Προς το περιεχόμενο

Ηλιακοί θερμοσίφωνες


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

28 λεπτά πριν, tolisrx8 είπε

παιδια καλησπερα,

Εχω τον ηλιακο Helioakmi Megasun E200lt/4.2m² και θελω να τοποθετησω καλυμμα.

Επειδη καθε πλακα ειναι 2,10 μ2 σκεφτομαι το εξης

 https://www.dias-shop.gr/p/380/Κάλυμμα-ηλιακού-θερμοσίφωνα-105X200cm-solar-panel-cover

Εχετε να προτεινετε κατι καλυτερο?

Πως ειναι απο αποδοση, εισαι ευχαριστημενος; ρωταω γιατι κι εγω γι αυτον εχω παρει προσφορα και θα τον βαλω τον αλλο μηνα! Ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 8,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, energy52 είπε

Πως ειναι απο αποδοση, εισαι ευχαριστημενος; ρωταω γιατι κι εγω γι αυτον εχω παρει προσφορα και θα τον βαλω τον αλλο μηνα! Ευχαριστω!

10 ημερες τον εχω.

Την προηγουμενη εβδομαδα που ειχε καθημερινα βροχες(ηλιοφανεια 9 με 2 το μεσημερι με κατα διαστηματα συνεφια ειχε ολη την ημερα ζεστο-καυτο νερο ακομα και μετα απο 2-3 μπανια)

Τωρα που εφταξε ο καιρος φοβαμαι τις θερμοκρασιες,για αυτο και θελω να παρω καλυμμα.

 

Επεξ/σία από tolisrx8
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα στο φόρουμ! 

Θέλω να βάλω η/Θ στο σπίτι μου (είμαστε 3 άτομα) και θα ήθελα να ρωτήσω τι κατανάλωση ρεύματος έχει (διπλής ενέργειας). 

Υπάρχει ήδη στο σπίτι ηλεκτρικός θερμοσίφωνας 80lt.

Ποια θα ήταν η πιο συμφέρουσα λύση? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, sacarelis22 είπε

Καλησπέρα στο φόρουμ! 

Θέλω να βάλω η/Θ στο σπίτι μου (είμαστε 3 άτομα) και θα ήθελα να ρωτήσω τι κατανάλωση ρεύματος έχει (διπλής ενέργειας). 

Υπάρχει ήδη στο σπίτι ηλεκτρικός θερμοσίφωνας 80lt.

Ποια θα ήταν η πιο συμφέρουσα λύση? 

Πρώτον και σημαντικοτερον είναι ότι πρέπει να βάλεις ηλιακό θερμοσίφωνα γιατί ζούμε σε μια χώρα όπου έχουμε άπλετο ήλιο.

Τις μέρες που δεν θα έχεις νερό από τον ηλιακό θα ανάβεις των εσωτερικό θερμοσίφωνα σου των 80 λίτρων.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, πάνοσ2 είπε

Ο ηλιακός θερμοσίφωνας είναι η ιδανικότερη λύση για την εξοικονόμηση ενέργειας.

Δεν ειναι μόνο αυτο, και δεν πρόκειται απλά για εξοικονόμηση ενέργειας αλλα για δωρεάν ενέργεια, αυτονομία κλπ, πέραν αυτού είναι που γυρίζεις σπίτι και μπαίνεις με την μια στο μπάνιο, αξία ανεκτίμητη.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω θέμα με την κλίση του ηλιακού.

Πρόκειται να τοποθετηθεί σε κεκλιμένη πλάκα (δυριχτη τσιμεντένια στέγη) που έχει κλίση προς νότο 15 μοίρες. Μικρή κλίση σε σχέση με τις κεραμοσκεπές. οπότε μάλλον δεν με βολεύει  η βάση κεραμοσκεπής.

Η χρήση δεν θα είναι ίσως τακτική (αγροικία) αλλά δεν έχω και όρεξη να ανεβοκατεβαίνω στην οροφή για να σκεπάζω...

Με ενδιαφέρει κυρίως η απόδοση τον χειμώνα διότι το καλοκαίρι ετσι κι αλλιώς βράζει το νερό. Σκέφτομαι λοιπόν να έχω τελική κλίση πάνω από 55 μοίρες (είμαι σε γεωγραφικό πλάτος 38 περίπου) ώστε να εξασφαλίσω την καλή χειμερινή απόδοση αλλά και να μην βράζει το καλοκαίρι αν μείνει ξεσκέπαστο! 

Είναι σωστή η σκέψη μου; Αν ναι, πως θα καταφέρω τις πολλές μοίρες με τις βάσεις που κυκλοφορούν; Ρώτησα έναν υδραυλικό που μου είπε ότι δεν γίνεται να βάλω απλή βάση των 45 μοιρών στην κλίση που έχω διότι δεν θα κάθεται σωστά το μποιλερ στη βάση του. 

Εναλλακτικά θα μπορούσα να τα τοποθετήσω στο έδαφος αλλά και πάλι θα πρέπει να βρω άκρη με την κλίση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους.

Θα ήθελα να μοιραστώ μια ακόμη εμπειρία με τους συμforumιτες. Έφυγα πριν 20 μέρες για διακοπές και σκέπασα την πλάκα του ηλιακού με πανί σκίασης ΔΙΠΛΟ  (90% σκίασης) και από μέσα στην μισή πλάκα και φελιζολ.

Έμεινε ασκεπαστο μόνο ένα 10% και όταν γύρισα είχε φουλ ζεστό νερό και χωρίς να έχω ξεσκεπάσει ακόμα μετά από 3 μέρες δεν έχω καταφέρει να τον αδειάσω,χρήση μόνο από ένα άτομο.

Το ανέφερα για να καταλάβουμε πόσο σημαντικό είναι το κάλυμμα του συλλεκτη-ων.

150 λίτρα με πλάκα 1.30 οπότε φανταστείτε τι γίνεται με παραπάνω μέτρα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, vaggooss είπε

Καλησπέρα σε όλους.

Θα ήθελα να μοιραστώ μια ακόμη εμπειρία με τους συμforumιτες. Έφυγα πριν 20 μέρες για διακοπές και σκέπασα την πλάκα του ηλιακού με πανί σκίασης ΔΙΠΛΟ  (90% σκίασης) και από μέσα στην μισή πλάκα και φελιζολ.

Έμεινε ασκεπαστο μόνο ένα 10% και όταν γύρισα είχε φουλ ζεστό νερό και χωρίς να έχω ξεσκεπάσει ακόμα μετά από 3 μέρες δεν έχω καταφέρει να τον αδειάσω,χρήση μόνο από ένα άτομο.

Το ανέφερα για να καταλάβουμε πόσο σημαντικό είναι το κάλυμμα του συλλεκτη-ων.

150 λίτρα με πλάκα 1.30 οπότε φανταστείτε τι γίνεται με παραπάνω μέτρα.

Εγω δεν τον σκεπάζω ποτε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, NikosKallithea είπε

Εγω δεν τον σκεπάζω ποτε

ΜΕΓΑ ΛΑΘΟΣ για μένα.

Και τώρα καταλαβαίνω γιατί 2 θείοι μου με την ίδια επώνυμη μάρκα οι οποίοι λειπαν πολλές μέρες τα καλοκαίρια τον πετάξανε στα 11 χρόνια και θεωρούσαν ότι ήταν μάπα οι ηλιακοί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, vaggooss είπε

ΜΕΓΑ ΛΑΘΟΣ για μένα.

Και τώρα καταλαβαίνω γιατί 2 θείοι μου με την ίδια επώνυμη μάρκα οι οποίοι λειπαν πολλές μέρες τα καλοκαίρια τον πετάξανε στα 11 χρόνια και θεωρούσαν ότι ήταν μάπα οι ηλιακοί.

οκ αλλα σιγα μην κανω τον καουμπου για τον ηλιακο αν χαλασει αλλος

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, θα ήθελα την γνώμη σας για τοποθέτηση ηλιακού (διπλής ενέργειας) σε ταράτσα μονοκατοικίας (χρήση από Μάη έως Σεπτέμβρη και ΣΚ υπόλοιπο έτος, 4 άτομα).

Σύμφωνα με αυτά που διάβασα στο φόρουμ, χρειαζόμαστε 160 λίτρα και το δυνατόν μεγαλύτερο συλλέκτη.

Βρήκα αυτό το μοντέλο (https://www.sol-violaris.com/product/iliakos-thermosifonas-160lt-2-5-glass-sol-violaris-energypro-diplhs-energeias/) στα 489 ευρώ (με όλα τα παρελκόμενα για τοποθέτηση) + μεταφορικά, με εγγύηση 10 χρόνια στο μποιλερ και 15 στον συλλέκτη (απαραίτητη όπως μου είπαν στο τηλέφωνο, η συντήρηση κάθε 2 χρόνια).

Έχει αρκετά καλά σχόλια στο Σκρουτζ, γνωρίζετε κάποιο μείον;

Τέλος, η χρήση ανοδίου μπορεί να αντικατασταθεί από φίλτρο στο δίκτυο (το νερό στη περιοχή έχει πολλά άλατα, λόγω γεωτρήσεων);

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, gas_83 είπε

Καλησπέρα, θα ήθελα την γνώμη σας για τοποθέτηση ηλιακού (διπλής ενέργειας) σε ταράτσα μονοκατοικίας (χρήση από Μάη έως Σεπτέμβρη και ΣΚ υπόλοιπο έτος, 4 άτομα).

Σύμφωνα με αυτά που διάβασα στο φόρουμ, χρειαζόμαστε 160 λίτρα και το δυνατόν μεγαλύτερο συλλέκτη.

Βρήκα αυτό το μοντέλο (https://www.sol-violaris.com/product/iliakos-thermosifonas-160lt-2-5-glass-sol-violaris-energypro-diplhs-energeias/) στα 489 ευρώ (με όλα τα παρελκόμενα για τοποθέτηση) + μεταφορικά, με εγγύηση 10 χρόνια στο μποιλερ και 15 στον συλλέκτη (απαραίτητη όπως μου είπαν στο τηλέφωνο, η συντήρηση κάθε 2 χρόνια).

Έχει αρκετά καλά σχόλια στο Σκρουτζ, γνωρίζετε κάποιο μείον;

Τέλος, η χρήση ανοδίου μπορεί να αντικατασταθεί από φίλτρο στο δίκτυο (το νερό στη περιοχή έχει πολλά άλατα, λόγω γεωτρήσεων);

Εγω προτεινω 200λ 2.5τμ! Γιατι εχει δυνατο ηλιο και μετα τον Σεπτεμβρη! Η αξιοπιστια του ηλιακου μειωνεται οταν συστηματικα το πρωι εχει καυτο νερο(65+βαθμους) και τον ξαναχτυπαει ο ηλιος! Να σου δωσω να καταλαβεις στα 200λ 2.5τμ χρηση ΣΚ για μετα τον Σεπτεμβρη θα χρειαζεται μερικο σκεπασμα!

Φιλτρο βαλε μονο καλο θα κανεις! Το ανοδιο δεν ειναι ακριβο 4-7ευρω. Ετσι κι αλλιως στο κοστος της συντήρησης συμπεριλαμβανεται και το ανοδιο.

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...