Προς το περιεχόμενο

Αγορά προτζέκτορα για απλή χρήση!


Nathan Drake!!

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 λεπτά πριν, Nathan Drake!! είπε

Μισό να συνεννοηθούμε. Ο προβολέας θα τοποθετηθεί από τοίχο σε τοίχο απόσταση περίπου 5-6 μέτρα και η θέαση θα είναι από καναπέ 3-3.5 μέτρα. Δεν είναι οκ για 80-90 ίντσες;

Έχει δηλαδή απόσταση ο ένας τοίχος με τον άλλον 5-6 μέτρα. Ίσως αν μπορέσω να πάω ακόμα λιγάκι πιο πίσω τον καναπέ και κάνω τον χώρο θέασης στα 4 μέτρα. Δεν είναι θα καλύτερα;

Ταβάνι θα μπει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 116
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, mitspetr είπε

Η απόσταση θέασης για 90 ίντσες είναι μια χαρά (εγώ θα προτιμούσα 100 ίντσες). Η απόσταση προβολής με τον HD144X δεν είναι καθόλου χαρά για τις 90 ίντσες από αυτή την απόσταση προβολής. Θες κάποιον άλλον προβολέα.

Σου έγραψα πριν τι μπορεί να βγάλει ο συγκεκριμένος.

Ε, και τι, κάθε φορά που θα αλλάζουμε στο μέλλον σπίτι θα αλλάζουμε και προβολέα; Η θα πρέπει να ψάχνουμε σπίτι με σαλόνι 10 μέτρα;!😁

4 λεπτά πριν, livaspy είπε

Ταβάνι θα μπει?

Δεν ξέρω. Τι λες να είναι καλύτερα; Έχω χώρο και για ταβάνι αλλά και για ευθεία.

Επεξ/σία από Nathan Drake!!
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το καλύτερο είναι να τον ταβανιάσεις, να μην είναι μεσ στα πόδια σου. Βάση οροφής και ξέγνοιασες. Μην ξεχνάς ότι έχουν offset συνήθως οι προβολείς επομένως λύση ραφιού δύσκολα παίζει.

Σε ό,τι αφορά την άλλη ερώτηση, για να έχεις One Size Fits All θα πρέπει να τα σκάσεις χοντρά σε προβολέα. Και πάλι δηλαδή με περιορισμούς.

Κάνε όπως σου είπα και δεν θα ξοδευτείς. Τι να κάνουμε, τα ετερόφωτα μέσα προβολής έτσι είναι. No pain no gain (Ισχύει και στις οθόνες αυτό).

Επεξ/σία από mitspetr
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε 1-2 μήνες που θα πάω σε άλλο σπίτι, θα δω τι χώρους θα έχει και θα δούμε τότε ποιον να πάρω. Πάντως, σας ευχαριστώ όλους για τη βοήθεια/συμβουλές!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν χρειάζεται να σε αγχώνει η απόσταση προβολής πάντως. Αν ταβανιαστεί θα είναι εκτός οπτικού πεδίου και δεν έχει σημασία πόσο μακριά ή κοντά θα χρειαστεί να μπει. Εκτός αν μιλάμε για πολύ μικρό χώρο και πολύ μικρό εύρος zoom σε σχετικά long-throw προβολέα.
Στο ταβάνι, δόξα τη Vogel's υπάρχουν - αναλόγως ψηλοταβανίασης ή μη - αρκετές επιλογές με προέκταση.

Αποφάσισε πόσο μεγάλη εικόνα θες και θα βρεις ποιος προβολέας ταιριάζει. Πάντως επειδή τα πράματα είναι τυφλοσούρτης στις οικονομικές κατηγορίες, κατά πάσα πιθανότητα σε Optoma θα καταλήξεις. Πάω και στοίχημα, εκτός κι αν σου κάτσει καμιά ευκαιρία σε άλλον.

Επεξ/σία από mitspetr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχω καταλήξει σε αυτούς τους 4 που έδωσα στα λινκ. 3 Optoma κι ένας Benq.  Αλλά μάλλον στον Optoma HD144X η Optoma HD143X πηγαίνω. Μακάρι να έβρισκα και κανέναν καλό σε μεταχειρισμένο αλλά από λίγο που κοίταξα δεν βρήκα κάτι.😔

Επεξ/σία από Nathan Drake!!
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτι μου λέει ότι δεν είναι όλοι διαθέσιμοι. Υποθέτω ότι έχεις ρωτήσει για τη διαθεσιμότητα και δεν έχεις επαναπαυθεί στα "ξεχασμένα" του skroutz, σωστά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι δεν έχω ρωτήσει κανένα κατάστημα γιατί αν δεν μπω στο άλλο σπίτι πρώτα, να δω τι χώρους έχει, δεν έχει ουσία να ρωτήσω. Μέχρι τότε το ξέρω πως ίσως κάποιους δεν προλάβω αλλά είτε μπορεί να βρω κάποιον άλλον είτε τον παραγγείλω κι όποτε έρθει. Δεν βιάζομαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To skroutz και γενικά αυτού του είδους οι πλατφόρμες δεν είναι καλά εργαλεία για έρευνα αγοράς. Χρειάζεται να ρωτήσεις τι υπάρχει διαθέσιμο και αν υπάρχει γιατί συνήθως πρόκειται για ξεχασμένα μοντέλα, καταργημένα που απλώς δεν έχουν αφαιρεθεί από τα αντίστοιχα e-shop. Ειδικά στους προβολείς που δεν στοκάρει κανείς, είναι ο κανόνας.
Δεν ξέρω αν έχεις υπ' όψη πως λειτουργούν αυτού του είδους οι πλατφόρμες, πάντως είναι εντελώς αναξιόπιστες και δεν ανταποκρίνονται στην πραγματικότητα.

Καλύτερα να ρωτήσεις στα καταστήματα τι έχουν, πότε τα φέρνουν αν δεν τα έχουν και αν υπάρχουν ως μοντέλα γενικότερα. Είναι πιθανό να πέσεις επάνω σε αλλαγή του μοντέλου και να μην υπάρχει καν στον εισαγωγέα - πολλώ δε μάλλον στο μεταπωλητή - και να υπάρχει κενό μεταξύ της μιας εισαγωγής και της άλλης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι γνωρίζω πως δουλεύουν τα πράγματα στο Σκρουτζ και ότι γίνεται πολλές φορές μπάχαλο! Προσωπικά δεν μου έχει συμβεί κάποιο πρόβλημα με τόσες παραγγελίες που έχω κάνει από το 2012 παρά μόνο 2-3 φορές να μην υπάρχει κάτι που το έχω κάνει παραγγελία από το σάιτ του κάθε καταστήματος χωρίς τηλεφωνική χρήση.  Τώρα αν κι αυτή τη φορά βγω άτυχος τι να πω. Θα κοιτάξω τότε να βρω κάποιο άλλο στα χρήματα αυτά η αν γίνεται να παραγγείλω κάποιο από αυτά τα δύο Optoma η μέχρι τότε, αν καταφέρω και αυξήσω το budget και βρω κάποιο καλύτερο. Θα δούμε τότε.

Υ.Γ. Αλήθεια, υπάρχει κάποιο κατάστημα στην Αθήνα πχ που να πουλάνε μεταχειρισμένους προβολείς; Κι αν ναι, αξίζει η να μη μπλέξω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην μπλέξεις με μεταχειρισμένο. Δεν υπάρχει λόγος.

Κατάστημα που να πουλάει μεταχειρισμένους επίσης δύσκολο. Μόνο πολύ ακριβούς θα βρεις σε κατάστημα και όχι ακριβώς μεταχειρισμένους. Demo καταστήματος ή Graded αναλόγως.

Στην κατηγορία που ψάχνεις, ξεσφραγίζεις καινούργιο είναι η μόνη επιλογή. Και ασφαλής επιλογή. Που να κάθεσαι να ψάχνεις τώρα αν έχουν γυρίσει τα χιλιόμετρα στο κοντέρ... 😋

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...