Προς το περιεχόμενο

Tenet (Nolan, 2020)


Sethiros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, sheik είπε

 

  Απόκρυψη περιεχομένων

αφου δεν γινεται να ερθεις αντιμετωπος με τον inverted εαυτο σου, ο protagonist οχι μονο ηρθε αλλα παλεψε κανονικοτατα χωρις να "εξαφανιστει"

Spoiler

Ο μελλοντικός εαυτός φορούσε μάσκα οπότε ο παρελθοντικός δε τον είδε. Νομίζω το πρόβλημα δημιουργείται όταν ο παρελθοντικός αντικρίσει τον μελλοντικό. Ο μελλοντικός δε μπορεί να πάθει γνωστική σύγχυση καθώς γνωρίζει ότι είναι πίσω.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 205
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

42 λεπτά πριν, DeadOrganPlayer είπε
  Απόκρυψη περιεχομένων

Ο μελλοντικός εαυτός φορούσε μάσκα οπότε ο παρελθοντικός δε τον είδε. Νομίζω το πρόβλημα δημιουργείται όταν ο παρελθοντικός αντικρίσει τον μελλοντικό. Ο μελλοντικός δε μπορεί να πάθει γνωστική σύγχυση καθώς γνωρίζει ότι είναι πίσω.

Spoiler

Μα δεν έχει να κάνει με γνωστική συγχηση ή κάτι τέτοιο. Όταν του εξηγούσαν από την ομάδα τους κανόνες του είπε η άλλη πρόσεξε σε καμία περίπτωση να μην έρθεις σε επαφή με τον εαυτό σου διότι ..."annihilation"(η λέξη που χρησιμοποίησε)

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, sheik είπε
  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

Μα δεν έχει να κάνει με γνωστική συγχηση ή κάτι τέτοιο. Όταν του εξηγούσαν από την ομάδα τους κανόνες του είπε η άλλη πρόσεξε σε καμία περίπτωση να μην έρθεις σε επαφή με τον εαυτό σου διότι ..."annihilation"(η λέξη που χρησιμοποίησε)

Spoiler

Επιμένω ότι το Annihilation θα προερχόταν μόνο αν ο παρελθοντικός αναγνώριζε το μελλοντικό. Υπόθεση κάνω, δεν είμαι σίγουρος...

Η συνείδηση δε μπορεί να ταυτιστεί στο μυαλό του παρελθοντικού αν αντικρίσει το μελλοντικό. Το αντίθετο θεωρητικά μπορεί να γίνει.

 

Επεξ/σία από DeadOrganPlayer
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το είδα στο Village φορώντας μάσκα.Οι μισοί περίπου φορούσαμε αν και υπήρχαν αποστάσεις. 

Είναι μια ταινία με γρήγορο ρυθμό και πολλές σκηνές δράσης αλλά και με ένα δυσνόητο σενάριο με αποτέλεσμα σε πολλές στιγμές να μην καταλαβαίνω τι βλέπω.  6/10

Επεξ/σία από moure
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τεχνικά άρτιο ΑΛΛΑ υπερφίαλο σενάριο & χαρακτήρες με τους οποίους δεν ταυτίζεσαι, συνολικά άψυχο. Ίσως το τελευταίο 20λεπτο το έσωσε κάπως.

Κάθε πέρυσι και καλύτερα ο Κ. Νόλαν.

6/10

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, john1987 είπε

Τεχνικά άρτιο ΑΛΛΑ υπερφίαλο σενάριο & χαρακτήρες με τους οποίους δεν ταυτίζεσαι, συνολικά άψυχο. Ίσως το τελευταίο 20λεπτο το έσωσε κάπως.

Κάθε πέρυσι και καλύτερα ο Κ. Νόλαν.

6/10

Υπερφίαλο είναι η λέξη κλειδί. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά, ρε παιδιά, ηταν αίσχος. 

Για αυτούς που περασαν καλα ας μου εξηγησουν πως πανε τουαλέτα οι ανεστραμενοι. 

Οι μισες σκηνες θυμιζαν Batman και Inception. 

Δεν προτεινω σε κανεναν να το δει. Δεν εχει κανενα νοημα σαν ταινία. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν την έχω δει ακόμη και, μάλλον, θα την δω στο σπίτι.

Ο Nolan μας έχει δώσει πραγματικά αριστουργήματα, το Memento είναι η Νο 1 ταινία μου και το The Prestige μέσα στο top 10, το Interstellar (με τις όποιες αδυναμίες του) το εκτίμησα απόλυτα μόνο μετά την τρίτη φορά που το είδα, το Insomnia αξιοπρεπές, αλλά:

-Τα Batman τα θεωρώ άδειους τενεκέδες που κάνουν πολλή φασαρία, το Inception δεν άντεξα να το δω δεύτερη φορά και τo Dunkirk για εμένα ήταν ένα blockbuster της σειράς με τον Nolan να εφαρμόζει την εξεζητημένη μανιέρα του μόνο και μόνο για να πει ότι έκανε κάτι διαφορετικό. 

Ας μην είμαστε σκληροί, πόσα Memento μπορούμε να απαιτήσουμε από έναν άνθρωπο να δημιουργήσει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά από το Memento θεωρώ ότι έχει κάνει πολύ καλύτερες ταινίες.

Όταν δεις την ταινία θα καταλάβεις ότι ο πήχης έχει πέσει πολύ χαμηλά και κανείς δεν περιμένει αριστούργημα από το Νόλαν.

Επίσης πρώτη φορά βλέπω τόσο μέτριο πρωταγωνιστή σε ταινία του Νόλαν. Τολμώ να πω ότι ο Pattinson έσωσε την ταινία.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, Talepwros είπε

 

Για αυτούς που περασαν καλα ας μου εξηγησουν πως πανε τουαλέτα οι ανεστραμενοι. 

 

Spoiler

Λογικά ψάχνεις λεκάνη που ίσως υπάρχει αντιστραμένη κουράδα μέσα, κάθεσαι και η κίνηση γίνεται ανάποδα.

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σιγουρα σε κραταει η ταινια. Εχω αναμεικτα συναισθηματα αν αξιζει η οχι. Επισης στο τελος ειναι πολυ δυσκολο να συνεχισεις να καταλαβαινεις τι γινεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...