Προς το περιεχόμενο

Ryzen 3000 series & x570/Β550/Α520 Μobos


akoinonitos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

33 λεπτά πριν, _Theo_ είπε

Σε 720p, αλλά και πάλι με 1080ti vs 1060 και με πειραγμένες μνήμες όσο δεν πάει. Χα χα χα...Προς το παρόν τα διάφορα site σε διαψεύδουν. Μέχρι να έρθει ο Spartan βέβαια με τον υπερυπολογιστή Cray να τα αλλάξει όλα...LoL

 

Εδω, με το hwunboxed δαιφωνεις, οχι με μενα. Το κουρασαμε παλι. Το σαπακι και σε αλλη παραλια

22 λεπτά πριν, _Theo_ είπε

Οι ειρωνείες μου πήγαιναν ΜΟΝΟ στο γνωστό τρολλάκι που δεν έχει ζωή και υπερασπίζεται την AMD όλη την ώρα, διαστρεβλώνοντας τα γεγονότα. Κατά τα άλλα έχεις δίκιο, σταματάω. 3-4 υπάρχουν εδώ μέσα και χαλάνε όλο το φόρουμ.

Εσυ και αλλοι 2-3 δηλαδη :P

 

Στο διπλα θεμα οι αλλοι με λενε AMD hater...παρε και καταλαβε δηλαδη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα μου άφησαν ανάμεικτα συναισθήματα. Σε μερικά πράγματα ήταν 2 βήματα μπροστά και σε άλλα 1 βήμα πίσω...

Τρομερό IPC improvement πχ σε cinebench αρκετά πάνω από CL

Σχεδόν διπλάσιο FP performance δείτε AIDA results σε σχ'εση με zen+

Χαμηλή κατανάλωση σε idle/full load.

Οι 3900x/3950x είναι μεταμφιεσμένα HEDT parts και σε αυτή τη τιμή δε θα δούμε αντίστοιχα intel SKU's μέχρι και το 2021.

Αλλά

Δυσκοίλιο Overclocking (τα boost που αναγράφει η AMD είναι best case scenario και εξαρτώνται από το silicon lottery και το cooling). Τα 4.3 all core είναι το ταβάνι και με τέτοια κλόκια δεν απειλείς 9900κ σε gaming ειδικά όσο έχεις θέμα με το latency ακόμα.

Why on earth μειώσαν στο μισό το memory bandwidth στα writes. Για τον θεό δηλαδή. Δε ζούμε όλοι για το gaming, υπάρχουν workloads που θα επηρεαστούν τρομερά από αυτό.

Το inter core latency αρκετά καλύτερο από zen+ αλλά και πάλι 10-15ns πίσω από το ring bus των CL.

Το leakage στα 7 nm πρέπει να είναι over 9000.😴 Αρχίζω να καταλαβαίνω την intel τη  τραβάει με τα 10nm.😎 όσο ο κόσμος καίγεται για αυτά τα 10 φουπουες παραπάνω θα τρώμε 14nm^n μέχρι τον αιώνα τον άπαντα.

ΠΡΟΒΛΕΨΗ

O 3600 θα πουλήσει ΤΡΕΛΑ, τα υπόλοιπα όμως μοντέλα όχι τόσο όσο θα ήθελε το Λιζάκι.

 

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

δηλαδη με αλλα λογια ο  9900κ εινε ακομα κορυφη σε σχεση με τον  3900χ με βαση τα gaming benchmarks. ειδικα σε 1440p ..

σε  1440p ο 9900κ εινε ανικητος σε σχεση με τον  3900χ και με μεγαλη διαφορα παντος

Επεξ/σία από TONEDEPTH
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, TONEDEPTH είπε

δηλαδη με αλλα λογια ο  9900κ εινε ακομα κορυφη σε σχεση με τον  3900χ με βαση τα gaming benchmarks. ειδικα σε 1440p ..

Σε 1080p, σε 1440p ειναι μικροτερη η διαφορα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, TONEDEPTH είπε

αλλα και,παλι   ο 9900κ τον προσπερναει 

Μόνο στα παιχνίδια, δεν είναι όλα gaming, κάποιοι έχουν το pc για δουλειά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, TONEDEPTH είπε

αλλα και,παλι   ο 9900κ τον προσπερναει 

Σε 1440p συμφωνα με το hwunboxed εχουν διαφορες κατω απο 5 frames, καπου 2-3%. Σε 1080p ειναι "μεγαλη'' η διαφορα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 minutes ago, ilos said:

Εμένα μου άφησαν ανάμεικτα συναισθήματα. Σε μερικά πράγματα ήταν 2 βήματα μπροστά και σε άλλα 1 βήμα πίσω...

Τρομερό IPC improvement πχ σε cinebench αρκετά πάνω από CL

Σχεδόν διπλάσιο FP performance δείτε AIDA results σε σχ'εση με zen+

Χαμηλή κατανάλωση σε idle/full load.

Οι 3900x/3950x είναι μεταμφιεσμένα HEDT parts και σε αυτή τη τιμή δε θα δούμε αντίστοιχα intel SKU's μέχρι και το 2021.

Αλλά

Δυσκοίλιο Overclocking (τα boost που αναγράφει η AMD είναι best case scenario και εξαρτώνται από το silicon lottery και το cooling). Τα 4.3 all core είναι το ταβάνι και με τέτοια κλόκια δεν απειλείς 9900κ σε gaming ειδικά όσο έχεις θέμα με το latency ακόμα.

Why on earth μειώσαν στο μισό το memory bandwidth στα writes. Για τον θεό δηλαδή. Δε ζούμε όλοι για το gaming, υπάρχουν workloads που θα επηρεαστούν τρομερά από αυτό.

Το inter core latency αρκετά καλύτερο από zen+ αλλά και πάλι 10-15ns πίσω από το ring bus των CL.

Το leakage στα 7 nm πρέπει να είναι over 9000.😴 Αρχίζω να καταλαβαίνω την intel τη  τραβάει με τα 10nm.😎 όσο ο κόσμος καίγεται για αυτά τα 10 φουπουες παραπάνω θα τρώμε 14nm^n μέχρι τον αιώνα τον άπαντα.

ΠΡΟΒΛΕΨΗ

O 3600 θα πουλήσει ΤΡΕΛΑ, τα υπόλοιπα όμως μοντέλα όχι τόσο όσο θα ήθελε το Λιζάκι.

Μαζί σου, μια από τα ίδια... αν και ήθελα να περιμένω Σεπτέμβρη για 3950x από ότι βλέπω είναι κάπου πατάει ο ένας τον άλλον και κάπου αλλού ο άλλος τον έναν. Μου έδιναν προσδοκίες για domination της Intel αλλά δεν το βλέπω... ΕΚΤΩΣ και αν ρίξει τραγικά τις τιμές η AMD.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, SeXBOX είπε

Μαζί σου, μια από τα ίδια... αν και ήθελα να περιμένω Σεπτέμβρη για 3950x από ότι βλέπω είναι κάπου πατάει ο ένας τον άλλον και κάπου αλλού ο άλλος τον έναν. Μου έδιναν προσδοκίες για domination της Intel αλλά δεν το βλέπω... ΕΚΤΩΣ και αν ρίξει τραγικά τις τιμές η AMD.

παντος σε 1440 ο 9900κ εινε 5 ,με 6 fps πιο πανω απο τον 3900χ  διαφορες δεν εχουν μεγαλες παντος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...