Προς το περιεχόμενο

Ryzen 3000 series & x570/Β550/Α520 Μobos


akoinonitos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μολις 100 κατι fps πισω ο 9400. Ο 8400 θα βαραει και 120. ΤΕΡΑΣ λεμε.

2 λεπτά πριν, NT1G είπε

Σίγουρα, αλλά έχει τόσο μεγάλη σημασία;

Ε αμα το παρεις για gaming γιατι να μην παρεις αυτον που παει καλα σε ολα τα games? 

image.png

Επεξ/σία από Ryzenlake
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

3 λεπτά πριν, Ryzenlake είπε

Να και ενα bench που εχει τον 9400, καλυτερο δηλαδη του 8400. ΤΕΡΑΣ λεμε, παντου πατο

 

Έκανα κλίκ στη τύχη και κοίτα τι μου έδειξε...Ρεζιλεύεσαι Stawman...😂

 

 

test3.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α ρε amd αναστήθηκες με το 1/10 του όγκου της intel και δεν παίζει καλά το φαααρ κρααι. Άφησε τους εκεί να πληρώνουν κάθε χρόνο τετραπύρηνα μέχρι τελειώσει το γάλα και να βάζουν σκόνη να το ανακατεύουν με νερό.

  • Like 15
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

image.png.f3a4c05b69ad6cad7480d16197688891.png

Μόλις τώρα, _Theo_ είπε

Έκανα κλίκ στη τύχη και κοίτα τι μου έδειξε...Ρεζιλεύεσαι Stawman...😂

test3.jpg

Αν νομιζεις οτι θα κατσω στα σοβαρα να διαφωνησω μαζι σου για το αν ο 8400 ειναι καλυτερος του 3900x γελιεσαι. 

Θα στο στρογγυλεψω στα 100 και κρατα και τα ρεστα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι η 1η φορα μετα απο χρονια που σκεφτομαι να παρω tower και ο συνδυασμος 3600X με X470 φαινεται καλο vfm.

Ομως εχω απορια, αμα θελω να βαλω Ryzen 3ης γενιας σε X470 mobo θα πρεπει πρωτα να βαλω προηγουμενης γενιας Ryzen για να κανω update το bios?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, theo58 είπε

Ειναι η 1η φορα μετα απο χρονια που σκεφτομαι να παρω tower και ο συνδυασμος 3600X με X470 φαινεται καλο vfm.

Ομως εχω απορια, αμα θελω να βαλω Ryzen 3ης γενιας σε X470 mobo θα πρεπει πρωτα να βαλω προηγουμενης γενιας Ryzen για να κανω update το bios?

Ναι θα πρέπει 😕

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Ryzenlake είπε

image.png.f3a4c05b69ad6cad7480d16197688891.png

Αν νομιζεις οτι θα κατσω στα σοβαρα να διαφωνησω μαζι σου για το αν ο 8400 ειναι καλυτερος του 3900x γελιεσαι. 

Θα στο στρογγυλεψω στα 100 και κρατα και τα ρεστα

imageproxy.php?img=&key=2f3e8a0ffdb7258f

 

 

Εννοείται ότι δεν θα κάτσεις αρκετά ξεβρακώθηκες, μιας και ο i5-9400F/8400 είναι καλύτερος από R5 2600/2700 (σε gaming)  που έλεγες κάποτε ότι δεν ισχύει αυτό. Όποτε λούφαξε τώρα...😂

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, patsakos. D είπε

Βαζεις στοιχημα?????

8400 vs 3600

Έλα που τσιμπάς και καταδέχεσαι να συγκρίνεις τον 3600 με τον 8400...εδώ εγώ με τον παππού τον 1600 δεν καταδέχομαι να τον συγκρίνω σε τίποτα που δεν αφορά gaming με τον 8400...τρώει φάπα της χρονιάς του ο intel ακόμη και από τον δικό μου τον γέρο...τα σαπάκια 6c/6t μην τα βάζεις στην ίδια κουβέντα με τα 6c/12t της amd, ούτε πλησιάζουν το headroom, τα ίδια με τα 8100 vs 2400 και 7600k vs 1600 θα έχουμε σε λίγο καιρό και με τον 8400, έρχονται νέα games...εγώ έχω απορία πότε θα δούμε καινούργια αρχιτεκτονική από intel μεριά...και αν θα έχει HT γιατί κάτι παράξενα ακούγονται... :-)

Επεξ/σία από dimoskoutr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
1 λεπτό πριν, theo58 είπε

Ευχαριστω για την απαντηση. Αυτο ειναι ενα θεματακι αρα...

Εκτός αν η μητρική έχει κουμπί bios flashback ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, theo58 είπε

Ομως εχω απορια, αμα θελω να βαλω Ryzen 3ης γενιας σε X470 mobo θα πρεπει πρωτα να βαλω προηγουμενης γενιας Ryzen για να κανω update το bios?

Εξαρταται το mobo. Καποια mobo εχουν bios updatable me usb. Απλα κατεβαζεις το bios στο USB, βαζεις το USB στη θεση που πρεπει (δεν χρειαζεσαι καν CPU) κ πατας ενα κουμπακι κ τελειωσε. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, _Theo_ είπε

Εννοείται ότι δεν θα κάτσεις αρκετά ξεβρακώθηκες, μιας και ο i5-9400F/8400 είναι καλύτερος από R5 2600/2700 (σε gaming)  που έλεγες κάποτε ότι δεν ισχύει αυτό. Όποτε λούφαξε τώρα...😂

100 σου λεω και κρατα τα ρεστα.

Εγω θυμαμαι να ανεβαζεις νουμερα στο total war και να τρως χαστουκια απο τον 2700x. Αμνησια απο το χαστουκι επαθες? :P 

Eγω δεν λεω τιποτα, το hw unboxed λεει οτι ο 2600 ειναι καλυτερος του 9400. Ο 8400 που εχεις εσυ με τις μνημες που εχεις προφανως ειναι πολυ κατω

Επεξ/σία από Ryzenlake
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, dimoskoutr είπε

Έλα που καταδέχεσαι να συγκρίνεις τον 3600 με τον 8400...εδώ εγώ με τον παππού τον 1600 δεν καταδέχομαι να τον συγκρίνω σε τίποτα που δεν αφορά gaming με τον 8400...τρώει φάπα της χρονιάς του ο intel ακόμη και από τον δικό μου τον γέρο...τα σαπάκια 6c/6t μην τα βάζεις στην ίδια κουβέντα με τα 6c/12t της amd, ούτε πλησιάζουν το headroom, τα ίδια με τα 8100 vs 2400 και 7600k vs 1600 θα έχουμε σε λίγο καιρό και με τον 8400, έρχονται νέα games...εγώ έχω απορία πότε θα δούμε καινούργια αρχιτεκτονική από intel μεριά...και αν θα έχει HT γιατί κάτι παράξενα ακούγονται... :-)

Ναι αλλά σκέφτηκα ότι μπορεί να βγάλω κανένα φράγκο😎

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Ryzenlake είπε

...

Ε άμα το πάρεις για gaming γιατί να μην πάρεις αυτόν που πάει καλά σε όλα τα games? 

 

ε αυτό.

Δεν νομίζω ότι για τους περισσότερους όλα περιστρέφονται γύρω από το gaming ώστε να πρέπει να μην χάνουν fps, αλλά ποτέ δεν ξέρεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...