Προς το περιεχόμενο

Ηλιακοί θερμοσίφωνες


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 ώρες πριν, Legolas είπε

Καλησπεριζω, 

ειμαι σε αναζητηση ηλιακου θερμοσίφωνα περιπου μεχρι 600 ευρω, εχω βρει εναν τον 160lt Mastersol ECO Επιλεκτικός 3,0τμ αξιζει ? βλεπω καλες κριτικές .

Καλος ειναι.. απλα στα ιδια χρηματα παιρνεις τον nobel αελιος με καλυτερο απορροφητη!

Δηλαδη με αυτον οπτικα:Screenshot_2018-09-26-12-14-52-1.png.d3d0976141e060889aa1ed98bfff985c.png

Tου mastersol ειναι strip με φυλλαράκια θεωρείται οικονομικος αλλα αποδιδει απροβληματιστα:Screenshot_2018-09-26-12-15-58-1.png.136a5421ac9e425a0c8b30b4df1c988c.png

Εδω κακης ποιοτητας:Screenshot_2018-09-26-12-15-22-1.png.baec0b427be175b2f5b955927fccf150.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 8,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

4 ώρες πριν, gia_nnis είπε

Καλος ειναι.. απλα στα ιδια χρηματα παιρνεις τον nobel αελιος με καλυτερο απορροφητη!

Δηλαδη με αυτον οπτικα:Screenshot_2018-09-26-12-14-52-1.png.d3d0976141e060889aa1ed98bfff985c.png

Tου mastersol ειναι strip με φυλλαράκια θεωρείται οικονομικος αλλα αποδιδει απροβληματιστα:Screenshot_2018-09-26-12-15-58-1.png.136a5421ac9e425a0c8b30b4df1c988c.png

Εδω κακης ποιοτητας:Screenshot_2018-09-26-12-15-22-1.png.baec0b427be175b2f5b955927fccf150.png

αυτος ο τελευταιος κακης ποιοτητας που λες απο που ειναι 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, Legolas είπε

Καλησπεριζω, 

ειμαι σε αναζητηση ηλιακου θερμοσίφωνα περιπου μεχρι 600 ευρω, εχω βρει εναν τον 160lt Mastersol ECO Επιλεκτικός 3,0τμ αξιζει ? βλεπω καλες κριτικές .

Έχει προσφορά στα 480 ευρώ με 3 τμ η εταιρεία panthermica.

Πάρτο με κλειστά μάτια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειδα κι εγω αυτη τη προσφορα αλλα δεν εχω προσβαση στη σκεπη για να καλυπτω το 1 πανελ το καλοκαιρι,αν  μενει ακαλυπτος θα υπαρχει προβλημα υπερθερμανσης; θα παθει ζημια;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, giorgosvet είπε

Ειδα κι εγω αυτη τη προσφορα αλλα δεν εχω προσβαση στη σκεπη για να καλυπτω το 1 πανελ το καλοκαιρι,αν  μενει ακαλυπτος θα υπαρχει προβλημα υπερθερμανσης; θα παθει ζημια;

Ναι σε βάθος χρόνου.

Πάρε με μια πλάκα.

Αν και εξαρτάται από πολλά.

Που μένεις πόσα άτομα είστε τι όροφο κλπ.

Αλλά εάν δεν μπορείς να σκεπάσεις σίγουρα υπάρχει καταπόνηση.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Legolas είπε

αυτος ο τελευταιος κακης ποιοτητας που λες απο που ειναι 

Δεν θελω να πω.. Ειναι απο no name  και η μαρκα δεν εχει αναφερθει εδω στο φορουμ..

Επισης ο πιο αξιοπιστος συλλεκτης μεχρι στιγμης ειναι αυτος με το ενιαιο πρεσαριστο κασωμα:1563862634_--navi-plus-si20.jpg.48be941d1aa5a05c49f46bf3a91f5517.jpg

Εχει καλυτερη μονωση και δεν θα δεις το φαινομενο εσωτερικης υγρασιας..! Βγαζει και η mastersol! Αυτος ο συλλεκτης θα σε βγαλει και για 2ο μποιλερ!!! Για μενα αξιζει να δωσεις παραπανω χρηματα για τους συλλεκτες.Ειναι επενδυση!!! Αν εισαι τυπικος στο σκεπασμα και ο απλος θα κρατησει για αρκετα χρονια..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχω ρωτήσει πριν από καιρό αλλά δν είχα κάποια απάντηση...Οι skyland τι λένε;;

Επεξ/σία από argitt
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά από 5 χρόνια έκανα το πρώτο σερβίς στον ηλιακό του πατέρα μ.

Ειναι160/3 μέτρα συλλέκτες. Η χρήση είναι από 2 άτομα και πάντα από Μάιο μέχρι Οκτώβριο σκεπασμένος ο ένας συλλέκτης.

Το ανοδιο ήταν σχεδόν άθικτο και από άλατα γεμίσαμε ένα μπολ τον 5 λιτρων.

Πιστεύω ρόλο σε αυτό έπαιξε ότι καλυβουμε τον ένα συλλέκτη και δεν ανέβαζε υψηλές θερμοκρασιες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, vaggooss είπε

Μετά από 5 χρόνια έκανα το πρώτο σερβίς στον ηλιακό του πατέρα μ.

Ειναι160/3 μέτρα συλλέκτες. Η χρήση είναι από 2 άτομα και πάντα από Μάιο μέχρι Οκτώβριο σκεπασμένος ο ένας συλλέκτης.

Το ανοδιο ήταν σχεδόν άθικτο και από άλατα γεμίσαμε ένα μπολ τον 5 λιτρων.

Πιστεύω ρόλο σε αυτό έπαιξε ότι καλυβουμε τον ένα συλλέκτη και δεν ανέβαζε υψηλές θερμοκρασιες.

Δεν ειναι μονο ενας παραγοντας..  Χρηση,νερο υδρευσης,θερμοκρασιες και ποσο συχνα αναβει η αντισταση..

Το δεν ανεβαζει το βλεπεις απο το συμπληρωμα του κλειστου!  Εχω παραδειγμα κατοχος ηλιακου εκανε service μετα απο 8 χρονια και απο το κλειστο δεν ειχε χασει καθολου!!! Και αυτος σκεπασμα και για τα χρονια που τον εχει σχετικα μικρη χρηση..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, gia_nnis είπε

Δεν ειναι μονο ενας παραγοντας..  Χρηση,νερο υδρευσης,θερμοκρασιες και ποσο συχνα αναβει η αντισταση..

Το δεν ανεβαζει το βλεπεις απο το συμπληρωμα του κλειστου!  Εχω παραδειγμα κατοχος ηλιακου εκανε service μετα απο 8 χρονια και απο το κλειστο δεν ειχε χασει καθολου!!! Και αυτος σκεπασμα και για τα χρονια που τον εχει σχετικα μικρη χρηση..

Η αντίσταση δεν ανάβει ποτέ.

Συμπλήρωμα δεν χρειάστηκε ποτέ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, vaggooss είπε

Όχι τον χειμώνα όταν έχει συννεφιά τραβάνε από το μποιλερ του καυστήρα.

Αυτό που μου έκανε εντύπωση ήταν το ανοδιο που ήταν σχεδόν άθικτο γιατί θεωρούσα ότι εφόσον λένε οτι κάθε 2 χρόνια θέλει αλλαγή πίστευα ότι δεν θα είχε μείνει τίποτα.

Αλλά παιδιά σκέπασμα οπωσδήποτε γιατί ο γείτονάς έχει την ίδια μάρκα με 4 μέτρα συλλέκτες 6μελη οικογένεια και τα τελευταία 5 χρόνια που είχαν μείνει μόνο οι 2 γονείς και δεν τον σκέπαζε τρύπησε το καζάνι.

Θεωρώ ότι είναι καθαρά λόγω υπερθέρμανσης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, vaggooss είπε

Αυτό που μου έκανε εντύπωση ήταν το ανοδιο που ήταν σχεδόν άθικτο γιατί θεωρούσα ότι εφόσον λένε οτι κάθε 2 χρόνια θέλει αλλαγή πίστευα ότι δεν θα είχε μείνει τίποτα.

Αλλά παιδιά σκέπασμα οπωσδήποτε γιατί ο γείτονάς έχει την ίδια μάρκα με 4 μέτρα συλλέκτες 6μελη οικογένεια και τα τελευταία 5 χρόνια που είχαν μείνει μόνο οι 2 γονείς και δεν τον σκέπαζε τρύπησε το καζάνι.

Θεωρώ ότι είναι καθαρά λόγω υπερθέρμανσης.

Εγω αυτο πρεσβευω τοσο καιρο εδω μεσα..!!!  Αν ξερουμε να προστατευουμε τον ηλιακο απο την υπερθερμανση δεν θα χρειαζεται συμπληρωμα ουτε και service για τα επομενα τουλαχιστον 7 χρονια!!!!(Νερο Αττικης)  Δεν ειναι τυχαιο απο κατοχους ηλιακων να ακολουθουν κανονικα τα service και συνηθως μεχρι την 7ετια να βγαζουν προβλημα!!!  Με οσους επαγγελματιες του αντικειμενου εχω μιλησει κανεις δεν θελει να το παραδεχτει..! Μαλιστα θυμαμαι ενας που μου ειχε πει φιλαρακο τσαμπα παιδευεσαι γι αυτο υπαρχουν οι βαλβιδες ασφαλειας και το ανοδιο! και οτι απο το σκεπασμα δεν το προστατευω αν δεν γινεται το προβλεπομενο service!!! Απο τοτε μεχρι τωρα κοντευει τα 10 χρονια και ο ηλιακος δουλευει αψογα με τσαμπα service απο το σκεπασμα!!! Αποδεδειγμένα η συμβουλη του εκρυβε ιδιοτέλεια..!!!   ΥΓ. Δεν χρησιμοποιείται η αντισταση!

Στην αγορα δεν αναφερουν καν το μερικο σκεπασμα.. Μονο ολικο σε περιπτωση μη χρησης του! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μόνο θετικό του δικού μου (του ιδιοκτήτη βασικά) κακού ηλιακού, με τον ~1.8μ² συλλέκτη.

Ακόμα και το καλοκαίρι, δε μένει και πολύ ζεστό νερό για την επόμενη μέρα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...