Προς το περιεχόμενο

Ryzen 3000 series & x570/Β550/Α520 Μobos


akoinonitos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, ALFR3D είπε

σ'ευχαριστω. θα αρχισω με αρνητικο offset και θα κοιταξω να στρωσω τις μνημες απλες 3200 ειναι c16 κτλ. Με 2600χ ειχα latency 68, με 7700κ πιο πριν 46ns, και τωρα 88ns!!

88ns? Σέταρε τις μνήμες όσο παίρνουν να φτιάξεις λίγο latency και χαμήλωσε και vcore στο cpu....Καλορίζικο και πάλι το τερατόνι!

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

περιττο να πω οτι ειναι παρα πολυ καλη μητρικη η tomahawk, η gigabyte gaming 7 ειχε και εχει ενα καρο προβληματα με ασταθειες που δεν φτιαχτηκαν με τα νεα bios.. εχει διαφορα συνολικα το συστημα πολυ σβελτο ακομα και στα windows με multitasking, αρκετα καλυτερα απο 2600x

Επεξ/σία από ALFR3D
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, ALFR3D είπε

περιττο να πω οτι ειναι παρα πολυ καλη μητρικη η tomahawk, η gigabyte gaming 7 ειχε και εχει ενα καρο προβληματα με ασταθειες που δεν φτιαχτηκαν με τα νεα bios.. εχει διαφορα συνολικα το συστημα πολυ σβελτο ακομα και στα windows με multitasking, αρκετα καλυτερα απο 2600x

Με γεια φίλε!τελικα με το beta bios της tomahawk δουλεύει η μητρική?

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, billeiros είπε

Με γεια φίλε!τελικα με το beta bios της tomahawk δουλεύει η μητρική?

σ'ευχαριστω φιλε μου. την τελευταια εβαλα, 1.80 νομιζω, δεν εχω κανενα παραπονο κιχ δε βγαζει. εν το μεταξυ ειχε δυο στραβα πινς και το κουτι ηταν σφραγισμενο πηγα να παθω ενα εγκεφαλικο τα ισιωσα με τη λεπιδα που εκανα delid τον 7700κ... αλλα ετσι ειναι το χομπι μας, ζην επικινδυνος

Επεξ/σία από ALFR3D
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, ALFR3D είπε

σ'ευχαριστω φιλε μου. την τελευταια εβαλα, 1.80 νομιζω, δεν εχω κανενα παραπονο κιχ δε βγαζει. εν το μεταξυ ειχε δυο στραβα πινς και το κουτι ηταν σφραγισμενο πηγα να παθω ενα εγκεφαλικο τα ισιωσα με τη λεπιδα που εκανα delid τον 7700κ... 

Εμένα σήμερα μου ήρθε η Χ470 Crosshari VII μιας και αποφάσισα να φύγω από το Χ370 για ψυχολογικούς λόγους και δεν έχουν βάλει RGB στο ΙΟ panel οι τύποι. Το έχουν ξεχάσει εντελώς. :P Από ποιοτικούς ελέγχους καλά πάμε. :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, kostas7837aek είπε

Εμένα σήμερα μου ήρθε η Χ470 Crosshari VII μιας και αποφάσισα να φύγω από το Χ370 για ψυχολογικούς λόγους και δεν έχουν βάλει RGB στο ΙΟ panel οι τύποι. Το έχουν ξεχάσει εντελώς. :P Από ποιοτικούς ελέγχους καλά πάμε. :P 

με γεια καλοριζικη, πρεπει να ειναι η καλυτερη χ470 απο οτι καταλαβαινω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 λεπτά πριν, ALFR3D είπε

σ'ευχαριστω φιλε μου. την τελευταια εβαλα, 1.80 νομιζω, δεν εχω κανενα παραπονο κιχ δε βγαζει. εν το μεταξυ ειχε δυο στραβα πινς και το κουτι ηταν σφραγισμενο πηγα να παθω ενα εγκεφαλικο τα ισιωσα με τη λεπιδα που εκανα delid τον 7700κ... αλλα ετσι ειναι το χομπι μας, ζην επικινδυνος

Σφραγισμένος και στραβά pin?? Πρώτη φορά το ακούω. έλεος.εγω θα τον γυρνούσα πίσω.αλλα που να βγάζεις άκρη μετά..είναι να μη σου κάτσει τελικά.αφου τα ισιωσες σωστά τέλος καλό όλα καλά...να το χαρείς!!!ωραίο συναίσθημα όταν είσαι από τους πρώτους που αγοραζουν κάτι καινούριο και το  τεσταρεις.από πού τον πήρες αν επιτρέπεται? Θα χτίσω κι εγώ ένα δεύτερο build και προσανατολίζομαι στον 3600 μαλλον

Επεξ/σία από billeiros
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
42 λεπτά πριν, ALFR3D είπε

περιττο να πω οτι ειναι παρα πολυ καλη μητρικη η tomahawk, η gigabyte gaming 7 ειχε και εχει ενα καρο προβληματα με ασταθειες που δεν φτιαχτηκαν με τα νεα bios.. εχει διαφορα συνολικα το συστημα πολυ σβελτο ακομα και στα windows με multitasking, αρκετα καλυτερα απο 2600x

δώσε και όποτε μπορέσεις και ευκαιρήσεις και ένα corona bench

https://corona-renderer.com/benchmark

 

Επεξ/σία από BabisTs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, BabisTs είπε

δώσε και όποτε μπορέσεις και ευκαιρήσεις και ένα corona bench

https://corona-renderer.com/benchmark

Μπάμπη σε τρώει το θέμα του ryzen ε??τους γλυκοκοιταζεις...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, billeiros είπε

Μπάμπη σε τρώει το θέμα του ryzen ε??τους γλυκοκοιταζεις...

είναι δυνατά cpu.....βασικά θέλω να δω που θα σκάσει σε perfomance ενάντια σε έναν 2700Χ (στο περίπου τουλάχιστον) μιας και ο συμφορουμίτης ακόμα σετάρει το rig του....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, BabisTs είπε

είναι δυνατά cpu.....βασικά θέλω να δω που θα σκάσει σε perfomance ενάντια σε έναν 2700Χ (στο περίπου τουλάχιστον) μιας και ο συμφορουμίτης ακόμα σετάρει το rig του....

Τον πατάει τον 2700x....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ειναι ωραιο συναισθημα αλλα θα προτιμουσα να ειχα και μια 2080τι τοτε θα ηταν τελεια. ψοφια πραγματα αυτες οι μνημες, θα δω και με τη gigabyte αν θα αλλαξει κατι. το πηρα απο ενα μικροκεντρο. εβαλα offset -0.1 μαλλον δεν επιασε παλι πηγε 1.5 η ταση. εχει και νεες ρυθμισεις τωρα η μητρικη, π.χ η pbo επιλογη εχει  3 enhanced επιλογες και ενα αλλο. επισης και το voltage της cpu option εχει ενα amd overcklock  θελει ψαξιμο ακομα

Capture+.JPG

Επεξ/σία από ALFR3D
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, billeiros είπε

Τον πατάει τον 2700x....

εννοείται το γνωρίζω bro......το πόσο θέλω να δω......

4 λεπτά πριν, ALFR3D είπε

ειναι ωραιο συναισθημα αλλα θα προτιμουσα να ειχα και μια 2080τι τοτε θα ηταν τελεια. ψοφια πραγματα αυτες οι μνημες, θα δω και με τη gigabyte αν θα αλλαξει κατι. το πηρα απο ενα μικροκεντρο. εβαλα offset -0.1 μαλλον δεν επιασε παλι πηγε 1.5 η ταση. εχει και νεες ρυθμισεις η pbo επιλογη κατι 3 enhanced επιλογες και ενα αλλο. επισης και το voltage της cpu εχει ενα amd overcklock  θελει ψαξιμο ακομα

Capture+.JPG

thanks για την άμεση απάντηση αλλά και ποστάρισμα...από 88ns έπεσες στα 82ns .....χαμήλωσε και άλλο vcore.....1,5v?Ψάξου με settings και σε μνήμες και σε vcore  ...είναι αρκετά πολύ το vcore........

Επεξ/σία από BabisTs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

82 ns με cl16 3200, τελικά έχουν όντως χειρότερο latency ακόμα και από 1st gen. 😎 Σημασία έχει βέβαια να κρατάν επιδόσεις παρά το μεγάλο latency.

Επεξ/σία από ilos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...