Προς το περιεχόμενο

Ryzen 3000 series & x570/Β550/Α520 Μobos


akoinonitos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, Ryzenlake είπε

100 σου λεω και κρατα τα ρεστα.

Εγω θυμαμαι να ανεβαζεις νουμερα στο total war και να τρως χαστουκια απο τον 2700x. Αμνησια απο το χαστουκι επαθες? :P 

 

 

Σε 720p, αλλά και πάλι με 1080ti vs 1060 και με πειραγμένες μνήμες όσο δεν πάει. Χα χα χα...Προς το παρόν τα διάφορα site σε διαψεύδουν. Μέχρι να έρθει ο Spartan βέβαια με τον υπερυπολογιστή Cray να τα αλλάξει όλα...LoL

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
4 λεπτά πριν, theo58 είπε

Ευχαριστω για την απαντηση. Αυτο ειναι ενα θεματακι αρα...

Ο τύπος δεν ξέρει τι του γίνεται. Πάρε msi b450 η x470 και θα έχει bios flash χωρίς επεξεργαστή μόνο με ένα USB. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

Εκτός αν η μητρική έχει κουμπί bios flashback ;)

 

2 λεπτά πριν, Babis_allos είπε

Εξαρταται το mobo. Καποια mobo εχουν bios updatable me usb. Απλα κατεβαζεις το bios στο USB, βαζεις το USB στη θεση που πρεπει (δεν χρειαζεσαι καν CPU) κ πατας ενα κουμπακι κ τελειωσε. 

Μια χαρα τοτε. Λογικα απο Σεπτεμβρη το σκεφτομαι οποτε θα περιμενω να δω τι και πως.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, _Theo_ είπε

Εννοείται ότι δεν θα κάτσεις αρκετά ξεβρακώθηκες, μιας και ο i5-9400F/8400 είναι καλύτερος από R5 2600/2700 (σε gaming)  που έλεγες κάποτε ότι δεν ισχύει αυτό. Όποτε λούφαξε τώρα...😂

Μέχρι να ανοίξει π.χ. κανένα antivirus σε full scan ε...να τα λέμε όλα...με όλα τα υπόλοιπα κλειστά ναι ο 8400 είναι από 2600 σε gaming πιο γρήγορος τώρα...γιατί αν μπει δεύτερη οθόνη μέσα ή και τρίτη (τηλεόραση) όπως έχω εγώ και γίνεται και κάτι άλλο σε κάποια άλλη οθόνη παράλληλα με gaming του αρχίζει τα φαπίδια και ο 1600 ακόμη (εγώ βάζω ταινία στην κόρη μου ή στην γυναίκα μου ή τρέχω κάτι σε χαλαρό video editing σε ότι περισσεύει από τους πυρήνες και τα threads, ή κανένα live streaming euroleague κλπ)...να ξέρουμε τι λέμε που συγκρίνεις 6/6 με 6/12...τα ίδια έπαθαν και οι προηγούμενοι με 8100 vs 2400 και 7600k vs 1600...ακόμη δεν μάθατε; Έρχονται και 8 πυρήνες στις κονσόλες ε...και δώσε έναν τόπο στην οργή σου και μην ειρωνεύεσαι ρε συ θα αρχίσουν και οι απαντήσεις στο ίδιο ύφος και θα το κάνουμε Τέξας εδώ μέσα...κρίμα...

Επεξ/σία από dimoskoutr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το χω ξαναπει και εχω γινει γραφικος . Μιλατε για διαφορες μεταξυ 140 και 160 καρε και εχετε οι περισσοτεροι 60-75 hz μονιτορ. Μια χαρα ειναι οι νεοι cpu . απο δυναμη σκιζουν απο καταναλωση μια χαρα . Τωρα να καθομαστε και να λεμε '' α ο ιντελ βγαζει 20fps παραπανω θα παρω αυτον αλλα θα εχω λεφτα για μια  1060 570 και 75hz μονιτορ'' ειναι πιο τραγικο απο τις εκλογες φετος ! 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Kwsths67 είπε

Ο τύπος δεν ξέρει τι του γίνεται. Πάρε msi b450 η x470 και θα έχει bios flash χωρίς επεξεργαστή μόνο με ένα USB. 

Eνω εσυ που ξερεις τι σου γινεται, να φανταστω θα τρεξεις να του κανεις το update με δικο σου CPU και δικες σου βενζινες/εισιτηρια, μιας και ολες οι Χ470 της MSI πλην της M7, δεν υποστηριζουν BIOS flashback, ε?

Νομιζω πως θα μπορουσες να εισαι πολυ πιο ευγενικος στην απαντηση σου και ισως να επρεπε να ψαχτεις παραπανω.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, dimoskoutr είπε

Μέχρι να ανοίξει π.χ. κανένα antivirus σε full scan ε...να τα λέμε όλα...με όλα τα υπόλοιπα κλειστά ναι ο 8400 είναι από 2600 σε gaming πιο γρήγορος τώρα...γιατί αν μπει δεύτερη οθόνη μέσα ή και τρίτη (τηλεόραση) όπως έχω εγώ και γίνεται και κάτι άλλο σε κάποια άλλη οθόνη παράλληλα με gaming του αρχίζει τα φαπίδια και ο 1600 ακόμη (εγώ βάζω ταινία στην κόρη μου ή στην γυναίκα μου ή τρέχω κάτι σε χαλαρό video editing σε ότι περισσεύει από τους πυρήνες και τα threads, ή κανένα live streaming euroleague κλπ)...να ξέρουμε τι λέμε που συγκρίνεις 6/6 με 6/12...τα ίδια έπαθαν και οι προηγούμενοι με 8100 vs 2400 και 7600k vs 1600...ακόμη δεν μάθατε; Έρχονται και 8 πυρήνες στις κονσόλες ε...και δώσε έναν τόπο στην οργή σου και μην ειρωνεύεσαι ρε συ θα αρχίσουν και οι απαντήσεις στο ίδιο ύφος και θα το κάνουμε Τέξας εδώ μέσα...κρίμα...

 

Οι ειρωνείες μου πήγαιναν ΜΟΝΟ στο γνωστό τρολλάκι που δεν έχει ζωή και υπερασπίζεται την AMD όλη την ώρα, διαστρεβλώνοντας τα γεγονότα. Κατά τα άλλα έχεις δίκιο, σταματάω. 3-4 υπάρχουν εδώ μέσα και χαλάνε όλο το φόρουμ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κατάλαβε κανείς την χρησιμότητα του 3800Χ; Σχεδόν το ίδιο boost clock με τον 3700Χ και 105TDP αντί για 65..

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, Kwsths67 είπε

Ο τύπος δεν ξέρει τι του γίνεται. Πάρε msi b450 η x470 και θα έχει bios flash χωρίς επεξεργαστή μόνο με ένα USB. 

Χμμμ. Η μόνη msi x470 που έχει το κουμπί δεν πωλείται στην Ελλάδα. Άλλος δεν ξέρει τι του γίνεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, yiannis1991 είπε

Κατάλαβε κανείς την χρησιμότητα του 3800Χ; Σχεδόν το ίδιο boost clock με τον 3700Χ και 105TDP αντί για 65..

Να είχαμε και κάποιο χειροπιαστό review ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, yiannis1991 είπε

Κατάλαβε κανείς την χρησιμότητα του 3800Χ; Σχεδόν το ίδιο boost clock με τον 3700Χ και 105TDP αντί για 65..

Ο 3700X εντωμεταξύ είναι κάτι σαν 80-90 W κατανάλωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...