Προς το περιεχόμενο

Αρνητικά του Redmi Note 7


ondoin

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 159
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, ondoin είπε

Κάποιοι προφανώς έχουν συνηθίσει με τα συνηθισμένα review, ξέρετε τώρα που έχουν σπόνσορα την ίδια την εταιρεία που κατασκευάζει το κινητό. Άλλοι δεν αναφέρουν ποτέ αρνητικά, γιατί τότε οι εταιρείες θα σταματήσουν να στέλνουν δωρεάν συσκευές για "reviews". Εγώ προφανώς έκανα έγκλημα που ανέφερα τα αρνητικά και είμαι "των άκρων". Επίσης κανένας στο YouTube δεν ασχολείται ποτέ σοβαρά με τα αρνητικά γιατί πέφτουν βροχή τα dislikes από άτομα σαν και αυτά που μου την έπεσαν εμένα.

Το GSM Arena μόλις τώρα είδα ότι έχει σαν τιμή τα 150€, για αυτούς που φαγώθηκαν στο γιατί πρέπει να κοστίζει τόσο. Τουλάχιστον δεν είμαι τρελός που πιστεύω ότι αυτή είναι μία τίμια τιμή.

https://m.gsmarena.com/xiaomi_redmi_note_7-9513.php

Φαίνεται είναι έγκλημα το να λες ότι η συσκευή είναι αυτό που λέμε πλαστικούρα με χάλια ποιότητα κατασκευής.

Κάτι άλλο που ανακάλυψα στα reviews του GSM Arena (ψάχνοντας να βρω τι συσκευή να πάρω) είναι ότι δεν υπάρχουν χάλια κινητά, ούτε χάλια κάμερες κλπ. Τα λίγα αρνητικά είναι συνήθως έλλειψη NFC, δεν είναι αδιάβροχο, δεν έχει ασύρματη φόρτιση και άλλα τέτοια ωραία που το 90% του κόσμου δεν χρησιμοποιεί.

Η Xiaomi έχει αυτή την στιγμή την μεγαλύτερη κοινότητα custom ROM, και από εκεί καταλαβαίνεις πόσο αγαπά ή μισεί ο κόσμος το MIUI. Το γεγονός ότι κάποιος ρισκάρει την εγγύηση του για να βάλει άλλη ROM τα λέει όλα.

Όμως αυτά τα περνάμε στο ψηλό. Αντί να προτείνει κάποιος λύσεις για μερικά από τα προβλήματα που ανέφερα, μου γράφουν αποκλείεται να είναι έτσι.

Αυτή που γράφουν απαντήσεις με μία πρόταση, κατηγορούν εμένα για έλλειψη τεκμηρίωσης. Άλλη δεν διάβασαν καν τον τίτλο ούτε την πρώτη παράγραφο και θεώρησαν ότι επιτίθεμαι στην Xiaomi. Και έπρεπε να αναφέρω τα θετικά μήπως και πέσουν οι πωλήσεις; Ο,τι έγραψα το έγραψα για αυτούς που δεν έχουν ήδη το κινητό για να έχουν μία πιο ολοκληρωμένη εικόνα. Άλλος θίχτηκε με το παλιό επεξεργαστή, άλλος με την τιμή και άλλος ζητάει επίμονα άλλες προτάσεις. Εγώ όμως το Redmi Note 7 πήρα και αυτή είναι η γνώμη μου.

Ωραία θέλεις να μου πεις ποιο άλλο μπορείς να πάρεις στα 200 ευρώ όχι 230 ουτε 240 και να είναι καλύτερο..?Ψάχνω για την γυναίκα μου για αυτό στο λέω..Μην μου πεις για g6 htc ultra κλπ..τα οποία 200 δεν κάνουν και είναι κινητά του 17..

Επεξ/σία από giannisag17
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 16/5/2019 στις 9:07 ΜΜ, isay είπε

Εχουν περάσει αρκετά xiaomi από τα χέρια μου (δικα μου και φίλων) και έχουν φάει αρκετό ξύλο στα χέρια μου, με πρώτο της σειράς το note 2 και προσφατα το note 7 για φίλο. Διαφωνω εν μέρη με το βασικό σου συμπέρασμα και συμφωνώ απολυτα με κάποια (συν κάποια αλλα που δεν ανεφερες) .

Το miui το θεωρώ πολύ χρήσιμο, γιατί έχει πάρα πολλά έτοιμα features ενσωματωμένα. Ειδικά για το μέσο χρήστη το θεωρώ ιδανικό γιατί εχει ένα τόνο ρυθμισεις και προγράμματα που μπορει να φέρει το κινητό εκεί που θελει και εχει ρυθμίσεις που τις περισσότερες φορές δεν τις ανακαλύπτει ποτε και αυτό χωρίς να χρειαστεί να κατεβάσει ένα τόνο προγράμματα από playstore τα οποια αφενός κοστίζουν, αφετερου εχουν τα δικά τους bugs και θελουν και αυτά το χρόνο τους. Αν αυτό το συνδυάσεις με τα χρήματα που κάνει η σειρά note και με την διαθεσιμότητα επισημων updates και ανεπισημων roms από κοινότητα χρηστών, προσωπικά δεν βρίσκω άλλη εταιρεία με πιο value for money κινητό. Δίνεις 170-230 ευρω (τόσο πάει η σειρά note κάθε χρόνο αυτή την περιοδο) και παιρνεις ενα κινητό πάρα πολύ καλό που αξίζει το κάθε ευρώ που σου ζητα. Εγω μάλιστα είμαι της φιλοσοφίας αυτό τον καιρό να παιρνει κάποιος το προηγουενο μοντέλο της σειρας που εκει κι αν αξίζει το value for money. Π.χ. προχτές είδα προσφορά απο banggood για το redmi note 4/64 global με 135 ευρω με μεταφορικά. Με δυο λογια, θεωρώ βελτιστη την ισορροπία VFM και miui και τετοιο κινητό σε άλλη μάρκα δε θα βρεις (για τωρα μιλάμε, δεν ξερω σε Χ καιρό). Πληρώνει toyota/Kia και πέρα απο την αξιοπιστία, έχεις τεχνολογίες και features από bmw/Mercedes και οχι απλά φλας, ραδιο και alarm button. 

Για κάποιον πιο advanced χρήστη ή για κάποιον που κάνει πολύ επιδερμική χρήση του κινητου (πλέον ελάχιστοι γιατί ολοι το φορτώνουν με εφαρμογές) το pure android όντως ειναι πολύ πιο χρήσιμο. Θεωρώ τον εαυτό μου advanced χρήστη (σε σημείο abuse) και παρ'όλα αυτα το miui το θέλω ΑΛΛΑ με custom rom που οι προγραμματιστές (να ναι καλα τα παιδια) έχουν ξηλώσει πολύ σαβουρα και εχουν αφήσει τα καλα, συν οτι ετσι κι αλλιως θα βάλω και το χεράκι μου για αυτά που θελω εγω (και δε μιλώ για viber, facebook, κλπ). Επισης για μενα είναι αναγκαίο το rooting με την έννοια οτι παρολο που με θεωρώ "βαρύ" χρηστη, το miui το θέλω

 Το να κάνω reset σε ένα κινητό μου ειναι ευκολο (θα λεγαμε format αν μιλουσαμε για υπολογιστές) αλλά βαριέμαι αφόρητα το χρόνο που χρειαζομαι μετά για να περάσω όλα τα αναγκαία προγράμματα, πόσο μάλλον αν το κινητό προορίζεται για αλλον/η. To miui με έχει καραβοηθήσει σε αυτό. 

Πάμε στο bloatware (εφόσον δε μιλάμε για pure android). Ολες μα όλες οι εταιρίες βάζουν τις σαβουρες τους γιατί βγαζουν λεφτα, αρα λιγο άτοπο (προς άδικο) αυτο που έγραψες. Η λύση ειναι απλή και καιρό γνωστή με απεγκατάσταση των εφαρμογών μεσω adb, χωρίς να χρειαζεται root η συσκευή. Οτι κινητό/tablet περνά απο τα χέρια μου για "στρώσιμο" πέφτει πάντα χέρι στο ξήλωμα εφαμοργών που θεωρώ οτι ο τελικός χρηστης δεν θα τις χρησιμοποιήσει. Αν θες διευκρίνηση πες μου. 

Για τα δικαιώματα θεωρώ οτι η xiamomi ορθα ρίχνει default μαχαίρι και αφήνει στον χρήστη επιλογή τι να ενεργοποιησει. Αυτό γιατί η αλλη πλευρα του νομισματος (που το συναντω σε αλλες μαρκες) ειναι full δικαιώματα σε ολες τις εφαρμογές. ΟΧΙ. Καλύτερα το user experience να εχει 2-3 τικς παραπάνω παρά ολα διαθεσιμα σε ολους. 

Για τις παρατηρήσεις σου δεν θα σου απαντησω μια-μια (δεν ειμαι support) αλλά θα αναφέρω 2-3 πραγματικά αρνητικά. Η κάμερα του παρολο που ειναι αξιοπρεπεστατη για τα λεφτά που ζητά το κινητό (αμα κάποιος θελει αριστη καμερα με τα αντιστοιχα hardware features - μπαταρια, επεξεργαστη, μνημη, χώρο, οθονη φέυγει στα διπλάσια και τριπλάσια λεφτα) είναι προς το μετρια αν μιλάμε για ειδικές συνθήκες φωτισμου. Επισης ξέρω ελάχιστους χρήστες που ξερουν να βγάλουν καλές φωτογραφίες με μια καλή κάμερα. Οι περισσοτεροι (μέσα και εγω) τραβάμε στο γαμο του καραγκιοζη και ελπιζουμε να κάτσει καποια καλη.

Ο ήχος και τα ηχεία του και πάλι κινουνται στο μετριο προς καλό αλλα και πάλι για τα ζητουμενα χρηματα και overall κινητό είναι πολύ ανω του μετριου. 

Τα notifications θεωρώ οντως οτι ειναι λιγο περιεργα αλλά οχι γιατί δε λειτουργουν σωστα, αλλά γιατί η εταιρεία εχει διαφορετικό τρόπο αντιμετώπισης σε σχέση με τις υπολοιπες εταιρίες, αλλα αμα το μάθεις και το ρυθμισεις δε νομιζω οτι υπάρχει κάτι πιο ευχρηστο σε αλλη εταιρεία (ΔΙΚΗ ΜΟΥ γνωμη πάντα).

Το mi account οσο μου αρέσει, αλλο τόσο με ενοχλεί. Μου αρεσει για τα features, με ενοχλεί για τη διαδικασία ξεκλειδώματος του boot loader (ειπαμε μου αρεσει το rooting και οι custom roms). Οσο περνά ο καιρός το κάνει πιο δυσκολο (και καταννοώ τους λογους) και απλά με δυσχεραίνει και τιποτα αλλο. 

Απο άλλες εταιρίες μου αρέσουν τα nokia (αν θελω pure android με υποχωρήσεις στα επιπλεον features-apps), τα sammy/sony (μονο για την κάμερα αλλά δεν τα αγοραζω γιατί τα θεωρω τρελά overvalued συν οτι εχω φωτογραφική) και μου ΑΡΕΣΑΝ και τα huawei μεχρι που η huawei αποφασισε να κλειδώσει εντελώς το bootloader οποτε τερμα το root και οι custom roms. Το emui των huawei είναι επισης πολυ καλο αλλα από τη στιγμή που η huawei ανακοινωσε οτι τερμα το bootloder unlocking εφαγε ενα τεραστιο κοκκινο Χ και στις προτιμήσεις αλλα και στις προτάσεις μου (και το ιδιο θα κάνω - χωρις ενδοιασμούς - με την xiaomi αν κανει κατι αναλογο). Αυτό γιατί με το rooting και τις custom roms, το κινητο εχει επιπλεον χρονο ζωής ακομα και για δευτερο ή τριτο κινητό

Συνοπτικά :

  • Θεωρώ τη σειρά redmi note το απολυτο vfm της εποχης
  • Αν θες pure android (γιατί πχ ετσι ειναι οι επιλογές σου, ειναι σεβαστο) τοτε δεν σου κάνει σαν κινητό, εκτος αν θες να το ξεκλειδώσεις (ναι μπορεις επισημα) και να του περάσεις lineageos (που ειναι σχεδον pure android) 
  • Το bloatware μπορεις να το ξηλώσεις (σε ολες τις εταιρίες) σε πολύ ικανοποιητικό βαθμό και να κρατήσεις ολα τα θετικά και οργανωμένα features/apps του miui
  • Βλέπω ένα τροπο σκέψης "θελω αυτό το αμαξι, να κάνει αυτά που εκανε το αλλο που ειχα, με τον τρόπο που το έκανε". Αυτό δεν ισοδυναμεί με αρνητικά του νεου αμαξιου. Αρνητικά θα ήταν αντιστοιχα η επιταχυνση, το κράτημα, η καταναλωση και οχι ο διακοπτης για τα φωτα ειναι στο καντραν αντι για το χειρομοχλό. 

Θα κλεισω με το pocophone γιατί το επιασα στα χερια μου πριν 2 μηνες για φτιάξιμο. Για τα χρηματα που εδωσε ο φιλος μου το θεωρώ ακομα καλυτερο vfm από τη σειρά redmi note. Το κινητό ήταν δυναμίτης. Οταν ερθει ο καιρος να αλλαξω το διμο μου note μαλλον θα ζοριστω να διαλεξω αναμεσα στο τοτε poco και το τοτε note. Πάντως το miui δεν θα το αλλαξω, αλλά σιγουρα θα του αλλαξω τα φωτα

Adb?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και τελικά ποιό είναι το συμπέρασμα; Ότι ένα Σάμσουνγκ ή ένα Άιφον (ΛΟΛ!!!)των 150 ευρώ είναι καλύτερο από ένα Σάομι; Πλάκα μας κάνετε με τα ανούσια κατεβατά που γράφετε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν δεν έχετε πολλές απαιτήσεις, πάρτε το, δεν είπε κανείς να μήν το αγοράσετε. Αν θέλετε καλή εμπειρία χωρίς να τρέχετε σε οδηγούς και tutorials, διαλέξτε μία συσκευή Android One που έχει καθαρό Android, θα πάρει την νέα έκδοση και θα έχετε και ενημερώσεις ασφαλείας κάθε μήνα.

https://www.skroutz.gr/c/40/kinhta-thlefwna/f/399902_624948_893302/toulachiston-1920-x-1080-toulachiston-32gb-Android-One.html

Η Motorola επίσης έχει σχετικά καλές συσκευές σε λογικές τιμές με σχεδόν καθαρό Android και ενημερώσεις.

https://www.skroutz.gr/c/40/kinhta-thlefwna/m/27/Motorola/f/516989_624948/toulachiston-3gb-toulachiston-32gb.html

Αν έχετε λίγα χρήματα παραπάνω και δεν σας νοιάζει η εμφάνιση αλλά καλή επίδοση και κάμερα (μαζί με καθαρό Android και ενημερώσεις) τότε επιλέγετε Nokia (ειδικά το 7.1 φαίνεται πολύ καλό στα λεφτά του) ή Pocophone.

Υπάρχουν και κάνα δυο Honor & Huawei (Lite)  αλλά έχουν δικό τους skin από πάνω και σπάνια θα λάβετε κάποια ενημέρωση. 

Εγώ πριν από αυτό είχα το Xiaomi Mi A1. Ξεπερασμένη εμφάνιση και κάτω του μετρίου κάμερες αλλά πήγαινε σφαίρα και είχε καλή μπαταρία. (Και το Redmi Note 7 έχει πολύ καλή μπαταρία). Ενώ πιο πριν είχα Motorola Moto G 2 και Google Nexus 5X. Δεν ήταν τίποτα θηρία αλλά σαν εμπειρία χρήσης ήταν μια χαρά.

Επεξ/σία από ondoin
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, Vangelis_D9 είπε

Και τελικά ποιό είναι το συμπέρασμα; Ότι ένα Σάμσουνγκ ή ένα Άιφον (ΛΟΛ!!!)των 150 ευρώ είναι καλύτερο από ένα Σάομι; Πλάκα μας κάνετε με τα ανούσια κατεβατά που γράφετε.

 

11 ώρες πριν, giannisag17 είπε

Ωραία θέλεις να μου πεις ποιο άλλο μπορείς να πάρεις στα 200 ευρώ όχι 230 ουτε 240 και να είναι καλύτερο..?Ψάχνω για την γυναίκα μου για αυτό στο λέω..Μην μου πεις για g6 htc ultra κλπ..τα οποία 200 δεν κάνουν και είναι κινητά του 17..

 

11 ώρες πριν, Vangelis_D9 είπε

Και τελικά ποιό είναι το συμπέρασμα; Ότι ένα Σάμσουνγκ ή ένα Άιφον (ΛΟΛ!!!)των 150 ευρώ είναι καλύτερο από ένα Σάομι; Πλάκα μας κάνετε με τα ανούσια κατεβατά που γράφετε.

Και η επιθεση συνεχιζεται......κριμα..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καποτε μερικοι συμφορουμιστες με κατεκριναν επειδη χαντακωνα τα xiaomi.Αυτο βλεπω και συνεχιζεται και με αλλους,επειδη γραφουν κατι αρνητικο για την αγαπημενη τους μαρκα.Ουτε σε γηπεδο να εισασταν.

Επισης αναρωτιουνται μερικοι εαν υπαρχουν καλυτερα στα 150-200 ευρω.Φυσικα και υπαρχουν.Υπαρχουν samsung,huawei ,honor,nokia,motorola,sony με πολυ καλες προτασεις πχ samsung a7(199€),huawei p smart(2019) (167€),honor 9 lite 4/64,(167€)nokia 7.1,(194€) motorola g7 power(198€),sony xa2(198€)huawei mate 20 4/64 (202€),honor 8x 207€),motorola one 4/64 (169€)........τιμες σκρουτζ.

Γιατι ενα xiaomi ειναι καλυτερο απο αυτα;Για μια ακομη φορα δικαιωνομαι.Και το κερασακι στην τουρτα ειναι ολα αυτα καλυπτονται με διετη εγγυηση και οχι μονο ενα χρονο.Και φυσικα τα παιρνεις και τα δουλευεις χωρις custom rom,gcam,rootαρισμα κ.α.

Και εννοειται δεν μπλεκεις με τελωνεια,priority line και αλλες τετοιες π@π@ριες που συμβουλευετε εδω.

Πρωτα απο ολα παιρνετε κινητο και οχι κατι που τα κανει ολα.Ας βγαλουν καποιοι τα γυαλια της xiaomi απο πανω τους

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
1 ώρα πριν, ad276 είπε

samsung a7(199€)

Το σκέφτομαι. Να το πάρω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, ad276 είπε

Καποτε μερικοι συμφορουμιστες με κατεκριναν επειδη χαντακωνα τα xiaomi.Αυτο βλεπω και συνεχιζεται και με αλλους,επειδη γραφουν κατι αρνητικο για την αγαπημενη τους μαρκα.Ουτε σε γηπεδο να εισασταν.

Επισης αναρωτιουνται μερικοι εαν υπαρχουν καλυτερα στα 150-200 ευρω.Φυσικα και υπαρχουν.Υπαρχουν samsung,huawei ,honor,nokia,motorola,sony με πολυ καλες προτασεις πχ samsung a7(199€),huawei p smart(2019) (167€),honor 9 lite 4/64,(167€)nokia 7.1,(194€) motorola g7 power(198€),sony xa2(198€)huawei mate 20 4/64 (202€),honor 8x 207€),motorola one 4/64 (169€)........τιμες σκρουτζ.

Γιατι ενα xiaomi ειναι καλυτερο απο αυτα;

 

Ποιος ειπε οτι η Xiaomi ειναι η αγαπημενη του μαρκα?

Επισης τα περισσοτερα απο τα κινητα που αναφερεις ειναι overall χειροτερα απο το Redmi note 7.

Και μιας και εχεις και την απορια γιατι ειναι το Xiaomi καλυτερο απο ορισμενα απο αυτα που εχεις παραπανω, θα σου αναφερω παραδειγμα το Nokua 7.1 τω 200ευρω

To Nokia 7.1 λοιπον

  • -Εχει μικροτερη οθονη
  • -Εχει χειροτερη καμερα
  • -Εχει λιγοτερη ram και αποθηκευτικο χωρο
  • -Εχει αισθητα μικροτερη μπαταρια μολις 3080Mah
  • -Εχει χειροτερο επεξεργαστη/γραφικα
  • -Δεν εχει FM Radio ή Ir Blaster
  • -Το Service του ειναι η Arvato/Ts Solutions
  • -Δεν εχει notification led

Το θετικο του Nokia ειναι οτι εχει NFC και Android One.

To mate 20lite ειναι οντως μια καλη εναλλακτικη του Redmi note 7 πχ

Με λιγα λογια για τους λιγους στην Ελλαδα που τους ενδιαφερει το skin που φοραει το καθε κινητο(κοινως δεν θελουν MiUI)οντως το Redmi note 7 δεν αξιζει.

Για την πλειοψηφια του κοσμου ομως που δεν ξερει ουτε ποια εκδοση Android φοραει το κινητο τους και αρα τους ενδιαφερει αποκλειστικα το hardware στο κινητο,το Redmi Note 7 ειναι απο τις καλυτερες επιλογες με διαφορα.

Επεξ/σία από Fulgore
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ad276 είπε

Καποτε μερικοι συμφορουμιστες με κατεκριναν επειδη χαντακωνα τα xiaomi.Αυτο βλεπω και συνεχιζεται και με αλλους,επειδη γραφουν κατι αρνητικο για την αγαπημενη τους μαρκα.

δηλαδη το σωστο ειναι απλα να συμφωνησουμε? 

αν πιστευει καποιος οτι το xiaomi ειναι απο τις πρωτες επιλογες VFM στην κατηγορια κατω απο 200, αυτο που καταλαβαινεις εσυ ειναι οτι μιλαμε για θερμοκεφαλο οπαδο?

 

 

1 ώρα πριν, ad276 είπε

 

1) Και το κερασακι στην τουρτα ειναι ολα αυτα καλυπτονται με διετη εγγυηση και οχι μονο ενα χρονο.

2) Και φυσικα τα παιρνεις και τα δουλευεις χωρις custom rom,gcam,rootαρισμα κ.α.

3) Και εννοειται δεν μπλεκεις με τελωνεια,priority line και αλλες τετοιες π@π@ριες που συμβουλευετε εδω.

4) Ας βγαλουν καποιοι τα γυαλια της xiaomi απο πανω τους

1) https://www.mygad.gr/xiaomi-redmi-note-7-4gb-ram-64gb-rom-mple?tracking=5730894aa669b με 2 χρονια εγγυηση

2) custom rom και root το μονο xiaomi που χρειαστηκε ηταν το red rice διοτι δεν υπηρχε ευρωπαικη... και αυτο διοτι ακομη δεν εκαναν ανοιγμα στην ευρωπη... καποιοι τα εφερναν απο minideal γιατι ειχαν τα ιδια spec με κινητα των 230 ευρω ενω αυτα κοστιζαν 99.. το 2013-2014...  

3) τελωνεια και priority line δεν υπαρχουν στο σκρουτζ και στην ευρωπη

4) μα εισαι λαθος... πως να το κανουμε...?

 

οσο για τα κινητα που προτεινεις, καποια συγκρινονται στα ισα με τα απλα redmi και καποια με τα μοντελα της meizu και ulephone και καποια οντως ειναι στα 2-3 που μπορεις να διαλεξεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ωραιαααα αφησατε τον φιλο και επιτιθεστε σε μενα τωρα.

Σε σχεση με το nokia 7.1

α) για μερικους ειναι καλο να εχει μαζεμενη οθονη γιατι εχει μικροτερο συνολικο μεγεθος και ειναι ανετο στο χειρισμο (δεν ειναι γκουμουτσα).

β)απο προκυπτει οτι εχει χειροτερη καμερα;Τα εχετε πιασει και τα δυο ταυτοχρονα;

γ)νομιζω οτι τα 3/32 ειναι μια χαρα για κανονικη χρηση αλλα υπαρχει και εκδοση 4/64 ακριβοτερη φυσικα.

δ)ο επεξεργαστης ειναι καθολα αξιοπρεπης και ανταγωνιστικος antutu 116000 εναντιον 104000 του note7.

ε)συμφωνω στην μπαταρια αλλα η ουσια βρισκεται στην αυτονομια και οχι στην χωριτικοτητα της

στ)ραδιοφωνο ειναι μειων

ζ)τουλαχιστον εχει σερβις και δεν φευγει για Κινσ και ψαχνεσε

η)αντι led notification εχει always on display που ξυπναει την οθονη εαν υπαρχει υπενθυμιση.

Και επειδη δεν ειμαι παραλογος θα συμφωνησω πως οντως η πλειοψηφια του κοσμου δεν ξερει ουτε καν ποια εκδοση android φοραει το κινητο τους για αυτο και παιρνουν αυτο που διαφημιζεται περισσοτερο δηλαδη huawei η samsung.

Και εγω απλα λεω την δικη μου αποψη και αυτο που βλεπω απο την εμπειρια μου με την κινητη τηλεφωνια που εχω καποια χρονια.Σαφως η xiaomi ειναι η ταχυτερα αναπτυσομενη εταιρια κινητης αλλα σε καμια περιπτωση δεν ειναι μονοδρομος σε οποιο φασμα τιμων και να δειτε.

Και σταματηστε να επιτιθεστε σε οποιον εχει διαγορετικη αποψη απο εσας.Εκτος και αν εισαστε οι παντογνωστες που τα ξερουν ολα τους οποιους τους απεχθανομαι.

Επεξ/σία από ad276
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ad276 είπε

Ωραιαααα αφησατε τον φιλο και επιτιθεστε σε μενα τωρα

Αρα με λιγα λογια το να απανταει καποιος σε σχολιο καποιου αλλου θεωρειται επιθεση.

Οκ καλη συνεχεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, ad276 είπε

Ωραιαααα αφησατε τον φιλο και επιτιθεστε σε μενα τωρα..

αμα εχεις λαθος και στο υποδειξει καποιος δεν ειναι επιθεση... αλλιως θα παιζαμε το "πεταει ο γαιδαρος πεταει...!" 

βγηκαμε και xiaomi φαν επειδη διαφωνησαμε..  την επομενη φορα μαλλον πρεπει να πουμε οτι πεταει ο γαιδαρος...

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...