Προς το περιεχόμενο

Tenet (Nolan, 2020)


Sethiros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αυτη η ταινια θα μεινει στην ιστορια ως η πατάτα/αποτυχία του Νόλαν. Νομιζω οτι ολοι οι σκηνοθετες το εχουν παθει μεχρι σημερα. Ποιος δεν εχει βγαλει πατάτα στην καριέρα του. 

Κατα τη γνωμη μου, το σεναριο ηταν δυσνοητο και δυσκολο να αποδοθεί στην οθόνη λογω των παραδοξων του χρονου και ισως εκει απετυχε η ταινια. Ισως αλλος σκηνοθετης να το πετυχαινε με αλλο στυλ εξιστορησης, τυπου φαντασιας ή αλλο. Επισης το καστινκγ ηταν τελειως αποτυχημενο. Αταιριαστοι ολοι μονοι τους αλλα και μεταξυ τους, αισθητικα και απο αποψη χημειας. Ειμαι σιγουρος οτι ο Νολαν θα επανελθει με αλλη επιτυχημενη ταινια στο μελλον.

  • Like 6
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 205
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αυτό που ακόμη δεν μπορώ να χωνέψω με αυτό το έργο είναι ότι ο ένας από τους τρεις-τέσσερεις πιο αγαπημένους μου σκηνοθέτες έβγαλε αυτό το πράγμα και τώρα θα πρέπει να περιμένω άλλα δύο-τρία χρόνια, με την ελπίδα να βγάλει κάτι καλό. Και σε άλλες του ταινίες δυσκολεύτηκα (Inception), όχι τόσο όσο με το Tenet, αλλά με χαρά την είδα για να ξεδιαλύνω αυτά που έχασα. Αυτήν δεν θέλω να την ξαναδώ. 

Το άλλο που με εκνευρίζει είναι το θέμα του χρόνου με το οποίο καταπιάστηκε είναι θέμα από μόνο του τόσο πολύπλοκο και ανοιχτό σε κάθε είδους συζητήσεις. Σε αυτήν του την ταινία με έκανε να μην έχω κάτι να συζητήσω, γιατί δεν κατάλαβα τίποτα. Δεν νομίζω να χρειάζεται να μπερδέψεις περισσότερο ένα θέμα πολύπλοκο από μόνο του. Τι ωραία που τα κατάφερε πχ το Looper. Και αν είσαι πραγματικά μάγκας, κάνε κάτι αντίστοιχο με το 12 Monkeys, όπου το θέμα time travel είναι ένα μόνο από τα θέματα που έχεις να πεις για την ταινία.

Θα κάτσω τώρα να δω το Predestination, για το οποίο έχω ακούσει καλά λόγια και, για κάποιο λόγο, το έχασα τότε που βγήκε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, Voodooman είπε

Αυτό που ακόμη δεν μπορώ να χωνέψω με αυτό το έργο είναι ότι ο ένας από τους τρεις-τέσσερεις πιο αγαπημένους μου σκηνοθέτες έβγαλε αυτό το πράγμα και τώρα θα πρέπει να περιμένω άλλα δύο-τρία χρόνια, με την ελπίδα να βγάλει κάτι καλό. Και σε άλλες του ταινίες δυσκολεύτηκα (Inception), όχι τόσο όσο με το Tenet, αλλά με χαρά την είδα για να ξεδιαλύνω αυτά που έχασα. Αυτήν δεν θέλω να την ξαναδώ. 

Το άλλο που με εκνευρίζει είναι το θέμα του χρόνου με το οποίο καταπιάστηκε είναι θέμα από μόνο του τόσο πολύπλοκο και ανοιχτό σε κάθε είδους συζητήσεις. Σε αυτήν του την ταινία με έκανε να μην έχω κάτι να συζητήσω, γιατί δεν κατάλαβα τίποτα. Δεν νομίζω να χρειάζεται να μπερδέψεις περισσότερο ένα θέμα πολύπλοκο από μόνο του. Τι ωραία που τα κατάφερε πχ το Looper. Και αν είσαι πραγματικά μάγκας, κάνε κάτι αντίστοιχο με το 12 Monkeys, όπου το θέμα time travel είναι ένα μόνο από τα θέματα που έχεις να πεις για την ταινία.

Θα κάτσω τώρα να δω το Predestination, για το οποίο έχω ακούσει καλά λόγια και, για κάποιο λόγο, το έχασα τότε που βγήκε.

Το Predestination ειναι εξαιρετικη ταινια και παιζει απιστευτα καλα με το time travel. Ειναι σιγουρα mindfuck και λιγο disturbing αλλα πιστευω θα την ευχαριστηθεις. 

  • Like 2
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καιρο είχε να καεί το μυαλό μου και τα ξανά κατάφερε ο νολαν. Το φιλινγκ που άφησε σε μένα είναι ότι ήταν βιαστικά όλα. Ναι δεν είναι ινσεψιον δεν είναι ιντερστελερ είναι όμως μια καλή ταινία  μέσα στην ξηρασία. Στο πρωταγωνιστή δεν ξέρω τι βρήκε πραγματικά. Θες μαύρο ηθοποιό πάρε τον συγχωρεμένο τον μπλακ πανθερ, τον Τζόρνταν και τόσους άλλους. Πιο πολύ θα μου καθόταν ο Πατισον σε αυτόν τον ρόλο και το ανάποδο 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις την είδαμε.

Εντάξει ούτε ο Nolan δε ξέρει τι έβγαλε.

Μου άρεσε η ατμόσφαιρα και η μουσική κατά καιρούς.

Κάθε τρεις και λίγο όμως έλεγα τι μα@@@ίες ξεστομίζουν. Οκ το να παίξεις με το χρόνο είναι δύσκολο, όσο λιγότερο τόσο καλύτερα, εδώ πιστεύω το πέθαναν.

Ο ξανθός γίγαντας μου φάνηκε αδιάφορος. Pattinson & Washington  συμπαθητικοί. Ο πρώτος πιο πολύ, τον 2ο τον χαντακώνουν κατά τη γνώμη μου οι ατάκες του.

Πέρσι ο Tarantino, φέτος ο Nolan. I don't like where this is going...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η πιο νολαν ταινια εβερ
Επισης η καλυτερη ταινια του νολαν μετα το ινσεπτιο

Για τον ηχο που πολλοι διαμαρτυρονται παιδια ειναι επιτηδες σε καποια σημεια και φαινεται γιατι ειναι ψηλα

 

απο κει και περα μετα απο 3 φορες που την ειδα σε σινεμα και δεν ξερω ποσες σε 4k μπορω να πω με ασφαλεια η ταινια ειναι τελεια. 0 προβληματα inconsistences ή plot holes

 

οι περισσοτεροι που τα λενε απλως δεν την καταλαβαν. Παντως αυτο που ο μεσος ελληνας οτι δεν καταλαβεινει νομιζει πως φταιει αυτο και οχι εκεινος πολυ περιεργο. Αν μια ταινια ειναι ανωτερη απο τις ικανοτητες σου κατσε κατω παρε χαρτι και μολυβι και καταλαβε την. Αν βαριεσαι πες βαριεμαι οχι οτι φταιει η ταινια ομως

ταινιες με time travel υπαρχουν πολλεςσστις περισσοτερες τυπου back to the future αλλα και marvel engame ειδικα στα σκουπιδια της μαρβελ οι χαρακτηρες απλως πατανε ενα κουμπι πετανε κεραυνους και αστραπες απο το κωλο τους αλλαζουν το παρελθον και ολα καλα

 

στο τενετ ομως το συμπαν ειναι ντετερμινιστικο. Δεν εχει τετοιες μπουρδες

  • Like 1
  • Thanks 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το βασικό προβλημα της ταινίας ειναι η μηδενική συνδεση με οποιονδήποτε χαρακτήρα . Το οτι πραγματικά δε σου καίγεται καρφί ποιος θα ζήσει ποιος θα πεθάνει απο την αρχη μεχρι το τελος . 
κ μετα η κακή αποτύπωση του time travel κ τα σεναριακά λάθη .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Το είδα και εγώ εχθές το βράδυ. 

Βασικά η όλη πρωτοτυπία είναι η μέθοδος για το ταξίδι στο χρόνο. 

Προσωπικά δεν την βρήκα δυσνόητη και μου άρεσε πολύ. 

Θα ήθελα να την δω μια δεύτερη φορά, αυτή τη φορά όμως ανάποδα, από το τέλος προς την αρχή, για να μπω 100% στο σωστό κλίμα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χθες βράδυ την είδα τελικά και εγώ. 

Φανφάρες και μεταξωτές κορδέλες. Στο πρώτο μισό ειχα την αίσθηση ότι βλέπω mission impossible και έψαχνα τον Τομ Κρουζ.  Μετά άρχισε το μπάχαλο και τελειωσε  ετσι. Διεκπεραιωτικες ηθοποιίες και σκηνοθεσία. 

Δεν μπήκα στον κόπο να ζοριστώ για να τα εξηγήσω όλα.  Ιδεα καλή ως συνήθως, εφαρμογή κακή.  Και επιβεβαιώνω τον κακό ήχο.  Οι διάλογοι πότε ακούγονταν και πότε πνίγονταν.  Δεν πρόκειται  για ταινια που θα μνημονεύεται για πολυ καιρό, όπως άλλες του Νόλαν. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...