Προς το περιεχόμενο

Η AMD ανακοίνωσε την 3η γενιά επεξεργαστών Ryzen στα 7nm και μαζί τον 12-core Ryzen 9 3900X στα $499


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

10 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Τα ελαφρως ψηλοτερα ρολογια δεν μου λενε κατι. 

Το value for money αλλοι το εχουν και υπαρχουν εδω και καιρο.

Και υποτιθεται οτι αρκετοι δεν τους προτιμησαν γιατι περιμεναν 12cores σε ryzen 7 λογω καποιων χαζων rumor.

https://www.skroutz.gr/c/32/cpu-epeksergastes/m/21/AMD.html?keyphrase=ryzen+7&order_by=pricevat&order_dir=asc

Ασε που και του χρονου παλι εχουν προγραμματιστει να βγουν νεοι ryzen.

Κοινως αυτη η ετησια κυκλοφορια επεξεργαστων με ελαφρως ανεβασμενα ρολογια μου θυμιζει παλιες κακες εποχες απο Intel.

Αν δηλαδη καποιοι ενθουσιαζονται με τα ελαφρως υψηλοτερα ρολογια,τι να πω.

Α και ουτως ή αλλως απο 2020(ισως 2021)θα αρχισουν να βγαινουν και οι νεες πλατφορμες με Ddr5 μνημες.

Τωρα η Amd Και η Intel τρεχουν να βγαλουν οτι μπορουν στις Ddr4 πλατφορμες.

Στον multi-tasking/rendering τομέα η amd ήταν πιο vfm κ παραλληλα καλύτερη απτον ανταγωνισμό. Τώρα παραμένει vfm αλλα ανεβάζει κατα πολύ τις αποδόσεις του, λίγο με IPC λίγο με τα 500Mhz (τα οποια δεν είναι λίγα) κάτι που σημαίνει πως το gap που έιχε στο gaming σε σχέση με intel θα μειωθεί δραματικά. Ίσως τώρα μπορείς να έχεις workstation και gaming rig σε ένα pc χωρίς να πληρώνεις τον 9900k κτλ.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, nero62 είπε

Γιατί κάτι μου λέει άλλο ένα fail από την amd? Δεν μπορώ να καταλάβω έστω και αυτοί οι λίγοι fan της τι ακριβώς κάνουν με τα μηχανήματα που στήνουν με amd μέσα.

500 ευρώ για amd... ότι νάναι πραγματικά. 

Οπαδός της Intel να υποθέσω; 😂 Πόσο πολύ πονάς; Η AMD με τη σειρά Ryzen, την έχει ξεσκίσει την Intel στα budget συστήματα και τώρα θα την ξεσκίσει και στα High end... 

 

1 ώρα πριν, LLLEFTERIS είπε

Intel: Trump help me!!!!


:P :lol:

 

Και οι 2 Αμερικάνικες είναι, οπότε δε μπορεί να κάνει τίποτα. 😜

Επεξ/σία από MitsosDaBest13
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Εγω μαγκες ενα ξερω, ο 1700 που ειχα πριν κανα χρονο επιανε 3.8 σαν ενα all-core overclock, στα 3.9 τα επαιζε λιγο με τα voltages που ηθελε.

Τωρα οχι μονο εχεις 15% IPC αυξηση, τα 3.8 που τα επιανα με overclock ειναι το BASE clock. Δεν χρειαζεται τιποτα αλλο για να ξερω τι θα παρω σε κατι μηνες οταν κανω συστημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, DmC10 είπε

 Ίσως τώρα μπορείς να έχεις workstation και gaming rig σε ένα pc χωρίς να πληρώνεις τον 9900k κτλ.

Αυτο ισχυε και παλιοτερα και ισχυει και σημερα με τον Ryzen 7 1700. 8core/16t με μολις 160ευρω.

https://www.skroutz.gr/s/10627846/AMD-Ryzen-7-1700-Box.html

Ασε που για τα συστηματα που υποτιθεται προοριζονταν ο 9900κ που αναφερει για gaming,εκει μιλαγαμε ουτως ή αλλως οτι θα υπηρχαν και καρτες γραφικων 800-1000+ευρω.

Να στο θεσω πιο απλα,δεν τους απασχολει τοσο το value for money οταν δινουν τοσα χρηματα για καρτα.

Να το θεσω πιο απλα γιατι βλεπω οτι ορισμενοι μαλλον μπερδευονται απο αυτο που εγραψα πιο πανω.

Overall οι ryzen που παρουσιαστηκαν ειναι καλυτερες προτασεις σε ολες τις κατηγοριες απο τους αντιστοιχους τελευταιους Intel.

Αυτο που δεν καταλαβαινω απο ορισμενους ειναι γιατι ενθουσιαζονται λες και δεν θα δουμε και του χρονου αλλους καλυτερους ryzen.

Τωρα που εχουμε ανταγωνισμο στο κομματι των επεξεργαστων(περισσοτερο απο παλια),καθε χρονο νεους επεξεργαστες θα βλεπουμε και απο τις δυο εταιρειες.

 

Επεξ/σία από Fulgore
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Αν κρατας τον επεξεργαστη σου καιρο,παλι δεν πειραζει.

Δεν ειναι smartphone Οι επεξεργαστες να πεις''ως τον βαρεθηκα,θα παρω του χρονου αλλον''.

Προφανως και η intel που εβγαζε περισσοτερα socket δεν ηταν οτι το καλυτερο,αλλα απο την αλλη καθε ποσο πραγματικα αλλαζει καποιος επεξεργαστες γιατι τους χρειαζεται?

Αν για παραδειγμα αγορασεις ενα R7 2700 και τον κρατησεις 4χρονια,τι σε ενδιαφερει καθε ποτε θα βγαινουν νεα socket?


Ε είναι σπάσιμο, εγώ με i5 2500Κ είμαι και θα είχα αναβαθμίσει προ πολλού αν άξιζε να το κάνω, δεν κάνω render για να χρειάζομαι κάνα “beast”, κάνω απλή χρήση, κάνα νέο game που και που και εκεί ο 2500Κ ακόμα και σήμερα σε bench που έτρεχα στο Shadow of the tomb raider είναι μια χαρά.

Το θέμα είναι ότι αν θες να αλλάξεις ένα part και μαζί είσαι αναγκασμένος να τα σκάσεις και για άλλο ένα ή δυο τότε δεν γίνετε δουλεία, δεν αλλάζεις CPU για να μην αλλάξεις mobo, από το 2017? Αν ήθελες να πάς σε Ryzeν π.χ. που έκανε το μπαμ η amd έπρεπε να πας και σε DDR4, τα «πακέτα» αλλαγών σε αποθαρρύνουν από αναβάθμιση αν έχεις περιορισμένα χρήματα, το αφήνεις για όταν θεωρείς ότι πραγματικά αξίζει, αν τώρα κάποιος πάρει «threadripper για να παίζει DOTA» δεν με αφορά, πρόβλημα του.
 

Επεξ/σία από Havik
spelling
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, nero62 είπε

Γιατί κάτι μου λέει άλλο ένα fail από την amd? Δεν μπορώ να καταλάβω έστω και αυτοί οι λίγοι fan της τι ακριβώς κάνουν με τα μηχανήματα που στήνουν με amd μέσα.

500 ευρώ για amd... ότι νάναι πραγματικά. 

 

Επεξ/σία από Zengar Zombolt
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Αν κρατας τον επεξεργαστη σου καιρο,παλι δεν πειραζει.

Δεν ειναι smartphone Οι επεξεργαστες να πεις''ως τον βαρεθηκα,θα παρω του χρονου αλλον''.

Προφανως και η intel που εβγαζε περισσοτερα socket δεν ηταν οτι το καλυτερο,αλλα απο την αλλη καθε ποσο πραγματικα αλλαζει καποιος επεξεργαστες γιατι τους χρειαζεται?

Αν για παραδειγμα αγορασεις ενα R7 2700 και τον κρατησεις 4χρονια,τι σε ενδιαφερει καθε ποτε θα βγαινουν νεα socket?

 

Μέχρι τώρα τους βρίζαμε γιατί δεν ήταν ανταγωνιστικοί......

.......τώρα τους βρίζουμε γιατί είναι ανταγωνιστικοί και σπάνε το μονοπώλιο της Intel?

 

0 3700x τα σπάει... με 65w ένας χρήστης ενός 1600 κάνει μια σούπερ αναβάθμιση δίχως να του πιάσουν το κ@λο. Και μέσα στα 329 έχει κομπλέ πακετάκι με wraith prism. Από το άλλο στρατόπεδο δίνεις +100 ευρώ + ψυκτρα+ είναι σόμπα + είναι σουρωτήρι....

 

Αλλά όχι, πρέπει να γκρινίαξουμε....

 

  • Like 11
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Havik είπε


Ε είναι σπάσιμο, εγώ με i5 2500Κ είμαι και θα είχα αναβαθμίσει προ πολλού αν άξιζε να το κάνω, δεν κάνω render για να χρειάζομαι κάνα “beast”, κάνω απλή χρήση, κάνα νέο game που και που και εκεί ο 2500Κ ακόμα και σήμερα σε bench που έτρεχα στο Shadow of the tomb raider είναι μια χαρά.
 

Αυτο που λες ομως ισχυει ουτως ή αλλώς καθε 5περιπου χρονια με την κυκλοφορια των νεων μνημων ram.

Αν λοιπον καποιος αναβαθμιζει(ειτε σε Amd,ειτε σε Intel)μια φορα σε καθε γενια μνημων ddr ,το εχει λυσει αυτο το θεμα.

Για μενα το καλυτερο λοιπον ειναι να κανεις την αγορα σου οπως τοτε που την εκανες,και μετα καθε χρονο να βαζεις χρηματα στην ακρη για να κανεις την επομενη αγορα μετα απο 3-5χρονια ξερω γω.

Απλα ειναι τα πραγματα.

 

3 λεπτά πριν, Darthvader είπε

Μέχρι τώρα τους βρίζαμε γιατί δεν ήταν ανταγωνιστικοί......

.......τώρα τους βρίζουμε γιατί είναι ανταγωνιστικοί και σπάνε το μονοπώλιο της Intel?

0 3700x τα σπάει... με 65w ένας χρήστης ενός 1600 κάνει μια σούπερ αναβάθμιση δίχως να του πιάσουν το κ@λο. Και μέσα στα 329 έχει κομπλέ πακετάκι με wraith prism. Από το άλλο στρατόπεδο δίνεις +100 ευρώ + ψυκτρα+ είναι σόμπα + είναι σουρωτήρι....

Αλλά όχι, πρέπει να γκρινίαξουμε....

Μπορεις να μου αναφερεις σε παρακαλω που ακριβως εβρισα τους νεους ryzen?

Επισης να με συγχωρεις που σχολιαζω σε τεχνολογικο forum και περιμενα λογω των 7νανομετρων κατι καλυτερο.

Θελεις μηπως να σου θυμισω τα προηγουμενα rumors τι ακριβως εταζαν και τι πηραμε περαν του Ryzen 9?

Η μηπως θελεις να βαραω παλαμακια με το 1 και 2% διαφορες που αναφερει η ιδια η Amd στα τσιπακια περαν του Ryzen 9?

Ουτε οι τιμες ειναι αξιες αναφορας γιατι και οι τωρινοι Ryzen 5 και 7 εχουν μια χαρα τιμες.

  • Like 2
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Αυτο που λες ομως ισχυει ουτως ή αλλώς καθε 5περιπου χρονια με την κυκλοφορια των νεων μνημων ram.

Αν λοιπον καποιος αναβαθμιζει(ειτε σε Amd,ειτε σε Intel)μια φορα σε καθε γενια μνημων ddr ,το εχει λυσει αυτο το θεμα.

Για μενα το καλυτερο λοιπον ειναι να κανεις την αγορα σου οπως τοτε που την εκανες,και μετα καθε χρονο να βαζεις χρηματα στην ακρη για να κανεις την επομενη αγορα μετα απο 3-5χρονια ξερω γω.

Απλα ειναι τα πραγματα.

Μπορεις να μου αναφερεις σε παρακαλω που ακριβως εβρισα τους νεους ryzen?

Επισης να με συγχωρεις που σχολιαζω σε τεχνολογικο forum και περιμενα λογω των 7νανομετρων κατι καλυτερο.

Θελεις μηπως να σου θυμισω τα προηγουμενα rumors τι ακριβως εταζαν και τι πηραμε περαν του Ryzen 9?

Η μηπως θελεις να βαραω παλαμακια με το 1 και 2% διαφορες που αναφερει η ιδια η Amd στα τσιπακια περαν του Ryzen 9?

Ουτε οι τιμες ειναι αξιες αναφορας γιατι και οι τωρινοι Ryzen 5 και 7 εχουν μια χαρα τιμες.

Τι παραπάνω περίμενες ο ryzen 1800x vs 3800x έχουν 32% διαφορά στο single core και 2χ performance στο floating point operations

Νομίζω έκαναν το καλύτερο που μπορούσαν σε συνδιασμό με το  super efficiency του zen 2 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Αυτο που λες ομως ισχυει ουτως ή αλλώς καθε 5περιπου χρονια με την κυκλοφορια των νεων μνημων ram.

Αν λοιπον καποιος αναβαθμιζει(ειτε σε Amd,ειτε σε Intel)μια φορα σε καθε γενια μνημων ddr ,το εχει λυσει αυτο το θεμα.

Για μενα το καλυτερο λοιπον ειναι να κανεις την αγορα σου οπως τοτε που την εκανες,και μετα καθε χρονο να βαζεις χρηματα στην ακρη για να κανεις την επομενη αγορα μετα απο 3-5χρονια ξερω γω.

Απλα ειναι τα πραγματα.

Μπορεις να μου αναφερεις σε παρακαλω που ακριβως εβρισα τους νεους ryzen?

Επισης να με συγχωρεις που σχολιαζω σε τεχνολογικο forum και περιμενα λογω των 7νανομετρων κατι καλυτερο.

Θελεις μηπως να σου θυμισω τα προηγουμενα rumors τι ακριβως εταζαν και τι πηραμε περαν του Ryzen 9?

Η μηπως θελεις να βαραω παλαμακια με το 1 και 2% διαφορες που αναφερει η ιδια η Amd στα τσιπακια περαν του Ryzen 9?

Ουτε οι τιμες ειναι αξιες αναφορας γιατι και οι τωρινοι Ryzen 5 και 7 εχουν μια χαρα τιμες.

 Σου απάντησε ο Nikos5800. Σε γενικές γραμμές έδωσαν πόνο με 3700x και 3900x συνδυάζοντας efficiency-power-vfm. Ασε που η υιοθέτηση παραλλαγής του 3700 σε PS5 και XboxOne θα επιταχύνει πολλά πράγματα  στο τομέα των cpu's, σε ότι αφορά το gaming.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, nero62 είπε

Γιατί κάτι μου λέει άλλο ένα fail από την amd? Δεν μπορώ να καταλάβω έστω και αυτοί οι λίγοι fan της τι ακριβώς κάνουν με τα μηχανήματα που στήνουν με amd μέσα.

500 ευρώ για amd... ότι νάναι πραγματικά. 

Μαλλον επειδη εισαι λιγο μυρωδιας...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, nero62 είπε

Γιατί κάτι μου λέει άλλο ένα fail από την amd? Δεν μπορώ να καταλάβω έστω και αυτοί οι λίγοι fan της τι ακριβώς κάνουν με τα μηχανήματα που στήνουν με amd μέσα.

500 ευρώ για amd... ότι νάναι πραγματικά. 

Άαααααααασε ρε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η AMD προσφέρει δυνατούς επεξεργαστές και ζητάει και τα ανάλογα χρήματα. Περιμένω να δω αν θα υπάρχουν διαφορές στην απόδοση μεταξύ των παλιών και των νέων μητρικών.Το performance / $ πάντως δεν αυξήθηκε κάτι που σημαίνει ότι δεν βλέπω πτώση τιμών στους υπάρχοντες επεξεργαστές. Κατά τα άλλα με δεδομένο και την κατασκευή στα 7nm οτιδήποτε λιγότερο θα ήταν απογοητευτικό. H Intel από την άλλη έχει κολλήσει στα 14nm τα τελευταία 5 χρόνια. Το Tick-Tock ακόμα και το πιο συντηρητικό Process-Architecture-Optimization έχει πάει περίπατο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
27 λεπτά πριν, nikos5800 είπε

Τι παραπάνω περίμενες ο ryzen 1800x vs 3800x έχουν 32% διαφορά στο single core και 2χ performance στο floating point operations

Νομίζω έκαναν το καλύτερο που μπορούσαν σε συνδιασμό με το  super efficiency του zen 2 

Προσωπικα αυτα που περιμενα αυτα ειδα,γιαυτο και δεν με ειδες να πεταω απο την χαρα μου ή να βαραω παλαμακια. 

Οπως ακριβως αντιδραω πλεον και στις ''προβλεπομενες''παρουσιασεις/ανακοινωσεις απο Intel μερια.

Αλλοι ειναι οι γνωστοι καταστροφολογοι καθε φορα με τα γνωστα''rip intel'',''rip apple''κλπ

 

Επεξ/σία από Fulgore
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Προσωπικα αυτα που περιμενα αυτα ειδα,γιαυτο και δεν με ειδες να πεταω απο την χαρα μου ή να βαραω παλαμακια. 

Οπως ακριβως αντιδραω πλεον και στις ''προβλεπομενες''παρουσιασεις/ανακοινωσεις απο Intel μερια.

Αλλοι ειναι οι γνωστοι καταστροφολογοι καθε φορα με τα γνωστα''rip intel'',''rip apple''κλπ

 

Η amd το 2017 διπλασίασε τον αριθμο των πυρηνων στο consumer κομματι και αύξησε κατα 6 πυρηνες το HEDT...

Και μετα απο 2 χρονια η συνολικη αυξηση στις επιδοσεις ειναι περιπου στο 30-35% απο τα ipc+clock gains 

Δηλαδη τι άλλο ηθελες να κανει? Να σου διπλασιάζει καθε χρονο το performance?

Επεξ/σία από tapitas
  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...