Προς το περιεχόμενο

Tenet (Nolan, 2020)


Sethiros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 205
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλό μέσα στη ξεραίλα της εποχής αλλά ούτε καν πλησιάζει άλλες ταινίες του Nolan . Ακόμα κ οι σκηνές δράσης δεν ήταν κάτι το ιδιαίτερο ενώ το ξύλο που έπεφτε σε κάποιες φάσεις θύμιζε κωμωδία . Επίσης κανένα συναίσθημα ή έστω επαφή με τους χαρακτήρες της ταινιας . Ζήσουν πεθάνουν το ίδιο σου κάνει . Δε σε νοιάζει καν . 


Κ κάπου έλεος με τα παιχνίδια με το χρόνο το χωροχρόνο κ δε συμμαζεύεται . Στο τέλος ούτε ο ίδιος δε θα καταλαβαίνει τη ταινία του . 
Αυριο θα ξαναδώ το interstellar για να έρθω στα ίσια μου . 
 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα τωρα τη σημερινη εποχη τι σημαινει πατωσε κ δε πατωσε ειναι πολυ σχρετικό . Βασικά θελει κότσια να βγαλεις ταινία στις αίθουσες τη στιγμη που ενα μεγαλο μερος του κόσμου δε θα παει μα τιποτα σε κλειστή αίθουσα . 

Η ταινία ετσι κ αλλιώς πέρασε κ δεν ακούμπησε ούτε τα κάτω στανταρντ του Νόλαν 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μονο που η WB περιμενε οτι θα πηγαινε ο κοσμος. γιαυτο και τωρα οι υπολοιπες ταινιες του πηραν νεα καθυστερηση, αφου το πειραμα με το Τενετ απετυχε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

υπολογιζαν οτι επειδη επαιζε η ταινια μονη της χωρις ανταγωνισμο, και ηταν το πρωτο blockbuster που βγηκε  στο σινεμα μετα  απο μηνες,  θα τρεχανε ολοι οι διψασμενοι για movie spectacle να την  δουν. αυτο προς εκπληξη  κανενος δεν συνεβη τελικα.

και τα νουμερα της δευτερης βδομαδας ειναι  χαλια:

https://www.darkhorizons.com/tenet-second-weekend-numbers-are-in/

Επεξ/σία από KilliK
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

^Αν ήμουν Αθήνα όπου έχει επανεκδόσεις αριστουργηματικων ταινιών όπως:  "Chinatown" του Πολανσκι, "to be or not to be" Lubitsch και "the apartment" τότε προσωπικά ούτε καν θα πήγαινα. Αυτή την σκέψη την είχα πριν καν δω την ταινία. Η οποία ήταν κατώτερη των προσδοκιών μου, απλά καλή(όσο την σκέφτομαι το ψήνω να την χαρακτηρίσω και μέτρια) και τίποτα απολύτως παραπάνω.

Όμως δεν θα περίμενα νέα μέτρα να κλείσουν όλα τα θερινά σινεμά. Εδώ στη Μύκονο με τα έξτρα δρακόντεια μέτρα που έβαλαν το μόνο σχεδόν που λειτουργούσε μετά τις 00.00 ηταν το θερινό σινεμά. Είναι εξωτερικός χώρος με προκαθορισμένες αποστάσεις και σχεδόν (εντάξει, υπάρχει η είσοδος) κανένα σημείο πιθανού συνωστισμού. Δεν είναι τόσο πρόβλημα τα θερινά.

Επεξ/σία από Sanjuro
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά την είδα.

Πήγα πολύ προσεκτικά και ξεκίνησα να παρακολουθώ πολύ προσεκτικά, έβαλα τα δυνατά μου. Από το πρώτο μέχρι το τελευταίο λεπτό δεν κατάλαβα τίποτα, πραγματικά τίποτα. Δεν κατάλαβα τους μηχανισμούς και τους κανόνες της ταινίας, δεν κατάλαβα πώς ήθελε να καταστρέψει τον κόσμο ο κακός, δεν κατάλαβα γιατί άνθρωποι και οχήματα περπατούσαν προς τα πίσω, δεν κατάλαβα την σκηνή της μάχης, την λειτουργία των αντικειμένων και του αλγόριθμου, τί θα έκανε η βόμβα, ποιες συσκευές τους έστελναν πίσω και πώς. Τίποτα, πραγματικά.

Για αυτό και δεν ένιωσα τίποτα για τους πρωταγωνιστές, γιατί δεν καταλάβαινα τί κάνουν και γιατί. Τέτοια ήττα δεν έχω ξαναφάει σε ταινία.

  • Like 2
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Voodooman είπε

Για αυτό και δεν ένιωσα τίποτα για τους πρωταγωνιστές, γιατί δεν καταλάβαινα τί κάνουν και γιατί. Τέτοια ήττα δεν έχω ξαναφάει σε ταινία.

Μην ανησυχείς, εγώ που τα κατάλαβα σχεδόν όλα (ομολογουμένως στο τέλος τέλος λίγο έχασα κάτι ψιλά) πάλι δεν ένιωσα τίποτα για τους πρωταγωνιστές. Το σενάριο είναι αδούλευτο και ως ένα απ'τα αποτελέσματα αυτού οι χαρακτήρες είναι μονοδιάστατοι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Από εχθές βλέπω βίντεο και διαβάζω για την ταινία, εξακολουθώ να μην καταλαβαίνω πάρα πολλά βασικά πράγματα. Το Memento το έπιασα αμέσως, το Inception μετά την δεύτερη φορά και με ελάχιστο διάβασμα, το Interstellar εύκολα, εδώ δεν καταλαβαίνω τίποτα. Και δεν είναι ότι κάνω κάποιες παραχωρήσεις και καταπίνω αμάσητα ένα,δυο, τρία σημεία , δεν αντιλαμβάνομαι ούε καν την λειτουργία της κεντρικής ιδέα;. Νομίζω ότι ο Nolan το παράκανε και χτύπησε ταβάνι-ή έπιασε πάτο, και τα δύο είναι το ίδιο μέσα στο μυαλό του άλλωστε. 

Και είναι κρίμα, γιατί όλο αυτό το σεναριακό χάος δεν με άφησε να εκτιμήσω ούτε τις εκπληκτικές σκηνές δράσης (αν και η σκηνή στριμώγματος του φορτηγού που μεταφέρει το τμήμα του αλγόριθμου πρέπει να είναι το πιο γελοίο σχέδιο που έχω δει ποτέ μου, πόσο στόκοι ήταν τέλος πάντων τα μέλη της συνοδείας;;;) , ούτε το πόσο καλός στο ρόλο του είναι ο Pattinson. Το μόνο που εκτίμησα ήταν το πόσο ψηλή ήταν η πρωταγωνίστρια. 

Η αλήθεια είναι ότι αφιέρωσα στην ταινία υπερβολικά περισσότερο χρόνο από όσο άξιζε, σπατάλησα άδικα 5-6 από την ζωή μου. Έλεος ρε Νόλαν.

Επεξ/σία από Voodooman
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταλάβεις δε καταλάβεις η ταινία ειναι μέτρια σε όλα ακόμα κ στο τεχνικό κομάτι κ τις σκηνες δρασης. Απλά γινεται καλή γιατι δεν υπάρχει τιποτα αλο αυτό το καιρό .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 29/8/2020 στις 1:25 ΠΜ, Sanjuro είπε

[...]

Έχεις δίκιο και εγώ αναρωτιόμουν αν ήταν θέμα του σινεμά που βρισκόμουν. Όμως οι διάλογοι πολλές φορές απλά δεν ακουγόντουσαν. Αναγκαζόμουν και εγώ να διαβάζω τους υπότιτλους σε κάποιες στιγμές.

Και νόμιζα πως εγώ μόνο είχα το πρόβλημα. Και αυτό με τους υπότιτλους που λέει ο @drpaneas

Το είδα χωρίς υπότιτλους και ήταν αρκετές φορές που δεν ακούγονταν καθαρά. Σίγουρα πρέπει να την ξαναδώ μόνο και μόνο για να καταλάβω τι βλέπω από την μέση και μετά, όπου και το έχασα.

Γενικά, μου άρεσε. Συμφωνώ σε αυτό με την απάθεια των πρωταγωνιστων, λίγο με ξένισε αλλά από την άλλη ίσως αυτό το στυλ θέλανε να δώσουν. Οι σκηνές στον αυτοκινητοδρομο πολύ καλές. Πολύ mindfu#ck η σκηνή με τον πυροβολισμό της ξανθιάς. Αξίζει 2η προβολή σίγουρα!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 10/9/2020 στις 1:48 ΠΜ, totalius είπε

Στο τέλος ούτε ο ίδιος δε θα καταλαβαίνει τη ταινία του . 

Αυτή είναι η μαγεία! να καταλαβαίνει ο καθένας διαφορετικό πράγμα!! χαχα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...