Προς το περιεχόμενο

Ryzen 3000 series & x570/Β550/Α520 Μobos


akoinonitos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγώ εστιάζω στον R5 3600 που τον θεωρώ super για value gaming PC. Οι μεγαλύτεροι τώρα είναι κυρίως για άλλες δουλειές και όχι αποκλειστικά για παιχνίδια, ειδικά ο 3900Χ. Απλά να μην ξεχνιόμαστε ότι πλέον συγκρίνουμε 14nm(++) vs 7nm έτσι..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σε gaming στην ανάλυση που παίζω είναι 7% πάνω ο 3700Χ από τον.... 2600! Με 2080ti κιόλας. Με την 1080ti υπολογίζω σε κάτω από 5%. Μέχρι τώρα δεν έχω δει κάτι που να κάνει justify να αλλάξω τον 2600. Όχι τώρα, ούτε τον Οκτώβρη...

Θα περιμένω και το αναλυτικό review του 1usmus να δω πως πάει με τις ram, καθώς και άλλα "ανώνυμα" reviews απο χρήστες που τους πήραν και τους σκάλισαν. Αν μείνω με τις ίδιες εντυπώσεις πάμε για 4000 series και αράζουμε εκει για χρόνια...

Ούτε επαγγελματικό productivity κάνω, ούτε competitive παίζω...

2 minutes ago, Babis_allos said:

Εγω αν παιζω σε 3440x1440 με 2080 ti κ βαλω πχ την 2700x υπαρχει περιπτωση να δω διαφορα σε σχεση με 9900κ;

1%, ούτε κατά διάνοια δηλαδή.

Επεξ/σία από GeorgeMan
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, patsakos. D είπε

Σε περιμένω !

Ξερω ότι θα βάλεις τα δυνατά σου,δεν θα μας απογοητεύσεις μόνο μην καχψεις κανένα cpu 😜

Mωρε οταν με το καλο ερθει CPU στα χερια μου θα τα δουμε ολα. Δεν ξερω ποτε θα ερθει. Παω να ανοιξω κοινοτικο ταμειο για να μου παρουν 3600Χ για review :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Psycho_Warhead είπε

Εγώ εστιάζω στον R5 3600 που τον θεωρώ super για value gaming PC. Οι μεγαλύτεροι τώρα είναι κυρίως για άλλες δουλειές και όχι αποκλειστικά για παιχνίδια, ειδικά ο 3900Χ. Απλά να μην ξεχνιόμαστε ότι πλέον συγκρίνουμε 14nm(++) vs 7nm έτσι..

Συμφωνα με τον linus οντως ειναι μπροστα τα ρυζια στο CSGO παντως.

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, patsakos. D είπε

Ε τοτε θα ήτανε τεχνολογικό θαύμα της δεκαετίας μην πω και παραπάνω 

Θελουμε η μικρή AMD να βγάλει cpu που να είναι σε όλα καλύτερα απ τα αντίστοιχα της ιντελ και να είναι και 30% πιο φθηνά 

Πολυ ρομαντικός είσαι psycho η πολύ φανατικός 

Ήταν το αναμενόμενο με τα 7nm να γίνει αυτό. Μιλάμε για 14nm vs 7nm. Καταλαβαίνεις ότι αν ισχύει αυτό που λένε για τους Sunny Cove(3.7Ghz = 5Ghz CFL) και σου βγάλει κάναν τέτοιο για desktop στα 5Ghz τι θα γίνει..

3 λεπτά πριν, Ryzenlake είπε

Συμφωνα με τον linus οντως ειναι μπροστα τα ρυζια στο CSGO παντως.

Άμα λέει και ο Linus έτσι που τον είχαν για τέρμα Intel fanboy καταλαβαίνεις..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Psycho_Warhead είπε

Ήταν το αναμενόμενο με τα 7nm να γίνει αυτό. Μιλάμε για 14nm vs 7nm. Καταλαβαίνεις ότι αν ισχύει αυτό που λένε για τους Sunny Cove(3.7Ghz = 5Ghz CFL) και σου βγάλει κάναν τέτοιο για desktop στα 5Ghz τι θα γίνει..

Το αναμενόμενο θα ήταν η ιντελ να παίζει σε αυτά τα νμ όχι αμδ

Η τουλάχιστον στα 10 όπως είχε ανακοινώσει 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, Ryzenlake είπε

Την ειρωνεια κοψτηνα. Επισης το παιχνιδι με το cherrypicking μπορω να το παιξω και γω, να δες

index.php?ct=articles&action=file&id=517

Το θεμα ειναι το συνολο, οχι 1-2 games που μποριε να μη πανε καλα. Αλλα ακομα και στο bf, η διαφορα που βλπεεις σε ποσοστα ποση ειναι ξερεις? Κατω απο 10%..

Ομολογω μονο το hwunboxed ειδα προς το παρον, οποτε με βαση αυτο μιλαω, και με βαση αυτο βγαινει μια διαφορα average 7 fps στα 145, δηλαδη κατω του 9%, η οποια προερχεται απο αυτα τα 2-3 games που αναφερεις. 

 

 

Κοίτα τον ταπεινό i5-8400. Και εδώ neck neck είναι ;;😂

 

test1.jpg

  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ σαν κάτοχος 2080Ti πάντως(Και φαντάζομαι αρκετοί τέτοιοι) δεν σκοπεύω να ασχοληθώ με τα CPUs καθόλου αφού από Σεπτέμβριο σκέφτομαι να πάω σε 4Κ monitor, οπότε ο CPU θα ρίχνει τον ύπνο του δικαίου. Μόνο οι αυστηρά competitive players θα ξανακοιτάξουν για Intel όπως το βλέπω. Οι υπόλοιποι θέλουμε νέες GPUs.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και στο rainbow six 20% πανω ο 3900x του 9900k. Κοιτα να δεις που για competitive games πας σε ρυζι πλεον 😛 

Παντως απομυθοποιηθηκε λιγο στα ματια μου ο 9900k. Παρολο το τι ειναι μπροστα σε gaming αμα ειχα  τωρα 500αρα τσιμπαγα 3900x απλα. Ειναι αλλου απο δυναμη, ακομα και core for core ειναι πανω τα ρυζια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Psycho_Warhead είπε

Ο FX και που ανέβαινε δεν φτούραγε στα παιχνίδια, ψόφια cores. Τώρα έχουν δύναμη τα cores αλλά δεν ανεβαίνουν. Όπως έχω ξαναπεί, είναι πολύ τυχεροί που δεν έχουν κάτσει τα 10nm στην Intel, θα γινόταν πανωλεθρία στο Μιλάνο.

Τι θα πει "δεν έχουν κάτσει", δεν είναι θέμα ικανότητας δηλαδή; Ας το κάνουν να κάτσει, έχουν 2 χρόνια που μας τα πρίζουν με τα 10nm και ακόμη τίποτα...Το δεν ανεβαίνουν τα cores διαβάζεται και αλλιώς όμως...έχουν κάνει ιδανικό power και thermal management και δίνουν τα τσιπάκια μέχρι εκεί που πάνε σχεδόν...200-300mhz παραπάνω στο επόμενο iterration...εγώ βλέπω την intel να μην απαντά μέχρι τότε και αναρωτιέμαι που θα πάνε οι τιμές της amd...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, _Theo_ είπε

Κοίτα τον ταπεινό i5-8400. Και εδώ neck neck είναι ;;😂

test1.jpg

Ε τι καθομαστε???Βουρ για το απολυτο σουπερ 8400 cpu που μαμαει και δερνει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Ναι ρε guys είναι πιο πίσω από intel σε gaming αλλά είναι αρκετή η διαφορά ώστε να δικαιολογεί την διαφορά τιμής του 9900Κ από τον 3900Χ ή πόσο μάλλον από τον 3700Χ; Δεν νομίζω. Δηλαδή δεν θα ευχαριστιέσαι το gaming με τον 3700Χ και με 3900Χ; Μην τρελαθούμε..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...