Προς το περιεχόμενο

Η AMD ανακοίνωσε την 3η γενιά επεξεργαστών Ryzen στα 7nm και μαζί τον 12-core Ryzen 9 3900X στα $499


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

12 ώρες πριν, GRat είπε

Άντε μπράβο AMD και σε καναν μήνα να τσιμπήσω εναν 9900k μισή τιμή απο τις αγγελίες!

Οσο τσιμπησες στην μιση τιμη και 8700κ οταν βγηκαν οι προηγουμενοι φθηνοι 6πυρηνοι :)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 153
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Από όταν βγήκαν οι ryzen ακόμα και της πρώτης γενιάς με όσο προβλήματα και αν είχαν, Ειναι κυριολεκτικά μονόδρομος 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, Fulgore είπε

Αυτο ισχυε και παλιοτερα και ισχυει και σημερα με τον Ryzen 7 1700. 8core/16t με μολις 160ευρω. 

https://www.skroutz.gr/s/10627846/AMD-Ryzen-7-1700-Box.html

Ασε που για τα συστηματα που υποτιθεται προοριζονταν ο 9900κ που αναφερει για gaming,εκει μιλαγαμε ουτως ή αλλως οτι θα υπηρχαν και καρτες γραφικων 800-1000+ευρω.

Να στο θεσω πιο απλα,δεν τους απασχολει τοσο το value for money οταν δινουν τοσα χρηματα για καρτα.

Να το θεσω πιο απλα γιατι βλεπω οτι ορισμενοι μαλλον μπερδευονται απο αυτο που εγραψα πιο πανω.

Overall οι ryzen που παρουσιαστηκαν ειναι καλυτερες προτασεις σε ολες τις κατηγοριες απο τους αντιστοιχους τελευταιους Intel.

Αυτο που δεν καταλαβαινω απο ορισμενους ειναι γιατι ενθουσιαζονται λες και δεν θα δουμε και του χρονου αλλους καλυτερους ryzen.

Τωρα που εχουμε ανταγωνισμο στο κομματι των επεξεργαστων(περισσοτερο απο παλια),καθε χρονο νεους επεξεργαστες θα βλεπουμε και απο τις δυο εταιρειες.

Εγω προσωπικά για αυτό χαίρομαι, επειδή είναι δύο οι εταιρίες που παίζουν μπάλα έχουμε περισσότερη τεχνολογική πρόοδο στο ίδιο χρονικό διάστημα, ενώ πρίν είχαμε πολύ μικρές διαφορές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, zaratustra είπε

Όχι ότι δεν είναι καλοί οι ryzen 3000, αλλά με τις ανακοινωθείσες τιμές μήπως συμφέρουν οι καλοί και δοκιμασμένοι 2600 και 2700  με μια καλή και φτηνή b450; (τώρα που βρίσκεις και 16 gb ddr4 3000 στα 70€). Ειδικά για τον 2700 αν τον βρεί κάποιος κοντά στα €200. Συνολικά σαν πλατφόρμα ο 3700x θα βγαίνει κανά 200 - 250 αρι παραπάνω τον πρώτο καιρό με τις πιο ακριβές mobos. Το λέω, γιατί η amd δεν ανταγωνίζεται μόνο την intel, αλλά και την προηγούμενη γενιά της.

Τελικά τα leaks πέσανε 2 cores έξω ανά κατηγορία.

Και εγω αυτη την απορια εχω. Ο 2700 θα ειναι λουκουμακι σε λιγο καιρο. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, tolisfog είπε

sorry αλλα κολλησε και για αυτο ξαναπατουσα. νομιζα δεν ποσταρε. θα το διορθωσω!

Μη ζητάς συγγνώμη! Πλάκα έκανα. Με το σχόλιό σου συμφωνώ. Περιμένω τους νέους TR

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, unstabletop είπε

Δεν ξέρω τι λέτε εγώ πάντως την βγάζω ακόμα με Χεοn 5460 σε P5K socket 775 και δεν έχω κανένα θέμα :)

Apex παίζεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 27/5/2019 στις 1:41 ΜΜ, logistoulis είπε

έχω ψηθεί για 3700Χ να πετάξω επιτέλους στα σκουπίδια τον ιντέλ μου 

να μας πεις ποιον σκουπιδοτενεκέ τον πέταξες😀

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ziaba είπε

να μας πεις ποιον σκουπιδοτενεκέ τον πέταξες😀

Ετσι κι αλλιως θα πρεπει να βγαλεις το καπακι (lid)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, GRat είπε

Άντε μπράβο AMD και σε καναν μήνα να τσιμπήσω εναν 9900k μισή τιμή απο τις αγγελίες!

πρόσεξε μην τον τσιμπήσεις τόσο πολύ , ξέρεις πολλούς μ@λακ#ς να δώσουνε τον 9900k μιση τιμή για να πάρουνε τα υποτιθέμενα γ@μ!στερα cpu τις AMD , άσε να τα δούμε και στη πράξη όταν με το καλο βγούνε γιατί εγώ με την AMD έχω μάθει να κρατάω μικρό καλάθι , όπως και όταν αντικατέστησα τον 7700k για έναν 2700x και στη πράξη διαπίστωσα ότι έδωσα 600 ευρώ για να παίζω χειρότερα απότι ήμουνα , με πραγματικά νούμερα σε συγκεκριμένα παιχνίδια που παίζω και όχι σε υποτιθέμενα test του youtube , και μπορεί στα FPS να μην είχα τεραστια διαφορα , αλλα στο fps drop ο 2700x ήτανε τραγικός , πήγαινα από τα 130 στα 80 χωρίς λόγο σε απαιτητικές κατάστασης , και τότε τα ίδια λέγανε και παρασύρθηκα , και εγώ τον 2700x τον πείρα να παίξω παιχνίδια όχι να κάνω unzip αρχεία για τι πλακα μου επειδή τα κάνει πιο γρήγορα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, MTX είπε

πρόσεξε μην τον τσιμπήσεις τόσο πολύ , ξέρεις πολλούς μ@λακ#ς να δώσουνε τον 9900k μιση τιμή για να πάρουνε τα υποτιθέμενα γ@μ!στερα cpu τις AMD , άσε να τα δούμε και στη πράξη όταν με το καλο βγούνε γιατί εγώ με την AMD έχω μάθει να κρατάω μικρό καλάθι , όπως και όταν αντικατέστησα τον 7700k για έναν 2700x και στη πράξη διαπίστωσα ότι έδωσα 600 ευρώ για να παίζω χειρότερα απότι ήμουνα , με πραγματικά νούμερα σε συγκεκριμένα παιχνίδια που παίζω και όχι σε υποτιθέμενα test του youtube , και μπορεί στα FPS να μην είχα τεραστια διαφορα , αλλα στο fps drop ο 2700x ήτανε τραγικός , πήγαινα από τα 130 στα 80 χωρίς λόγο σε απαιτητικές κατάστασης , και τότε τα ίδια λέγανε και παρασύρθηκα , και εγώ τον 2700x τον πείρα να παίξω παιχνίδια όχι να κάνω unzip αρχεία για τι πλακα μου επειδή τα κάνει πιο γρήγορα

Αν εκανες αγορα χωρις να το ψαξεις,δε σου φταιει η amd.

Επισης υπαρχουν και τελειες.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Dantε είπε

Αν εκανες αγορα χωρις να το ψαξεις,δε σου φταιει η amd.

Επισης υπαρχουν και τελειες.

πως να το ψάξω φιλε μου χωρίς να τον δοκιμάσω ο ίδιος , γιατί και τότε στα διαφορα υποτιθέμενα test μας παρουσιάζανε τον 2700x σαν τον φονιά του 8700k με πολύ λιγότερα χρήματα και τελικά ούτε προηγουμενης γενιάς επεξεργαστές τις intel δεν μπορούσε να ξεπεράσει , και μιλάω πάντα για το gaming

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...