Προς το περιεχόμενο

Ryzen 3000 series & x570/Β550/Α520 Μobos


akoinonitos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, Psycho_Warhead είπε

Στα οποία 3 μετράει κάργα το STP, ειδικά στο FC5(Όπως όλα τα FC). Στο CS:GO είναι μπροστά η AMD σε 1080P όπως έδειχνε η AMD στην παρουσίαση ;

Ε ναι αρα αμα ειναι 3 games πως το λες πανωλεθρια? Και γενικά τι συγκρίνεις, 3900x με 9900k? Εγώ πιο πολυ στον 3700x εστιάζω, 24 threads δεν τα testaris σε gaming workloads, και δη σε STP games. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, Ryzenlake είπε

Τι πανωλεθρία ρε συ, σε 3-games είναι πίσω, στα υπόλοιπα ειναι neck neck. 

 

 

Ο γιατρός έχει πεί να λέμε "ναι"... ;)

 

neck neck...

index.php?ct=articles&action=file&id=51799&admin=0a8fcaad6b03da6a6895d1ada2e171002a287bc1

Επεξ/σία από _Theo_
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως είπε και ο Linus, αν στο PC σου κάνεις και κάτι άλλο πέρα από gaming, ας πούμε video editing, προγραμματισμό (όχι web, προφανώς κάτι βαρύ), οι Ryzen είναι μονόδρομος. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως παιδες αν εγω δεν παρω καποιον στα χερια μου να τον τεσταρω με μνημες και IF/UCLK κτλ πειραγμενα οπως συνηθιζω, δεν βγαζω συμπερασμα. Μπορει στο core clock να μας απογοητευσαν και να μην κουνιουνται ρουπι, αλλα μας εδωσαν αλλα παιχνιδακια για finetuning.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Ryzenlake είπε

Ε ναι αρα αμα ειναι 3 games πως το λες πανωλεθρια? Και γενικά τι συγκρίνεις, 3900x με 9900k? Εγώ πιο πολυ στον 3700x εστιάζω, 24 threads δεν τα testaris σε gaming workloads, και δη σε STP games. 

Ο 3900Χ απ' ότι βλέπω βγαίνει μπροστά απ' τον 3700Χ λόγω μεγαλύτερου boost. Οι διαφορές σ' αυτά τα 3(Ακόμα περιμένω να δω διαφορές στο CS: GO να γελάσω) αγγίζουν το 20-30%. Είπαμε, overall είναι καλύτεροι οι νέοι Ryzen, αλλά στο gaming η Intel κρατάει το crown.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 λεπτό πριν, Dinos_12345 είπε

Στο πιο lame παιχνίδι της χρονιάς.

 

Δεν έχει σημασία αν είναι καλό ή κακό, σημασία έχει η μηχανή γραφικών του.

Επεξ/σία από _Theo_
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Psycho_Warhead είπε

Στα οποία 3 μετράει κάργα το STP, ειδικά στο FC5(Όπως όλα τα FC). Στο CS:GO είναι μπροστά η AMD σε 1080P όπως έδειχνε η AMD στην παρουσίαση ;

Overall καλύτεροι είναι, καθαρά για gaming όμως το performance crown παραμένει στην Intel.

Είναι νωρις ακόμα για να το πω με σιγουριά.Περιμενω να δω και αλλά ριβιου ειδικά από παιδιά του φόρουμ 

Αλλα ακόμα και να παραμένει η ιντελ μπροστά στο gaming η διαφορά έχει κλείσει παρά πολύ που δεν νομίζω να αξίζει τα παραπάνω χρήματα που ζητάει η ιντελ από τον αντίστοιχο της amd 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, _Theo_ είπε

Ο γιατρός έχει πεί να λέμε "ναι"... ;)

neck neck...

index.php?ct=articles&action=file&id=51799&admin=0a8fcaad6b03da6a6895d1ada2e171002a287bc1

Την ειρωνεια κοψτηνα. Επισης το παιχνιδι με το cherrypicking μπορω να το παιξω και γω, να δες

 

index.php?ct=articles&action=file&id=517

Το θεμα ειναι το συνολο, οχι 1-2 games που μποριε να μη πανε καλα. Αλλα ακομα και στο bf, η διαφορα που βλπεεις σε ποσοστα ποση ειναι ξερεις? Κατω απο 10%..

Μόλις τώρα, Psycho_Warhead είπε

Ο 3900Χ απ' ότι βλέπω βγαίνει μπροστά απ' τον 3700Χ λόγω μεγαλύτερου boost. Οι διαφορές σ' αυτά τα 3(Ακόμα περιμένω να δω διαφορές στο CS: GO να γελάσω) αγγίζουν το 20-30%. Είπαμε, overall είναι καλύτεροι οι νέοι Ryzen, αλλά στο gaming η Intel κρατάει το crown.

Ομολογω μονο το hwunboxed ειδα προς το παρον, οποτε με βαση αυτο μιλαω, και με βαση αυτο βγαινει μια διαφορα average 7 fps στα 145, δηλαδη κατω του 9%, η οποια προερχεται απο αυτα τα 2-3 games που αναφερεις. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, patsakos. D είπε

Είναι νωρις ακόμα για να το πω με σιγουριά.Περιμενω να δω και αλλά ριβιου ειδικά από παιδιά του φόρουμ 

Αλλα ακόμα και να παραμένει η ιντελ μπροστά στο gaming η διαφορά έχει κλείσει παρά πολύ που δεν νομίζω να αξίζει τα παραπάνω χρήματα που ζητάει η ιντελ από τον αντίστοιχο της amd 

Όντως η ψαλίδα έκλεισε πολύ και ακόμα και αυτή φαίνεται μόνο με 2080Ti, με κατώτερες κάρτες ούτε για αστείο. Απλά εγώ περίμενα να βγει μπροστά ΚΑΙ στο gaming με τα 7nm η AMD, δυστυχώς δεν βγήκε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, kostas_anes είπε

Παντως παιδες αν εγω δεν παρω καποιον στα χερια μου να τον τεσταρω με μνημες και IF/UCLK κτλ πειραγμενα οπως συνηθιζω, δεν βγαζω συμπερασμα. Μπορει στο core clock να μας απογοητευσαν και να μην κουνιουνται ρουπι, αλλα μας εδωσαν αλλα παιχνιδακια για finetuning.

Σε περιμένω !

Ξερω ότι θα βάλεις τα δυνατά σου,δεν θα μας απογοητεύσεις μόνο μην καχψεις κανένα cpu 😜

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Psycho_Warhead είπε

Όντως η ψαλίδα έκλεισε πολύ και ακόμα και αυτή φαίνεται μόνο με 2080Ti, με κατώτερες κάρτες ούτε για αστείο. Απλά εγώ περίμενα να βγει μπροστά ΚΑΙ στο gaming με τα 7nm η AMD, δυστυχώς δεν βγήκε.

 

Σε Ultra high end είναι πίσω μόνο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το καλο να μενεις Τσεχια.....345 ευρω ο 3700x  και μολις εσκασα παραγγελια .. Παιζει να τον εχω και αυριο.....

image.png.3de884e5ca224bbedb803a189cccc71e.png

 

update :Ο 3600 ειναι ηδη διαθεσιμος εδω στα 207 ευρω.. Οι τσεχοι εχουν κρατησει παρα πολυ καλα τις τιμες..

Επεξ/σία από enable_your_mind
  • Like 13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Psycho_Warhead είπε

Όντως η ψαλίδα έκλεισε πολύ και ακόμα και αυτή φαίνεται μόνο με 2080Ti, με κατώτερες κάρτες ούτε για αστείο. Απλά εγώ περίμενα να βγει μπροστά ΚΑΙ στο gaming με τα 7nm η AMD, δυστυχώς δεν βγήκε.

Ε τοτε θα ήτανε τεχνολογικό θαύμα της δεκαετίας μην πω και παραπάνω 

Θελουμε η μικρή AMD να βγάλει cpu που να είναι σε όλα καλύτερα απ τα αντίστοιχα της ιντελ και να είναι και 30% πιο φθηνά 

Πολυ ρομαντικός είσαι psycho η πολύ φανατικός 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...