Προς το περιεχόμενο

Ηλιακοί θερμοσίφωνες


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 8,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, PLACEBO_89 είπε

Εγω προτεινω 200λ 2.5τμ! Γιατι εχει δυνατο ηλιο και μετα τον Σεπτεμβρη! Η αξιοπιστια του ηλιακου μειωνεται οταν συστηματικα το πρωι εχει καυτο νερο(65+βαθμους) και τον ξαναχτυπαει ο ηλιος! Να σου δωσω να καταλαβεις στα 200λ 2.5τμ χρηση ΣΚ για μετα τον Σεπτεμβρη θα χρειαζεται μερικο σκεπασμα!

Φιλτρο βαλε μονο καλο θα κανεις! Το ανοδιο δεν ειναι ακριβο 4-7ευρω. Ετσι κι αλλιως στο κοστος της συντήρησης συμπεριλαμβανεται και το 

 

20 ώρες πριν, gas_83 είπε

Καλησπέρα, θα ήθελα την γνώμη σας για τοποθέτηση ηλιακού (διπλής ενέργειας) σε ταράτσα μονοκατοικίας (χρήση από Μάη έως Σεπτέμβρη και ΣΚ υπόλοιπο έτος, 4 άτομα).

Σύμφωνα με αυτά που διάβασα στο φόρουμ, χρειαζόμαστε 160 λίτρα και το δυνατόν μεγαλύτερο συλλέκτη.

Βρήκα αυτό το μοντέλο (https://www.sol-violaris.com/product/iliakos-thermosifonas-160lt-2-5-glass-sol-violaris-energypro-diplhs-energeias/) στα 489 ευρώ (με όλα τα παρελκόμενα για τοποθέτηση) + μεταφορικά, με εγγύηση 10 χρόνια στο μποιλερ και 15 στον συλλέκτη (απαραίτητη όπως μου είπαν στο τηλέφωνο, η συντήρηση κάθε 2 χρόνια).

Έχει αρκετά καλά σχόλια στο Σκρουτζ, γνωρίζετε κάποιο μείον;

Τέλος, η χρήση ανοδίου μπορεί να αντικατασταθεί από φίλτρο στο δίκτυο (το νερό στη περιοχή έχει πολλά άλατα, λόγω γεωτρήσεων);

Εαν δεν βαριεσαι να σκεπαζεις θα βαλεις 3 τ.μ στα 160 λτ και θα απολαυσεις τα οφελη μεσα στον χειμωνα αλλιως και με 2 τ.μ στα 160 λτ θα κανεις μια χαρα τη δουλεια σου το καλοκαιρι αλλα τον χειμωνα θα δουλεψει η αντισταση φουλ.

Επεξ/σία από Ppd
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, Ppd είπε

Εαν δεν βαριεσαι να σκεπαζεις θα βαλεις 3 τ.μ στα 160 λτ και θα απολαυσεις τα οφελη μεσα στον χειμωνα αλλιως και με 2 τ.μ στα 160 λτ θα κανεις μια χαρα τη δουλεια σου το καλοκαιρι αλλα τον χειμωνα θα δουλεψει η αντισταση φουλ.

Η χρυση τομη ειναι ο 200 2.5 Εχει καλυτερη προστασια απο τις πιεσεις και δεν υπαρχει περιπτωση να μην βρει νερο το χειμωνα-ΣΚ!

Ο 160 3 ειναι δεσμευτικος.. γιατι τον χειμωνα θα πηγαινει μονο ΣΚ και δεν εχουμε σταθερο καιρο! Στη περιπτωση, του ts πρεπει να φορτιζει αργα με περισσοτερα λιτρα!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, PLACEBO_89 είπε

Η χρυση τομη ειναι ο 200 2.5 Εχει καλυτερη προστασια απο τις πιεσεις και δεν υπαρχει περιπτωση να μην βρει νερο το χειμωνα-ΣΚ!

Ο 160 3 ειναι δεσμευτικος.. γιατι τον χειμωνα θα πηγαινει μονο ΣΚ και δεν εχουμε σταθερο καιρο! Στη περιπτωση, του ts πρεπει να φορτιζει αργα με περισσοτερα λιτρα!

Εγω παντως με 2τ.μ και 160λτ δεν εχω νερο τον χειμωνα. Τα 2.5 στα 200 ειναι ακριβως η ιδια αναλογια. Τωρα βεβαια εαν εχει φορτισει μεσα στην βδομαδα για να κανει ενα μπανιο το σ.κ η οικογενεια και μεχρι εκει τοτε οκ. Απο θεμα ασφαλειας δεν το συζηταμε ειναι πολυ καλυτερα και δεν θα εχει το αγχος να σκεπασει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Ppd είπε

Εγω παντως με 2τ.μ και 160λτ δεν εχω νερο τον χειμωνα. Τα 2.5 στα 200 ειναι ακριβως η ιδια αναλογια. Τωρα βεβαια εαν εχει φορτισει μεσα στην βδομαδα για να κανει ενα μπανιο το σ.κ η οικογενεια και μεχρι εκει τοτε οκ. Απο θεμα ασφαλειας δεν το συζηταμε ειναι πολυ καλυτερα και δεν θα εχει το αγχος να σκεπασει...

ειπε χρηση τον χειμωνα μονο ΣΚ ... αλλο καθε μερα χρηση, αλλο αστο 5 μερες να ζεστανει, και χρηση 2 μερες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Ppd είπε

Εγω παντως με 2τ.μ και 160λτ δεν εχω νερο τον χειμωνα. Τα 2.5 στα 200 ειναι ακριβως η ιδια αναλογια. Τωρα βεβαια εαν εχει φορτισει μεσα στην βδομαδα για να κανει ενα μπανιο το σ.κ η οικογενεια και μεχρι εκει τοτε οκ. Απο θεμα ασφαλειας δεν το συζηταμε ειναι πολυ καλυτερα και δεν θα εχει το αγχος να σκεπασει...

Ρε φίλε διάβασε τι λέει πρώτα.

Μόνο ΣΚ γράφει τον χειμώνα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, Ppd είπε

Εγω παντως με 2τ.μ και 160λτ δεν εχω νερο τον χειμωνα. Τα 2.5 στα 200 ειναι ακριβως η ιδια αναλογια. Τωρα βεβαια εαν εχει φορτισει μεσα στην βδομαδα για να κανει ενα μπανιο το σ.κ η οικογενεια και μεχρι εκει τοτε οκ. Απο θεμα ασφαλειας δεν το συζηταμε ειναι πολυ καλυτερα και δεν θα εχει το αγχος να σκεπασει...

 

14 ώρες πριν, fredd0 είπε

ειπε χρηση τον χειμωνα μονο ΣΚ ... αλλο καθε μερα χρηση, αλλο αστο 5 μερες να ζεστανει, και χρηση 2 μερες.

 

6 ώρες πριν, vaggooss είπε

Ρε φίλε διάβασε τι λέει πρώτα.

Μόνο ΣΚ γράφει τον χειμώνα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 27/7/2020 στις 7:14 ΜΜ, fonzi είπε

Έχω θέμα με την κλίση του ηλιακού.

Πρόκειται να τοποθετηθεί σε κεκλιμένη πλάκα (δυριχτη τσιμεντένια στέγη) που έχει κλίση προς νότο 15 μοίρες. Μικρή κλίση σε σχέση με τις κεραμοσκεπές. οπότε μάλλον δεν με βολεύει  η βάση κεραμοσκεπής.

Η χρήση δεν θα είναι ίσως τακτική (αγροικία) αλλά δεν έχω και όρεξη να ανεβοκατεβαίνω στην οροφή για να σκεπάζω...

Με ενδιαφέρει κυρίως η απόδοση τον χειμώνα διότι το καλοκαίρι ετσι κι αλλιώς βράζει το νερό. Σκέφτομαι λοιπόν να έχω τελική κλίση πάνω από 55 μοίρες (είμαι σε γεωγραφικό πλάτος 38 περίπου) ώστε να εξασφαλίσω την καλή χειμερινή απόδοση αλλά και να μην βράζει το καλοκαίρι αν μείνει ξεσκέπαστο! 

Είναι σωστή η σκέψη μου; Αν ναι, πως θα καταφέρω τις πολλές μοίρες με τις βάσεις που κυκλοφορούν; Ρώτησα έναν υδραυλικό που μου είπε ότι δεν γίνεται να βάλω απλή βάση των 45 μοιρών στην κλίση που έχω διότι δεν θα κάθεται σωστά το μποιλερ στη βάση του. 

Εναλλακτικά θα μπορούσα να τα τοποθετήσω στο έδαφος αλλά και πάλι θα πρέπει να βρω άκρη με την κλίση.

καμιά  ιδέα για βάση μεταβλητής γωνίας;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, fonzi είπε
Στις 27/7/2020 στις 7:14 ΜΜ, fonzi είπε

Με ενδιαφέρει κυρίως η απόδοση τον χειμώνα διότι το καλοκαίρι ετσι κι αλλιώς βράζει το νερό. Σκέφτομαι λοιπόν να έχω τελική κλίση πάνω από 55 μοίρες (είμαι σε γεωγραφικό πλάτος 38 περίπου) ώστε να εξασφαλίσω την καλή χειμερινή απόδοση αλλά και να μην βράζει το καλοκαίρι αν μείνει ξεσκέπαστο! 

Είναι σωστή η σκέψη μου; Αν ναι, πως θα καταφέρω τις πολλές μοίρες με τις βάσεις που κυκλοφορούν; Ρώτησα έναν υδραυλικό που μου είπε ότι δεν γίνεται να βάλω απλή βάση των 45 μοιρών στην κλίση που έχω διότι δεν θα κάθεται σωστά το μποιλερ στη βάση του. 

Εναλλακτικά θα μπορούσα να τα τοποθετήσω στο έδαφος αλλά και πάλι θα πρέπει να βρω άκρη με την κλίση.

καμιά  ιδέα για βάση μεταβλητής γωνίας;;;

γεωγραφικό πλάτος  +15% είναι το μάξιμουμ για χειμώνα και αφορά κυρίως  νερό θέρμανσης Ρίξε μια ματιά στη  σελιδα 10   , ,  Τώρα σύμφωνα με αυτό  εδω   πρέπει να είναι τοποθετημένος με την κλίση της στέγης  Αν πάρεις 2 σανίδες και ένα μοιρογνωμόνιο και αφού ξέρεις την κλίση της στέγης, η μια ακουμπά στο κεκλιμένο άρα έχεις την υπάρχουσα κλίση  σηκώνεις 10-15 πόντους την άλλη βλέπεις την επιπλέον κλίση που θέλεις και προσθέτεις ύψος πίσω Να βρεις τρόπο να κάθεται οριζόντια το μποιλερ ανεξάρτητα με την κλίση του συλλέκτη   Γνώμη μου μην πας παραπάνω από 50  προσπίπτουσα ακτινοβολία δεν είναι πάντα σταθερή Υπολογισμος ηλιακής ακτινοβολίας

http://www.iliotherm.com/web/βάσεις-κεραμοσκεπής-επικλινής/

KERAMOSKEPI.gif

Επεξ/σία από hp8
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 31/7/2020 στις 2:36 ΜΜ, Ppd είπε

Εαν δεν βαριεσαι να σκεπαζεις θα βαλεις 3 τ.μ στα 160 λτ και θα απολαυσεις τα οφελη μεσα στον χειμωνα αλλιως και με 2 τ.μ στα 160 λτ θα κανεις μια χαρα τη δουλεια σου το καλοκαιρι αλλα τον χειμωνα θα δουλεψει η αντισταση φουλ.

Σημασία έχουν τα kW που βγάζει ο συλλέκτης και όχι τα τετραγωνικά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, πάνοσ2 είπε

Σημασία έχουν τα kW που βγάζει ο συλλέκτης και όχι τα τετραγωνικά

Έτσι ακριβώς. Αν και τα έχουμε ξαναπεί, όλοι συνεχίζουν να μιλάνε για (και δυστυχώς να συγκρίνουν μεταξύ τους) τετραγωνικά αφήνοντας έξω το για τι είδους συλλέκτη μιλάνε.

Και μπορεί αυτή την περίοδο σε πολλές περιπτώσεις να είναι επιλεκτικοί συλλέκτες (που κι εκεί υπάρχουν διαφορές) αλλά συνεχίζουν να υπάρχουν και να προωθούνται από εταιρίες συλλέκτες 1ης γενιάς (70ς και 80ς) μαζί με επιλεκτικούς αλλά και κενού.

ΥΓ Και φυσικά να ξέρουμε και για το τι ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ χωρητικότητα μιλάμε αφού η "ονομαστική" ποτέ δεν είναι η πραγματική. Σε αρκετές περιπτώσεις μάλιστα, έχει και αρκετή απόκλιση από αυτήν.

Επεξ/σία από haris_216
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, haris_216 είπε

Έτσι ακριβώς. Αν και τα έχουμε ξαναπεί, όλοι συνεχίζουν να μιλάνε για (και δυστυχώς να συγκρίνουν μεταξύ τους) τετραγωνικά αφήνοντας έξω το για τι είδους συλλέκτη μιλάνε.

Και μπορεί αυτή την περίοδο σε πολλές περιπτώσεις να είναι επιλεκτικοί συλλέκτες (που κι εκεί υπάρχουν διαφορές) αλλά συνεχίζουν να υπάρχουν και να προωθούνται από εταιρίες συλλέκτες 1ης γενιάς (70ς και 80ς) μαζί με επιλεκτικούς αλλά και κενού.

ΥΓ Και φυσικά να ξέρουμε και για το τι ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ χωρητικότητα μιλάμε αφού η "ονομαστική" ποτέ δεν είναι η πραγματική. Σε αρκετές περιπτώσεις μάλιστα, έχει και αρκετή απόκλιση από αυτήν.

Ναι ετσι ειναι! Αλλα εδω ο ts αναφερει τον Βιολαρη που το μονο σιγουρο πουλαει μια χ ποιοτητα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τοποθετηση προχθες ηλιακο 200αρι thermic  τζαμια 3,5 τμ ανεξαρτητο απο το μποιλερ του καυστηρα ατο λεβητοστασιο.νομιζω καλη αγορα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 4/8/2020 στις 4:03 ΜΜ, PLACEBO_89 είπε

Ναι ετσι ειναι! Αλλα εδω ο ts αναφερει τον Βιολαρη που το μονο σιγουρο πουλαει μια χ ποιοτητα!

Όλοι πουλάνε Χ ποιότητα, αλλά δυστυχώς αυτό το "Χ παίρνει τιμές από το 0 μέχρι το άπειρο", που λέγαμε και στο σχολείο ;) (να διευκρινίσω ότι δεν εννοώ κάτι ούτε κακό ούτε καλό για τη συγκεκριμένη εταιρία που αναφέρεις, την οποία και δεν γνωρίζω).

Στην συγκεκριμένη περίπτωση όμως εγώ δεν απάντησα σε κανένα ts (αλήθεια, ποιος μπορεί να θεωρηθεί σαν ts σε αυτό το νήμα στο οποίο γίνεται ο κακός χαμός από ερωτήσεις;;;) αλλά επικρότησα τη θέση του Πάνου ότι σημασία έχει η απόδοση του συλλέκτη και όχι τα τετραγωνικά (καθώς αυτά τα δύο δεν πάνε απαραίτητα μαζί). Ο οποίος με τη σειρά του quotάρησε και απάντησε σε μια γενική θέση περί εμβαδού, απόδοσης και σκεπάσματος.

Επεξ/σία από haris_216
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...