Προς το περιεχόμενο

Ηλιακοί θερμοσίφωνες


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 εγω το 1985 πηρα ενα calpak 180αρι με διπλο συλλεκτη συνολο πρεπει να ειναι 2.5 περιπου ....σημερα μετα απο τοσα χρονια ο συλλεκτης ειναι εκει και απορω και γω πως δουλευει και το μονο που εχω κανει ειναι να ανοιξω το μποιλερ να βγαλω ενα κουβα αμμο ,δεν ειχα φιλτρο τοσα χρονια ,και ελπιζω να αντεξει λιγο ακομα , γιατι βλεπω να φευγει κανα 1000ρικο για καινουργιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 8,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 ώρες πριν, Panagiotis72 είπε

Σύντομα θα προχωρήσω σε εγκατάσταση ηλιακού ωστόσο δεν ξέρω τι εταιρεία να διαλέξω! Επίσης μέχρι πόσα lt να διαλέξω για 2 άτομα;

150 λίτρα έχουμε 2 ατομα με μια πλάκα όμως, και τον χειμώνα με λίγη διαχείριση την βγάζουμε καλά.

Εάν ήταν με δύο πλάκες θα ήμασταν ακόμη καλύτερα αλλά θα πρέπει να σκεπάζεις οπωσδήποτε το 70% των συλλεκτων με το που πιάσουν ζεστες.

Παίζουν πολλά ρόλο βέβαια πόσα μέτρα σωλήνες θέλεις γιατί αν μενεις 2 όροφο και ο ηλιακός είναι στον έκτο έχεις απωλειες.τι κατανάλωση κάνετε εάν υπάρχει προοπτική να αυξηθούν τα μέλη τις οικογένειας κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Panagiotis72 είπε

Σύντομα θα προχωρήσω σε εγκατάσταση ηλιακού ωστόσο δεν ξέρω τι εταιρεία να διαλέξω! Επίσης μέχρι πόσα lt να διαλέξω για 2 άτομα;

Στο εμποριο θα σου πουν 120λ 2τμ. Στην πραγματικοτητα στο βαρυ χειμωνα θες το λιγοτερο 160λ 2.5τμ και το καλοκαιρι 100λ 1.5τμ!

Αν θες  οικονομια θα παρεις 160λ 3τμ και θα σκεπαζεις οσο χρειαζεται..  Αν δεν θες να ασχολεισαι με τον ηλιακο-σκεπασμα πας 160λ 2τμ και συνδεεις και τον ηλεκτρικο σου..!

Αξιζει να δωσεις κατι παραπανω να παρεις τον καλο επιλεκτικο για λιγο καλυτερη αποδοση με μεγαλυτερη αξιοπιστια ωστε μελλοντικα ν αλλαξεις μονο μποιλερ!!!

Ειναι αυτος με το ενιαιο πρεσαριστο κασωμα-πλατη με καλυτερο απορροφητη..! Καποια χρονια πισω τον ειχε μονο η nobel με το ονομα apollon! Τωρα τον εχει η mastersol,esolar μπορει κι αλλες εταιρειας αν ρωτησεις..
 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΠΑιδια συμπληρωματικη ερωτηση στην ερωτηση που ηδη εθεσε ο φιλος.

Εχουμε ηλιακο 160 lt  20ετιας . Το προβλημα του είναι οτι δεν κρατα καθολου το νερο ζεστο . Ουσιαστικα ηλιακο εχουμε 4 μηνες τον χρονο (Ιουνιο-Οκτωβριο).ΝΑ σημειωθει ότι μενουμε Κρητη με πολλες μέρες ηλιοφάνειας. Το χειμωνα χρειαζεται 2 ωρες ρευμα για να ζεσταθει και πρεπει ν ακανουμε μπανιο στο καπακι αλλιως σς 30-45 λεπτα εχει παγωσει εκ νεου.

Οσους έχω ρωτησει δεν μπορουν να μου πουν τι φταιει. Υποψιαζομαι ότι ειναι θεμα μόνωσης. Επίσης και ο συλλεκτης εχει θέμα (ειχε σπάσει το τζάμι ενας μαστορας πριν κάποια χρόνια. Το αντικατεστησε αλλα από ότι βλέπω κρατάει υγρασια....

Στο δια ταυτα. ΕΙμαστε 3 ατομα (με προοπτικη να γινουμε 4. Θεωρω οτι χρειαζομαστε 200 λιτρα. Μας ενδιαφέρει κυριως το ζεστο νερο το χειμωνα Δεν υπαρχει ευκολη πρόσβαση στην ταρατσα αλλά αν χρειαστει μπορω να ανεβω να καλυψω τους συλλεκτες. Με ποσα τμ (συλλεκτη) ειμαι οκ (για Χειμωνα παντα);

.Μενουμε στο ισογειο και ο ηλιακος θα μπει ταρατσα του 1ου (ιδιοκτητη κατοικια).

Οσο αναφορα Brands εχω καταληξει σε esolar,master sol ,violaris. Δεν έχω καταλάβει βέβαια τι γινεται με τις εγγυησεις αφου μενω κρητη όπως προειπα και δεν υπαρχουν συνεργεία των εταιρειων. Φερνω δικο μου υδραυλικο και υπογραφει καπου; Επισης να υποθεσω ότι οι συλλεκτες δε χρειαζονται συντηρηση όπως κια να χει σωστα (πχ ο esolar υποτιθεται ότι δινει 25 χρονια εγγύηση στους συλλέκτες).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, louben είπε

ΠΑιδια συμπληρωματικη ερωτηση στην ερωτηση που ηδη εθεσε ο φιλος.

Εχουμε ηλιακο 160 lt  20ετιας . Το προβλημα του είναι οτι δεν κρατα καθολου το νερο ζεστο . Ουσιαστικα ηλιακο εχουμε 4 μηνες τον χρονο (Ιουνιο-Οκτωβριο).ΝΑ σημειωθει ότι μενουμε Κρητη με πολλες μέρες ηλιοφάνειας. Το χειμωνα χρειαζεται 2 ωρες ρευμα για να ζεσταθει και πρεπει ν ακανουμε μπανιο στο καπακι αλλιως σς 30-45 λεπτα εχει παγωσει εκ νεου.

Οσους έχω ρωτησει δεν μπορουν να μου πουν τι φταιει. Υποψιαζομαι ότι ειναι θεμα μόνωσης. Επίσης και ο συλλεκτης εχει θέμα (ειχε σπάσει το τζάμι ενας μαστορας πριν κάποια χρόνια. Το αντικατεστησε αλλα από ότι βλέπω κρατάει υγρασια....

Στο δια ταυτα. ΕΙμαστε 3 ατομα (με προοπτικη να γινουμε 4. Θεωρω οτι χρειαζομαστε 200 λιτρα. Μας ενδιαφέρει κυριως το ζεστο νερο το χειμωνα Δεν υπαρχει ευκολη πρόσβαση στην ταρατσα αλλά αν χρειαστει μπορω να ανεβω να καλυψω τους συλλεκτες. Με ποσα τμ (συλλεκτη) ειμαι οκ (για Χειμωνα παντα);

.Μενουμε στο ισογειο και ο ηλιακος θα μπει ταρατσα του 1ου (ιδιοκτητη κατοικια).

Οσο αναφορα Brands εχω καταληξει σε esolar,master sol ,violaris. Δεν έχω καταλάβει βέβαια τι γινεται με τις εγγυησεις αφου μενω κρητη όπως προειπα και δεν υπαρχουν συνεργεία των εταιρειων. Φερνω δικο μου υδραυλικο και υπογραφει καπου; Επισης να υποθεσω ότι οι συλλεκτες δε χρειαζονται συντηρηση όπως κια να χει σωστα (πχ ο esolar υποτιθεται ότι δινει 25 χρονια εγγύηση στους συλλέκτες).

Εαν δεν κρατάει την θερμοκρασία είναι θέμα μονωσης.

Πάρε 200 λίτρα και συλλέκτη για μένα εφόσον είσαι και Κρήτη μην βάλεις πάνω από 2.5 μέτρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 19/6/2020 στις 1:57 ΜΜ, mchrisober είπε

φιλε εχω το ιδιο συστημα και ποτε δεν δουλεψε καλα δυστυχως. χωρια οτι ο μαστορας πρεπει να ειναι ατσιδα για να στο επτυχει. Εγω με μια πλακα και μονο μηνες ηλιου και αυγουστο πιανω 55 βαθμους στο μποιλερ. Βαλε κανονικο ηλιακο. 

παιδια εχω χαθει με ηλιακους. Διαβασα μερικες σελιδες και απο αλλα φορουμ και ενω ολοι προτεινουν χαρακτηριστικα, δεν εχω δει καποιον να εκθιαζει καποιους. Αναρωτιεμαι δεν υπαρχουν καποιοι αναγνωρισμενοι στο χωρο?

Εκανες κατι?θα με ενδιεφερε το θεμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, louben είπε

Το προβλημα του είναι οτι δεν κρατα καθολου το νερο ζεστο . Ουσιαστικα ηλιακο εχουμε 4 μηνες τον χρονο (Ιουνιο-Οκτωβριο).

αν δεν ζεστενεται  οσο πρεπει λογικο να μην το κραταει Βεβαια η μονωση του μποιλερ παιζει βασικο ρολο Ανοιξε ενα καπακι να δεις τι παιζει - εχει

 

5 ώρες πριν, louben είπε

Οσους έχω ρωτησει δεν μπορουν να μου πουν τι φταιει. Υποψιαζομαι ότι ειναι θεμα μόνωσης. Επίσης και ο συλλεκτης εχει θέμα (ειχε σπάσει το τζάμι ενας μαστορας πριν κάποια χρόνια. Το αντικατεστησε αλλα από ότι βλέπω κρατάει υγρασια....

η υγρασια κόβει την προσπίπτουσα ακτινοβολία και  μειώνει την αποδοση του συλλεκτη Μπορείς να κάνεις 2 τρύπες 7-8 mm στην πάνω μεριά δεξιά και αριστερά του συλλέκτη που θολωνει (στα πλαινα ) Η υγρασία μετα από καποιες καλες μερες ηλιοφάνειας θα φυγει Μετα κλείνεις τις τρύπες με σιλικόνη και ψάχνεις να βρεις από που μπαζει και εχεις υγρασια Δεν νοειται Κρητη και κρυο νερο Εκτος κι αν σκιάζεται ο ηλιακος για πολλές ωρες

Επεξ/σία από hp8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, louben είπε

ΠΑιδια συμπληρωματικη ερωτηση στην ερωτηση που ηδη εθεσε ο φιλος.

Εχουμε ηλιακο 160 lt  20ετιας . Το προβλημα του είναι οτι δεν κρατα καθολου το νερο ζεστο . Ουσιαστικα ηλιακο εχουμε 4 μηνες τον χρονο (Ιουνιο-Οκτωβριο).ΝΑ σημειωθει ότι μενουμε Κρητη με πολλες μέρες ηλιοφάνειας. Το χειμωνα χρειαζεται 2 ωρες ρευμα για να ζεσταθει και πρεπει ν ακανουμε μπανιο στο καπακι αλλιως σς 30-45 λεπτα εχει παγωσει εκ νεου.

Οσους έχω ρωτησει δεν μπορουν να μου πουν τι φταιει. Υποψιαζομαι ότι ειναι θεμα μόνωσης. Επίσης και ο συλλεκτης εχει θέμα (ειχε σπάσει το τζάμι ενας μαστορας πριν κάποια χρόνια. Το αντικατεστησε αλλα από ότι βλέπω κρατάει υγρασια....

Στο δια ταυτα. ΕΙμαστε 3 ατομα (με προοπτικη να γινουμε 4. Θεωρω οτι χρειαζομαστε 200 λιτρα. Μας ενδιαφέρει κυριως το ζεστο νερο το χειμωνα Δεν υπαρχει ευκολη πρόσβαση στην ταρατσα αλλά αν χρειαστει μπορω να ανεβω να καλυψω τους συλλεκτες. Με ποσα τμ (συλλεκτη) ειμαι οκ (για Χειμωνα παντα);

.Μενουμε στο ισογειο και ο ηλιακος θα μπει ταρατσα του 1ου (ιδιοκτητη κατοικια).

Οσο αναφορα Brands εχω καταληξει σε esolar,master sol ,violaris. Δεν έχω καταλάβει βέβαια τι γινεται με τις εγγυησεις αφου μενω κρητη όπως προειπα και δεν υπαρχουν συνεργεία των εταιρειων. Φερνω δικο μου υδραυλικο και υπογραφει καπου; Επισης να υποθεσω ότι οι συλλεκτες δε χρειαζονται συντηρηση όπως κια να χει σωστα (πχ ο esolar υποτιθεται ότι δινει 25 χρονια εγγύηση στους συλλέκτες).

Ετσι οπως τα λες δεν αξιζει να επισκευασεις αυτον που εχεις..  Θα βαλεις 200λ 3 ή 4τμ. Καλυτερα το μηχανημα να σου βγει πιο δυνατο για τις αναγκες σας παρα να ξεμένεις απο ζεστο!

Αν δεν καλυπτει τις αναγκες σας αυτο μεταφραζεται οτι θα ξοδευεις περισσοτερο ρευμα ή θα δωσεις κι αλλα χρηματα για την αναβαθμιση του ηλιακου..!

Αν σου βγει πιο δυνατο θα εχεις μειωμενη αξιοπιστια.. αλλα εδω η διαφορα ειναι οτι μπορεις να το λυσεις χωρις εξοδα! Του κανεις μερικο σκεπασμα!

Να ξερεις ο ηλιακος καταπονειται οταν το πρωι εχει καυτο νερο(65β+) και τον ξαναχτυσει ο ηλιος! Και οταν το φαινομενο αυτο γινεται παρατεταμενα! Τον χειμωνα επειδη υπαρχουν περισσοτερες απωλειες με καποια χρηση οι θερμοκρασιες ριχνονται πιο ευκολα!

Να φανταστεις ινσομνιτης 200λ 3τμ επιλεκτικο-καλο  και τον χειμωνα τον προβληματισε.. 2 ενηλικες, 1 παιδι

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω για τις απαντήσεις σας. Να καταλάβετε σήμερα με 30 βαθμους εξωτερικη και ελαφρα συννεφια, το μεσημέρι που πηγα να κάνω μπάνιο το νερο ηταν απλα ζεστο (προς χλιαρο).

ΘΕωρω ότι δε μαζευεται η κατασταση (μποιλερ-συλλεκτης κτλ) ΚΑι καλό συλλέκτη να βάλω το χειμωνα θα παγωνει το βράδυ , κάτι που δε θέλω.

ΠΑω για 200 λιτρα λοιπον (3πλης) απλα δεν καταλαβα πόσο συλλεκτη να βάλω τελικά (για χειμώνα πάντα) 2.5,3 ή 4 μέτρα.

Δεν έχω πρόβλημα να βάλω πανί (που btw Χανιά που μένω δεν έχω προσωπικα δει να εχει βάλει κάποιος) αν και θα ειναι δυσπροσιτος.

Σε δευτερη φάση θα ήθελα τις συμβουλες σας (εστω και σε PM) για μάρκες ( αν και με βλεπω για master sol λογω εγγύησης συλλεκτη.

Btw η πεθερα μου έχει βάλει MAltezo με 2,5 συλλεκτη εδω και μια δεκαετία και δεν έχει ανάψει ( τη δεκαετια αυτή) ουτε μια φορα ρευμα.

Απλα το συγκεκριμένο brand εχει +50% τουλαχιστον μεγαλυτερη τιμη απο τους καλους της αγοράς δεν ξέρω γιατι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, louben είπε

Ευχαριστω για τις απαντήσεις σας. Να καταλάβετε σήμερα με 30 βαθμους εξωτερικη και ελαφρα συννεφια, το μεσημέρι που πηγα να κάνω μπάνιο το νερο ηταν απλα ζεστο (προς χλιαρο).

ΘΕωρω ότι δε μαζευεται η κατασταση (μποιλερ-συλλεκτης κτλ) ΚΑι καλό συλλέκτη να βάλω το χειμωνα θα παγωνει το βράδυ , κάτι που δε θέλω.

ΠΑω για 200 λιτρα λοιπον (3πλης) απλα δεν καταλαβα πόσο συλλεκτη να βάλω τελικά (για χειμώνα πάντα) 2.5,3 ή 4 μέτρα.

Δεν έχω πρόβλημα να βάλω πανί (που btw Χανιά που μένω δεν έχω προσωπικα δει να εχει βάλει κάποιος) αν και θα ειναι δυσπροσιτος.

Σε δευτερη φάση θα ήθελα τις συμβουλες σας (εστω και σε PM) για μάρκες ( αν και με βλεπω για master sol λογω εγγύησης συλλεκτη.

Btw η πεθερα μου έχει βάλει MAltezo με 2,5 συλλεκτη εδω και μια δεκαετία και δεν έχει ανάψει ( τη δεκαετια αυτή) ουτε μια φορα ρευμα.

Απλα το συγκεκριμένο brand εχει +50% τουλαχιστον μεγαλυτερη τιμη απο τους καλους της αγοράς δεν ξέρω γιατι.

Αν θες να δεις σκεπασμένο στα Χανιά έλα στην ταράτσα μου, εγώ έβαλα e-solar 160 λίτρα ανοξείδωτο μέσα έξω  (το έξω δεν χρειαζόταν τελικά τσάμπα τα 30 ευρώ ) με 2,5 μέτρα συλλέκτη επιλεκτικό FULL PLATE 2πλης ενέργειας  (ψάξε αυτόν με το μονοκόμματο κάσωμα αξίζει από θέμα μακροζωίας από ότι εχω ακούσει) και σκεπασμένο πάνω από τον μισό τώρα εχω στις 5:30 το απόγευμα 71 βαθμούς ( ναι εχω βάλει θερμόμετρο)  χωρίς ιδιαίτερη χρήση ακόμα  σήμερα . Τον Χειμώνα άναψα μια φορά ρεύμα καθότι δεν εχω καλοριφέρ και τον εχω βάλει από τον Οκτώβριο όλα αυτά με τριμελή οικογένεια  .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, louben είπε

Ευχαριστω για τις απαντήσεις σας. Να καταλάβετε σήμερα με 30 βαθμους εξωτερικη και ελαφρα συννεφια, το μεσημέρι που πηγα να κάνω μπάνιο το νερο ηταν απλα ζεστο (προς χλιαρο).

ΘΕωρω ότι δε μαζευεται η κατασταση (μποιλερ-συλλεκτης κτλ) ΚΑι καλό συλλέκτη να βάλω το χειμωνα θα παγωνει το βράδυ , κάτι που δε θέλω.

ΠΑω για 200 λιτρα λοιπον (3πλης) απλα δεν καταλαβα πόσο συλλεκτη να βάλω τελικά (για χειμώνα πάντα) 2.5,3 ή 4 μέτρα.

Δεν έχω πρόβλημα να βάλω πανί (που btw Χανιά που μένω δεν έχω προσωπικα δει να εχει βάλει κάποιος) αν και θα ειναι δυσπροσιτος.

Σε δευτερη φάση θα ήθελα τις συμβουλες σας (εστω και σε PM) για μάρκες ( αν και με βλεπω για master sol λογω εγγύησης συλλεκτη.

Btw η πεθερα μου έχει βάλει MAltezo με 2,5 συλλεκτη εδω και μια δεκαετία και δεν έχει ανάψει ( τη δεκαετια αυτή) ουτε μια φορα ρευμα.

Απλα το συγκεκριμένο brand εχει +50% τουλαχιστον μεγαλυτερη τιμη απο τους καλους της αγοράς δεν ξέρω γιατι.

Δεν βλέπεις να σκεπάζει κάνεις και αν παρατηρήσεις αυτούς τους ηλιακούς στην βαλβίδα εκτόνωσης έχουν σκουριά.

Γιατί από εκεί τρέχει το νερό που βγάζει η βαλβίδα.

Αυτό σημαίνει ότι ο ηλιακός καταπονείται και συνήθως δεν βγάζουν πάνω από 13-15 χρόνια τα μποιλερ.οσον αφορά τον συλλέκτη δεν μπορείς να βγάλεις άκρη με το τι λέει ο καθένας γιατί όλοι μας έχουμε διαφορετικές ανάγκες.εγω το θεωρώ ΜΕΓΑΛΗ ΥΠΕΡΒΟΛΗ να βάλεις πάνω από 3 μέτρα αλλά εάν το κάνεις πρέπει ΟΠΩΣΔΉΠΟΤΕ να σκεπάζεις σίγουρα το 50% τις επιφάνειας.Για να καταλάβεις τι γίνεται με την θερμοκρασία που δυστυχώς κανείς δεν δίνει σημασία 2 συγγενικά πρόσωπα με την ίδια μάρκα ηλιακού και 4 μέτρα συλλέκτη δεν σκεπαζανε ποτέ και πήραν τα μποιλερ στο χέρι.

Τον ίδιο ακριβώς στο πατρικό μου πάντα σκεπάζουμε και όταν έβγαλα να αντικαταστήσω το ανοδιο δεν είχε φθαρεί καθολου γιατί δεν ανεβάζει υψηλές θερμοκρασίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, louben είπε

Ευχαριστω για τις απαντήσεις σας. Να καταλάβετε σήμερα με 30 βαθμους εξωτερικη και ελαφρα συννεφια, το μεσημέρι που πηγα να κάνω μπάνιο το νερο ηταν απλα ζεστο (προς χλιαρο).

ΘΕωρω ότι δε μαζευεται η κατασταση (μποιλερ-συλλεκτης κτλ) ΚΑι καλό συλλέκτη να βάλω το χειμωνα θα παγωνει το βράδυ , κάτι που δε θέλω.

ΠΑω για 200 λιτρα λοιπον (3πλης) απλα δεν καταλαβα πόσο συλλεκτη να βάλω τελικά (για χειμώνα πάντα) 2.5,3 ή 4 μέτρα.

Δεν έχω πρόβλημα να βάλω πανί (που btw Χανιά που μένω δεν έχω προσωπικα δει να εχει βάλει κάποιος) αν και θα ειναι δυσπροσιτος.

Σε δευτερη φάση θα ήθελα τις συμβουλες σας (εστω και σε PM) για μάρκες ( αν και με βλεπω για master sol λογω εγγύησης συλλεκτη.

Btw η πεθερα μου έχει βάλει MAltezo με 2,5 συλλεκτη εδω και μια δεκαετία και δεν έχει ανάψει ( τη δεκαετια αυτή) ουτε μια φορα ρευμα.

Απλα το συγκεκριμένο brand εχει +50% τουλαχιστον μεγαλυτερη τιμη απο τους καλους της αγοράς δεν ξέρω γιατι.

Εισαι Κρητη ειμαι Αθηνα! Δεν εχουμε το ιδιο κλιμα.. Θα επαιρνες μια καλυτερη εικονα απο χρηστες της Κρητης.

 

14 λεπτά πριν, george1551 είπε

Αν θες να δεις σκεπασμένο στα Χανιά έλα στην ταράτσα μου, εγώ έβαλα e-solar 160 λίτρα ανοξείδωτο μέσα έξω  (το έξω δεν χρειαζόταν τελικά τσάμπα τα 30 ευρώ ) με 2,5 μέτρα συλλέκτη επιλεκτικό FULL PLATE 2πλης ενέργειας  (ψάξε αυτόν με το μονοκόμματο κάσωμα αξίζει από θέμα μακροζωίας από ότι εχω ακούσει) και σκεπασμένο πάνω από τον μισό τώρα εχω στις 5:30 το απόγευμα 71 βαθμούς ( ναι εχω βάλει θερμόμετρο)  χωρίς ιδιαίτερη χρήση ακόμα  σήμερα . Τον Χειμώνα άναψα μια φορά ρεύμα καθότι δεν εχω καλοριφέρ και τον εχω βάλει από τον Οκτώβριο όλα αυτά με τριμελή οικογένεια  .

Σκετο 71β δεν λεει κατι.. πχ σκεπασμενο απο 25β το πρωι μεχρι το μεσημερι μπορει να σου δωσει 71β??? Σε καμια περιπτωση.. Ταβανι να σου δωσει 55β!!!

 

17 λεπτά πριν, vaggooss είπε

Δεν βλέπεις να σκεπάζει κάνεις και αν παρατηρήσεις αυτούς τους ηλιακούς στην βαλβίδα εκτόνωσης έχουν σκουριά.

Γιατί από εκεί τρέχει το νερό που βγάζει η βαλβίδα.

Αυτό σημαίνει ότι ο ηλιακός καταπονείται και συνήθως δεν βγάζουν πάνω από 13-15 χρόνια τα μποιλερ.οσον αφορά τον συλλέκτη δεν μπορείς να βγάλεις άκρη με το τι λέει ο καθένας γιατί όλοι μας έχουμε διαφορετικές ανάγκες.εγω το θεωρώ ΜΕΓΑΛΗ ΥΠΕΡΒΟΛΗ να βάλεις πάνω από 3 μέτρα αλλά εάν το κάνεις πρέπει ΟΠΩΣΔΉΠΟΤΕ να σκεπάζεις σίγουρα το 50% τις επιφάνειας.Για να καταλάβεις τι γίνεται με την θερμοκρασία που δυστυχώς κανείς δεν δίνει σημασία 2 συγγενικά πρόσωπα με την ίδια μάρκα ηλιακού και 4 μέτρα συλλέκτη δεν σκεπαζανε ποτέ και πήραν τα μποιλερ στο χέρι.

Τον ίδιο ακριβώς στο πατρικό μου πάντα σκεπάζουμε και όταν έβγαλα να αντικαταστήσω το ανοδιο δεν είχε φθαρεί καθολου γιατί δεν ανεβάζει υψηλές θερμοκρασίες.

Αν κρατουσε τοσα χρονια μπορει και να μην τον σκεπαζα! Λενε καπου στα 8-10χρονια! Ενω δεν ειναι και λιγα περιστατικα κατω των 8 ετων!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, george1551 είπε

Αν θες να δεις σκεπασμένο στα Χανιά έλα στην ταράτσα μου, εγώ έβαλα e-solar 160 λίτρα ανοξείδωτο μέσα έξω  (το έξω δεν χρειαζόταν τελικά τσάμπα τα 30 ευρώ ) με 2,5 μέτρα συλλέκτη επιλεκτικό FULL PLATE 2πλης ενέργειας  (ψάξε αυτόν με το μονοκόμματο κάσωμα αξίζει από θέμα μακροζωίας από ότι εχω ακούσει) και σκεπασμένο πάνω από τον μισό τώρα εχω στις 5:30 το απόγευμα 71 βαθμούς ( ναι εχω βάλει θερμόμετρο)  χωρίς ιδιαίτερη χρήση ακόμα  σήμερα . Τον Χειμώνα άναψα μια φορά ρεύμα καθότι δεν εχω καλοριφέρ και τον εχω βάλει από τον Οκτώβριο όλα αυτά με τριμελή οικογένεια  .

Θα πάρω κάτι παρόμοιο, ΚΑι εγψ προς esolar προσανατολιζομαι, 200 lt 3πλης, με 3ΤΜ full plate συλλεκτες. ΚΑι πανι ο μισος συλλεκτης το καλοκαιρι. Ο συγκεκριμένος ειναι ανοξειδωτος μεσα ετσι και αλλιως σωστα;

Δεν μπαινω στη διαδικασία να αναλυσω τις ιδιαιτερες προδιαγραφες του καθενος (πχ Τιτανιο κτλ) γιατι θεωρω ότι σε μεγάλο βαθμο είναι και θέμα μαρκετιγκ.

Απλα θα ηθελα να μου διευκρινησετε αν ξερετε τι γινεται με το θέμα της εγγύησης για όσους είναι εκτός Αθηνών.(σερβις κτλ) γιατι έχω διαβάσει διάφορα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, louben είπε

Θα πάρω κάτι παρόμοιο, ΚΑι εγψ προς esolar προσανατολιζομαι, 200 lt 3πλης, με 3ΤΜ full plate συλλεκτες. ΚΑι πανι ο μισος συλλεκτης το καλοκαιρι. Ο συγκεκριμένος ειναι ανοξειδωτος μεσα ετσι και αλλιως σωστα;

Δεν μπαινω στη διαδικασία να αναλυσω τις ιδιαιτερες προδιαγραφες του καθενος (πχ Τιτανιο κτλ) γιατι θεωρω ότι σε μεγάλο βαθμο είναι και θέμα μαρκετιγκ.

Απλα θα ηθελα να μου διευκρινησετε αν ξερετε τι γινεται με το θέμα της εγγύησης για όσους είναι εκτός Αθηνών.(σερβις κτλ) γιατι έχω διαβάσει διάφορα.

Και απο δω φαινεται οτι δεν εισαι καλα διαβασμενος στο θεμα τον ηλιακων!

Αν το μεσα αντι για glass ειναι inox ή χαλκος υπαρχει μεγαλη διαφορα στην τιμη! 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...