Προς το περιεχόμενο

Αρνητικά του Redmi Note 7


ondoin

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, ondoin είπε

Για αρχή το κινητό θα έπρεπε να κοστίζει κάτω από 150€. Στα 200 που το πήρα εγώ, τα θεωρώ πολλά

Γιατί ενώ στα χαρτιά το τηλέφωνό φαίνεται καλό, στην πράξη τα πράγματα είναι διαφορετικά.

 

 

Για τελευταια φορα και αποχωρω απο το θεμα.

Λες οτι το κινητο επρεπε να κοστιζει κατω απο 150ευρω. Και ξαναρωταω αυτο απο που προκυπτει?Μπορεις να μας αναφερεις στους υπολοιπους μεχρι τα 200ευρω(που τα θεωρεις και πολλα)τι αλλες λυσεις εχουν?

Bugs ειχε και το Nokia 7 plus ενος γνωστου μου ετσι για την ιστορια κυριως στις αρχες που περασε το Android 9 σε σημειο να θελει να το πουλησει το κινητο αλλα να μην το κανει γιατι ειχε χασει παρα πολυ την αξια του(αρχικη τιμη 450ευρω btw για κινητο με snapdragon 660 και 3800μπαταρια).Επισης το ακριβοτερο Nokia 7 plus εχει και θεματα με την οθονη.

Τα περι MiUI ειναι γνωστα εδω και χρονια ή για την ακριβεια απο τοτε που ηρθε στην Ελλαδα το Redmi note 3 και μετα δεν ειναι κατι το νεο.

Ειναι ιδια φαση και με το Emui της Huawei που σκοτωνει εφαρμογες για πλακα.

Περαν τουτου το θεμα ειναι οτι τα Xiaomi προφανως και τα επιλεγει καποιος κυριως για το hardware τους.

Επεξ/σία από Fulgore
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 159
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Αρα ουσιαστικα το θεμα δεν αφορα τα αρνητικα του note 7 αλλά τα αρνητικα του Miui. 

Πραγμα το οποιο τελικα ειναι υποκειμενικο γιατι εχει να κανει με το αν αρεσει σε καποιον μια εκδοση λογισμικου ή οχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, paris_chav είπε

Αρα ουσιαστικα το θεμα δεν αφορα τα αρνητικα του note 7 αλλά τα αρνητικα του Miui. 

Πραγμα το οποιο τελικα ειναι υποκειμενικο γιατι εχει να κανει με το αν αρεσει σε καποιον μια εκδοση λογισμικου ή οχι.

Υπάρχουν λύσεις πλέον στην Miui ,απλά πρέπει να την σκαλίσεις.

Τώρα ο ts μιλάει για το μεγαλύτερο ποσοστό που δεν θέλει να ασχοληθεί ή δεν ξέρει και να πάρει ένα κινητό να κάνει την δουλειά του σωστά.

Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι δεν είναι καλά.

Σε όλες τις εταιρείες υπάρχουν προβλήματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, ondoin είπε

 

Όμως το να μην σου δείχνει το κινητό τις ειδοποιήσεις (εκτός των άλλων) είναι απαράδεκτο.

η πλειοψηφια των συσκευων ομως ετσι δουλευει... βγαινει η συσκευη και μετα τα πρωτα update στρωνει....στην αρχη εχει θεματα...ναυαρχιδες iphone και samsung εχουν...

δεν θα εχουν τα φτηνα?? θα φτιαξει ετσι... το note 6 pro ειχε προβληματα στην αρχη με το wifi...  την καταναλωση μπαταριας.. 

επισης το να κανεις μια κακη κριτικη "καλοπροαιρετη μεν" για μια συσκευη ειτε το κανεις σε σχεση με κινητα ιδιας κατηγοριας ή με διαφορετικης κατηγοριας

ισως να εισαι απο αυτους που η budget κατηγορια δεν τους φτανει..... πανε στα κινητα 300... 400... 993 που εχει το iphone XS

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, giannisag17 είπε

Καλά σίγουρα τα περισσότερα από αυτά που γράφει δεν ισχυουν..Απλά να μας πει ο φίλος στα 200 ευρώ ποια άλλη επιλογή έχει και ποια κινητά πατάνε το xiaomi.

3 πρωην ναυαρχιδες στα γρήγορα μου ηρθαν αν και οι 2 πλεον καβαλησανε τα 200.

Htc u ultra ,g6 , xz1 .

Ολα καλύτερα εκτός αυτονομίας.

Η xiaomi ειναι κατι σαν αθλητικό σωματείο;

Την ήξερα ως εταιρεία τεχνολογίας και όχι μόνο αλλα βλεπω την φανατιλα του παοκτζη του γαύρου και πάει λέγοντας.

Κατι λες και αντι ας πούμε να αγνοηθεις φαπ φαπ φαπ φαπ έρχονται απο παντού!

Υ.γ σαν συσκευή πάντως ειναι τιμια,πιο κάτω δεν ειναι και φυσιολογικο να πέσει ας πουμε για αυτα που προσφέρει.

Υ.γ2 φιλος ειχε το note 3 pro και ηταν άθλιο σε ολα απο soft ,του πέρασα με ενα εργαλειο (το εχω σβησει απο την μνημη μου δε μπορω να βοηθησω) μια dev global μου φαίνεται λεγόταν χωρις unlocking και τετοια και εγινε αστέρι λαμπρο.

Η xiaomi πιστεύω τα έχει κάνει πωλο με τις rom,υπαρχουν καλες και κακές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
5 ώρες πριν, ondoin είπε

αποπλάνηση καταναλωτών

ε? παραπλάνηση εννοείς?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, saruman123 είπε

Υπάρχουν λύσεις πλέον στην Miui ,απλά πρέπει να την σκαλίσεις.

Τώρα ο ts μιλάει για το μεγαλύτερο ποσοστό που δεν θέλει να ασχοληθεί ή δεν ξέρει και να πάρει ένα κινητό να κάνει την δουλειά του σωστά.

Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι δεν είναι καλά.

Σε όλες τις εταιρείες υπάρχουν προβλήματα.

Δεν αντιλεγω σε τιποτα, απλα εγω σταθηκα στο οτι εν τελει δεν ειναι παραθεση των αρνητικων του κινητου αλλά του λογισμικου στην ουσια. 

Αυτα που αναφερονται δηλαδη δεν αφορουν κατα αποκλειστικοτητα το note 7 αλλά οποιο κινητο τρεχει Miui.

Eιναι σαν να συζηταω για τα αρνητικα του iphone X και να μιλαω μονο για το iOS, αν εξαιρεσω την αναφορα που γινεται στην πλατη και την καμερα του.

Επεξ/σία από paris_chav
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, georgerapp είπε

3 πρωην ναυαρχιδες στα γρήγορα μου ηρθαν αν και οι 2 πλεον καβαλησανε τα 200.

Htc u ultra ,g6 , xz1 .

Ολα καλύτερα εκτός αυτονομίας.

Η xiaomi ειναι κατι σαν αθλητικό σωματείο;

Την ήξερα ως εταιρεία τεχνολογίας και όχι μόνο αλλα βλεπω την φανατιλα του παοκτζη του γαύρου και πάει λέγοντας.

Κατι λες και αντι ας πούμε να αγνοηθεις φαπ φαπ φαπ φαπ έρχονται απο παντού!

Υ.γ σαν συσκευή πάντως ειναι τιμια,πιο κάτω δεν ειναι και φυσιολογικο να πέσει ας πουμε για αυτα που προσφέρει.

Υ.γ2 φιλος ειχε το note 3 pro και ηταν άθλιο σε ολα απο soft ,του πέρασα με ενα εργαλειο (το εχω σβησει απο την μνημη μου δε μπορω να βοηθησω) μια dev global μου φαίνεται λεγόταν χωρις unlocking και τετοια και εγινε αστέρι λαμπρο.

Η xiaomi πιστεύω τα έχει κάνει πωλο με τις rom,υπαρχουν καλες και κακές.

Htc ultra όχι ,g6 όχι το xz1 ίσως γιατί φοράει τον 835 αλλά όλα τα άλλα είναι κλάμα design (θέμα γούστου), μπαταρία , καμερα και τιμή αλλά δεν ξέρω αν έχει παίξει στα 200€

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το παλικαρι ειπε κατι αρνητικο για το miui.....γιατι πεσατε σαν κορακια να τον φατε; Σας εθιξε την xiaomi;Ειναι το λιγοτερο ντροπη αυτο......

Πολυς κοσμος αγοραζει κινητο και το χρησιμποιει χωρις να το "πειραζει" γιατι πρεπει αυτους να τους κραζετε;Μιλαμε για κινητα και οχι για ομαδες οπως εγραψε καποιος παραπανω.

Σαφως μιλαμε για vfn κινητα αλλα δεν ειναι τελεια.Προσωπικα εαν επαιρνα xiaomi θα προτιμουσα καποιο με android one προγραμμα και οχι miui που οντως εχει αυτα τα θεματα που αναφερει ο νηματοθετης.

Εχω εμπειρια με note 5 4/64 αριστο αλλα εχει το θεματακια του.Αλλωστε ειπαμε κανεις δεν ειναι τελειος.

Επεξ/σία από osfp1978
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, osfp1978 είπε

Το παλικαρι ειπε κατι αρνητικο για το miui.....γιατι πεσατε σαν κορακια να τον φατε; Σας εθιξε την xiaomi;Ειναι το λιγοτερο ντροπη αυτο......

Πολυς κοσμος αγοραζει κινητο και το χρησιμποιει χωρις να το "πειραζει" γιατι πρεπει αυτους να τους κραζετε;Μιλαμε για κινητα και οχι για ομαδες οπως εγραψε καποιος παραπανω.

Σαφως μιλαμε για vfn κινητα αλλα δεν ειναι τελεια.Προσωπικα εαν επαιρνα xiaomi θα προτιμουσα καποιο με android one προγραμμα και οχι miui που οντως εχει αυτα τα θεματα που αναφερει ο νηματοθετης.

Εχω εμπειρια με note 5 4/64 αριστο αλλα εχει το θεματακια του.Αλλωστε ειπαμε κανεις δεν ειναι τελειος.

Γιατι σταθηκε μονο στα αρνητικα μιας συσκευης που τα θετικα της ειναι περισσοτερα απο τα αρνητικα και γιατι ενω προσφερει τα περισσοτερα σε σχεση με τον ανταγωνισμο,το ''παλικαρι''πεταει το κορυφαιο''το κινητο επρεπε να κοστιζει κατω απο 150ευρω...επειδη φοραει Miui''.

Επειδη ομως ειμαστε σε τεχνολογικο forum και οχι στο''Κουλουρι'',ειναι λογικο να απανταμε αναλογα. Τα του MiUi ειναι γνωστα εδω και χρονια,δεν ειναι κατι το νεο αλλα στα χρηματα αυτα ουτως ή αλλως δεν εχεις πολλες επιλογες αν θες και ενα αξιοπρεπεστατο hardware.

Εγω εδω και ποσα σχολια του εχω πει το πολυ απλο. Να μας αναφερει αλλες συσκευες που παιζουν στα χρηματα αυτα που να εχουν το ιδιο περιπου hardware για να ξερει ο υποψηφιος αγοραστης που αλλου να κοιταξει αφου το κινητο δεν αξιζει για αυτον στα 200ευρω. Ακομα περιμενω να μου αναφερει αλλες προτασεις.

18 ώρες πριν, ondoin είπε

Αρκετοί δεν το γνωρίζουν αλλά το Note 7 έχει τον ίδιο επεξεργαστή με το Mi Note 3 που κυκλοφόρησε το 2017

Μου αναφερει δηλαδη σαν αρνητικο το οτι το κινητο φοραει παλιοτερο τσιπακι επεξεργαστη,λες και τα υπολοιπα Android Κινητα μεχρι τα 190-200ευρω φορανε καλυτερα τσιπακια,κατι που στην πραξη δεν ισχυει.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι ρε folgure εχεις δικιο αλλα μη ξεχνας οτι εκφραζει και μια πικρία οποτε ας γραψει και κατι ας πουμε λαθος,αυτο δε σημαίνει να τον πετσοσετε!

Αντίθετος αυτοι που εχουν λύσει τα προβληματα που ανέφερε θα επρεπε να απαντησουν του στυλ:

Ακου φιλε θα πας ρυθμίσεις 3 τέλειες ..........

Τι rom φοράς; Διαβασε την μου.

Θα την αλλαξουμε με επισημο tool .......

Και άλλα τέτοια , ακριβώς επειδή ειμαστε σε τεχνολογικό φόρουμ.

Εγω εάν ήξερα ετσι θα απαντούσα και ειχα λυσει τα θεματα του η καποια από αυτά.

Τα λέω λάθος;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, isay είπε

Διαφωνω εν μέρη με το βασικό σου συμπέρασμα και συμφωνώ απολυτα με κάποια (συν κάποια αλλα που δεν ανεφερες) .

αυτο να υποθεσω ειναι το πρωτο μηνυμα fanboy....  

και κατω πιστευω ειναι η κορυφωση του fanboyισμου.... 

18 ώρες πριν, Fulgore είπε

Επισης λες οτι το κινητο επρεπε να κοστιζει λιγοτερα χρηματα 150ευρω και κατω. Μπορεις να μας πεις και μας γιατι?Ποιες αλλες αντιπροτασεις εχει στα χρηματα του?

 

17 ώρες πριν, ondoin είπε

Τώρα ήρθαν οι fanboys να μου βάλουν χέρι. Δεν είπα κάποιο ψέμα ούτε σκαρφίστηκα κάποια ιστορία για να σας θίξω την κινητάρα.

 

17 ώρες πριν, Fulgore είπε

Τα fanboy που ακριβως τα ειδες?Επειδη σου λενε οτι μερικα απο αυτα που γραφεις δεν ισχυουν?

αν εχεις διαφορετικη τεκμηριωμενη αποψη εισαι fanboy...  το ρεζουμε της φασης ναουμε

 

17 ώρες πριν, giannisag17 είπε

Καλά σίγουρα τα περισσότερα από αυτά που γράφει δεν ισχυουν..Απλά να μας πει ο φίλος στα 200 ευρώ ποια άλλη επιλογή έχει και ποια κινητά πατάνε το xiaomi.

 

17 ώρες πριν, ondoin είπε

είστε fanboys της Xiaomi και δεν θέλετε να ακούσετε για αρνητικά. Συγνώμη δηλαδή που τόλμησα και τα έγραψα κιόλας.

 

16 ώρες πριν, Donalhioy είπε

η λογικη του "αν πιστευεις οτι εχω αδικο εισαι fanboy" δεν χωρα σε τεχνολογικο φορουμ...

 

16 ώρες πριν, saruman123 είπε

Την Miui η θα την αγαπήσεις ή θα την μισήσεις.

 

16 ώρες πριν, Fulgore είπε

 

Λες οτι το κινητο επρεπε να κοστιζει κατω απο 150ευρω. Και ξαναρωταω αυτο απο που προκυπτει?Μπορεις να μας αναφερεις στους υπολοιπους μεχρι τα 200ευρω(που τα θεωρεις και πολλα)τι αλλες λυσεις εχουν?

 

16 ώρες πριν, paris_chav είπε

Αρα ουσιαστικα το θεμα δεν αφορα τα αρνητικα του note 7 αλλά τα αρνητικα του Miui. 

Πραγμα το οποιο τελικα ειναι υποκειμενικο γιατι εχει να κανει με το αν αρεσει σε καποιον μια εκδοση λογισμικου ή οχι.

 

16 ώρες πριν, saruman123 είπε

Σε όλες τις εταιρείες υπάρχουν προβλήματα.

 

Σε τεχνολογικο φορουμ εισαι...  αν πεις κατι με υποκειμενικα ή χωρις τεκμηριωση τοτε ειναι λογικο να σου πεις καποιος οτι εισαι λαθος..

αν αυτο μεταφραζεται με καποιο τροπο ως δειγμα "fanboyισμου" τοτε να φανταστω οτι προτιμας να σου πουμε.. Μπραβο ρε φιλε.. ειπες κατι που κανεις δεν καταλαβε πριν απο εσενα!...  αμα πας και στην νεα υορκη αυριο να γραψουμε στο wiki οτι ανακαλυψες και την Αμερικη!!!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 ώρες πριν, ondoin είπε

Για αρχή το κινητό θα έπρεπε να κοστίζει κάτω από 150€.

Στα 200 που το πήρα εγώ, τα θεωρώ πολλά  Γιατί ενώ στα χαρτιά το τηλέφωνό φαίνεται καλό, στην πράξη τα πράγματα είναι διαφορετικά.

Το κύριο πρόβλημα του τηλεφώνου είναι το skin MIUI

 

1 ώρα πριν, georgerapp είπε

 

 

Ο συμφορουμιτης ειναι των ακρων αυτο λεμε τοση ωρα .

Οπως εγραψα  εξ αρχης ειναι γνωστο εδω και πολυ καιρο οτι τα redmi κινητα στο software κομματι υστερουν.

Ο κοσμος ομως τα επιλεγει κυριως για το Hardware κομματι του που δεν βρισκει σε αυτα τα χρηματα κατι αλλο απο καινουργια κινητα.

Παρολα αυτα ο συμφορουμιτης εγραψε οτι το εν λογω κινητο δεν αξιζει ουτε 150ευρω. Ε συγνωμη αλλα οταν καποιος διαβαζει τετοια ειναι λογικο να τον πιανουν τα γελια.

 

Επεξ/σία από Fulgore
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κάποιοι προφανώς έχουν συνηθίσει με τα συνηθισμένα review, ξέρετε τώρα που έχουν σπόνσορα την ίδια την εταιρεία που κατασκευάζει το κινητό. Άλλοι δεν αναφέρουν ποτέ αρνητικά, γιατί τότε οι εταιρείες θα σταματήσουν να στέλνουν δωρεάν συσκευές για "reviews". Εγώ προφανώς έκανα έγκλημα που ανέφερα τα αρνητικά και είμαι "των άκρων". Επίσης κανένας στο YouTube δεν ασχολείται ποτέ σοβαρά με τα αρνητικά γιατί πέφτουν βροχή τα dislikes από άτομα σαν και αυτά που μου την έπεσαν εμένα.

Το GSM Arena μόλις τώρα είδα ότι έχει σαν τιμή τα 150€, για αυτούς που φαγώθηκαν στο γιατί πρέπει να κοστίζει τόσο. Τουλάχιστον δεν είμαι τρελός που πιστεύω ότι αυτή είναι μία τίμια τιμή.

https://m.gsmarena.com/xiaomi_redmi_note_7-9513.php

Φαίνεται είναι έγκλημα το να λες ότι η συσκευή είναι αυτό που λέμε πλαστικούρα με χάλια ποιότητα κατασκευής.

Κάτι άλλο που ανακάλυψα στα reviews του GSM Arena (ψάχνοντας να βρω τι συσκευή να πάρω) είναι ότι δεν υπάρχουν χάλια κινητά, ούτε χάλια κάμερες κλπ. Τα λίγα αρνητικά είναι συνήθως έλλειψη NFC, δεν είναι αδιάβροχο, δεν έχει ασύρματη φόρτιση και άλλα τέτοια ωραία που το 90% του κόσμου δεν χρησιμοποιεί.

Η Xiaomi έχει αυτή την στιγμή την μεγαλύτερη κοινότητα custom ROM, και από εκεί καταλαβαίνεις πόσο αγαπά ή μισεί ο κόσμος το MIUI. Το γεγονός ότι κάποιος ρισκάρει την εγγύηση του για να βάλει άλλη ROM τα λέει όλα.

Όμως αυτά τα περνάμε στο ψηλό. Αντί να προτείνει κάποιος λύσεις για μερικά από τα προβλήματα που ανέφερα, μου γράφουν αποκλείεται να είναι έτσι.

Αυτή που γράφουν απαντήσεις με μία πρόταση, κατηγορούν εμένα για έλλειψη τεκμηρίωσης. Άλλη δεν διάβασαν καν τον τίτλο ούτε την πρώτη παράγραφο και θεώρησαν ότι επιτίθεμαι στην Xiaomi. Και έπρεπε να αναφέρω τα θετικά μήπως και πέσουν οι πωλήσεις; Ο,τι έγραψα το έγραψα για αυτούς που δεν έχουν ήδη το κινητό για να έχουν μία πιο ολοκληρωμένη εικόνα. Άλλος θίχτηκε με το παλιό επεξεργαστή, άλλος με την τιμή και άλλος ζητάει επίμονα άλλες προτάσεις. Εγώ όμως το Redmi Note 7 πήρα και αυτή είναι η γνώμη μου.

Επεξ/σία από ondoin
  • Like 2
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...