giorgosvet
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, naive είπε

ΟΚ, ας συμφωνήσουμε ότι διαφωνούμε στο πρώτο.

Στο δεύτερο, καταρχάς θα συμφωνήσω ότι πίνουμε σίγουρα νερό από το θερμοσίφωνα. Προσωπικά έχω βάλει χάλκινο για να αποφύγω το ανόδιο, αλλά ότι είναι επικίνδυνο για την υγεία δεν το έχω υπόψη μου, αν έχεις κάποια σχετική πήγη παρέθεσέ τη να τη διαβάσουμε.

Μ'αρεσει ότι συμφωνούμε ότι δε συμφωνούμε 😉

Τώρα όσον αφορά για το ανοδιο.https://ydravlikos.gr/giati-apagorevonte-ta-emvaptizomena-anodia-magnisiou-sta-iliaka-ke-ilektrika-thermosifona/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 λεπτά πριν, troi.g είπε

Μ'αρεσει ότι συμφωνούμε ότι δε συμφωνούμε 😉

Τώρα όσον αφορά για το ανοδιο.https://ydravlikos.gr/giati-apagorevonte-ta-emvaptizomena-anodia-magnisiou-sta-iliaka-ke-ilektrika-thermosifona/

Παραθέτω από το άρθρο το πιο κοντινό σημείο στο διαταύτα του ανοδίου:

 "Στο σημείο αυτό λοιπόν εισέρχονται οι υφιστάμενες διατάξεις περί τροφίμων που απαγορεύουν στο ίδιο αποθηκευτικό περιβάλλον του υγρού τροφίμου το εμβαπτιζόμενο, ρυπαρό και δηλητηριώδες ανόδιο μαγνησίου. "
Αυτές τις υποτιθέμενες διατάξεις τις ξέρει κανείς; ¨Οτι είναι δηλητηριώδες το ανόδιο από πού προκύπτει;
Δε νομίζω ότι μπορεί να ληφθεί σοβαρά υπόψη αυτό το άρθρο. Από το ξεκίνημά του παραδέχεται ότι είναι ατεκμηρίωτο. Πιο πολύ για πλάγια προώθηση εξωτερικού ανοδίου ή χάλκινων ηλιακών μου κάνει... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, giorgosvet είπε

Τώρα με μπερδεψατε.Ειμαι μεταξυ ηλιακου και ταχυθερμοσιφωνα και δεν ξέρω τι να επιλεξω για να έχω ζεστο νερό το χειμώνα κυρίως.Μια λέω ηλιακο για να κάνω και απόσβεση και τον χειμώνα θα αναβω αντίσταση.Μετα λέω ταχυθερμοσιφωνα για να έχω ζεστο νερο οτι ωρα θέλω και να μην εξαρταται αν σήμερα εχει ηλιο ή εχει συννεφια.Γενικα δεν ξερω τι να βάλω για να μην τη πατησω και μεινω στα κρυα του λουτρου.Περιοχή βόρεια Ελλαδα ,3 ατομα,τελευταιος οροφος.

Για μας που έχουμε αλλάξει κοντά 20 σπίτια, ήταν πίκρα όσα δεν είχαν ηλιακό!

Σε όποιο σπίτι είχαμε/έχουμε ηλιακό δεν είχαμε πρόβλημα ζεστού νερού χειμώνα/καλοκαίρι, καθώς γενικά η Ελλάδα είναι ηλιόλουστη! Ίσως κάποιους μήνες να συμβεί να υπάρχει παρατεταμένη συννεφιά, αλλά γενικά οι φορές που θα χρειαστεί να ανάψεις αντίσταση είναι λίγες.

Φέτος το χειμώνα, Θεσσαλονίκη, δεν ανάψαμε ούτε μία φορά αντίσταση και μόνο μία φορά γυρίσαμε τη βάνα στο μπόιλερ, δηλαδή ούτε πετρέλαιο δεν χρειαστήκαμε για ζεστό νερό!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, giorgosvet είπε

Τώρα με μπερδεψατε.Ειμαι μεταξυ ηλιακου και ταχυθερμοσιφωνα και δεν ξέρω τι να επιλεξω για να έχω ζεστο νερό το χειμώνα κυρίως.Μια λέω ηλιακο για να κάνω και απόσβεση και τον χειμώνα θα αναβω αντίσταση.Μετα λέω ταχυθερμοσιφωνα για να έχω ζεστο νερο οτι ωρα θέλω και να μην εξαρταται αν σήμερα εχει ηλιο ή εχει συννεφια.Γενικα δεν ξερω τι να βάλω για να μην τη πατησω και μεινω στα κρυα του λουτρου.Περιοχή βόρεια Ελλαδα ,3 ατομα,τελευταιος οροφος.

Τα υπερ του ηλιακου τα εχεις διαβασει εδω και μαλιστα τι μεγεθος να επιλεξεις και πως να τον συντηρεις σε μια καλη κατασταση ωστε να παρατεινεις τη ζωη του δηλ την επενδυση σου.

Να σου πω καποια κατα του ταχυθερμαντηρα. Εχεις ζεστο νερο σε μια μονο βρυση αντε σε ενα μπανιο. Εχεις αρκετες εναλλαγες σε ζεστο κρυο, αντι μια σταθερη θερμοκρασια νερου που δεν σε αφηνει να ευχαριστηθεις. Αν τα μπανια κρατανε αρκετη ωρα( βλεπε γυναικες) ο λογαριασμος θα χτυπαει ταβανι. Ισως να εχειΣ θεμα με τα ηλεκτρικα αν το σπιτι ειναι παλιο και μονοφασικο. 
Η μονη περιπτωση που θα το προτεινα ειναι επιπροσθετα στον ηλιακο, ωστε να ζεστανεις ενα ηδη χλιαρο νερο το χειμωνα και λιγοτερη ποσοτητα απ’ οτι ολη την ποσοτητα του ηλιακου.

αν διαστολογησεις καλα τον ηλιακο σου δεν θα εχεις θεμα ουτε το χειμωνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, giorgosvet είπε

Τώρα με μπερδεψατε.Ειμαι μεταξυ ηλιακου και ταχυθερμοσιφωνα και δεν ξέρω τι να επιλεξω για να έχω ζεστο νερό το χειμώνα κυρίως.Μια λέω ηλιακο για να κάνω και απόσβεση και τον χειμώνα θα αναβω αντίσταση.Μετα λέω ταχυθερμοσιφωνα για να έχω ζεστο νερο οτι ωρα θέλω και να μην εξαρταται αν σήμερα εχει ηλιο ή εχει συννεφια.Γενικα δεν ξερω τι να βάλω για να μην τη πατησω και μεινω στα κρυα του λουτρου.Περιοχή βόρεια Ελλαδα ,3 ατομα,τελευταιος οροφος.

Να βαλεις 200λ 3τμ και να συνδεσης και τον ηλεκτρικο σου θερμοσιφωνα! Μπορεις να βαλεις ταχυθερμαντηρα με αποσκληρυντη και να περναει το νερο του ηλιακου μεσα απο κει! Ακουγεται super οικονομια για ζεστο νερο αλλα μεγαλο το ποσο αποκτησης συν ψαξιμο για τα προιοντα που θα βαλεις..!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, SB_1957 είπε

Για μας που έχουμε αλλάξει κοντά 20 σπίτια, ήταν πίκρα όσα δεν είχαν ηλιακό!

Σε όποιο σπίτι είχαμε/έχουμε ηλιακό δεν είχαμε πρόβλημα ζεστού νερού χειμώνα/καλοκαίρι, καθώς γενικά η Ελλάδα είναι ηλιόλουστη! Ίσως κάποιους μήνες να συμβεί να υπάρχει παρατεταμένη συννεφιά, αλλά γενικά οι φορές που θα χρειαστεί να ανάψεις αντίσταση είναι λίγες.

Φέτος το χειμώνα, Θεσσαλονίκη, δεν ανάψαμε ούτε μία φορά αντίσταση και μόνο μία φορά γυρίσαμε τη βάνα στο μπόιλερ, δηλαδή ούτε πετρέλαιο δεν χρειαστήκαμε για ζεστό νερό!

Θα ηταν ενδιαφερον να μας εκανες μια μικρη περιγραφη του συστηματος που εχεις τωρα(λιτρα δοχειου, τ.μ συλλεκτη)οπως και τις αναγκες που εχεις σαν χρηστης(ατομα, οροφος)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, giorgosvet είπε

Τώρα με μπερδεψατε.Ειμαι μεταξυ ηλιακου και ταχυθερμοσιφωνα και δεν ξέρω τι να επιλεξω για να έχω ζεστο νερό το χειμώνα κυρίως.Μια λέω ηλιακο για να κάνω και απόσβεση και τον χειμώνα θα αναβω αντίσταση.Μετα λέω ταχυθερμοσιφωνα για να έχω ζεστο νερο οτι ωρα θέλω και να μην εξαρταται αν σήμερα εχει ηλιο ή εχει συννεφια.Γενικα δεν ξερω τι να βάλω για να μην τη πατησω και μεινω στα κρυα του λουτρου.Περιοχή βόρεια Ελλαδα ,3 ατομα,τελευταιος οροφος.

Πες μας λίγο φίλε.

1)Μενεις σε διαμέρισμα?

2)πόσα άτομα?

3) περιοχή κατοικίας.

4)πως είχες έως τώρα ζεστό νερό?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, vaggooss είπε

Πες μας λίγο φίλε.

1)Μενεις σε διαμέρισμα?

2)πόσα άτομα?

3) περιοχή κατοικίας.

4)πως είχες έως τώρα ζεστό νερό?

200lt με 2,7 επιλεκτικο συλλεκτη αλουμινιου με χαλκινες ραβδους για αθηνα σε διαμερισμα κατω απο τη ταρατσα για 4 ατομα πως σας φαινεται?

 

1 ώρα πριν, vaggooss είπε

Πες μας λίγο φίλε.

1)Μενεις σε διαμέρισμα?

2)πόσα άτομα?

3) περιοχή κατοικίας.

4)πως είχες έως τώρα ζεστό νερό?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, vaggooss είπε

Πες μας λίγο φίλε.

1)Μενεις σε διαμέρισμα?

2)πόσα άτομα?

3) περιοχή κατοικίας.

4)πως είχες έως τώρα ζεστό νερό?

4μελής οικογένεια με καθημερινό ντους όλοι, σε νοικιαζόμενο διαμέρισμα 6όροφης, στον 3ο όροφο και ο ηλιακός να είναι στην ταράτσα! Τόσο ζεστό νερό χειμώνα, που νομίζαμε όταν πρωτοπήγαμε ότι είχε χαλάσει ο διακόπτης στον πίνακα και είναι συνέχεια στο ρεύμα! 8 χρόνια στα Μελίσσια! Και μιλάμε για 30+ χρόνων ηλιακό!

Στο πατρικό μου, μονοκατοικία, Θεσσαλονίκη, 6 άτομα, και όπως είπα, εκτός από λίγες φορές, ακόμη και με παγωνιά το χειμώνα, αν είχε ήλιο, το νερό καυτό και δεν είναι καν συνδεμένο με το ρεύμα! Σπάνια χρειαζόταν να το γυρίσουμε στο μπόιλερ! Και αυτός ο ηλιακός, IDEAL, πάνω από 30 χρόνια και μόνο 2 φορές χρειάστηκε να προσθέσουμε υγρά!

Και τώρα σε καινούργιο σπίτι, Κεντρική Ελλάδα, 4 άτομα, σκεπάζουμε το ένα πάνελ γιατί αλλιώς πρέπει να αφήνουμε το ζεστό νερό να τρέχει γιατί δεν μπορούμε να το ξοδέψουμε! Αυτός είναι Skyland συνδεμένος με μπόιλερ!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα στην ομάδα,

Σκέφτομαι να σκεπάσω τον έναν από τους 2 συλλέκτες του ηλιακού μου για το καλοκαίρι. Το συνολικό εμβαδόν είναι 3τμ άρα θα σκεπάσω τα 1,5τμ (τον έναν από τους 2). Τι υλικό μου προτείνετε και που μπορώ να αγοράσω; Σκέφτομαι για μουσαμά αλλά δεν γνωρίζω που μπορώ να προμηθευτώ (εντός Αθηνών). Επίσης αν καταφύγω στη λύση του μουσαμά γνωρίζετε που μπορώ να φτιάξω τρύπες με μεταλική περίμετρο για να μπορώ να τον δέσω με ασφάλεια;

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

Επεξ/σία από Mzoutsos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, SB_1957 είπε

4μελής οικογένεια με καθημερινό ντους όλοι, σε νοικιαζόμενο διαμέρισμα 6όροφης, στον 3ο όροφο και ο ηλιακός να είναι στην ταράτσα! Τόσο ζεστό νερό χειμώνα, που νομίζαμε όταν πρωτοπήγαμε ότι είχε χαλάσει ο διακόπτης στον πίνακα και είναι συνέχεια στο ρεύμα! 8 χρόνια στα Μελίσσια! Και μιλάμε για 30+ χρόνων ηλιακό!

Στο πατρικό μου, μονοκατοικία, Θεσσαλονίκη, 6 άτομα, και όπως είπα, εκτός από λίγες φορές, ακόμη και με παγωνιά το χειμώνα, αν είχε ήλιο, το νερό καυτό και δεν είναι καν συνδεμένο με το ρεύμα! Σπάνια χρειαζόταν να το γυρίσουμε στο μπόιλερ! Και αυτός ο ηλιακός, IDEAL, πάνω από 30 χρόνια και μόνο 2 φορές χρειάστηκε να προσθέσουμε υγρά!

Και τώρα σε καινούργιο σπίτι, Κεντρική Ελλάδα, 4 άτομα, σκεπάζουμε το ένα πάνελ γιατί αλλιώς πρέπει να αφήνουμε το ζεστό νερό να τρέχει γιατί δεν μπορούμε να το ξοδέψουμε! Αυτός είναι Skyland συνδεμένος με μπόιλερ!

Βοηθησε μας να κατανοησουμε λιγο αλλιως δεν εχει νοημα. Για ποσα λιτρα μποιλερ μιλαμε και ποσα τετραγωνικα συλλεκτες αν ξερεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Ppd είπε

Βοηθησε μας να κατανοησουμε λιγο αλλιως δεν εχει νοημα. Για ποσα λιτρα μποιλερ μιλαμε και ποσα τετραγωνικα συλλεκτες αν ξερεις.

Στο καινούργιο σπίτι, παραθαλάσσιο, Κεντρική Ελλάδα, έχουμε μπόιλερ 200 λίτρα και 4 τ. μ. Skyland!

Στο πατρικό, πεδινό χωριό Θεσσαλονίκης, έχουμε ηλιακό 180 λίτρα με 3 τ.μ. συλλέκτες!

Επεξ/σία από SB_1957
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...