Προς το περιεχόμενο

Game of Thrones -ΠΡΟΣΟΧΗ: SPOILERS


DimosMcLaren

Προτεινόμενες αναρτήσεις

8 λεπτά πριν, kwstas_1993 είπε

Α ρε σταννις λείπεις ρε. ..ο ένας πιο άχρηστος από τον άλλο για τον θρόνο....τα έλεγες εσύ.Σταννις στον θρόνο με Νεντ γ χέρι Ντάνυ στς βαρβαρους κ άντε γεια

Ναι Σταννις που εκαψε τη γυναικα και την κορη του. Καλα ηταν στα μυαλα και αυτος τα ξεχασατε. Μια χαρα επεισοδιο ηταν τα clues ηταν πολλα στα προηγουμενα επεισοδια. Δεν ειχα διαβασει κανενα leak ουτε spoiler και το θεωρω ενα καλο επεισοδιο. Το δευτερο μισο δεν μου αρεσε με οτι γινοταν αλλα ας σκεφτουμε οτι μιλαμε για μια σειρα. Οι mad queen μας βγηκαν 2 τελικα και οχι αδικως. Για να δουμε τι θα δουμε στο 6 επεισοδιο τωρα. 

Εξαιρετικη η εικονα της AMZN εκδοσης με ακουστικα ηταν σαν να εισαι εκει. 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 410
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, bele είπε

Φτάνω σε σημείο να πω ότι το επεισόδιο ήταν καλό. Και όχι, δεν ήταν καλό επειδή η πλατινομαλλα τρελάθηκε, ήταν καλό από άποψη εικόνας και σκηνοθεσίας. Είχε καλές σκηνές με τους λανιστερς όπως επίσης και γενικότερα η επίθεση ήταν πολύ όμορφη για δεδομένα τηλεόρασης. Αλλά τι να λέμε..φτάσαμε σε σημείο να μην ενοχλουμαστε και να μας αρέσει μια σειρά που έκανε μεγαλύτερη κωλοτουμπα και από τους πολιτικούς. Εδώ και 7 season έρχεται χειμώνας και εκεί που θέλουμε να κάνει deliver η σειρά και να ενώσει την ανθρωπότητα εναντίον μιας υπέρτατης απειλής, κάνει στροφή ξανά στην παράνοια των ταργκαριαν...στην πουτσα μας στο κάτω κάτω για τον mad king και την οικογενειακή του τρέλα.. Δεκτό ότι είναι πόνημα των writers και πως αυτοί οραματίζονται την εξέλιξη, άλλα αυτό δεν σημαίνει ότι είναι και αποδεκτο από όλους. Άρα προφανώς έχουμε μια προσεγμένη σειρά, άλλα για οικονομικούς,συγγραφικους λόγους χάνει το έδαφος που απέκτησε στο παρελθόν.

Να ενώσει την ανθρωπότητα?τότε και αν δεν είναι το μέγα ψέμα κ μη πραγματικό..π έχουμε δει στην ιστορία της ανθρωποτητας να μονοιαζομε για κάτι καλό ...μόνο βία μεταξύ μας ήμαστε.τι πιστεύετε αν γίνει ποτέ κ μπουκαρουν εξωγήινοι ότι να ενωθουμε μεταξύ μας γ αυτήν την απειλή.?έχει ν παιχτεί δολιοπλοκες συνεργασίες με τν εχθρό σφαγές μεταξύ μας όσο δεν πάει μπροστά στο επικοιμενο τέλος.ειναι στην φύση μας.αρα δεν θ ήταν κ πιστευτό να άφηναν όλοι την έχθρα τς πίσω.παντα θα υπάρχη κάποιος π θα παίξει μπινια.εδω ήταν η σερσει.περιμενε ν βγάλουν τ φίδια από την τρύπα.

2 λεπτά πριν, Arkin είπε

Ναι Σταννις που εκαψε τη γυναικα και την κορη του. Καλα ηταν στα μυαλα και αυτος τα ξεχασατε. Μια χαρα επεισοδιο ηταν τα clues ηταν πολλα στα προηγουμενα επεισοδια. Δεν ειχα διαβασει κανενα leak ουτε spoiler και το θεωρω ενα καλο επεισοδιο. Το δευτερο μισο δεν μου αρεσε με οτι γινοταν αλλα ας σκεφτουμε οτι μιλαμε για μια σειρα. Οι mad queen μας βγηκαν 2 τελικα και οχι αδικως. Για να δουμε τι θα δουμε στο 6 επεισοδιο τωρα. 

Εξαιρετικη η εικονα της AMZN εκδοσης με ακουστικα ηταν σαν να εισαι εκει. 

Αν τ είχαν δώσει τ θρόνο δεν θα τς είχε κάψει χαχαχα....πλάκα πλάκα όλοι για τ δάφνη είναι.μια επισκεψουλα χωρίς εξοδο

 

Ας Μ πει καποιος ένα νορμάλ χαρακτήρα ...όχι για να κάτσει στο θρόνο άλλο ψιλονορμαλ.προσπαθω να θυμηθώ κ όλοι έχουν την λοξά τους.αλλοι πιο πολυ αλλοι πιο λίγο.αλλα νορμάλ δεν τς λες

Επεξ/σία από kwstas_1993
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, kwstas_1993 είπε

Να ενώσει την ανθρωπότητα?τότε και αν δεν είναι το μέγα ψέμα κ μη πραγματικό..π έχουμε δει στην ιστορία της ανθρωποτητας να μονοιαζομε για κάτι καλό ...μόνο βία μεταξύ μας ήμαστε.τι πιστεύετε αν γίνει ποτέ κ μπουκαρουν εξωγήινοι ότι να ενωθουμε μεταξύ μας γ αυτήν την απειλή.?έχει ν παιχτεί δολιοπλοκες συνεργασίες με τν εχθρό σφαγές μεταξύ μας όσο δεν πάει μπροστά στο επικοιμενο τέλος.ειναι στην φύση μας.αρα δεν θ ήταν κ πιστευτό να άφηναν όλοι την έχθρα τς πίσω.παντα θα υπάρχη κάποιος π θα παίξει μπινια.εδω ήταν η σερσει.περιμενε ν βγάλουν τ φίδια από την τρύπα.

Αν τ είχαν δώσει τ θρόνο δεν θα τς είχε κάψει χαχαχα....πλάκα πλάκα όλοι για τ δάφνη είναι.μια επισκεψουλα χωρίς εξοδο

Για μενα μονο John/Ned/Tyrion αντε και βαρυς ηταν οι πιο λογικοι στη σειρα. Οι υπολοιποι για τα σιδερα. Να μου πειτε και ο Μαρτιν για τα σιδερα ειναι οποτε τι περιμενατε απο τη σειρα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Arkin είπε

Για μενα μονο John/Ned/Tyrion αντε και βαρυς ηταν οι πιο λογικοι στη σειρα. Οι υπολοιποι για τα σιδερα. Να μου πειτε και ο Μαρτιν για τα σιδερα ειναι οποτε τι περιμενατε απο τη σειρα. 

Τυριον ο μέθυσος ?τον λες κ νορμάλ?με τιγκα ψιχολογικα λόγο τ ότι ήταν ένα μέτρο κ ένα μιλκο?

Τζον που από την πρώτη σειρά επειδη δεν τ χωνεύει η καιτλην το κόβει γ τ τοίχος?το λες νορμάλ αυτό.?

Ε μόνο ο Νεντ τώρα π.το λες.αλλα μας χαιρέτησε νωρίς.οσως για αυτο

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τεραστια φολα μεχρι στιγμης η σεζον

Απο που να πρωτο ξεκινησεις...

Δεν εχω ξανανιωσει πιο προδομενος απο σειρα στο παρελθον

Πραγματικα νιωθω οτι 7 σεζον εχανα τον χρονο μου για ενα τετοιο φιναλε...

Spoiler

Μα ρε μ@λακες D&D , 7 χρονια η Ντανυ ειναι η καταληλοτερη,μεχρι πριν 2 επ εδωσε τα παντα (κ εχασε αρκετα) για εναν πολεμο που δεν ηταν καν δικος της με τους ww και μου την κανετε τρελη μεσα σε μια νυχτα? Απλα κ μονο για να μας σοκαρετε? Χωρις ιχνος συνοχης,κ οχι φιλε εσυ που θα πεταχτεις,δεν ειναι πιο ρεαλιστικο ετσι.Ποτε δεν εδειξε ο χαρακτηρας της Ντανυ οτι ειναι ικανη για γενοκτονια,να μη δειχνει ελεος ναι αλλα οχι αυτο το αισχος. Ειναι σαν να βλεπεις εναν αλλον χαρακτηρα. Στο μυαλο μου δεν μπορω ακομα να το συλλαβω τι κανανε οι D&D στον χαρακτηρα.Κ παμε για επικα αισχρο φιναλε που η Αρυα(η πλεον πιο υπερεκτιμημενη της σεζον) ή ο Τζον που μεχρι χθες ελιωνε για αυτη,θα τη σκωτοσουν. 

 

  • Like 1
  • Thanks 2
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάγκες τα πράγματα είναι πολύ απλά. Μέχρι την Πέμπτη σεζόν η σειρά ήταν αντιγραφή επικόλληση από τα βιβλία. Δεν υπερβάλω, ήταν πολύ πιστή στο να αποδώσει και το σενάριο και τους χαρακτήρες όσο καλύτερα γίνεται από το χαρτί στην τηλεόραση. Από εκεί και πέρα στις επόμενες αφού έφθασαν πάνω κάτω χρονολογικά τα βιβλία, είχαν  απλά μια λογική γραμμή στην πλοκή την οποία μεν ακολούθησαν... αλλά με δυστυχώς κατά την άποψή μου τεράστιες αλλαγές. (όπως την απουσία της μαύρης χήρας καταλιν που αυτή θερίζει τους φρει και όχι η άρια, την διαστρεβλωση του ζωντανού σταννις που στα βιβλία είναι ο ηθικοτερος χαρακτήρας μετά τον μπαμπά Σταρκ, την υποβάθμιση της σανσα σε γλάστρα ενώ στα βιβλία γαζώνει και δέρνει εκμεταλλευομενη την ομορφιά της και φυσικά παραμένει παρθένα, μεταξύ άλλων). Η τελευταία σεζόν απλά είναι κατακρεουργημενη. Δεν γνωρίζω ποιος την γράφει με ποια λογική φωνάζει cringe και είναι πολύ ρηχή και επίπεδη συγκριτικά με το πως ξεκίνησε 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, lostresam είπε

Τεραστια φολα μεχρι στιγμης η σεζον

Απο που να πρωτο ξεκινησεις...

Δεν εχω ξανανιωσει πιο προδομενος απο σειρα στο παρελθον

Πραγματικα νιωθω οτι 7 σεζον εχανα τον χρονο μου για ενα τετοιο φιναλε...

  Απόκρυψη περιεχομένων

Μα ρε μ@λακες D&D , 7 χρονια η Ντανυ ειναι η καταληλοτερη,μεχρι πριν 2 επ εδωσε τα παντα (κ εχασε αρκετα) για εναν πολεμο που δεν ηταν καν δικος της με τους ww και μου την κανετε τρελη μεσα σε μια νυχτα? Απλα κ μονο για να μας σοκαρετε? Χωρις ιχνος συνοχης,κ οχι φιλε εσυ που θα πεταχτεις,δεν ειναι πιο ρεαλιστικο ετσι.Ποτε δεν εδειξε ο χαρακτηρας της Ντανυ οτι ειναι ικανη για γενοκτονια,να μη δειχνει ελεος ναι αλλα οχι αυτο το αισχος. Ειναι σαν να βλεπεις εναν αλλον χαρακτηρα. Στο μυαλο μου δεν μπορω ακομα να το συλλαβω τι κανανε οι D&D στον χαρακτηρα.Κ παμε για επικα αισχρο φιναλε που η Αρυα(η πλεον πιο υπερεκτιμημενη της σεζον) ή ο Τζον που μεχρι χθες ελιωνε για αυτη,θα τη σκωτοσουν. 

Δεν νομίζω πουθενά η Ντάνυ να εδειξε ότι είναι η καταλληλότερη για τον θρόνο .ότι ήθελε να ελευθερώσει σκαλβους δεν την κάνει κ σωστή ηγεμόνα η ότι μπορεί να κυβερνήσει.ναι έχει δίκιο απελευθερωτικά είναι .ηγεμόνας όχι.κ ποτέ δεν έδειξε ότι μπορεί να τ κάνει.μονο λάθη έκανε συνεχώς σε θέμα διοικησεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, kwstas_1993 είπε

Τυριον ο μέθυσος ?τον λες κ νορμάλ?με τιγκα ψιχολογικα λόγο τ ότι ήταν ένα μέτρο κ ένα μιλκο?

Τζον που από την πρώτη σειρά επειδη δεν τ χωνεύει η καιτλην το κόβει γ τ τοίχος?το λες νορμάλ αυτό.?

Ε μόνο ο Νεντ τώρα π.το λες.αλλα μας χαιρέτησε νωρίς.οσως για αυτο

Ο Τυριον ηταν μεθυσος επειδη ηταν νανος και ειχε τον χειροτερο πατερα. Μετα το πρωτο μισο της πρωτης σεζον ο Τυριον εξελίσσεται σε εναν απο τους πιο εξυπνους χαρακτηρες που το μονο που θελει ειναι ειρηνη. Τον θεωρω τιμιο χαρακτηρα που επεζησε χαρις την εξυπναδα του σε ολη τη σειρα. Ο τζειμι βοηθησε πολυ σε αυτο.

Ο Τζον στην αρχη ηταν λιγο σαν τον θειο του. Επειτα τον αγαπησε ο κοσμος και παντα προσπαθουσε για το καλυτερο. Εκδικηση ηθελε να παρει ποτε δεν τα εβαλε με αθωο κοσμο οπως cercei/dany/stannis/jofri(αυτος και αν ηταν για τα σιδερα). Ο Ned εδειχνε οντως ο πιο τιμιος απο ολους.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, kwstas_1993 είπε

Δεν τους βλέπει σαν αθώους κ αμάχους ...τ είχε πει.οτι επελεξαν τη σερσει γτ δεν αντέδρασαν ποτέ ούτε επαναστάτησαν εναντιον της .άρα είναι κ αυτοί σαν τ μούτρα της κ τς αρέσει όλο αυτό.κ.αξιοι της μοίρα τς

Στα μάτια της βλέπει μόνο άπιστους αλαζονικους υποχθονιους σικοφαντες κ.προδοτες .όχι αθωους

Ναι, όλα αυτά πάλι στο ίδιο επεισόδιο. Μέχρι το προηγούμενο έκανε συμμάχους από οίκος που πολέμησαν εναντίων των Targeryan, δεν είχε πρόβλημα να έχει ως spymaster αυτόν που έστειλε δολοφόνους εναντίων της, αλλά τώρα ξαφνικά τα παιδάκια στους δρόμους του Kings Landing είναι ένοχα και πρέπει να κυνηγηθούν και να καούν.

Εντελώς λογική και ομαλή ανάπτυξη χαρακτήρα.

ΡΕ ΜΕ ΔΟΥΛΕΥΕΤΕ? 

  • Like 4
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, lostresam είπε

Τεραστια φολα μεχρι στιγμης η σεζον

Απο που να πρωτο ξεκινησεις...

Δεν εχω ξανανιωσει πιο προδομενος απο σειρα στο παρελθον

Πραγματικα νιωθω οτι 7 σεζον εχανα τον χρονο μου για ενα τετοιο φιναλε...

  Απόκρυψη περιεχομένων

Μα ρε μ@λακες D&D , 7 χρονια η Ντανυ ειναι η καταληλοτερη,μεχρι πριν 2 επ εδωσε τα παντα (κ εχασε αρκετα) για εναν πολεμο που δεν ηταν καν δικος της με τους ww και μου την κανετε τρελη μεσα σε μια νυχτα? Απλα κ μονο για να μας σοκαρετε? Χωρις ιχνος συνοχης,κ οχι φιλε εσυ που θα πεταχτεις,δεν ειναι πιο ρεαλιστικο ετσι.Ποτε δεν εδειξε ο χαρακτηρας της Ντανυ οτι ειναι ικανη για γενοκτονια,να μη δειχνει ελεος ναι αλλα οχι αυτο το αισχος. Ειναι σαν να βλεπεις εναν αλλον χαρακτηρα. Στο μυαλο μου δεν μπορω ακομα να το συλλαβω τι κανανε οι D&D στον χαρακτηρα.Κ παμε για επικα αισχρο φιναλε που η Αρυα(η πλεον πιο υπερεκτιμημενη της σεζον) ή ο Τζον που μεχρι χθες ελιωνε για αυτη,θα τη σκωτοσουν. 

Spoiler

Πατησαν πανω στον θανατο του δευτερου δρακου και της Μισαντει και η Dany και ο ευνουχος ειχαν τρελο μισος για αυτους τους λογους. Η μονη εξηγηση.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, Gilmaru είπε

Ναι, όλα αυτά πάλι στο ίδιο επεισόδιο. Μέχρι το προηγούμενο έκανε συμμάχους από οίκος που πολέμησαν εναντίων των Targeryan, δεν είχε πρόβλημα να έχει ως spymaster αυτόν που έστειλε δολοφόνους εναντίων της, αλλά τώρα ξαφνικά τα παιδάκια στους δρόμους του Kings Landing είναι ένοχα και πρέπει να κυνηγηθούν και να καούν.

Εντελώς λογική και ομαλή ανάπτυξη χαρακτήρα.

ΡΕ ΜΕ ΔΟΥΛΕΥΕΤΕ? 

Ε από αυτό κ μόνο λέει πολλά.ποιος λογικός θα έπερνε για.  συμβουλους τ βαρύ π πήγε ν στη δολοφονήσει το τυριον π ήταν λανιστερ κ τν τζορα π πήγε να την δηλητηριάσει..???.αλλά ήταν τόσο τυφλωμένη γ τν θρόνο π όταν της έταξαν ότι θα την βοηθήσουν τα ξέχασε όλα....ένας νορμάλ δεν τ κάνει αυτό πάντως...έχει θεματα

Επεξ/σία από kwstas_1993
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, kwstas_1993 είπε

Ε από αυτό κ μόνο λέει πολλά.ποιος λογικός θα έπερνε για.  συμβουλους τ βαρύ π πήγε ν στη δολοφονήσει το τυριον π ήταν λανιστερ κ τν τζορα π πήγε να την δηλητηριάσει..???.αλλά ήταν τόσο τυφλωμένη γ τν θρόνο π όταν της έταξαν ότι θα την βοηθήσουν τα ξέχασε όλα....ένας νορμάλ δεν τ κάνει αυτό πάντως...έχει θεματα

Σε όλες τις περιπτώσεις είχε λόγο και πολύ καλά έκανε. Κανένας τους δεν ήταν κακή επιλογή. Βγάζω τα τελευταία επεισόδια εκτός γιατί ούτως ή άλλως δεν βγάζουν και πολύ νόημα.

Επεξ/σία από Gilmaru
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις το είδα και γω..

Όσοι μιλάνε για απογοητεύσεις και επτά σεζόν χαμένες κτλ εγω λέω να πηδηχτείτε από το παράθυρο

Έχει δείξει αρκετές φορές πως είναι ημιτρελη όπως είπε και ένας φίλος πιο πίσω και με τα τελευταία γεγονότα απογινε και ιδού τα αποτελέσματα.

Στην τελική η Σερσεϊ φταίει για όλα.:P

Δε θα πλατειασω γτ με έχουν καλύψει κάποιοι προλαλησαντες και θα γίνω κουραστικός.

Αναμονή για το μεγάλο φινάλε.

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οσοι παντως δεν ειστε ευχαριστημενοι με τις 2 τελευταιες σεζον κρατηστε το ταξιδι που σας προσφερε η συγκεκριμενη σειρα και τις στιγμες που ανατριχιασατε η ειπατε τη σειραρα ειναι αυτη. Το ιδιο καναμε και στο lost που αν και κακο τελος παραμενει ενα απο τα πιο ομορφα ταξιδια που εχει προσφερει μια σειρα. Μην διαγραφετε ετσι απλα 8 χρονια. Αν παλι δεν μπορειτε να το χωνεψετε με τιποτα περιμενετε τα βιβλια που σιγουρα θα δωσουν ενα διαφορετικο τελος.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...